Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

Dziecko w aucie

  • Autor: as Data: 2009-11-25 21:12:07

    Może mi powiecie jak jest wg przepisów w Polsce. Wiem, że dziecko trzeba przewozić w aucie w foteliku lub na podwyższeniu. Czy można przewozić dziecko w samochodzie bez podwyższenia jeżeli jest zapięte pasem dwupunktowym czyli biodrowym? Szukałam w internecie ale nic nie znalazłam. Może ma ktoś jakieś informacje?

  • Autor: aggusia35 Data: 2009-11-25 21:57:25

    Dla dziecka do 12 lat jest wymagany fotelik lub podwyższenie w zalezności od wysokości i wagi dziecka nie zaleznie jakimi pasami przypięte będzie dziecko. Wpisz w googla Kodeks Drogowy on line  tam powinno być coś na ten temat

  • Autor: kola Data: 2009-11-25 22:58:07

    chyba, że dziecko ma powyżej 150 cm, to nie musi mieć podstawki, wystarczą same pasy.

  • Autor: ekkore Data: 2009-11-25 23:00:54

    Mój syn, jak miał 9 lat, jeździł już bez podkładki - bo głową szorował po suficie

  • Autor: Shanna Data: 2009-11-26 21:46:58

    To ja zapytam troche zartem troche serio. Mam kolezanke 'pyrda' mala niecale 150 cm. Ale ma 30 lat. I jak ona w takim razie ma jezdzic samochodem. Wg przepisow w foteliku czy normalnie????

  • Autor: nonka4 Data: 2009-11-27 08:11:16

    Ustawa mówi: dziecko w wieku do lat 12....:)))

    koleżanka może się nie bać, dzieckiem nie jest:)))

  • Autor: Shanna Data: 2009-11-27 11:42:00

    Ja rozumialam, ze dziecko do 12 lat czy/lub 150 cm? Ale ok.;)

  • Autor: nonka4 Data: 2009-11-27 12:03:29

    Ale ja wiem,że Ty rozumiałaś

  • Autor: _iwona_ Data: 2009-11-26 10:24:41

    Nie można. Przepisy mówią jasno: dziecko do ukończenia 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu musi być przewożone w odpowiednim dla niego foteliku (na podwyższeniu). Mój też te 150 cm przekroczył zanim skończył 12 lat, a i tak raz się policjant przyczepił, skończyło się na wyjaśnieniach, ale mimo wszystko...

  • Autor: nonka4 Data: 2009-11-26 10:54:34

    Tak jak piszesz. Moja też toczy ze mną walkę o siedzisko..bo brakują jej 4 cm:)))

  • Autor: moni01011 Data: 2009-11-26 11:17:44

    Wszystko zależy też od interpretacji pana policjanta mój 10 latek też toczy ze mną bój o siedzisko , aż pewnego dnia widząc panów z "suszarką " zatrzymałam się i zasięgnęłam rady . Ico się okazało ? Że i owszem przepisy co innego i to co myślą policjanci co innego . Pan policjant powiedziałmi ,że jeśli dziecko jest wysokie to może siedzieć dez podestu pod warunkiem , że pas poprzeczny przechodzi przez klatkę piersiową a nie szyję. Akurat w moim peugeociku tak jest więc mogę przewozić dzieciaki dez siedziska . Ale żeby było lepiej to na koniec dodał, że to jego i kolegi interpretacja a nie wiadomo na jakiego policjanta trafisz . Koniec końców ja swoich wożę bez podestów, liczę że kontrola drobowa mnie ominie.

  • Autor: as Data: 2009-11-26 16:35:13

    Właśnie dlatego pytam. dziecko musi być w foteliku lub podwyższeniu by nie doszło do przecięcia tętnicy szyjnej. Jeżeli jest zapięte pasem biodrowym to nie ma takiej mozliwości więc po co podwyższenie? Napisze do Komendy Głównej Policji i zobaczę co mi odpiszą.

  • Autor: abiola Data: 2009-11-26 12:54:55

    USTAWA PRAWO O RUCHU DROGOWYM MÓWI WYRAŹNIE:
    (...)W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.(...)
    (Przepis nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji)
    (...) Zabrania się:  przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;  przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego(...)
    (Ustawa Prawo o ruchu drogowym - z dn. 20 czerwca 1997 r.)

  • Autor: as Data: 2010-01-27 16:29:09

    Napisałam do Komendy Głównej Policji. Trochę długo czekałam na odpowiedź ale dziś  otrzymałam taką wiadomość:

    "

    Dzień Dobry

    W odpowiedzi na list elektroniczny na wstępie uprzejmie informuję, że Wydział Opracowań Systemowych i Informacji Publicznej odpowiada na zapytania w trybie przewidzianym ustawą z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej. W przypadku domagania się informacji o powszechnie obowiązującym prawie, ustawa o dostępie do informacji publicznej nie znajduje zastosowania.

    Niemniej jednak warto wskazać, że regulacje na temat ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników zawarte są w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, w szczególności

    art.: 39: W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym;

    art. 45: Zabrania się przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną pasażera, zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

    Z poważaniem,

    Wydział Opracowań Systemowych i Informacji Publicznej" 

  • Autor: Dorotaxx Data: 2010-01-27 20:12:16

    Wiecie kochani co mnie najbardziej rozbraja?
    Kiedy rodzice siedzą zapięci z przodu a dziecko stoi z tyłu i opiera się o fotele rodziców -_- . Widziałam taki obrazek juz nie raz . Coś strasznego .
    Bezmyślność, głupota ,kretynizm

  • Autor: as Data: 2010-01-27 21:59:59

    Mnie jeszcze bardziej denerwuje jak tatuś - kierowca wozi swojego synka niemowlaka lub kilkulatka na swoich kolanach kierując samochodem. Widzę czasem jednego takiego tatusia. Raz zwróciłam jego żonie uwagę to powiedziała, że dziecko tak chce i nie jadą daleko.

Przejdź do pełnej wersji serwisu