Forum

Kuchenne porady

Ksiazka uczaca gotowac. (nie tylko przepisy)

  • Autor: soyo Data: 2009-08-07 20:01:44

    Czesc!

    Jestem mlodym chlopakiem, ktory zdecydowal zabrac sie za nauke gotowania z checia, aby kiedys bylo ono w moim malym paluszku. Ze mna jest jednak tak, ze lubie najpierw zglebic (choc troche) dziedzine, zanim sie w niej zaglebie praktycznie.

    Dlatego chcialbym was spytac, czy nie znacie ksiazki, ktora mozecie mi polecic, ktorej glownym celem nie jest podanie przepisow, ale zglebienie "sztuki" gotowania, czyli wszystkiego co sie z tym wiaze.

    Rodzaje opisane pokrotce lub dokladniej(gotowanie, smazenie, pieczenie, peklowanie itp. - czym sie roznia itd.) Rozne kruczki, ktore sie zawsze przydaja, jak np. dodajac smietane, lepiej do malego kubka ze smietana najpierw wlac troche zupy. W jakiej temperaturze najlepiej przyrzadzac takie i takie mieso. Co sie dzieje, gdy cos zrobimy tak, albo inaczej. Wiem, ze takie rzeczy mozna nabyc z doswiadczeniem, ale byc moze jest ksiazka, ktorej glownym zadaniem jest nauka  SZTUKI gotowania(a nie podaje przepisy oraz krotki opis przyrzadzenia), ktora uczy calego garnituru roznych technik czy detali kucharskich, ktore moze wydaja sie male, ale na pewno sprawiaja duza roznice w tym jak na koncu potrawa smakuje/pachnie/wyglada.

    Jesli mozecie polecic mi taka ksiazke/ksiazki, bede wam bardzo zobowiazany.

    pozdrawiam was serdecznie

  • Autor: aloalo Data: 2009-08-07 20:34:44

    Ja mam książkę "GOTOWANIE zdrowo, tanio, smacznie". wydane przez Świat Książki. Nie wiem, czy jeszcze jest do nabycia, bo jaj już mam ją kilka lat. Ta książka to nie tylko przepisy, których jest tu ok. 2000, ale również jakoby podręcznik nauki gotowania. Jest podzielona na działy tematyczne, każdy rozpoczyna się od rad, pomysłów, wskazówek i jest przepis podstawowy. Każdy następny jest modyfikacją tego podstawowego. Uczą jakie są różnice między gotowaniem, smażeniem, duszeniem, blanszowaniem, jakie są rodzaje danego produktu itd. Zacytuję Ci fragment ze wstępu "Nowa książka kucharska,zasługująca na to miano, musi się zaczynać od wiadomości podstawowych. Począrkujących ma ośmielić, zaawansowanych nie znudzić, zwolenników starej kuchni przekonać(...) Dochądzą do tego wskazówki dotyczące zakupów, sposoby pomocne przy przygotowywniu potraw, zasady podawania napojów i regułynakrywania do stołu"
    Ogólnie bardzo ładnie i fachowo wydana książka a właściwei księga, bo jest dość spora :)

  • Autor: crisen Data: 2009-08-07 21:48:59

    Witaj . Ja również posiadam książki ale są bardzo stare.Np. Elementarz gotowania  - Irena Gumowska , Jak gotować - Maria Disslowa.
    Kuchnia domowa -Zofia Zawistowska i inne .Po za tym w książkach kucharskich też jest zawsze trochę teorii.Najlepiej gdy udasz się do antykwariatu. Tam naprawdę można znależć perełki których już nie uśwaiadczy w księgarniach. Wiem z własnego doświadczenia. wiele książek mam właśnie stamtąd.   Pozdrawiam i życzę miłego buszowania na WŻ. Widzę ,że jesteś tutaj pierwszy dzień ale napewno ne ostatni.

  • Autor: sunny Data: 2009-08-07 21:58:07

    Ja poleciłabym chyba książkę kucharką Gordona Ramseya ( niestety nie wiem czy dobrze napisałam) - wg mnie jest to dobry kucharz i zna się na jedzeniu a jego książkach nie ma tylko samych przepisow, ale też porady. Dostępne na pewno w Empiku.

  • Autor: babsy Data: 2009-08-08 12:54:11

    Jeśli masz dostęp do kanału telewizyjnego kuchnia.tv to szczerze polecam dwa programy: "Domowy Kucharz" (pn-pt. g. 18.25) i "Czego nie wiecie o..." (niestety nie znam godziny emisji, ale mozesz to pewnie sprawdzić na ich stronie www.kuchnia.tv). "Domowy..." to szef kuchni, który w programie gotuje dla swojej rodziny. Nie stosuje dokładnych przepisów, ale raczej zachęca do eksperymentowania na wlasną rękę. Ale co ważne, "sprzedaje" rozmaite praktyczne porady, ktore nie raz już zastosowałam i które nie raz uratowały mi "życie" ;). Z kolei w "Czego nie wiecie o..." prowadzący uczy gotować tłumacząc jednocześnie, jakie procesy fizykochemiczne zachodzą w trakcie, np., smażenia. Przy czym nie przynudza, ale mówi ciekawie. Również zdradza rozmaite sztuczki, które ułatwiają zycie w kuchni, a czasem zapobiegają totalnej katastrofie. (Dla przykładu- gdybym wiedziała wcześniej, ze w trakcie gotowania budyniu nie można wsadzać do garnka oblizanej łyżki, byc może mój budyń nie stałby się taki rzadki i ostatecznie nie wypłynął w trakcie pieczenia z ciasta. A wszysztko z powodu enzymów zawartych w ślinie).

  • Autor: soyo Data: 2009-08-08 19:13:38

    Dzieki wam wszystkim za wasze porady.

    Kuchni TV niestety nie mam (a przyklad z budyniem swietny), ale moze kiedys wiec informacja na pewno nie zginie.

    pozdrawiam

  • Autor: babsy Data: 2009-08-08 20:21:09

    Muszę oddać honor, że o budyniu dowiedziałam się dzięki Wielkiemu Żarciu :). Ale dzięki programom na Kuchnia.tv dowiedziałam się, na przykład, ze mąkę do zagęszczania zup i sosów trzeba najpierw rozmieszać w odrobinie ZIMNEGO płynu, zeby nie zrobiły się grudki. Wiem, ze to elementarz gotowania, ale dla mnie- nowicjuszki- to było odkrycie.

  • Autor: woldi Data: 2009-08-11 04:49:12

    Według mnie wiele sprawdzonych przepisów można znaleźc w przepisach wydanych przez Poradnik Domowy, są to małe książeczki w cenie 4,99 o różnych tematykach. Można je znaleźc w kioskach. Najbardziej przydatne dla mnie wydanie to "Obiad w pół godziny".Pozdrawiam

  • Autor: matani Data: 2009-08-12 11:11:09

    Kuchnia polska, wydana pewnie w okolicach 1975 :) to była moja lektura wakacyjna, gdy miałam jakieś 12-14 lat, oprócz przepisów wszystko wyjaśnione, co ile gotować, na czym polegają poszczególne typy przygotowywania potraw, czym różni się ciasto piaskowe od biszkoptowego, itp. Może gdzieś w jakimś antykwariacie jeszcze można ją dostać. Miała czerwonawą sztywną okładkę pokrytą płótnem, nie wiem czy była jakaś papierowa obwoluta, bo gdy się do niej dorwałam, było nas w domu 4 dzieciaków i nie wiem, czy ktoś wcześniej się z nią nie "zabawiał" :)

  • Autor: Bodek Data: 2009-08-13 09:43:04

    polecam ksiazki szkolne -- typu: technologia zywienia.... w antykwariacie z ksiazkami szkolnymi za tanioche kupisz. :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu