Zawsze mnie ciekawilo, co w skladzie "gotowcow" np. jarzynki oznaczaja te rozne E 115, itd. Znalazlam taka oto liste.( dluga bardzo ale rzetelna), cala lista znajduje sie http://zdrowo.info.pl/e-dodatki.html
900 – 1299 – dodatki do żywności o różnym zastosowaniu
1300 -1400 – modyfikowane skrobie
E 101 (i) Ryboflawina Naturalny, roślinny, żółty barwnik. Witamina B2. Występuje w przyrodzie. Uważany za nieszkodliwy.
E 101(ii) Ryboflawiny-5′-fosforan Barwnik syntetyczny. Powstaje w wyniku reakcji ryboflawiny z kwasem fosforowym. Uważany za nieszkodliwy.
E 102 Tartrazyna Syntetyczny, żółty barwnik z grupy azowej. Może wywoływać alergie. Zagrożone są zwłaszcza osoby, które reagują alergicznie na aspirynę (kwas acetylsalicylowy) i astmatycy. Działania uboczne: trudności w oddychaniu, wysypka na skórze i zaburzenia w widzeniu. Odradza się spożywanie. Uwaga alergicy.
E 104 Żółcień chinolinowa Syntetyczny, zielonkawo-żółty barwnik. Może wywoływać alergie. W testach na szczurach po podaniu czystej chinoliny obserwowano powstawanie nowotworów wątroby. Uwaga alergicy.
E 110 Żółcień pomarańczowa S Syntetyczny, pomarańczowy barwnik azowy. Może wywoływać alergie. W testach na zwierzętach przy podaniu dużych dawek stwierdzono powstawanie nowotworów nerek. Uwaga alergicy.
E 120 Koszenila Naturalny, zwierzęcy barwnik czerwony. Pozyskiwany z wysuszonych owadów Dactylopius coccus cacti. Uważany za nieszkodliwy.
E 122 Azorubina Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Może wywoływać alergie. Uwaga alergicy.
E 123 Amarant Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Dozwolony do stosowania tylko do dobarwiania win przeznaczonych na aperitify, alkoholi i ikry. W testach na zwierzętach stwierdzono jego wpływ na odkładanie się wapnia w nerkach. Odradza się spożywanie. Uwaga alergicy.
E 124 Czerwień koszenilowa Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 127 Erytrozyna Syntetyczny, czerwony barwnik. Dozwolony do stosowania tylko do wiśni koktajlowych lub kandyzowanych, sałatek owocowych z dodatkiem wiśni. Może uwalniać jod i upośledzać funkcję tarczycy. W testach na zwierzętach stwierdzono przypadki nowotworowych zmian tarczycy.Osoby z problemami tarczycy powinny unikać artykułów spożywczych barwionych tą substancją. Odradza się częste spożywanie.
E 128 Czerwień 2G Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 129 Czerwień Allura AC Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Dotychczas opublikowano mało wyników badań na jego temat. Obecnie niemożliwe jest wydanie wiążącej opinii. Uwaga alergicy.
E 131 Błękit patentowy V Syntetyczny, niebieski barwnik. Uważany za nieszkodliwy.
E 132 Indygotyna Syntetyczny, niebieski barwnik. Przy jednoczesnym podawaniu zwierzętom dużych dawek indygotyny i azotynu sodowego stwierdzono uszkodzenia materiału genetycznego. Połączenie takie może wystąpić w diecie np. szynka lub kiełbasa i barwione słodycze lub likiery. Uważany za nieszkodliwy.
E 133 Błękit brylantowy FCF Syntetyczny, niebieski barwnik. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach u osobników płci żeńskiej przy dawce 2% stwierdzono spadek masy ciała. Dalsze badania nie przyniosły rezultatów mówiących o szkodliwości tego barwnika. Uważany za nieszkodliwy.
E 140 Chlorofile i chlorofiliny Naturalne, roślinne barwniki zielone, pozyskiwane z materiału roślinnego (lucerna, szpinak itp.). Uważane za nieszkodliwe.
E 141 Kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny Naturalne, roślinne, zielone barwniki, w których w celu ustabilizowania barwy jony magnezowe zostały zastąpione miedzią. W połączeniu z dużą konsumpcją artykułów spożywczych zawierających miedź, np. wody z miedzianych rur wodociągowych zwierającej ponad 0,5 mg do 1 mg miedzi na litr, może nasilić się odkładanie miedzi we krwi. Uważane za nieszkodliwe.
E 142 Zieleń S Syntetyczny, zielony barwnik. Dotychczas opublikowano niewiele wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie wiążącej opinii.
E 150a Karmel naturalny Naturalny, roślinny barwnik koloru brązowego. Otrzymywany przez podgrzewanie cukru bez dodatku kwasów lub zasad. Silnie barwiący, lekko słodzący. Uważany za nieszkodliwy.
E 150b Karmel siarczynowy Syntetyczny, brązowy barwnik na bazie roślinnej. Produkcja jego polega na ogrzewania cukru z dwu- tlenkiem siarki lub związkami zawierającymi siarkę. Uważany za nieszkodliwy.
E 150c Karmel amoniakalny Syntetyczny, brązowy barwnik na bazie roślinnej. Otrzymywany przez działanie amoniaku na cukier. W testach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono przy dużych dawkach skurcze i obniżenie ilości limfocytów (białych krwinek krwi). Odradza się częste spożywanie.
E 150d Karmel amoniakalno-siarczynowy Syntetyczny, brązowy barwnik na bazie roślinnej. Produkowany przez działanie siarczynu amonu na cukier. Może zawierać toksyczne związki, które w dużych dawkach powodowały u zwierząt doświadczalnych zmiany w obrazie krwi i wywoływały skurcze mięśni. Odradza się częste spożywanie.
E 153 Węgiel roślinny Naturalna substancja otrzymywana przez suche zwęglanie surowca roślinnego. Dodawany m.in. do barwienia skórki niektórych rodzajów sera, w cukiernictwie. Uważany za nieszkodliwy.
E 154 Brąz FK Syntetyczna, brązowa mieszanka sześciu różnych barwników azowych. Dozwolony do stosowania tylko przy produkcji wędzonych śledzi z Anglii i Norwegii. Uwaga alergicy.
E 155 Brąz HT Syntetyczny, brązowy barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 160a Mieszanina karotenów, beta-karoten Naturalne, pomarańczowe barwniki ekstrahowane z surowców roślinnych. Występują w naturze w wielu roślinach (np. w marchwi). Mogą być przekształcane w organizmie w witaminę A. Przy przedawkowaniu skóra nabiera żółtawego zabarwienia. Uważane za nieszkodliwe.
E 160b Annato, biksyna, norbiksyna Naturalny, roślinny barwnik pomarańczowy otrzymywany z nasion drzewa tropikalnego Bixa orellana L. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 160c Kapsantyna, kapsorubina (ekstakt z papryki) Naturalny, roślinny barwnik pomarańczowo-czerwony, występuje w strąkach papryki. Uważany za nieszkodliwy.
E 160d Likopen (ekstrakt z pomidorów) Naturalny, roślinny barwnik czerwony otrzymywany z pomidorów. Częściowo otrzymywany syntetycznie. Uważany za nieszkodliwy.
E 160e Beta-apo-8′-karotenal (C30) Syntetyczny barwnik. W nieznacznie zmienionej formie występuje w naturze. Do tej pory opublikowano mało wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 160f Ester etylowy kwasu beta-apo-8′-karotenowego Syntetyczny barwnik, identyczny z naturalnym. W nieznacznie zmienionej formie występuje w naturze. Do tej pory opublikowano niewiele wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 161b Luteina Naturalny barwnik uzyskiwany z liści rośliny Tagetes erecta. Do tej pory opublikowano niewiele wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 161g Kantaksantyna Syntetycznie otrzymany pomarańczowo-czerwony barwnik. Występuje także w naturze. Dozwolony do stosowania wyłącznie do kiełbasy sztrasburskiej. Stosowany w tabletkach do opalania (samoopalające – powodujące prze- barwienia skóry) odkładał się w warstwach skóry i dlatego zostało zakazane jego użycie do tego celu. Odradza się częste spożywanie.
E 162 Czerwień buraczana, betanina Naturalny, roślinny, czerwony barwnik z czerwonych buraków. Uważany za nieszkodliwy.
E 163 Antocyjany Naturalne, roślinne, jasnoróżowe do ciemnoniebieskich barwniki otrzymywane z owoców i warzyw. Uważane za nieszkodliwe.
E 170 Węglany wapnia Naturalna, mineralna biała substancja. Pełni w żywności rolę barwnika, dodatku przeciwzbrylającego i stabilizatora. Uważane za nieszkodliwe.
E 171 Dwutlenek tytanu Syntetyczny, mineralny biały barwnik. Uważany za nieszkodliwy.
E 172 Tlenki i wodorotlenki żelaza Syntetyczne, mineralne żółte, czerwone lub czarne barwniki. Uważane za nieszkodliwe.
E 173 Aluminium Syntetyczny, srebrno-szary, mineralny barwnik. Dozwolony do stosowania do polew i słodyczy służących do dekoracji ciast i ciasteczek. Aluminium może być asymilowane przez organizm. Podejrzewa się, że jest jednym z czynników powodujących chorobę Alzheimera. Osoby chore na nerki mogą nie wydalać aluminium. Uwaga pacjenci chorzy na chorobę Alzheimera.
E 174 Srebro Naturalny, mineralny, srebrny barwnik i konserwant. Dozwolony wyłącznie do stosowania w polewach słodyczy, dekoracji pralinek i do likierów. Może odkładać się w tkankach. Do zatruć dochodzi już przy podaniu kilku gram. Wydziela się bardzo powoli z moczem. Wysoka cena powoduje, że stosuje się je w małych ilościach. Odradza się częste spożywanie.
E 175 Złoto Naturalny, mineralny złoty barwnik. Dozwolony tylko do dekoracji cukierków i czekoladek oraz do likierów. Może prowadzić do zaburzeń w obrazie krwi. Wysoka cena powoduje, że stosuje się je w małych ilościach. Odradza się częste stosowanie.
E 180 Czerwień litolowa BK Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Stosowany do barwienia przeznaczonych do spożycia skórek serów. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 200 Kwas sorbowy Syntetycznie otrzymywany konserwant. Występuje również jako naturalny kwas w produktach spożywczych. Ma lekko kwaśny smak. Uważany za nieszkodliwy.
E 202 Sorbinian potasu Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól potasowa kwasu sorbowego. Patrz E 200. Uważany za nieszkodliwy.
E 203 Sorbinian wapnia Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól wapniowa kwasu sorbowego. Patrz E 200. Uważany za nieszkodliwy.
E 210 Kwas benzoesowy Syntetycznie otrzymywany konserwant. Występuje I również jako naturalna substancja w artykułach spożywczych. Stosowany przede wszystkim w przetworach rybnych i gotowych sałatkach. Może zmieniać smak gotowych produktów. Po jego spożyciu osoby wrażliwe, chorujące na astmę, katar sienny lub alergie skórne mogą odczuwać zaostrzenie stanów chorobowych. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 211 Benzoesan sodu Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól sodowa kwasu benzoesowego Patrz E 210. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 212 Benzoesan potasu Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól potasowa kwasu benzoesowego Patrz E 210. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 213 Benzoesan wapnia Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól wapniowa kwasu benzoesowego. Patrz E 210. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 214 Ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Stosowany przeważnie w produktach rybnych, sałatach i innych wyrobach owocowo-warzywnych. Może powodować zmiany smaku potraw. W testach przeprowadzonych na zwierzętach odnotowano jego działanie jako środka odurzającego, rozszerzającego naczynia i wywołującego skurcze mięśni. Patrz E 21 C. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 215 Sól sodowa estru kwasu p-hydroksybenzoesowego Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 216 Ester propylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 217 Sól sodowa estru propylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 218 Ester metylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 219 Sól sodowa estru metylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu ; benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 220 Dwutlenek siarki, bezwodnik kwasu siarkawego Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Stosowany m.in. w winach białych, owocach suszonych (!) i przetworach ziemniaczanych. Powoduje straty witaminy B 1 w artykułach spożywczych, u osób wrażliwych może powodować bóle głowy i nudności. U astmatyków może dojść do tzw. astmy siarczynowej. Ze względów zdrowotnych żadna grupa osób nie powinna przekraczać dawki maksymalnej wynoszącej 0,7 mg/kg masy ciała (ok.50 mg na osobę/dobę). Wypicie 2 kieliszków zwłaszcza słodkiego białego wina, do którego dodany został dwutlenek siarki w ilości 300-400 mg/l może spowodować przekroczenie dopuszczalnego dziennego pobrania (A.D.I.). Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 221 Siarczyn sodu Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 222 Wodorosiarczyn sodu Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 223 Pirosiarczyn sodu Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 224 Pirosiarczyn potasu Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 226 Siarczyn wapnia Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 227 Wodorosiarczyn wapnia Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 228 Wodorosiarczyn potasu Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 231 Ortofenylofenol Syntetycznie otrzymywany konserwant. Patrz E 230. Odradza się spożywania skórek owoców cytrusowych. Uwaga alergicy, może wywołać alergię kontaktową.
E 232 Sól sodowa ortofenylofenolu Syntetycznie otrzymywany konserwant. Patrz E 230. Uwaga alergicy, może wywołać alergię kontaktową.
E 234 Nizyna Syntetycznie otrzymywany konserwant. Antybiotyk produkowany przez mikroorganizmy. W krajach Unii Europejskiej dozwolony jest do stosowania m.in. do budyni z kaszki manny i tapioki oraz do dojrzewających serów i serów topionych. Przy zbyt częstym spożywaniu z żywnością może stracić swoje działanie lecznicze. Uodpornione bakterie są bardzo trudne do zwalczania.Odradza się częste spożywanie.
E 235 Natamycyna Syntetycznie otrzymywany antybiotyk o działaniu konserwującym. Wytwarzany przez pleśnie. Stosowany do zabezpieczania powierzchni serów i suszonych kiełbas. Nie może wniknąć do artykułu spożywczego głębiej niż na 5 mm. Stosowany także jako lek (przeciwko infekcjom grzybiczym skóry). Przy zbyt częstym spożywaniu z żywnością antybiotyk może stracić swoje działanie lecznicze. Uodpornione bakterie są bardzo trudne do zwalczania. Odradza się częste spożywanie.
E 239 Heksametylenoczteroamina Syntetyczny konserwant. Czasami stosowany do utrwalania serów Provolone. Uwalnia do sera formaldehyd. Śladowe jego ilości, tj. 25 mg na 1 kg sera, są dopuszczalne. Używany także jako środek do dezynfekcji skóry i dróg moczowych oraz jako środek konserwujący do kosmetyków. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 242 Dimetylodiwęglan Syntetycznie produkowana substancja konserwująca i dezynfekująca. Stosowany do sterylizacji pojemników napełnianych napojami bezalkoholowymi, winami bezalkoholowymi i koncentratami herbaty wpłynie. Ulega rozkładowi z wydzieleniem śladowych ilości pestycydu: methylcarbamatu. Pestycyd ten może być obecny w napoju tylko w ilości niestwierdzalnej przy użyciu standardowych metod badawczych. Niestety, nie ma obowiązku zaznaczania, iż stosowano tę substancję. Brak pełnych danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 249 Azotyn potasu Syntetycznie otrzymywany konserwant. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.
E 250 Azotyn sodu Syntetycznie produkowany konserwant i stabilizator barwy. Stosowany powszechnie do peklowania mięsa przeznaczonego do produkcji wędlin. Hamuje rozwój bakterii szkodliwych dla zdrowia (m.in. Clostridum botulinum). Spożyty w dużych ilościach utrudnia transport tlenu przez krew. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt. Podczas ogrzewania peklowanych przetworów mięsnych – w temperaturze powyżej 150°C – wchodzi w reakcje z cząsteczkami białka w wyniku czego mogą wytwarzać się rakotwórcze nitrozoaminy.Odradza się częste spożywanie.
E 251 Azotan sodu Syntetycznie produkowany konserwant. Istnieje niebezpieczeństwo jego przekształcenia się w azotyn. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.
E 252 Azotan potasu Syntetyczny konserwant. Istnieje niebezpieczeństwo przekształcenia się związku w azotyn. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.
E 260 Kwas octowy Wytwarzany metodą fermentacyjną (przez mikroorganizmy) regulator kwasowości i konserwant. Ma zdecydowanie kwaśny smak. Występuje w naturze. Skoncentrowany kwas może prowadzić do zniszczenia tkanek. Występuje w artykułach spożywczych wyłącznie w dawkach nie zagrażających zdrowiu. Uważany za nieszkodliwy.
E 261 Octan potasu Naturalny, roślinny lub syntetycznie otrzymywany regulator kwasowości i konserwant. Sól potasowa kwasu octowego. Patrz E 260. Uważany za nieszkodliwy.
E 262(i) Octan sodu Naturalny, roślinny lub syntetycznie otrzymywany regulator kwasowości i konserwant. Sól sodowa kwasu octowego. Patrz E 260. Uważany za nieszkodliwy.
E 263 Octan wapnia Naturalny, roślinny lub syntetycznie otrzymany regulator kwasowości i konserwant. Sól wapniowa kwasu octowego. Patrz E 260. Uważany za nieszkodliwy.
E 270 Kwas mlekowy Syntetycznie lub na drodze fermentacji otrzymywany regulator kwasowości, konserwant i przeciwutleniacz. Występuje w każdym organizmie żywym. U noworodków może prowadzić do zaburzeń w przemianie materii, jeśli układ trawienny nie jest wystarczająco rozwinięty. Dotyczy to jednak tylko formy D(-) oraz DL kwasu mlekowego. W żywności dla niemowląt stosuje się tylko formę L(+). Uważany za nieszkodliwy.
To jest właśnie nie świadomość naszego społeczeństwa. Takich osób jak Ty jest dużo. Jednak choroba przychodzi nagle .Lepiej zapobiegać niż leczyć. Najgorsze jednak jest to ,iż tak samo karmi się dzieci, tym co nie powinno.Reklamowane margaryny do smarowania chleba, jogurty gdzie same E i tak dalej . A póżniej jest za póżno kiedy zdrowie szwankuje. Jak się jest młodym , jeszcze zdrowym to nie zwraca się na to uwagi To tylko tak po krótce . Temat jest szeroki i wiele by tu pisać można. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Ja poprostu staram się nie popadac w paranoję...gdybym miała przed wszystkim chronic siebie i dziecko to bym chyba z domu nie wyszła,słoneczko też szkodzi:-)Pozdrawiam.
Ludzie to chyba potworami sa, zeby tak truć innych.Miałam wiele lat temu sąsiadkę. Była kierowniczka sklepu.Plotkara straszna.Tatko nazywał ją osiedlową Wolną Europą. Ale rzetelna była!Wtedy nie było jeszcze telefonów(pamiętacie;)Często od nas dzwoniła do sklepu.Kiedyś przyuważyła, że w mięsnym obok jej sklepu mięso na noc trzymają w...nadmanganianie potasu!!!!!A takie ładne na drugi dzień było!Nie doniosła, ale zrobiła karczemna awanturę!Zagroziła, że jesli jeszcze raz, to sprowadzi im nałeb prokuratora. To jej słowa:"ludzi truć nie wolno"!!!!A to prosta, ale uczciwa kobieta była. Bardzo ją lubilismy, choć ...plotkara z niej była okrutna.Czasem nawet tęsknię za nią......
Ja od dawna mam na karteczce spisane tak po krótce właśnie te E. Jeszcze kiedy dzieci chodziły do szkoły i uczyły się o tym, było w jakiejś książce. Syn sam spisał i od tamtego czasu zwracamy na to uwagę. Zwłaszcza teraz w erze super i hiper marketów. z produkowanymi dla nich towarami. Jak widzę to teraz nie piszą rakotwórcze tylko podejrzane .oto moje skrótowa lista.
Jeśli ktoś chce może skorzystać z moich skrótów. Mała karteczka nie zajmuje właściwie miejsca, lekka a zawsze od ręką. Zapraszam dbających o swoje i swoich dzieci zdrowie. Warto sprawdzać bo nawet jogurty nie wszystkie takie zdrowe są jak być powinny. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka.
Tak wszyscy idziemy tylko nie wszyscy w jednakowym wieku. Przykre i druzgoczące kiedy młode matki czy ojcowie odchodzą za wcześnie. Tu więc się z Twoim myśleniem nie zgodzę . Jamajka jesteś młodą osobą ale za kilkanaście lat przypomnisz sobie jak to było i inaczej będziesz podchodzić do różnych rzeczy .Pozdrawiam.
No może i tak ale czy wszystkiemu akurat są winne E, czy to przez to E odchodzą młode osoby nie wydaje mi się. Im więcej się na siebie huha i wkłada pod klosz tym więcej się choruje, ot takie moje zdanie. Nie tylko E szkodzą wszystko szkodzi, woda, powietrze, ziemia, las, piaskownica, plac zabaw, cegła w drewnianym kościele może na głowe spaść. Tak naprawde powinnyśmy siedzieć najlepiej w namiotach tlenowych.
A jeszcze tak nawiasem mówiąc moja babcia miała hopsa na tym punkcie lizaków nie wolno było bo same barwniki, kupnych dżemów też, niczego wszystko chemia wszystko złe, nie piła nie paliła a na raka krtani umarła.
Dziękuję crisen za wiadomość taką. wydrukowałam sobie i będę nosiła w portfelu. Mam wnuka alergika, możliwe że właśnie z tych różnych E ma alergię. Pozdrawiam!
Wszystko jest możliwe . Jednak można zwracać uwagę na to czym żywimy swoje dzieci czy też wnuki.Teraz wiele młodych osób podchodzi ze śmiechem do różnych spraw nie zdając sobie sprawy ,że może się to póżniej odbić na zdrowiu. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Wnusia. Życzę zdrówka.
Dziękuję. Przeważnie jogurty kupuję sama gdyż wnuk po szkole przychodzi do mnie na obiad, robi lekcje i potem zięć wracając z pracy odbiera syna od nas, Pozdrawiam :)
Zawsze czytam skład produktów zanim kupie. unikam tych gdzie jest dużo E. Jednak nie wszystkie E sa szkodliwe. Np witamina C też ma jakiś odpowiednik E.
Najważniejsze w diecie to brak monotonii i pewnego rodzaju równowaga. Gdyby nie E to żywność byłaby nieapetyczna, dziwnej konsystencji, szybko się psująca i mdła. Właściwie bardzo mało żywności teraz jest bez dodatków funkcjonalnych . Nie wszystkie te dodatki są uwzględniane na etykiecie . Zywność tzw. ekologiczna / nie można już używać formułki "zdrowa żywność " / to tylko chwyt marketingowy. Kto ostatnio widział, że na etykiecie soli uwzględniono dodatek antyzbrylacza. Owszem im żywność mniej przetworzona tym zdrowsza , ale nie popadajmy w paranoję, przecież kiedyś ludzie żyli o wiele krócej a jedli tylko kaszę i to co upolowali lub złowili. Alergia owszem jest chorobą cywilizacyjną, ale na równi z przetworzoną żywnością winny jest wygodny tryb życia, zbytnia higiena , parafarmaceutyki, które pakujemy w swój organizm jak tyko poleci je Goździkowa, środki ochrony roślin czy nawozy sztuczne . Wiem, że wielu osobom się narażę, ale ze względu na wielki postęp medycyny nie ma teraz swoistej selekcji naturalnej . Jesteśmy w stanie uratować wiele istnień , które nie tak dawno nie miały by szans . Dobrodziejstwa nowych technologi, postępu w medycynie należy przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza bo inaczej się nie da.
Zgadzam się w 100%. Jeszcze parę wieków temu dożycie 40 lat to był wyczyn a E wtedy nie było. Nie mówię oczywiście o śmierci w skutek wojny itp., ale o zwykłej śmierci. Postęp medycyny i higieny pozwolił nam żyć dłużej, ale nie popadajmy w skrajność. Zapakowanie wszystkiego do 50 foliowych woreczków naprawdę nie uchroni nikogo od śmierci. Ale coś za coś. Nie było jogurtów i przetworzonej żywności to nie było E. Nie można mieć ciastka i jednocześnie go zjeść. Jak ktoś się boi E to niech sobie kupi krowę i sam zrobi jogurt. Ciekawe jakie normy sanitarne przy tym zachowa. Pewnie żadne.
No to smacznej wędliny z marketu!!! Napchanej czym tylko się da - za to zgodnie z Twoją sugestią "apetycznej, o doskonałej konsystencji, niepsującej się szybko i nie mdłej"....buahahahaha.... Ja tam wolę swojską kiełbaskę , boczuś i szyneczkę.... której podstawowym składnikiem jest mięso.. A dobrodziejstwa technologii wcale nie trzeba przyjmować bezkrytycznie. Sugeruję więcej zdrowego rozsądku.
Ja w miarę możliwości staram się unikać "tych" E.Przede wszystkim nie znoszę napojów w plastykowych butelkach,chipsów,fastfudów.Słyszy się czasami,że nie opłaci się robić przetworów,soków lub wędlin;bo w Tesco lub Lidlu jest tanio.Ja uważam,że się opłaci,bo cena to nie wszystko.Ważniejsze jest to ,że nasza rodzina odżywia się zdrowo i smacznie.Oczywiście nie unikniemy konserwantów ,bo one są niemal wszędzie,ale możemy je trochę wyeliminować z naszego jadłospisu.Bo czy nie jest frajdą zjeść dżemik własnej produkcji czy kiszony ogórek( a jak bolały plecy przy pieleniu)???
Zgadzam się z Tobą, Robię sama wszystkie przetwory, dżemy, soki, marynaty. Koleżanki są zdziwione : jak Ci się chce robić te przetwory- nie lepiej kupić? Odpowiadam im ; zrobione są zdrowsze i lepiej smakują. Miłego dnia życzę:))
Tak też uważam i dlatego dołączyłam swoje zdanie w tym wątku. Dziwię się jednak różnym reakcjom bo podaję tylko E niebezpieczne ,zakazane i rakotwórcze. Jest tego zaledwie kilkanaście. Przecież składników oznaczonych kodami E jest od 100 do 1200 więc nie o wszystkie chodzi. Np. E 322 to lecytyna sojowa i nie znajduje się na tej liście. Trzeba eliminować tylko te szkodliwe dla naszego zdrowia. Komentowanie ,że każdy musi umrzeć nie ma tutaj nic do rzeczy.Wszyscy to wiemy. To może jeszcze powiedzmy,że przecież trzeba na coś umrzeć .
Nie ma za co, przecież obie chcemy dobrze. To ja Tobie dziękuję ,że poruszyłaś ten temat.Jeszcze tylko ważne aby inni to rozumieli. .Serdecznie pozdrawiam.
Zawsze mnie ciekawilo, co w skladzie "gotowcow" np. jarzynki oznaczaja te rozne E 115, itd.
Znalazlam taka oto liste.( dluga bardzo ale rzetelna), cala lista znajduje sie http://zdrowo.info.pl/e-dodatki.html
E 101 (i) Ryboflawina
Naturalny, roślinny, żółty barwnik. Witamina B2. Występuje w przyrodzie. Uważany za nieszkodliwy.
E 101(ii) Ryboflawiny-5′-fosforan
Barwnik syntetyczny. Powstaje w wyniku reakcji ryboflawiny z kwasem fosforowym. Uważany za nieszkodliwy.
E 102 Tartrazyna
Syntetyczny, żółty barwnik z grupy azowej. Może wywoływać alergie. Zagrożone są zwłaszcza osoby, które reagują alergicznie na aspirynę (kwas acetylsalicylowy) i astmatycy. Działania uboczne: trudności w oddychaniu, wysypka na skórze i zaburzenia w widzeniu. Odradza się spożywanie. Uwaga alergicy.
E 104 Żółcień chinolinowa
Syntetyczny, zielonkawo-żółty barwnik. Może wywoływać alergie. W testach na szczurach po podaniu czystej chinoliny obserwowano powstawanie nowotworów wątroby. Uwaga alergicy.
E 110 Żółcień pomarańczowa S
Syntetyczny, pomarańczowy barwnik azowy. Może wywoływać alergie. W testach na zwierzętach przy podaniu dużych dawek stwierdzono powstawanie nowotworów nerek. Uwaga alergicy.
E 120 Koszenila
Naturalny, zwierzęcy barwnik czerwony. Pozyskiwany z wysuszonych owadów Dactylopius coccus cacti. Uważany za nieszkodliwy.
E 122 Azorubina
Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Może wywoływać alergie. Uwaga alergicy.
E 123 Amarant
Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Dozwolony do stosowania tylko do dobarwiania win przeznaczonych na aperitify, alkoholi i ikry. W testach na zwierzętach stwierdzono jego wpływ na odkładanie się wapnia w nerkach. Odradza się spożywanie. Uwaga alergicy.
E 124 Czerwień koszenilowa
Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 127 Erytrozyna
Syntetyczny, czerwony barwnik. Dozwolony do stosowania tylko do wiśni koktajlowych lub kandyzowanych, sałatek owocowych z dodatkiem wiśni. Może uwalniać jod i upośledzać funkcję tarczycy. W testach na zwierzętach stwierdzono przypadki nowotworowych zmian tarczycy.Osoby z problemami tarczycy powinny unikać artykułów spożywczych barwionych tą substancją. Odradza się częste spożywanie.
E 128 Czerwień 2G
Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 129 Czerwień Allura AC
Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Dotychczas opublikowano mało wyników badań na jego temat. Obecnie niemożliwe jest wydanie wiążącej opinii. Uwaga alergicy.
E 131 Błękit patentowy V
Syntetyczny, niebieski barwnik. Uważany za nieszkodliwy.
E 132 Indygotyna
Syntetyczny, niebieski barwnik. Przy jednoczesnym podawaniu zwierzętom dużych dawek indygotyny i azotynu sodowego stwierdzono uszkodzenia materiału genetycznego. Połączenie takie może wystąpić w diecie np. szynka lub kiełbasa i barwione słodycze lub likiery. Uważany za nieszkodliwy.
E 133 Błękit brylantowy FCF
Syntetyczny, niebieski barwnik. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach u osobników płci żeńskiej przy dawce 2% stwierdzono spadek masy ciała. Dalsze badania nie przyniosły rezultatów mówiących o szkodliwości tego barwnika. Uważany za nieszkodliwy.
E 140 Chlorofile i chlorofiliny
Naturalne, roślinne barwniki zielone, pozyskiwane z materiału roślinnego (lucerna, szpinak itp.). Uważane za nieszkodliwe.
E 141 Kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny
Naturalne, roślinne, zielone barwniki, w których w celu ustabilizowania barwy jony magnezowe zostały zastąpione miedzią. W połączeniu z dużą konsumpcją artykułów spożywczych zawierających miedź, np. wody z miedzianych rur wodociągowych zwierającej ponad 0,5 mg do 1 mg miedzi na litr, może nasilić się odkładanie miedzi we krwi. Uważane za nieszkodliwe.
E 142 Zieleń S
Syntetyczny, zielony barwnik. Dotychczas opublikowano niewiele wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie wiążącej opinii.
E 150a Karmel naturalny
Naturalny, roślinny barwnik koloru brązowego. Otrzymywany przez podgrzewanie cukru bez dodatku kwasów lub zasad. Silnie barwiący, lekko słodzący. Uważany za nieszkodliwy.
E 150b Karmel siarczynowy
Syntetyczny, brązowy barwnik na bazie roślinnej. Produkcja jego polega na ogrzewania cukru z dwu- tlenkiem siarki lub związkami zawierającymi siarkę. Uważany za nieszkodliwy.
E 150c Karmel amoniakalny
Syntetyczny, brązowy barwnik na bazie roślinnej. Otrzymywany przez działanie amoniaku na cukier. W testach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono przy dużych dawkach skurcze i obniżenie ilości limfocytów (białych krwinek krwi). Odradza się częste spożywanie.
E 150d Karmel amoniakalno-siarczynowy
Syntetyczny, brązowy barwnik na bazie roślinnej. Produkowany przez działanie siarczynu amonu na cukier. Może zawierać toksyczne związki, które w dużych dawkach powodowały u zwierząt doświadczalnych zmiany w obrazie krwi i wywoływały skurcze mięśni. Odradza się częste spożywanie.
E 151 Czerń brylantowa BN, czerń PN
Syntetyczny, czarny barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 153 Węgiel roślinny
Naturalna substancja otrzymywana przez suche zwęglanie surowca roślinnego. Dodawany m.in. do barwienia skórki niektórych rodzajów sera, w cukiernictwie. Uważany za nieszkodliwy.
E 154 Brąz FK
Syntetyczna, brązowa mieszanka sześciu różnych barwników azowych. Dozwolony do stosowania tylko przy produkcji wędzonych śledzi z Anglii i Norwegii. Uwaga alergicy.
E 155 Brąz HT
Syntetyczny, brązowy barwnik azowy. Uwaga alergicy.
E 160a Mieszanina karotenów, beta-karoten
Naturalne, pomarańczowe barwniki ekstrahowane z surowców roślinnych. Występują w naturze w wielu roślinach (np. w marchwi). Mogą być przekształcane w organizmie w witaminę A. Przy przedawkowaniu skóra nabiera żółtawego zabarwienia. Uważane za nieszkodliwe.
E 160b Annato, biksyna, norbiksyna
Naturalny, roślinny barwnik pomarańczowy otrzymywany z nasion drzewa tropikalnego Bixa orellana L. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 160c Kapsantyna, kapsorubina (ekstakt z papryki)
Naturalny, roślinny barwnik pomarańczowo-czerwony, występuje w strąkach papryki. Uważany za nieszkodliwy.
E 160d Likopen (ekstrakt z pomidorów)
Naturalny, roślinny barwnik czerwony otrzymywany z pomidorów. Częściowo otrzymywany syntetycznie. Uważany za nieszkodliwy.
E 160e Beta-apo-8′-karotenal (C30)
Syntetyczny barwnik. W nieznacznie zmienionej formie występuje w naturze. Do tej pory opublikowano mało wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 160f Ester etylowy kwasu beta-apo-8′-karotenowego
Syntetyczny barwnik, identyczny z naturalnym. W nieznacznie zmienionej formie występuje w naturze. Do tej pory opublikowano niewiele wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 161b Luteina
Naturalny barwnik uzyskiwany z liści rośliny Tagetes erecta. Do tej pory opublikowano niewiele wyników badań. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 161g Kantaksantyna
Syntetycznie otrzymany pomarańczowo-czerwony barwnik. Występuje także w naturze. Dozwolony do stosowania wyłącznie do kiełbasy sztrasburskiej. Stosowany w tabletkach do opalania (samoopalające – powodujące prze- barwienia skóry) odkładał się w warstwach skóry i dlatego zostało zakazane jego użycie do tego celu. Odradza się częste spożywanie.
E 162 Czerwień buraczana, betanina
Naturalny, roślinny, czerwony barwnik z czerwonych buraków. Uważany za nieszkodliwy.
E 163 Antocyjany
Naturalne, roślinne, jasnoróżowe do ciemnoniebieskich barwniki otrzymywane z owoców i warzyw. Uważane za nieszkodliwe.
E 170 Węglany wapnia
Naturalna, mineralna biała substancja. Pełni w żywności rolę barwnika, dodatku przeciwzbrylającego i stabilizatora. Uważane za nieszkodliwe.
E 171 Dwutlenek tytanu
Syntetyczny, mineralny biały barwnik. Uważany za nieszkodliwy.
E 172 Tlenki i wodorotlenki żelaza
Syntetyczne, mineralne żółte, czerwone lub czarne barwniki. Uważane za nieszkodliwe.
E 173 Aluminium
Syntetyczny, srebrno-szary, mineralny barwnik. Dozwolony do stosowania do polew i słodyczy służących do dekoracji ciast i ciasteczek. Aluminium może być asymilowane przez organizm. Podejrzewa się, że jest jednym z czynników powodujących chorobę Alzheimera. Osoby chore na nerki mogą nie wydalać aluminium. Uwaga pacjenci chorzy na chorobę Alzheimera.
E 174 Srebro
Naturalny, mineralny, srebrny barwnik i konserwant. Dozwolony wyłącznie do stosowania w polewach słodyczy, dekoracji pralinek i do likierów. Może odkładać się w tkankach. Do zatruć dochodzi już przy podaniu kilku gram. Wydziela się bardzo powoli z moczem. Wysoka cena powoduje, że stosuje się je w małych ilościach. Odradza się częste spożywanie.
E 175 Złoto
Naturalny, mineralny złoty barwnik. Dozwolony tylko do dekoracji cukierków i czekoladek oraz do likierów. Może prowadzić do zaburzeń w obrazie krwi. Wysoka cena powoduje, że stosuje się je w małych ilościach. Odradza się częste stosowanie.
E 180 Czerwień litolowa BK
Syntetyczny, czerwony barwnik azowy. Stosowany do barwienia przeznaczonych do spożycia skórek serów. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 200 Kwas sorbowy
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Występuje również jako naturalny kwas w produktach spożywczych. Ma lekko kwaśny smak. Uważany za nieszkodliwy.
E 202 Sorbinian potasu
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól potasowa kwasu sorbowego. Patrz E 200. Uważany za nieszkodliwy.
E 203 Sorbinian wapnia
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól wapniowa kwasu sorbowego. Patrz E 200. Uważany za nieszkodliwy.
E 210 Kwas benzoesowy
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Występuje I również jako naturalna substancja w artykułach spożywczych. Stosowany przede wszystkim w przetworach rybnych i gotowych sałatkach. Może zmieniać smak gotowych produktów. Po jego spożyciu osoby wrażliwe, chorujące na astmę, katar sienny lub alergie skórne mogą odczuwać zaostrzenie stanów chorobowych. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 211 Benzoesan sodu
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól sodowa kwasu benzoesowego Patrz E 210. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 212 Benzoesan potasu
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól potasowa kwasu benzoesowego Patrz E 210. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 213 Benzoesan wapnia
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Sól wapniowa kwasu benzoesowego. Patrz E 210. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 214 Ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Stosowany przeważnie w produktach rybnych, sałatach i innych wyrobach owocowo-warzywnych. Może powodować zmiany smaku potraw. W testach przeprowadzonych na zwierzętach odnotowano jego działanie jako środka odurzającego, rozszerzającego naczynia i wywołującego skurcze mięśni. Patrz E 21 C. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 215 Sól sodowa estru kwasu p-hydroksybenzoesowego
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 216 Ester propylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 217 Sól sodowa estru propylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 218 Ester metylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 219 Sól sodowa estru metylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Pochodna kwasu ; benzoesowego. Patrz E 214. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 220 Dwutlenek siarki, bezwodnik kwasu siarkawego
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Stosowany m.in. w winach białych, owocach suszonych (!) i przetworach ziemniaczanych. Powoduje straty witaminy B 1 w artykułach spożywczych, u osób wrażliwych może powodować bóle głowy i nudności. U astmatyków może dojść do tzw. astmy siarczynowej. Ze względów zdrowotnych żadna grupa osób nie powinna przekraczać dawki maksymalnej wynoszącej 0,7 mg/kg masy ciała (ok.50 mg na osobę/dobę). Wypicie 2 kieliszków zwłaszcza słodkiego białego wina, do którego dodany został dwutlenek siarki w ilości 300-400 mg/l może spowodować przekroczenie dopuszczalnego dziennego pobrania (A.D.I.). Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 221 Siarczyn sodu
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 222 Wodorosiarczyn sodu
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 223 Pirosiarczyn sodu
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 224 Pirosiarczyn potasu
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 226 Siarczyn wapnia
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 227 Wodorosiarczyn wapnia
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 228 Wodorosiarczyn potasu
Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Patrz E 220. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.
E 231 Ortofenylofenol
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Patrz E 230. Odradza się spożywania skórek owoców cytrusowych. Uwaga alergicy, może wywołać alergię kontaktową.
E 232 Sól sodowa ortofenylofenolu
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Patrz E 230. Uwaga alergicy, może wywołać alergię kontaktową.
E 234 Nizyna
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Antybiotyk produkowany przez mikroorganizmy. W krajach Unii Europejskiej dozwolony jest do stosowania m.in. do budyni z kaszki manny i tapioki oraz do dojrzewających serów i serów topionych. Przy zbyt częstym spożywaniu z żywnością może stracić swoje działanie lecznicze. Uodpornione bakterie są bardzo trudne do zwalczania.Odradza się częste spożywanie.
E 235 Natamycyna
Syntetycznie otrzymywany antybiotyk o działaniu konserwującym. Wytwarzany przez pleśnie. Stosowany do zabezpieczania powierzchni serów i suszonych kiełbas. Nie może wniknąć do artykułu spożywczego głębiej niż na 5 mm. Stosowany także jako lek (przeciwko infekcjom grzybiczym skóry). Przy zbyt częstym spożywaniu z żywnością antybiotyk może stracić swoje działanie lecznicze. Uodpornione bakterie są bardzo trudne do zwalczania. Odradza się częste spożywanie.
E 239 Heksametylenoczteroamina
Syntetyczny konserwant. Czasami stosowany do utrwalania serów Provolone. Uwalnia do sera formaldehyd. Śladowe jego ilości, tj. 25 mg na 1 kg sera, są dopuszczalne. Używany także jako środek do dezynfekcji skóry i dróg moczowych oraz jako środek konserwujący do kosmetyków. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.
E 242 Dimetylodiwęglan
Syntetycznie produkowana substancja konserwująca i dezynfekująca. Stosowany do sterylizacji pojemników napełnianych napojami bezalkoholowymi, winami bezalkoholowymi i koncentratami herbaty wpłynie. Ulega rozkładowi z wydzieleniem śladowych ilości pestycydu: methylcarbamatu. Pestycyd ten może być obecny w napoju tylko w ilości niestwierdzalnej przy użyciu standardowych metod badawczych. Niestety, nie ma obowiązku zaznaczania, iż stosowano tę substancję. Brak pełnych danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.
E 249 Azotyn potasu
Syntetycznie otrzymywany konserwant. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.
E 250 Azotyn sodu
Syntetycznie produkowany konserwant i stabilizator barwy. Stosowany powszechnie do peklowania mięsa przeznaczonego do produkcji wędlin. Hamuje rozwój bakterii szkodliwych dla zdrowia (m.in. Clostridum botulinum). Spożyty w dużych ilościach utrudnia transport tlenu przez krew. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt. Podczas ogrzewania peklowanych przetworów mięsnych – w temperaturze powyżej 150°C – wchodzi w reakcje z cząsteczkami białka w wyniku czego mogą wytwarzać się rakotwórcze nitrozoaminy.Odradza się częste spożywanie.
E 251 Azotan sodu
Syntetycznie produkowany konserwant. Istnieje niebezpieczeństwo jego przekształcenia się w azotyn. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.
E 252 Azotan potasu
Syntetyczny konserwant. Istnieje niebezpieczeństwo przekształcenia się związku w azotyn. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.
E 260 Kwas octowy
Wytwarzany metodą fermentacyjną (przez mikroorganizmy) regulator kwasowości i konserwant. Ma zdecydowanie kwaśny smak. Występuje w naturze. Skoncentrowany kwas może prowadzić do zniszczenia tkanek. Występuje w artykułach spożywczych wyłącznie w dawkach nie zagrażających zdrowiu. Uważany za nieszkodliwy.
E 261 Octan potasu
Naturalny, roślinny lub syntetycznie otrzymywany regulator kwasowości i konserwant. Sól potasowa kwasu octowego. Patrz E 260. Uważany za nieszkodliwy.
E 262(i) Octan sodu
Naturalny, roślinny lub syntetycznie otrzymywany regulator kwasowości i konserwant. Sól sodowa kwasu octowego. Patrz E 260. Uważany za nieszkodliwy.
E 263 Octan wapnia
Naturalny, roślinny lub syntetycznie otrzymany regulator kwasowości i konserwant. Sól wapniowa kwasu octowego. Patrz E 260. Uważany za nieszkodliwy.
E 270 Kwas mlekowy
E 280 Kwas propionowySyntetycznie lub na drodze fermentacji otrzymywany regulator kwasowości, konserwant i przeciwutleniacz. Występuje w każdym organizmie żywym. U noworodków może prowadzić do zaburzeń w przemianie materii, jeśli układ trawienny nie jest wystarczająco rozwinięty. Dotyczy to jednak tylko formy D(-) oraz DL kwasu mlekowego. W żywności dla niemowląt stosuje się tylko formę L(+). Uważany za nieszkodliwy.
Ja pierdzielę,wolę tego nie czytac,póki co żyję i mam się w miarę dobrze;-).
To jest właśnie nie świadomość naszego społeczeństwa. Takich osób jak Ty jest dużo. Jednak choroba przychodzi nagle .Lepiej zapobiegać niż leczyć. Najgorsze jednak jest to ,iż tak samo karmi się dzieci, tym co nie powinno.Reklamowane margaryny do smarowania chleba, jogurty gdzie same E i tak dalej . A póżniej jest za póżno kiedy zdrowie szwankuje. Jak się jest młodym , jeszcze zdrowym to nie zwraca się na to uwagi To tylko tak po krótce . Temat jest szeroki i wiele by tu pisać można. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Ja poprostu staram się nie popadac w paranoję...gdybym miała przed wszystkim chronic siebie i dziecko to bym chyba z domu nie wyszła,słoneczko też szkodzi:-)Pozdrawiam.
A wyobraz sobie, ze dzieki sloncu mamy tak potrzebna witamine D.
Wyobrażam sobie i dlatego wychodzę;-).
nigdy nie przywiązywałam uwagi na te E-coś tam. Lepiej chyba żyć w nieświadomości :)
No, ja korzystam na przykład z TEJ listy i tej się trzymam
Ludzie to chyba potworami sa, zeby tak truć innych.Miałam wiele lat temu sąsiadkę. Była kierowniczka sklepu.Plotkara straszna.Tatko nazywał ją osiedlową Wolną Europą. Ale rzetelna była!Wtedy nie było jeszcze telefonów(pamiętacie;)Często od nas dzwoniła do sklepu.Kiedyś przyuważyła, że w mięsnym obok jej sklepu mięso na noc trzymają w...nadmanganianie potasu!!!!!A takie ładne na drugi dzień było!Nie doniosła, ale zrobiła karczemna awanturę!Zagroziła, że jesli jeszcze raz, to sprowadzi im nałeb prokuratora. To jej słowa:"ludzi truć nie wolno"!!!!A to prosta, ale uczciwa kobieta była. Bardzo ją lubilismy, choć ...plotkara z niej była okrutna.Czasem nawet tęsknię za nią......
Ja od dawna mam na karteczce spisane tak po krótce właśnie te E. Jeszcze kiedy dzieci chodziły do szkoły i uczyły się o tym, było w jakiejś książce. Syn sam spisał i od tamtego czasu zwracamy na to uwagę. Zwłaszcza teraz w erze super i hiper marketów. z produkowanymi dla nich towarami.
Jak widzę to teraz nie piszą rakotwórcze tylko podejrzane .oto moje skrótowa lista.
ZAKAZANE E 103, 105, 111, 121, 125, 126,130, 222, 223, 224, 232, 241, 252
NIEBEZPIECZNE E 102,110, 120, 123, 124, 127, 226, 231, 251
RAKOTWÓRCZE E 142, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 217, 239, 330, 450, 461, 462, 463, 465, 466
Jeśli ktoś chce może skorzystać z moich skrótów. Mała karteczka nie zajmuje właściwie miejsca, lekka a zawsze od ręką.
Zapraszam dbających o swoje i swoich dzieci zdrowie. Warto sprawdzać bo nawet jogurty nie wszystkie takie zdrowe są jak być powinny. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka.
A ja mam większe problemy na głowie niż sprawdzać co tam ma jakieś E- i tak wszyscy pójdziemy do piachu czy nam się to podoba czy nie.
Tak wszyscy idziemy tylko nie wszyscy w jednakowym wieku. Przykre i druzgoczące kiedy młode matki czy ojcowie odchodzą za wcześnie. Tu więc się z Twoim myśleniem nie zgodzę . Jamajka jesteś młodą osobą ale za kilkanaście lat przypomnisz sobie jak to było i inaczej będziesz podchodzić do różnych rzeczy .Pozdrawiam.
No może i tak ale czy wszystkiemu akurat są winne E, czy to przez to E odchodzą młode osoby nie wydaje mi się. Im więcej się na siebie huha i wkłada pod klosz tym więcej się choruje, ot takie moje zdanie. Nie tylko E szkodzą wszystko szkodzi, woda, powietrze, ziemia, las, piaskownica, plac zabaw, cegła w drewnianym kościele może na głowe spaść. Tak naprawde powinnyśmy siedzieć najlepiej w namiotach tlenowych.
A jeszcze tak nawiasem mówiąc moja babcia miała hopsa na tym punkcie lizaków nie wolno było bo same barwniki, kupnych dżemów też, niczego wszystko chemia wszystko złe, nie piła nie paliła a na raka krtani umarła.
Dziękuję crisen za wiadomość taką. wydrukowałam sobie i będę nosiła w portfelu. Mam wnuka alergika, możliwe że właśnie z tych różnych E ma alergię. Pozdrawiam!
Wszystko jest możliwe . Jednak można zwracać uwagę na to czym żywimy swoje dzieci czy też wnuki.Teraz wiele młodych osób podchodzi ze śmiechem do różnych spraw nie zdając sobie sprawy ,że może się to póżniej odbić na zdrowiu. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Wnusia. Życzę zdrówka.
Dziękuję. Przeważnie jogurty kupuję sama gdyż wnuk po szkole przychodzi do mnie na obiad, robi lekcje i potem zięć wracając z pracy odbiera syna od nas, Pozdrawiam :)
Dzięki - skorzystam na pewno.
Jak pisałam nie każde E jest złe. Dzięki Twojej rozpisce możemy wiedzieć które są najgorsze. Pewnie też sobie schowam ja do portfela.
Zawsze czytam skład produktów zanim kupie. unikam tych gdzie jest dużo E. Jednak nie wszystkie E sa szkodliwe. Np witamina C też ma jakiś odpowiednik E.
Najważniejsze w diecie to brak monotonii i pewnego rodzaju równowaga. Gdyby nie E to żywność byłaby nieapetyczna, dziwnej konsystencji, szybko się psująca i mdła. Właściwie bardzo mało żywności teraz jest bez dodatków funkcjonalnych . Nie wszystkie te dodatki są uwzględniane na etykiecie . Zywność tzw. ekologiczna / nie można już używać formułki "zdrowa żywność " / to tylko chwyt marketingowy. Kto ostatnio widział, że na etykiecie soli uwzględniono dodatek antyzbrylacza. Owszem im żywność mniej przetworzona tym zdrowsza , ale nie popadajmy w paranoję, przecież kiedyś ludzie żyli o wiele krócej a jedli tylko kaszę i to co upolowali lub złowili. Alergia owszem jest chorobą cywilizacyjną, ale na równi z przetworzoną żywnością winny jest wygodny tryb życia, zbytnia higiena , parafarmaceutyki, które pakujemy w swój organizm jak tyko poleci je Goździkowa, środki ochrony roślin czy nawozy sztuczne . Wiem, że wielu osobom się narażę, ale ze względu na wielki postęp medycyny nie ma teraz swoistej selekcji naturalnej . Jesteśmy w stanie uratować wiele istnień , które nie tak dawno nie miały by szans . Dobrodziejstwa nowych technologi, postępu w medycynie należy przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza bo inaczej się nie da.
Zgadzam się w 100%. Jeszcze parę wieków temu dożycie 40 lat to był wyczyn a E wtedy nie było. Nie mówię oczywiście o śmierci w skutek wojny itp., ale o zwykłej śmierci.
Postęp medycyny i higieny pozwolił nam żyć dłużej, ale nie popadajmy w skrajność. Zapakowanie wszystkiego do 50 foliowych woreczków naprawdę nie uchroni nikogo od śmierci.
Ale coś za coś. Nie było jogurtów i przetworzonej żywności to nie było E. Nie można mieć ciastka i jednocześnie go zjeść. Jak ktoś się boi E to niech sobie kupi krowę i sam zrobi jogurt. Ciekawe jakie normy sanitarne przy tym zachowa. Pewnie żadne.
A ja sie z Toba nie zgodze, na pewno nie bylo tyle alergii co dzisiaj.
No to smacznej wędliny z marketu!!! Napchanej czym tylko się da - za to zgodnie z Twoją sugestią "apetycznej, o doskonałej konsystencji, niepsującej się szybko i nie mdłej"....buahahahaha....
Ja tam wolę swojską kiełbaskę , boczuś i szyneczkę.... której podstawowym składnikiem jest mięso..
A dobrodziejstwa technologii wcale nie trzeba przyjmować bezkrytycznie. Sugeruję więcej zdrowego rozsądku.
Ja w miarę możliwości staram się unikać "tych" E.Przede wszystkim nie znoszę napojów w plastykowych butelkach,chipsów,fastfudów.Słyszy się czasami,że nie opłaci się robić przetworów,soków lub wędlin;bo w Tesco lub Lidlu jest tanio.Ja uważam,że się opłaci,bo cena to nie wszystko.Ważniejsze jest to ,że nasza rodzina odżywia się zdrowo i smacznie.Oczywiście nie unikniemy konserwantów ,bo one są niemal wszędzie,ale możemy je trochę wyeliminować z naszego jadłospisu.Bo czy nie jest frajdą zjeść dżemik własnej produkcji czy kiszony ogórek( a jak bolały plecy przy pieleniu)???
Zgadzam się z Tobą, Robię sama wszystkie przetwory, dżemy, soki, marynaty. Koleżanki są zdziwione : jak Ci się chce robić te przetwory- nie lepiej kupić? Odpowiadam im ; zrobione są zdrowsze i lepiej smakują. Miłego dnia życzę:))
Dodam jeszcze, ze każdy barwnik kupowany do dekoracji tortów to też E
Myślę, że dobry temat. Na pewno komuś się przyda.
Tak też uważam i dlatego dołączyłam swoje zdanie w tym wątku. Dziwię się jednak różnym reakcjom bo podaję tylko E niebezpieczne ,zakazane i rakotwórcze. Jest tego zaledwie kilkanaście. Przecież składników oznaczonych kodami E jest od 100 do 1200
więc nie o wszystkie chodzi. Np. E 322 to lecytyna sojowa i nie znajduje się na tej liście. Trzeba eliminować tylko te szkodliwe dla naszego zdrowia. Komentowanie ,że każdy musi umrzeć nie ma tutaj nic do rzeczy.Wszyscy to wiemy. To może jeszcze powiedzmy,że przecież trzeba na coś umrzeć .
Crisen, dziekuje Ci za tak madre wypowiedzi.
dziekuje, dziekuje.
Nie ma za co, przecież obie chcemy dobrze. To ja Tobie dziękuję ,że poruszyłaś ten temat.Jeszcze tylko ważne aby inni to rozumieli.
.Serdecznie pozdrawiam.
Tak, z tym zrozumieniem to roznie bywa.