Forum

Zdrowie i uroda

Refluks

  • Autor: aniutka_85 Data: 2009-10-06 13:41:27

    Wykryto u mnie refluks, w związku z czym mam trzymać ścisłą dietę Bardzo proszę o jakieś przepisy dietetyczne bo przeszukanie całego serwisu troche mi zajmie. Z góry dziękuję!!!!

  • Autor: pucholincia Data: 2009-10-06 14:05:18

    Dieta przy refluksie żołądka

    Co ja mogę jeść, jaką dietę powinnam stosować przy chorobie refluksowej?

    Zmiany w diecie i stylu życia korzystnie wpływają na osłabienie objawów refluksu. Podstawowym zaleceniem jest zmniejszenie ilości tłuszczu, gdyż składnik ten znacznie nasila dolegliwości. W przypadku gdy osoba cierpiąca na refluks ma nadwagę lub jest otyła, stosowana dieta powinna być nie tylko niskotłuszczowa, ale również niskokaloryczna. Redukcja masy ciała powoduje bowiem zmniejszenie objawów refluksu.

    Dozwolone:

    • Chude gatunki mięs (cielęcina, schab, królik), drobiu (kurczaki, indyki) i wędlin (szynki wieprzowe i drobiowe, polędwica).
    • Chude wyroby mleczarskie - mleko, jogurty, kefiry, maślanka z obniżoną zawartością tłuszczu. U niektórych osób łagodzą objawy zgagi. 
    • Gotowanie potraw, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii, gotowanie na parze, smażenie beztłuszczowe. 
    • Marchew, buraki, ziemniaki, kalafior, szpinak.
    • Przyprawianie potraw świeżą bazylią, oregano lub ząbkami czosnku, przyprawami ziołowymi, np. koprem włoskim, estragonem, rozmarynem, szałwią, koperkiem. 
    • Mała porcja ciasta drożdżowego lub biszkoptowego.
    • Niegazowane wody mineralne, herbaty ziołowe (z wyjątkiem herbaty z mięty pieprzowej).

    Niewskazane:

    • Tłuste potrawy, a w szczególności tłuste gatunki mięs i drobiu (np. tłusta wieprzowina, gęsi, kaczki, golonki, żeberka), tłuste wędliny (np. baleron, salami, pasztety, pasztetowa, tłuste kiełbasy, salceson).
    • Tłusty nabiał - żółte sery, sery typu camembert i brie, topione i pleśniowe, serki typu fromage.
    • Potrawy typu fast-food - hamburgery, hot-dogi, cheesburgery, frytki.
    • Jedzenie potraw smażonych.
    • Ogórki, pomidory, cebula. Ta ostatnia szczególnie często przyczynia się do powstania refluksu. Warto więc zrezygnować też z wszelkiego rodzaju zasmażek z cebulą.
    • Potrawy i produkty z dodatkiem octu - lepiej unikać marynowanych grzybów, warzyw i owoców oraz surówek i sałatek z dodatkiem sosu winegret.
    • Ostre przyprawy - pieprz, chilli, curry. Trzeba unikać pikantnych dań kuchni indyjskiej, meksykańskiej czy chińskiej, do których dodaje się pieprz cayene, ostrą paprykę, papryczki peperoni, pikantne sosy pomidorowe.
    • Czekolada, ciasteczka polewane czekoladą, cukierki czekoladowe, batoniki, ciasta lub torty czekoladowe (czekolada - zawierająca kofeinę, teobraminę i tłuszcz - przyczynia się do powstawania zgagi).
    • Napoje gazowane - powodują odbijania i tym samym zwiększają ryzyko zarzucania treści żołądkowej do przełyku.
    • Niektóre soki - najczęściej objawy zgagi występują po wypiciu soku pomarańczowego, cytrynowego, grejpfrutowego, pomidorowego.
    • Mocna kawa i herbata (zwłaszcza na czczo) oraz alkohol (w dowolnej postaci).
    • Noszenie obcisłych ubrań lub pasków po jedzeniu.
    Przykładowy jadłospis

    I śniadanie
    Chleb żytni razowy z margaryną, wędliną drobiową Sałata z olejem, herbata
    II śniadanie
    Bułka z twarożkiem i rzodkiewkami Sok marchwiowy
    Obiad
    Zupa kalafiorowa Pulpety z indyka w sosie koperkowym Ziemniaki z wody Buraczki Sok jabłkowy
    Podwieczorek
    Banan z jogurtem naturalnym odtłuszczonym
    Kolacja
    Pieczywo mieszane z margaryną Szynka drobiowa Marchewka z jabłkiem Woda mineralna niegazowana

    Zaleca się jedzenie bez (pośpiechu) 4-5 małych posiłków dziennie, świeżo przygotowanych, rozdrobnionych. Ostatni, lekki posiłek można jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem.

  • Autor: as Data: 2009-10-06 15:02:54

    Powinnaś też jeść mniej a częściej. Nie leżeć i nie schylać się po jedzeniu. Kolację jeść do godz 18.

  • Autor: majolika Data: 2009-10-06 16:33:38

    Refluks to objaw choroby układu trawiennego. Najczęściej nieżytu zołądka, ale nie tylko.Ja przy chorobie jelit też go miewam. Niemiłe, oj, nieeeemiłe;(Dieta lekkostrawna konieczna).Po jedzeniu nie wolno leżeć.To efekt przepuszczania zastawki żoładkowej.Siemie lniane i leki przepisane wg schorzenia, przez lekarza.Moje koleżanki maja podrażnione gardło od refluksu.Nawet im nie chca czasem podpisać karty zdrowia(nauczycielskiej) ze względu na refluks, ktory podrażnia gardło!Refluks czasem powodowany jest po prostu stresem, ale to najprostsza droga do poważnych chorób przewodu pokarmowego. A tak naprawde wystarczy lekkostrawna dieta i...zwykłe siemie lniane.Pozdrawiam i życze wytrwałosci w walce z tym świństwem.Mnie się już nie zdarza, bo jem w miarę uważnie i stres wyładowuję na...bogu ducha winnym...Piotrku.A on całe szczęście ma to w nosie.Bidny chłop, nie?

  • Autor: Juciaaa Data: 2009-10-06 23:03:03

    Moim zdaniem powinnasc jesc to co nier daje objawow chorobowych bo czasami po niektorych produktach diety lekko starwnej mozesz miec dolegliwosci jak po surowym czy malo rozdrobnionym, poprostu musisz sie obserwowac co jesz. Jesli dopadnie cie zgaga polecam migdaly:)) I obserwoj swoj organizm:)

  • Autor: selenakaha Data: 2009-11-25 08:54:19

    Dieta lekkostrawna, jezeli nie pomoze polecam wegetarianska bez smazonych warzyw wylecza 100% refluks poczytaj sobie ksiazki dąbrowskiej na temat leczenia jedzeniem. oprocz diety unikaj alkoholu max 1 lamka wina w tygodniu badz 3/4 szklanki piwa na poczatku w ogole nie zaleza sie pic zadnych procentow. Leki nie pomagaja ja przeszlam nawet przez firmy niemieckie ktore na refluks produkuja mocniejsza dawke lekow niestety nic nie pomogla ale po 2-letniej diecie jestem totalnie zdrowa zadnych objawow i mozna jesc wszystko

  • Autor: klio Data: 2009-11-25 12:08:52

    Mój mąż ma refluks. Jak mu powiedzieli, że w zasadzie to tak do końca życie bedzie mu dokuczać to łyka codziennie lanzul i olewa diete. Stwierdził, że nie będzie sie torturował skoro to i tak mu nie przejdzie. Jak się chłop na coś uprze to nie ma rady.

  • Autor: amelia_z Data: 2010-01-17 12:08:03

    Mam wrodzony refluks żołądka. Diety nigdy niestosowałam. Drogą eliminacji doszłam do tego co mi szkodzi a co nie. Mi szkodzi m. in. białe pieczywo, cebula, kapustne. Polecam picie mielonego siemienia lnianego - działa cuda a dostępny jest w aptece. Koszt to jakies 7-8 zł. Można do niego dodawać sok o ile ktoś lubi. No i  jemy kilka razy dziennie mniejsze porcje a nie jemy na 3 godziny przed spaniem :).

  • Autor: TrendCenter Data: 2012-12-07 21:53:02

    Warto najpierw uściślić, czy refluks ma charakter fizjologiczny, czy patologiczny, tzn. będący następstwem innej choroby w obrębie przewodu pokarmowego. Bo dieta dietą, ale jeżeli jest jakaś inna przyczyna refluksu, trzeba ją usunąć. Niesprawność zwieracza dolnego przełyku może być spowodowana np. uciskiem, który należy zlokalizować. Badanie USG powinno rozwiać wątpliwości. 

Przejdź do pełnej wersji serwisu