Forum

Gawędy o jedzeniu

oplatek

  • Autor: dama_pik Data: 2009-12-15 11:07:09

    Mam taka prosbe
    moze to sie wydac dla niektorych nieco banalne ale dla mnie to jest dosc wazne , nie mieszkam w Polsce i niestety nie wybieram sie tam na swieta , tu organizuje wigile jak najbardziej w polskim wydaniu i brakuje mi oplatka ;-(
    moze ktos wie jak mozna samemu oplatek "wyprodukowac" z gory wielkie dzieki

  • Autor: as Data: 2009-12-15 11:20:42

    Możesz kupić przez Allegro. Jeżeli jesteś osobą wierzącą to powinnaś go potem poświecić. Zrobić to chyba w waflownicy woda wymieszana z mąka ale nie mam pojęcia.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-15 11:42:52

    Przez allegro za granice bedzie chyba bardzo drogo...

  • Autor: słodki buraczek Data: 2009-12-15 11:31:43

    A moze ktos moze ci wyslac? Nie wiem, gdzie mieszkasz i watpie, czy przesylka zdazy dojsc, bo w tym okresie poczta raczej ledwo dycha niz dziala, ale cuda sie zdarzaja

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-15 11:45:53

    No nie wiem mi przysyla Mama. Jesli bys nie dala rady (nie wiem gdzie mieszkasz) ale w Niemczech sa sklepach tzw. Oblaty -   taki podklad do piernikow. Sa one  z ciasta oplatkowego. Dokladna nazwa to Backoblaten. Moze popytaj u ksiedza? Przeciez Hostie sa z tego samego ciasta.  Jakby jednak nic sie nie dalo zrobic to mozesz oplatek zastapic chlebem. Moze typu maca badz pita - byloby nawet baaardzo zrodlowo i biblijnie :-))

  • Autor: Basialis Data: 2009-12-15 11:56:13

    W jakich sklepach mozna dostac te "Oblaty"? Jakos nie spotkalam.W zeszlam roku tez niestety nie zdobylam oplatka i zastapilam go bardzo cienko pokrojona bagietka.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-15 12:44:58

    W prawie kazdym spozywczym, Ja kupuje w Lidlu badz Netto a tak przykladowo wygladaja

  • Autor: Basialis Data: 2009-12-15 13:01:53

    Wielkie dzieki! I znowu cos nowego poznalam!

  • Autor: dama_pik Data: 2009-12-15 12:04:23

    swietny pomysl *
    maca lub pita !!
    dzieki

  • Autor: kordaszka Data: 2009-12-15 15:12:45

    My mieszakmy w Niemczech, opłatek (taki prawdziwy)udało się nam kupić w "ruskim" sklepie...Oni mają w swej sprzedaży wiele produktów rodem z Polski. Teraz pzred Świętami nawet masę makową z Bakallandu, barszczyki w torebkach, majonez itp.itd

  • Autor: Czeslaw Data: 2009-12-15 18:02:15

    A w kościele nie ma?

  • Autor: aggusia35 Data: 2009-12-15 22:22:55

    też miałam to zaproponować

  • Autor: kordaszka Data: 2009-12-15 23:08:37

    Z tego co wiem, nie w każdym kraju znany jest wigilijny opłatek. Bardzo mnie to dziwi, bo skoro dla nas jest On tak ważny, jeśli nie najważniejszy w tym wyjątkowym dniu, to dlaczego w innych krajach w kościele katolickim w ogóle go nie ma... Choć podobno nie jest to zwyczaj wyłącznie polski, spotykany też na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. 

  • Autor: kokliko Data: 2009-12-16 04:24:35

    Na Litwie wsrod Polakow tak, na Ukrainie wsrod Polakow tak, ale we Wloszech???????
    A w jakim regionie?
    Ten piekny skadinad zwyczaj, jest wylacznie naszym polskim obyczajem. Dorzuce Wam, ze pewien francuski ksiadz zaproszony na polska Wigilie,
    za skarby swiata nie chcial dzielic sie oplatkiem, bo uwazal to za odstepstwo od religijnej obyczajnosci katolickiej.

    Co wcale nie znaczy, ze  obyczaje musza byc jednakowe wszedzie.
    Niemniej, jesli o mnie, to troche glupio sie poczulam, kiedy  to zaproszona na francuska Wigilie, w drugi rok po przybyciu do nadsekwanskiego kraju wyciagnelam z koperty oplatek wyslany przez moja babcie (a Wigilia byla pompatycznie katolicka z proboszczem i wikarym), skwitowany polusmieszkiem, tak jakbym z tej koperty wyciagala ze sto wirusow.

    I choc relignie dosc obojetna jestem (moze z nadmiaru tych religii w rodzinie), to jednak oplatek jako zawieszenie broni i szczerosc(?) w intencjach zyczen,
    zawsze wydawal mi sie najmilejszym gestem bozonarodzeniowym. Wnioslam ten oplatek w moja rodzine, nie wyobrazam sobie bez.

    Oczywiscie to tzw "dostania" albo w polskich parafiach, do ktorych nie uczeszczam , albo w listach od przyjaciol, listy ida szybko i sprawnie.
    Jak podasz adres na gg, to expresowo i z serca wysle Ci oplatek , bo zyczenia oplatkowe wysylam juz teraz : zdrowia i radosci do nastepnego oplatka.

  • Autor: kordaszka Data: 2009-12-16 15:29:01

    Napisałam, że "podobno" na LItwie, Ukrainie i we Włoszech - tyle można wyczytać w necie, nigdy w tych krajach nie byłam, więc pewności nie mam

    Serdecznie pozdrawiam!

  • Autor: anneau Data: 2009-12-16 21:25:24

    na allegro chyba najprościej. http://allegro.pl/listing/search.php?string=op%C5%82atki+wigilijne&from_showcat=1&category=0

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-17 11:59:53

    ciekawe ile sie zaplaci za przesylke za granice?

  • Autor: as Data: 2009-12-17 12:18:22

    Nie wiem. List nie będzie ciężki. Wydaje mi się, że priorytet chyba nie będzie zbyt drogi. Dostajesz listy z  Polski to ile ich znaczek kosztuje jak wysyłają priorytet?

  • Autor: anneau Data: 2009-12-17 14:11:54

    Na stronie poczty polskiej można sobie wszystko wyliczyć. Wg moich obrachunków taki opłatek wysłany listem priorytetowym na terenie Europy (zakłądając wagę listu 50-100g) to koszt:4,00 zł :)

    -cennik pocztowy http://poczta-polska.pl/cennik.htm

  • Autor: as Data: 2009-12-17 15:04:18

    Czyli nie tak strasznie. Trzeba tylko zrobić to odpowiednio szybko bo przed świętami mogą być opóźnienia.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-17 15:37:42

    Tak poczta to wiem. ale czy allegro nie ma innego cennika (tzn w zwiazku z tym, ze to allegro) czyli wysylka handlowa?Maja przeciez swoje cenniki - sprzedaz wysylkowa? Czy sie myle?

  • Autor: anneau Data: 2009-12-17 15:46:04

    no niestety...na allegro często żerują właśnie zawyżając koszty. Przykładowo- kupujesz długopis za 3 zł, a za wysyłkę płacisz...9. Skąd tyle? Bo sprzedający zamiast uczciwie wysłać listem (nawet niechby poleconym) za 5zł podaje cenę -paczki do kilograma. Czyli 9 zł :( Czasem jednak można na właśną prośbę umówić się, wtedy wyśle Ci listem taniej.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-17 16:01:37

    ja wlasnie dlatego sie zastanawiam bo gdybym chciala zamowic cokolwiek z Polski przez Allegro albo cos podobnego  za granice to ceny sa bardzo wysokie. Oplatek wyslany listem normalnym jest w normalnej cenie listzu bo lekki. Tylko wlasnie nie wiem jak sie ma do tego sprzedaz wyylkowa za granice.

  • Autor: as Data: 2009-12-17 18:13:37

    Ja ostatnio na allegro kupiłam dzieciom spodnie polarowe szt 2 chłopcom na allegro i przyszły w kopercie bąbelkowej koszt wysiłki to 8 zł za priorytet mnie wyniósł.

  • Autor: as Data: 2009-12-17 18:10:52

    POWINNI WYSŁAĆ  MNIEJ WIĘCEJ ZA TYLE ILE POCZTA OFERUJE. JAK JESTEŚ ZAINTERESOWANA I MASZ KONTO NA ALLEGRO TO NAPISZ DO KOGOŚ KTO HANDLUJE NA ALLEGRO OPŁATKAMI I ZAPYTAJ O KOSZT WYSYŁKI ZA GRANICĘ. PRZEPRASZAM ZA DUŻE LITERY ALE NIE CHCIAŁAM POPRAWIAĆ BO ZA DUŻO JUŻ NAPISAŁAM.

  • Autor: majolika Data: 2009-12-19 10:21:16

    Dzielenie się opłatkiem(chlebem) to wylącznie tradycja polska.Tam, gdzie dotarła, czyli na dawne polskie kresy też jest  kultywowana. Ba znam wielu :Rosjan, Anglików, Francuzów, którzy raz to zobaczyli ..i wprowadzili w swoich rodzinach.To po prostu jest piękne i zaraża)))

  • Autor: majolika Data: 2009-12-19 09:37:02

    Dziewczyny- opłatek to nie ten listek z mąki i wody. On symbolizuje chleb, którym łamał się Chrystus i Apostołowie.Oni łamali sie czymś w rodzaju macy.
    to po prostu chleb.Prawosławni mają prosforę- takie malutkie chlebko- bułeczki.to jest po prostu CHLEB.
    Najważniejszy na świecie.
    Dlatego , jak go nie macie to połóżcie po prostu kromkę chleba.

  • Autor: as Data: 2009-12-18 13:58:01

    Zaciekawił mnie temat i mam pytanie. Jeżeli opłatek to tradycja Polska i niewielu tylko krajów to czym przy wigilijnym stole dzielą się Katolicy w innych krajach składając sobie życzenia, a może niczym się wtedy nie dzielą? Proszę o odpowiedź osoby które mieszkają długo za granicą.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-18 17:10:27

    w Niemczech sklada sie sobie zyczenia dzielac,,,calusy i usciski :-). Nie ma tradycji ani oplatka ani dzielenia sie jajkiem na Wielkanoc.  Wesolych Swiat As!

  • Autor: piegusowa Data: 2009-12-19 10:13:17

    Mogę Ci wysłać, jeśli się odezwiesz mailowo. Może zdąży dotrzeć.. Pozdrawiam!

  • Autor: kokliko Data: 2009-12-22 03:36:22

    Niestety musze Was zmartwic, Wigilia polska nie ma  sobie rownej nigdzie! Skoro wiadomo juz, ze oplatek jest tylko naszym nadwislanskim obyczajem, to jeszcze dopowiem, ze nigdzie nie sklada sie zyczen przy wigilijnym stole (jesli  chodzi o tzw zachod chrzescijanski, to lepiej chyba uzyc slowa "biesiadnym" stole). 
    Uczestniczylam kiedys we wloskiej Wigilii, w rodzinie bardzo arystokratycznej i dbajacej o tradycje,  to byly pozne lata siedemdziesiate i jak dzis pamietam stol uginajacy sie pod wyrobami masarskimi, pamietam okolicznego proboszcza uczestniczacego w tejze. Proboszcz obcieral sobie brode wytytlana nadmiarem tluszczu spozytego.
    We Francji indyk jest symbolem Wigilii (ewentualnie ostrygi), ale z cala pewnoscia ani zyczenia, ani oplatek.

    Nikt z moich zagranicznych wigilijnych gosci, a od lat siedemdziesiatych przewinelo sie tych gosci, oj przewinelo, nikt nie wprowadzil u siebie moich
    "etnicznych" obyczajow, jak wiem, ani moja francuska rodzina - po mezu- nie wprowadzila oplatka, ani rozni wlosko-portugalscy przyjaciele tez nie.

    Kazdy dba o wlasny zwyczaj, my Polacy  lubimy nazywac zwyczaje innych jako nieobyczajne.Co z tego jezeli uwazam Thanks giving za cudowne swieto?
    Nawet jesli w nim uczestniczylam w Ameryce i prawie co roku u Amerykanow tutaj, to przeciez gdybym zaczela  sama je odrzadzac, to uznano by mnie za 
    lekka wariatke, malo tego, sama bym sie uznala za takowa.
    Korzystajmy z innych obyczajow, pokazujmy wlasne, nie narzucajmy swoich, nawet jesli ladniejsze, to jednak nie wypada.
    Bo niby dlaczego moj karp etycznie ma byc lepszy od francuskiego kaplona?







    Gdyby jakikolwiek z moich gosci wigilijnych, z innego obszaru kulturowego , probowal "odstawiac" nasza Wieczerze, to potraktowalabym go jako nawiedzonego wariata.
    Przez szereg potrafilam 24 grudnia robic tylko polska Wigilie (bron Boze z pierwsza gwiazdka, bo tutaj sie pracuje do 18-ej, to zrozumialam od pierwszego
    roku). T

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2009-12-24 18:15:53

    Wlasnie: dac dac zyc innym..Wesolych, pogodnych Swat!

  • Autor: kokliko Data: 2009-12-25 02:44:13

    Oplatek niby skonczony, ale ja dziele sie z Texem, co tak nieprawdopodobnie uczestniczyl w mojej chorobie, a tu niby wszystko wirtualne, Tomku
    z cala Twoja rodzina, naprawde jestescie  wielcy, tym bardziej, ze ostatnio moj syn ktoremu  pozyczylam telefon, wcale nie byl genialny( Ty  
     wiesz o co idzie).

    Alicjo, podtrzymywalas mnie na duchu, nawet nie wiesz jakam Ci  wdzieczna.

    Smakosiu, dzielilysmy straszne  momenty, Twoj, dzieki Bogu sie skonczyl, na  moj wlasny musze czekac do lutego, ale jakos mi weselej dzieki Tobie.
    Dziekuje  Wszystkim co podtrzymowali mnie na duchu.

    Przepraszam Was, ze nie dziekuje z imonka, z  linku, ale Wy ktore wiecie.... dziekuje Wam, za priwy, za gg, za meile , odpowiem na wszystko, poki co, skolowacialam jestem,

    A ksiazki od  iksinskiej (bo tak tylko sie pozwala nazwac), to juz cztery miody na niewyparzone serca, iksinska, co musi byc zawsze osoba
    nieznana, zgodzila sie  na male  spedzenie weekendu  w  Pradze albo i Kopenhadze.

    Iksinsko, prawda, ze ja o Ciebie nie zabiegalam?

    U mnie , jak zazwyczaj choinka z lekka kiczowata no ale czy choinka ma prawo byc  wyjatkowo estetyczna, estetyka, chyba bija  w prawdopodobnosc choinki.
    Wigilia u nas skonczyla sie slusznym poslaniem (IDDZIEMY SPAC), wszyscy w zanadrzach pierzyny, a ja przymierzam sie do mrozenia, do odwalkowania na jutro, na pojutrze,choc naprawde robilam polowe   tego co bylo proponowane.
    Wszystkiego dobrego  i jeszcze lepszego   inga





    S

  • Autor: kokliko Data: 2009-12-26 02:15:51

    Jestescie dzieczyny bardziej niz sto greatow, dzieki, dzieki , Agnieszko kochana, dzieki Tobie popoludnie  Bozonarodzeniowe jakos  zdolalam okielznac,
    bez gniewow, Joasiu najmilejsza, Twoj telefon jak prawdziwy balsam na obolale cialo i dusze
    Oczywiscie dusza podsmiewa sie z ciala, a dla ciala  dwoch panow doktorow objawilo wyrok.

    Ja sie nie znam, nie wiem , nawet nie chce Wam popsuc zup ogorkowych, a tym bardziej przepisow na Rok Nowy, ale niestety takie GOWNO kazdego
     moze spotkac, do dzisiaj  funkconuje  tak jakby mnie nie spotkalo.
     Ale jak sie rozwinie  na dobre, no to niestety moze spotkac  kazdego.
    Moderaratorow przepraszam, niestety nie zawsze i wszystko po Ich mysli,

    Nie wiem co wyjdzie  z mojej woli, ale frywolnosc rozmow na tematy rozne dopuszcza domniewywanie.

Przejdź do pełnej wersji serwisu