Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Co to za obraz i kto go namalował ??

  • Autor: tu_gosia Data: 2009-11-04 08:48:42

    Witajcie, pomożecie ?? Kto namalował ten obraz i w jakim muzeum jest ?? Czy ktos moze akurat wie ?? Pozdrawiam

  • Autor: Tolla Data: 2009-11-04 08:58:55

    To "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Bardzo znany obraz. Wydaje mi się, że można go oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  • Autor: tu_gosia Data: 2009-11-04 09:01:55

    Wielkie dzięki, do szkoły dawno chodzilam a siostrzenica mi tu takie zadanie dała, jako dobra ciocia odpowiem dziecku dzieki Twojej pomocy :)))) Jeszcze raz dzieki :)

  • Autor: Tolla Data: 2009-11-04 09:09:51

    Nie ma za co. :)

  • Autor: Bodek Data: 2009-11-04 09:05:21

    a czasem to on nie jest na aleternatywy 4 ?? :D:D:D:D:D:D:D hehehe

  • Autor: Tolla Data: 2009-11-04 09:09:27

    A był Bodku, na pewno był... :D

  • Autor: aggusia35 Data: 2009-11-04 11:44:25

    Wydaje mi się że mozna go oglądnąć w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu a namalowali go bracia Kossak ale głowy ściąć za to sobie nie dam :P nie mam teraz czasu ale wpisz w goola

  • Autor: Tolla Data: 2009-11-04 12:09:50

    Niestety nie zgodzę się z Tobą. Jestem rodowitą wrocławianką i nie raz widziałam Panoramę Racławicką. Obraz ten ( a właściwie dzieło, bo trudno to nazwać obrazem) ma bodajże 15*115m. I nie namalowali go bracia Kossak, a Wojciech Kossak, wraz z Janem Styką, przy współpracy z wieloma innymi ówczesnymi malarzami. No, ale nie do tego dążę. Obraz Matejki, o który pyta tu_gosia, jest bardzo często mylony z tym dziełem, ze względu na tytuł. Jednakże jego styl jest zupełnie inny (taki typowo "matejkowy"), mimo, że obrazy powstały praktycznie w tym samym okresie (ten Matejki jest jakieś 20 lat starszy).

    Ps. Nie myśl sobie, ze się mądrzę, czy  coś w tym stylu. Po prostu co nieco pamiętam ze studiów. Niewiele, ale jednak ;) Pozdrawiam cieplutko.

  • Autor: aggusia35 Data: 2009-11-04 12:16:56

    nie nie wcale tak nie pomyslałam :):) Ja byłam w Panoramie Racławickiej jak byłam mała dlatego piersze moje skojarzenie jak zobaczyłam Kościuszkę padło na Panoramę no i napisałasz że glowy sobie za to uciąć nie dam no i dobrze że nie dałam :P

    Pozdrowionka

  • Autor: majolika Data: 2009-11-04 12:21:25

    Dziewczyny, zaręczam,że to Bitwa pod Grunwaldem Matejki, a tak a' pro pos- wstyd nie znac jednego z najwązniejszych dzieł Matejki, jednego z najważniejszych obrazów w historii Polski i świata.

  • Autor: majolika Data: 2009-11-04 12:23:21

    W centrum- Jagiełlo, z lewej- ks. Witold, podeptany- wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Yungingen.

  • Autor: alfa_beta Data: 2009-11-04 12:29:06

    Majolika zabij, gdzie widzisz króla Jagiełło?:)) Z tego co pamietam to Zawisza jest w fioletowym żupanie:)

  • Autor: kojonkosky Data: 2009-11-04 12:34:12

    Jak mistrz krzyżacki , to Urlich von Jungingen ;))
    Matejko polski jak najbardziej , ale czy światowy ????

    P.S. Herbatkę z imbirem zrobiłam dla Ciebie :)))

  • Autor: Tolla Data: 2009-11-04 12:31:58

    Oj,Majoliko. Czasy już chyba nie te... Dla mnie to wszystko, to chleb powszedni (z dziada pradziada - filologia polska), ale dla niektórych... Znam dyrektora pewnego szacownego Banku (studia ekonomiczne, masa fakultetów), który usiłował mnie przekonać, że "Moralność Pani Dulskiej" nie jest dramatem, bo nic smutnego i dramatycznego tam się nie dzieje... No cóż, bez komentarza. Nie wiem tylko, w jaki sposób ten Pan zdał maturę ze swojego ojczystego języka. Nie nie zaprzeczam jednak, że w tym co robi, jest rewelacyjny. I niech tak pozostanie.

    Pozdrawiam :)

    Oczywiście, nie zaprzeczam, ze każdy powinien posiadać elementarną wiedzę, na każdy temat. Jednak przyznam szczerze, że czasami jest mi ciężko dodać dwa do dwóch. Dosłownie.

  • Autor: kojonkosky Data: 2009-11-04 12:41:37

    To ja coś z " tamtych " czasów :
    z moją Mamą ( filologia polska zaocznie ) studiował jeden milicjant ...
    Gdzieś w okolicy trzeciego roku !!! zdobył się na odwagę i zapytał : " Jak wy dziewczyny odróżniacie czasownik od rzeczownika ? ";)))

    Z dodawaniem jakoś sobie radzę , ale z odejmowaniem już gorzej ;)))

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-11-04 12:43:29

    Oj ja z Matma toi tez zawsze na bakier bylam. Z chemia i fizyka juz nie :-)

  • Autor: alfa_beta Data: 2009-11-04 12:24:22

    Agusia na obrazie Matejki na pewno nie ma Kosciuszki:)) W 1410 roku jeszcze na swiecie go nie bylo. To książę Witold.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-11-04 12:29:36

    Zdublowalo sie

  • Autor: CZOS Data: 2009-11-04 19:38:36

    Agusia opisuje swoje wrażenia z oglądania Panoramy Racławickiej, a tam nie było X Witolda. Pod Racławicami natomiast można było T.Kościuszkę spotkać.

  • Autor: alfa_beta Data: 2009-11-04 20:52:42

    CZOS patrz post 7 Agusi:)))
    A to z postu 9 -"piersze moje skojarzenie jak zobaczyłam Kościuszkę padło na Panoramę " . Zrozumiałam ,że na tym obrazie ,tu na forum zobaczyła Kosciuszkę.
    A może ja nie kapuję? a Ty masz rację.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-11-04 12:28:09

    Witaj Tollu krajanko - bo i ja Wada Odry chrzczona choc juz dawno we Wroclawiu nie mieszkam - ale zawsze chetnie odwiedzam. Pozwole sobie tylko dodac ze obraz "Panorama Raclawicka" przedstawia, jak nazwa wskazuje,  bitwe pod Raclawicami z udzialem Tadeusza Kosciuszki- wiec zupelnie inna epoke Polskiej Historii . Swoja droga uwazam, ze Matejko malowal tak charakterystycznie iz od razu widac ...to Matejko. :-)

    A wiecie co ja robie jak jakis obraz ogladam i nie jestem pewna co przedstawia badz w jakich czasach odbylo sie cos co przedstawia: Patrze na ubiory i...juz wiem. Na przyklad tu:  za czasow Kosciuszki nie uzywalo sie zbroi rycerskiej :-)))

  • Autor: Tolla Data: 2009-11-04 12:34:03

    Jeju, dziewczyny, oczywiście macie rację!!! Gdzie Kościuszko w Bitwie pod Grunwaldem!!! Myśl, myśl dziewczyno!!! ( to do mnie samej!) "Bitwa pod..." i "Bitwa pod..." Dla mojego ospałego mózgu nie ważne już pod czym :P ;)

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2009-11-04 12:28:38

    Jest to na 100% obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" tutaj widać lepiej:)

    chyba widać różnicę.

  • Autor: majolika Data: 2009-11-04 12:38:37

    Bitwa p Grunwaldem Matejki to jedno z najważniejszych dzieł  narodowych, jak Trylogia Sienkiewicza.Nic dziwnego, ze nauczycielka poleciła zapoznac sie z nim. Pewnie bedzie omawiać postacie historyczne.W sensie artystycznym to malarstwo tradycyjne, akademickie, ale służyło w czasie rozbiorów " pokrzepieniu serc".Dla każdego Polaka  ma znaczenie.To była największa, zwycięska bitwa średniowiecza.
    Obok odsieczy wiedeńskiej największy tryumf wojskowy |Polski.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-11-04 12:42:06

    Szkoda - nasza Historyczka zawsze ubolewala - nie wykorzystany nalezycie i do konca przez Krola ...

  • Autor: majolika Data: 2009-11-04 12:49:37

    Jagiełło opóźniał marsz na Malbork i to zwycięstwo nie przyniosło nic dla Polski, ale było absolutnym przykładem geniuszu wojskowego Jagiełły( cwaniaka) w tamtych czasach.Odsiecz Wiedeńska też nie przyniosła nam nic( poczytajcie listy Sobieskiego do Marysieński- piękne i pełne histrorii), ale uratowała Europe.Sobieski był potem zły i rozżalony,nawet obroku mu nie dali, gdyby nie zdobył obozu chana- nie wiadomo, czy by wrócił.A Turcy tak szanowali Lwa Północy, że  w imię tego szacunku nigdy nie uznali(jako jedyni) rozbiorów Polski.Wrogowie.....

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-11-04 12:54:30

    Ot i tak przewrotna moze byc historia. Moja Historyczka ubolewala nad tym, co tez spotkalam w wielu innych zrodlach, ze Jagiello (i Jego Potomkowie) nie poszedl "strategicznie za ciosem" co pozwolilo pozniej na powstanie Prusow Wschodnich itd. Co do samego Grunwaldu bylo to zwyciestwo mistrzowskie. No coz sie dziwic Jagiello jak i Witold juz od dziecka bral udzial w Bitwach ktorych na Litwie brak nie bylo.

    Wydaje mi sie zreszta, ze chyba najtrudnij jest wlasnie miec szczescie do dlugodystansowo waznych decyzji politycznych. Gdyby czlowiek wiedzial, ze sie przewroci to by sobie usiadl jak zykla mawiac moja Babcia.

  • Autor: majolika Data: 2009-11-04 12:57:18

    Historia historią-uwielbiam ją, ale tu gorączka trzepie grypowa- to idę spać!Jak przeżyję to sie odezwę:)))

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-11-04 13:15:47

    OK ja tez uwielbiam historie  - szczegolnie jesli mam mozliwosc czytac zrodlowe teksty bo pozniejsza interpretacja czasem...daje do myslenia :-). A co ostatnio odkrylam, z zupelnie innej beczki, to nieszczesliwa milosc Wilhelma I Cesarza Niemiec do Elisy Radziwill. Nie pobrali sie tylko dlatego, ze panna Radziwill nie pochodzila (podlug niemieckiego Prawa) z odpowiednio wysokiej arystokracji. Choc bogata i wysoko arystokratyczna - nie pochodzila z rodziny panujacej a to bylo warunkiem. Rozwazano nawet mozliwosc zaadoptowania Jej przez Ksiecia Augusta Pruskiego czemu niestety stanela na przeszkodzie wojna spadkowa.

    Eliza umarla dosc mlodo bo w wieku 31 lat na gruzlice a Wilhelm do konca swego zycia jej nie zapomnial - jej miniatura dekorowala az do Jego smierci Jego biurko.

Przejdź do pełnej wersji serwisu