Forum

Kuchenne porady

z czym podać tatar?

  • Autor: plutka4 Data: 2009-09-05 21:20:18

    Witam

    Moja rodzina uwielbia tatar. Zawasze pojawia się na rodzinnych uroczystościach, ale zawsze w tradycyjnej wersji - cebula i ogórki. Znajoma poleciła mi podać go z sardynkami i kaparami. Czy macie jakieś doświadczenia w tej dziedzinie albo inne propozycje? Chcę tym razem zadziwić szwagierki .

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2009-09-05 22:46:30

    Nic nie zastąpi tradycyjnego tatara,uwielbiam go,ale tylko z cebulką ogórkiem i musztardą:) taki jest najlepszy,a dodając sardynki ,popsuje się tylko jego smak.

  • Autor: plutka4 Data: 2009-09-06 10:56:02

    Musztardy nigdy nie dodawałam. Chętnie spróbuję. Jakąś konkretną polecasz, czy nie ma to znaczenia?

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2009-09-06 12:08:23

    Daję stołową musztardę firmy mosso,tylko nie za dużo,na 1/2 kg wołowiny około 1 łyżki do środka i dobrze wyrabiam:) oczywiście sól, pieprz,oliwę,niektórzy dają trochę maggi,koniecznie trochę przegotowanej wystudzonej wody,wtedy mięso nie jest twarde i żółtka wg uznania,ale trzeba bardzo dobrze jajka sparzyć.Na koniec siekam ogórki ,cebulę i obkładam półmisek z tatarem.

  • Autor: babsy Data: 2009-09-06 13:15:48

    Oto przepis na tatar z programu "Julie gotuje". Ja lubię jej przepisy. Źródło- strona www.kuchnia.tv.
    Składniki
    500 g wołowiny na rumsztyk (już zmielonej)
    70 g parmezanu
    pęczek dymki
    1 żółtko
    3 gałązki bazylii
    1 łyżka do zupy keczupu
    1 łyżka do zupy oliwy z oliwek
    1 łyżka do zupy suszonych pomidorów
    1 łyżka do zupy octu z czerwonego wina
    1 łyżeczka do kawy sosu Worcestershire
    trochę musztardy
    1 łyżka do zupy kaparów
    sól i świeżo zmielony pieprz

    Przygotowanie
    Umyjcie, osuszcie i drobno pokrójcie dymkę oraz bazylię. Nożem do obierania warzyw pokrójcie na płatki parmezan, a następnie pokruszcie go w palcach. Drobno posiekajcie suszone pomidory.
    W salaterce wymieszajcie keczup, sos Worcestershire, ocet, musztardę, oliwę i pieprz. Dodajcie do tego mięso, zróbcie w nim zagłębienie, w które włóżcie żółtko, parmezan, suszone pomidory, bazylię i kapary. Wymieszajcie, przyprawcie do smaku i pamiętajcie schłodzić przed podaniem.

    © Julie Andrieu

  • Autor: evro Data: 2009-09-07 09:49:01

    Różyczko, sardynka naprawdę nie psuje smaku mięsa,ja dodaję również grzybki marynowane,kapary też mile widziane.

  • Autor: lubczyk69 Data: 2009-09-07 11:39:38

    Do tatara dodaje się (jeżeli już!) siekany filecik sardeli a nie sardynki! Dodaje to smakowego "kopa" bo sama surowa wołowina jest bezbrzeżnie nudna w smaku. Ponieważ sardele za czasów PRL-u znajdowały się w strefie dewizowej , ktoś wpadł na to aby do tatara dawać sardynki. Z tego mariażu wychodzi połączenie dwóch nudnych smaków. Niestety

    Społeczeństwo częściowo jednak przywykło do tego i niektórzy nawet sobie chwalą.
    Kwestia smaku.

    Co do stosowanych przypraw, to smakosze dodają parę kropel koniaku i sosu "worczester".

    Podaj go na ładnie uformowanym placku kartoflanym, albo zrób np.coś w rodzaju małych torcików z ugrilowanego pieczywa tostowego, gdzie warstwy (albo jedna gruba w środku!) pieczywa będą poprzekładane "kremem" z tatara.

  • Autor: tineczka Data: 2009-09-08 21:57:14

    W Szwecji podaje sie tatara osobno na talezach dla kazdego. Mieso tradycyjnie siekane (nie mielone) na drobno.Zeby latwiej bylo posiekac mieso, wklada sie na chwile do zamrazalnika, kroi sie cieniutkie plasterki i potem sie je sieka. Z siekanego miesa (niczym nie przyprawione) robi sie okragly , wysoki "placek". W srodku robi sie wglebienie na surowe zoltko. Dookola dodaje sie dodatki

    drobno posiekana cebula
    kaparki
    drobno posiekany ogorek konserwowy
    drobno posiekane buraki marynowane slodko-kwasne
    posiekane filety sardeli marynowanych
    ostra musztarda francuska Dijon
    wiorka swiezo utartego chrzanu

    do idywidualnego doprawiania stawia sie na stol:

    sos worcestershire
    sos tabasco
    sol w mlynku
    pieprz w mlynku

    Kazdy doprawia sam tatara wedlug gustu:)

  • Autor: plutka4 Data: 2009-09-13 20:01:13

    A jakie ogórki stosujecie do tatarka? W mojej rodzinie podaje się kiszone (ja kupuję kiszone z chili) ale zastanawiam się nad korniszakami. 

  • Autor: tineczka Data: 2009-09-14 10:56:22

    Do tatara tylko korniszony:)

Przejdź do pełnej wersji serwisu