Forum

Gawędy o jedzeniu

Gąska zielonka i jej tajemnice

  • Autor: jaska2503 Data: 2009-10-26 22:58:30

    Zbieranie grzybów to moje hobby(i czasem dodatkowy zarobek).Jednak niedawno doczytałam się ,że zielonka jest trująca!(jest o tym wzmianka w wikipedii).Podchodzę do tego sceptycznie,bo zielonki zbieram od dziecka i nikt ze znajomych o tym nie słyszał.Gąski zielonki i gąski niekształtne(siwe) są bardzo smacznymi grzybami  w marynacie,w zupie,jako farsz itd...rezygnować z tego grzyba czy nie?

  • Autor: Kukułka Data: 2009-10-27 06:59:52

    U mnie zielonki i siwki zbiera się od zawsze i nigdy nie słyszałam nic takiego na ich temat. Na pewno nie zamierzam rezygnować z przyjemności, jaką daje dostrzeżenie żółto-zielonego łebka ukrytego w piasku lub mchu.
    Przedwczoraj byłam na grzybach, zebrałam trochę podgrzybków, zielonek i siwek, usmażyłam je i z przyjemnością pożarłam. Żadnych niepożądanych efektów tej uczty nie dostrzegłam.
    Z drugiej strony jednak niektóre grzyby uznane za niejadalne czy trujące nie dają natychmiastowych negatywnych efektów, mogą się one pojawić dopiero po latach (np. olszówki).
    Hmmm...

  • Autor: Glumanda Data: 2009-10-27 09:32:35

    Wszystkie grzyby sa jadalne..co prawda niektore tylko raz.... ale :) Uwazam, ze dzieki Jasi2503 .. dostalismy ostrzezenie...
    Dziwne ze na polskiej wikipedii, grzyby sa te jadalne..ale maja ostrzeznie..ze UWAGA!!! a na niemieckiej sa trujace... to sam na angielskiej wersji...
    Jednal powinnismy sie zastanawiac nad tym, co zjadamy.. wszak, zyje sie tylko raz.....

  • Autor: Mari Data: 2009-10-27 16:53:15

    Chcialabym miec teraz tyle pieniedzy ile zjadlam olszowek w swoim dlugim zyciu! Nosilismy z lasu wiadrami, zajadali sie wszyscy i nigdy zadnych ubocznych dzialan nie bylo a juz minelo ladnych ....dziesci lat. Podobnie zielonki, staly skladnik pozywienia w sezonie
    grzybowym a skupy runa lesnego na Mazurach wysylali je tonami do przetworni i na eksport.

  • Autor: agacia Data: 2009-10-27 10:32:46

    Ja o tej gąsce przeczytałam ostatnio w gazecie , że jest szkodliwa.Maż szukał ostatnio tej gazety żeby pokazać kolegom z pracy, bo jak powiedział o tym  to nikt mu nie uwierzył, bo wszyscy zajadają się tym grzybem od lat i nic im nie jest.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-10-27 12:47:39

    Dadza dadza :-) Prosze bardzo:

    http://darynatury.w.interia.pl/zrodla/grz017.htm

  • Autor: Kormag Data: 2009-10-27 20:04:29

    jasiu na wikipedii zle zdefiniowanych hasel jest cale mnostwo a mianowicie z prostej przyczyny
    opisac haslo moze kazdy ja ty czy inna osoba ktora pojecie o danej rzeczy moze miec mierne i stad powstaja bzdury
    wiadomosci z wikipedii nalezy traktowac bardziej jako wsazowke ogolna a nie zrodlo prawdziwych informacji

  • Autor: mariaand Data: 2009-11-24 20:32:58

    Przeczytałam dopiero dzisiaj. Czy chodzi o takie grzyby? Są to zawsze ostatnie w danym roku zbierane przez męża.

  • Autor: Czeslaw Data: 2010-09-15 13:46:45

    Ostatnie grzyby to chyba opieńki ...

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-09-15 12:27:34

    Sezon na gąskę zielonkę się zbliża,więc postanowiłam "podciągnąć" ten wątek w górę.Może ktoś mieszkający poza Polską wypowie się w tej kwestii?
    Mnie osobiście bardzo temat interesuje i to co się mówi i pisze w innych krajach na temat tego smaczego grzyba.Zaobserwowałam,że na półkach sklepowych jest w sprzedaży,a zeszłego sezonu jak pytałam wszystkich znajomych czy zbierają gąskę zielonkę i co myślą o tym,że może być trująca to patrzyli na mnie jak ....wyobraźcie sobie...!

  • Autor: Czeslaw Data: 2010-09-15 13:48:34

    Gdyby zielonki były trujące, to kaszubi dawno by wymarli ...

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-09-15 18:41:44

    Podejrzewam,że i podlasianie też,ale temat mnie i tak ciekawi

  • Autor: izeczka Data: 2010-09-16 09:21:05

    ja myślę, że wszystko w nadmiarze jest niezdrowe...a z gąskami rzeczywiście dziwna sprawa - najnowsze atlasy podają, że niejadalna a nawet trująca a cały czas jest na liście grzybów dopuszczonych oficjalnie do obrotu handlowego...Nie wiadomo, przynajmniej ja nie wyczytałam nigdzie, gdzie gąski, które spowodowały te zatrucia były zbierane a mogły być przecież zanieczyszczone jakąś substancją chemiczną i to ona tak na prawdę truła...grzyby bardzo kumulują wszelkie zanieczyszczenia więc taka wersja jest dla mnie najbardziej wiarygodna

Przejdź do pełnej wersji serwisu