Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Hortensja

  • Autor: nina Data: 2009-11-20 12:06:58

    Kiedy i jak zabezpieczacie hortensje przed zimą  ?

  • Autor: aggusia35 Data: 2009-11-20 13:29:11

    http://tygodnik.e-ogrody.com/ochrona_przed_zima,188,359.html
    tutaj możesz sobie poczytać. Ja osobiście nigdy nic szczególnego nie robiłam z Hortensjami. Ważne jest ponoć aby nie wycinac przekwitniętych kwiatów na zimę i to robie. Pod hortensje robię okrywę najczęściej z liści i suchych paproci. Nigdy mi się nie zdarzyło aby Hortensja zmarzła a bywały u nas mrozy po
    - 20 st. Nie jestem pewna czy dobrze robie czy żle może na ten temat wypowiedzą się znawcy :)

  • Autor: Ala06 Data: 2009-11-20 14:24:53

    Wprawdzie do znawcow sie nie zaliczam ale z doswiadczenia wiem ze
    nie nalezy w jesieni obcinac pedow ktore wydaja sie suche poniewaz
    roslina wypuszcza na nich wiosna nowe pedy
    podobnie jak poprzeniczka nie okrywam hortensji na zime
    zabezpieczam tylko korzenie i nigdy nie przemarzly

  • Autor: alman Data: 2009-11-21 14:06:50

    Raz okryłam, jednak w zimie wiatr porwał "otulinę" a hortensja przemarzła i następnego roku nie kwitła. Teraz już nie okrywam niczym. Jeśli przemarznie to tylko  jej pędy i nie zakwitnie , ale od korzenia zawsze wypuszcza nowe pędy, a więc w następnym roku zakwitnie.

  • Autor: Zofia941 Data: 2010-05-20 23:12:19

    Witajcie! może ktoś poinformuje mnie ,czy hortencja która kwitła w domu może być uprawiana w ogrodzie i jak z nią postępować

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-07-08 20:47:28

    Póżno trochę odpowiadam ale jak najbardziej. Mam nadzieje że Twoja juz kwitnie w ogrodzie :):)

  • Autor: Federica Data: 2010-02-04 12:47:09

    Zależy od tego, kiedy zaczyna byc naprawdę zimno. Ja obsypują hortensję liściami a na wierzch kładę duży karton i nie wymarza mi:-)

  • Autor: nina Data: 2010-05-21 11:03:23

    Ja lekko okryłam swoją hortensję, którą jesienią dostałam od koleżanki / z przekwitającymi pędami/ , ale i tak wszystkie pędy okazały się suche więc je wyłamałam. Z ziemi wypuściła nowe pędy z liśćmi. Zastanawiam się czy będzie kwitła

  • Autor: alman Data: 2010-05-24 07:43:30

    moja w ubiegłym roku kwitła bardzo obficie, ale pędy przemarzły w zimie, wypuszcza od korzenia, co oznacza. że w tym roku nie zakwitnie...przykro mi, ale Twoja też nie zakwitnie w tym roku

  • Autor: asieksza Data: 2010-07-09 18:15:08

    Dostałam od mamy z jej ogrodu hortensję , podobno różową. Niestety mama nie wiedząc, że nie wolno mocno ją przycieła. Ma piękne liście ale nie kwitnie. Czy jest szansa, że zakwitnie w przyszłym roku?

  • Autor: Mama AZK Data: 2010-07-09 22:04:22

    No właśnie, mój doradca ogrodnik też mi zrobił taki numer... Przycinanie jesienią nie ma sensu, bo ucina się właśnie "przygotowane" na przyszły rok pąki kwiatowe. Czytałam w internecie, że przekwitłe kwiatostany trzeba zostawić na zimę, a dopiero wiosną je odciąć.
    Znalazłam taki artykuł na temat różnych odmian hortensji i m.in. zasad przycinania:
    http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/hortensje--podstawowe-informacje-o-najczesciej-wystepujacych-gatunkach-i-efektywnej-ich-pielegnacji-id12.html

    Piękne są hortensje bukietowe i piłkowane... I na dodatek bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, a nie zeszłorocznych ;-)

  • Autor: Kazik45 Data: 2010-07-09 22:05:14

    Użytkownik asieksza napisał w wiadomości:
    > Dostałam od mamy z jej ogrodu hortensję , podobno różową. Niestety
    > mama nie wiedząc, że nie wolno mocno ją przycieła. Ma piękne liście ale
    > nie kwitnie. Czy jest szansa, że zakwitnie w przyszłym roku?

    Tak, tylko musisz zadbać o właściwe warunki, w tym nawożenie. Miałem kiedyś dwie, ale mi jakaś (*****) wykopała, ukradła.
    Tu masz dokładne warunki tak więc nie będę pisał swoich uwag, podobnie swoje pielęgnowałem, a nawet tutaj jest dookładniej.

  • Autor: Mama AZK Data: 2010-07-09 22:18:39

    A ten nawóz potasowy, o którym piszą w artykule (do zastosowania jesienią) to jest produkt dla hortensji, czy po prostu nawóz potasowy ogólnego zastosowania? Czy możesz podać nazwę takiego nawozu? Mam hortensje od zeszłego roku i jeszcze nie wszystko wiem na ich temat.

  • Autor: Kazik45 Data: 2010-07-11 00:21:07

    Używałem nawozów specjalnych, szczególnie do bialej i niebieskiej bo takie mialem, duzo musiałbym pisać  i nie wiem czy nie byłoby to już nieaktualne, wszak mineło parę lat i teraz jak zauwazyłem jest dużo nawozów nowych. Najlepiej wpisz w gooogle "hortensja nawóz", jest tego dosc duzo i jednak są nowości w porownaniu z minionym okresem.

Przejdź do pełnej wersji serwisu