Forum

Kuchenne porady

Jak długo mogę przechowywać w lodówce otwarte przetwory?

  • Autor: magda alexandra Data: 2009-10-18 13:40:11

    mam pytanie - jak dlugo mogę przechowywać w lodówce otwarte już np. ogórki konserwowe, kiszone, kapustę kiszoną , paprykę, dżemy, pomidory smażone w słoiczku, inne rzeczy w occie jak cukinia, fasolka np. Nie mam pojęcia - może ktoś mi podpowie????? Dziękuję z góry

  • Autor: Rzymianka Data: 2009-10-18 13:45:21

    To zależy od przetworu i temperatury w lodówce. Przetwory mocno kwaśne będą się przechowywały dłużej, niska temperatura w lodówce też sprzyja lepszemu przechowywaniu. Najlepiej wykorzystać te produkty w ciągu kilku dni. Pozdrawiam !

  • Autor: majolika Data: 2009-10-18 14:02:30

    Kiedyś byłam(jako gosc) na wyprawie do Kapadocji.Organizowało to międzyuczelniane Towarzystwo Nauk o Ziemi.Jechała z nami p. profesor-specjalistka od  organoleptyki.My wzielismy ze sobą najsuchsza kiełbaske, jaka znaleźlismy+ puszki itp(to dawne czasy były).Chcielibyście zobaczyć jej minę , jak to jedliśmy ze smakiem;))))A nam smakowało;)))To starsza, nobliwa pani była. doglądała nas(siurków wtedy), czy żyjemy;)))Poddała nas potem totalnej inwigilacji higieniczno- organoleptycznej.Ale wesoło było!
    Wniosek-przechowujemy, dopóki nam pasuje. każdy ma inne granice organoleptyczne;)

  • Autor: Zośka Data: 2009-10-18 14:33:58

    To, jak długo można przechowywać otwarte produkty nie zależy tylko od temperatury w Twojej lodówce, choć niewątpliwie jest to jeden  z istotniejszych czynników. Ważna jest data przydatności do spożycia, jak również warunki przechowywania zanim produkty trafiły do Twojej lodówki, o czym niestety nie możesz wiele wiedzieć. I tu dochodzimy do organoleptyki, tzn przy pierwszych objawach innego zapachu, czy innego wyglądu, należy zrezygnować z konsumpcji danego produktu.
       Ogólnie , w kwaśnym środowisku bakterie będą się dużo wolniej rozwijać, niż np. w zalewie naturalnej z solą. Istotną sprawą jest również rodzaj naczynia, w którym przechowuje się częściowo zużyte np. warzywa, czy ananasy. Nie radzę przechowywać dłużej niż 1 dzień w puszkach, ponieważ będą miały posmaczek metalu. pozdrawiam

  • Autor: Bodek Data: 2009-10-18 15:24:49

    przechowywanie w puszce jest niezgodne z zasadami przechowywania. i do tego jak otworzysz puszke np z kukurydza -- powinnas przeniesc ja do plastikowego pojemnika. zachodzi bowiem reakcja chemiczna pomiedzy produktem a puszka!!!!!

  • Autor: ekkore Data: 2009-10-18 19:40:10

    zachodzi, zachodzi..Kilka dni temu zapomniałam przesypać kukurydzy do pudełka - na drugi dzień skwaśniała (sfermentowała).

  • Autor: as Data: 2009-10-19 19:05:26

    Nigdy żadnych produktów z puszki nie przesypywałam i trzymałam w nich w lodówce i nie czułam żadnej różnicy w smaku ani wyglądzie.

  • Autor: Bodek Data: 2009-10-19 22:02:53

    tak to rozumie - lecz zachodzi reakcja chemiczna ktora wytwarza bakterie. no i psuje sie jedzenie o wiele szybciej.

  • Autor: as Data: 2009-10-19 22:34:46

    Być może

  • Autor: Bodek Data: 2009-10-19 22:38:03

    ponizej masz 3 linki aby poczytac :)
    tam jest ladnie opisane co mozna a co nie :)

  • Autor: Bodek Data: 2009-10-18 15:26:20

    jezeli jest np ogorki w sloiku to mozesz przechowywac w lodowce dopoki sa dobre:)
    dzemy do daty waznosci -- chyba ze jest napisane na opakowaniu aby po otwarciu spozyc po dniach......

  • Autor: ania205 Data: 2009-10-18 19:35:58

    dotąd można przechowywac ..aż się  pleśń  pokaże na przetworach,,,,,,hehehhee,,,,,

  • Autor: emeska1974 Data: 2009-10-20 09:38:59

    Bodek - dzięki za linki - nam wszystkim się to przyda

  • Autor: bena Data: 2009-10-26 21:58:55

    Ja mam dylemat jeśli chodzi o majonez,nie mam pojęcia jak długo można przechowywać w lodówce po otwarciu,
    Jeśli mi zastaje i nie zużyję go w ciągu 3 dni to go wyrzucam,choć wg mojej oceny organoleptycznej niby jest ok.
    Dzisiaj ,,znalazłam pokutujący"majonez z przed 3 tyg (nie wiem jak to się stało hi..hi..) i tak na oko nic złego z nim się nie dzieje,dlatego tak się zastanawiam  --Jak długo trzymacie otwarty majonez,ewentualnie po czym poznać że jest zepsuty ( i nie chodzi mi tu o pleśń ,bo to już jest oczywiste)

  • Autor: as Data: 2009-10-26 22:18:46

    Ja majonez jem tak długo do kiedy jest ważny. Nawet po otwarciu. Chyba, że zobaczyła bym, że jest coś nie tak.

  • Autor: sanella* Data: 2009-10-27 08:17:29

    Majonezy sa robione z pasteryzowanych jajek, a wiec nie ma obawy.Niektore sa konserwowane srodkami konserwujacymi i mozna je tak dlugo trzymac (zaczete, w lodowce)  jaka dluga data waznosci (jak na oko jest ok).
    Na tych bez srodkow konserwujacych pisze jak dlugo mozna przechowywac w lodowce po otwarciu, np. 4 tygodnie.
    Baaaaardzo rzadko uzywam majonezu i tez zawsze musze reszte wywalic, bo sie przeterminuje.

  • Autor: as Data: 2009-10-27 08:58:53

    Ja mam prawie zawsze majonez w lodówce bo dzieci go lubią. Pewnie napiszecie, że to nie zdrowe, że bomba kaloryczna. Moje dzieci jedzą na kanapce. Przeważnie jest to chleb, majonez cienko rozsmarowany i wędlina. Ilość tłuszczu czy kalorii jest mniejsza niż w maśle a nie wiele większa niż w maśle roślinnym.

  • Autor: sanella* Data: 2009-10-27 09:09:22

    Swiezy chleb z majonezem, mniam...dawno nie jadlam, zrobilas mi smaka:)

  • Autor: Bodek Data: 2009-10-27 09:06:52

    majonez po otwarciu i odpowiednim uzywaniu. np aby inny rodzaj jedzenie sie nie przedostal do niego. mozna przechowywac w lodowce 3 miesiece od daty otwarcia. najlepiej jest przy otwarciu napisac date waznosci :)

  • Autor: bena Data: 2009-10-28 09:54:32

    Dzięki wielkie,teraz tylko mi szkoda ,jak pomyślę ile majonezu przez swą niewiedzę i niepotrzebny lęk wyrzuciłam do kosza,ot marnotractwo.

Przejdź do pełnej wersji serwisu