Forum

Kuchenne porady

Jak poznac, czy zakwas jest gotowy?

  • Autor: kamila258 Data: 2009-08-09 19:13:28

    7 dni temu nastawilam zakwas: wymieszalam make zytnia razowa z woda ciepla, wczesniej przegotowana, dodalam czosnek i postawilam w kuchni. Dzisiaj wyglada to tak: nie ma plesni!, woda jest jakby metna (tak jak w kupnym zakwasie), sa babelki i pachnie czosnkowo. Po sprobowaniu nie jest jednak kwasne!
    Co mam zrobic? Poczekac pare dni? Czy dodac do wywaru taki?
    Bardzo prosze o pomoc. Bardzo zalezy mi na ugotowaniu zurku na wlasnym zakwasie.
    Z gory dziekuje za pomoc!!!

  • Autor: ania205 Data: 2009-08-09 20:46:25

    czekaj kilka dni...powinien być kwaśny..ja dodaję do zakwasu parę skórek z chleba...i  czosnek też...!

  • Autor: Danela Data: 2009-08-09 21:42:54

    Zakwas po 3-4 dniach powinien mieć wyrażnie kwaśny smak, natomiast po 7-10 dniach powinien być gotowy do użycia. Dłuższe trzymanie zakwasu wpływa niekorzystnie na jego walory smakowe. Dodaj skórkę z chleba upieczonego na zakwasie a przede wszystkim postaw zakwas w cieplejszym miejscu / w zimie blisko kaloryfera /. Szybkie kiszenie tak zakwasu jak i np.buraczków na barszczyk gwarantuje ich dobry smak. Pozdrawiam Danela

  • Autor: sunny Data: 2009-08-11 09:21:19

    Ja wczoraj nastawiłam swój pierwszy w życiu zakwas z mąki żytniej razowej :). Chciałabym zapytać o parę rzeczy, więc napiszę tutaj, nie będę tworzyła niepotrzebnie nowego wątku :). Kiedy można dodać do zakwasu skórkę chleba ? Po drugie, trochę się zimno zrobiło na dworze, nie zdechnie mi zakwas ( nie mam możliwości kaloryferowania ich :D) ? I jeszcze upewniam się : dziś ( czyli drugi dzień kwaszenia) powinnam dodać do zakwasu po 2 łyżki letniej wody i mąki żyt ?  Tak ? z góry dziękuję za pomoc.

  • Autor: jareksz Data: 2009-08-11 11:56:17

    skórka chleba jest niekonieczna.
    drugiego dnia dwa razy wiecej maki i wody + trochę cukru

    ja robilem pierwszy raz zakwas na wiosne i nie bylo zbyt cieplo a jednak sie udal. postawilem go na kratce lodowki

    wiecej:
    http://chleb.info.pl

Przejdź do pełnej wersji serwisu