Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

kuchnia pięciu przemian

  • Autor: misiapysia Data: 2009-10-28 10:13:37

    Czy ktoś z was zetknął się z tą kuchnią? Czy macie jakieś doświadczenia z nią związane? Słyszałam skrajne opinie na ten temat. Będę wdzięczna za komentarze.

  • Autor: Maddalena Data: 2009-10-28 12:18:09

    tak, ja probuje gotowac wg. tej kuchni. Pyszne jedzenie i bardzo zdrowe. Chetnie powymieniam sie uwagami na ten temat, sama sie caly czas ucze:)

  • Autor: misiapysia Data: 2009-10-28 13:36:41

    Z tego, co słyszałam, to ma to sens, jeśli przestrzega się rygorystycznie tego sposobu jedzenia i że kuchnia PP stawia na głowie całą współczesną dietetykę. Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę na ten temat (Filozofia zdrowia Anny Ciesielskiej) i jawi mi się radykalna zmiana sposobu jedzenia, sprzeczne to całkowicie z tym, co wszędzie dookoła zalecane. Trzeba by zrezygnować z owoców, surówek, soków, jogurtów, mleka.... Wydaje się to ryzykowne. Czy są jakieś badania może na ten temat? A może inni autorzy proponują inny wariant tej kuchni?

  • Autor: ewka63 Data: 2009-10-28 15:10:56

    Misiupysiu, jeśli tak jest jak piszesz, to zgroza. Jest bardzo wiele cudownych diet, które wręcz szkodzą, więc jeśli nie jest to naukowa praca, to byłabym ostrożna. Teraz wszystko można napisać i wydrukować, papier wszystko przyjmie.

  • Autor: basilek Data: 2009-10-28 16:57:13

    Ja też przeczytałam obie książki Anny Ciesielskiej i jestem pod dużym wrażeniem, że jedzenie może uzdrawiać. Wystarczy wejść na stronę innternetową pani Anny, aby przeczytać pochwalne opinie osób, które dotknęły choroby cywilizacyjne i które dzięki kuchni pięciu przemian czują się znacznie lepiej.

  • Autor: BlackOnion Data: 2009-10-28 16:32:07

    Kuchnia "pięciu przemian" jest mocno związana i oparta na filozofii dalekowschodniej (pięć żywiołów) i nie polega na odrzucaniu pewnych rodzajów potraw, lecz na ich odpowiednim przyrządzaniu.
    Polecam równoległe przestudiowanie kuchni "pięciu przemian" , podstaw tradycyjnej medycyny chińskiej, feng-shui i Taoistycznego sposobu odżywiania. Nie mówiąc już o Tao Te Cing....
    Inaczej, będzie to tylko jeszcze jedna bardziej lub mniej modna dieta, mogąca w przypadku błędnego zrozumienia doprowadzić złych skutków.
    Pozdrawiam

  • Autor: misiapysia Data: 2009-10-28 17:46:46

    Mam rozumieć, że Pięć Przemian to wielka filozofia, bez której lepiej się do garnka nie zbliżać? :-) Tao dla mnie jest zbyt odległe.... Miałam nadzieję, że można po prostu gotować z zachowaniem zasad, ale nie wgłębiać się w filozofię. Na stronę Anny Ciesielskiej zaglądałam, a jakże, ale odniosłam wrażenie, że to dość zamknięta społeczność, mająca skłonność do ...hm... wzajemnej adoracji. Mało tam konkretów. Chorób cywilizacyjnych chciałabym się pozbyć :-D, szukam sposobów wypróbowanych, mam już za sobą trochę nieudanych eksperymentów, stąd moje pytanie na forum.

  • Autor: BlackOnion Data: 2009-10-29 08:39:05

    Witam.
    Może mnie źle zrozumiałaś, kuchnię PP można oczywiście praktykować w dowolny sposób. Ja tylko chciałem Ci podać jej podstawy.
    Bo zrozumiałem z Twojego pytania, że o to Ci chodzi.
    P.Ciesielskiej nie znam, Jej strony nie odwiedzałem i nie mam zamiaru, więc nie bardzo wiem o jaką zamkniętą społeczność chodzi. I ja napewno do tejże społeczności się nie zaliczam.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-10-29 08:49:44

    O ile sie orientuje to kuchnia pieciu przemian jest tylko czescia stylu zycia. Aby prawidlowo i efektywnie funkcionowala trzeba by sie troszke zaznajomc z jej regolami obejmujacymi nie tylko wykonanie potrawy. w tym tkwi caly sens leczenia jedzeniem i to nie tylko w kuchni chinskiej ale i w naszej europejskiej, co.zwiazane jest z pewnymi zmianami stylu zycia. Przestawieniem sie. Inaczej takie eksperymenty pozostana tylko cikawostka badz kolejna nieudana "dieta".

  • Autor: Maddalena Data: 2009-11-01 01:00:21

    Forum na stronie Ciesielkiej jest przede wszytskim technicznie bardzo proste i musisz czytac posty po kolei, bardzo dziwnie, ale jak widac tam sie tez jakos ludzie dogaduja. Ja mam obie ksiazki Ciesielskiej i polecam Ci je. Bez tego raczej nie ruszysz. To znaczy jest wiele literatury na temat tej kuchni, ale Ciesielska zrobila jedna fajna rzec, dostosowala kuchnie 5 Przemian do warunkow naszej narodowej kuchni. I naprawde, te przepisy, ktory wyprobowalam sa pyszne. Gotowanie samo w sobie nie jest trudne, trzeba zaopatrzyc sie w wiele przypraw i to jest bardzo fajne, bo maozna sie doskonale nauczyc przyprawiac. I gotujesz z nosem w ksiazce, bo kazdy skladnik musisz dodawac w ustalonej kolejnosci. Mam znajoma, ktora gotuje od 7 lat ortodoksyjnie wg. tej kuchni i mowila, ze uczyla sie gotowac min. 1 rok. Zaczela od owsianek na sniadanie, zup i dan warzywnych. Pozniej miesa i desery.

  • Autor: Maddalena Data: 2009-11-01 00:54:21

    Od czegos trzeba zaczac, w gotowanie wg. tej filozofii wchodzi sie etapami. Na poczatek wystarczy jezeli wykonuje sie posilki sciesle wg. przepisow, pozniej mozna zaglebiac sie w wiedze. Albo odwrotnie. A dalej to juz kazdy decyduje, czy idzie dalej, czy zostaje tylko przy gotowaniu.

  • Autor: eweco Data: 2014-03-20 00:13:21

    Ja też sobie gotuję według przepisów z tych książek i 5 kilo mniej, a wcześniej nie mogłam spaść z wagi.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-03-20 12:32:19

    Jest tu parę przepisów. Jak dla mnie - idiotycznych.

    Przykład: http://wielkiezarcie.com/recipe107472.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu