Forum

Kuchenne porady

Masło zamiast oleju

  • Autor: łezka Data: 2010-01-07 17:21:44

    Czasami do ciasta trzeba dodać olej, czy można bez fatalnych konsekwencji zastąpić go masłem lub margaryną?

  • Autor: Scooby Data: 2010-01-07 18:22:05

    Wiesz nigdy nie próbowałam,bo jak pisało,że trzeba dodac oleju to dodawałam.A nigdy nie zastąpiłam go masłem czy margaryną.Można zrobic pewien eksperyment:jeśli np., pisze żeby dodac łyżkę oleju to by trzeba rozpuścic w rondelku tyle masła,żeby była łyżka tego rozpuszczonego masła.Ale czy ciasto się uda i niewyjdzie np zakalec to już tego niewiem.Ale jak lubisz eksperymentowac to spóbuj może się uda.Powodzenia.Jakbyś tego mojego sposobu prubowała to napisz jak wyszło,będę ciekawa.

  • Autor: łezka Data: 2010-01-07 19:15:56

    Powinnam dodać, że chodzi mi o ciasta.Też tak kombinowałam,łyżkę oleju pewnie można zastąpić bez problemów, ale jak jest pół szklanki to nie jestem pewna.Z jakiś powodów dodaje się olej i pytanie czy chodzi tylko o względy smakowe czy też zamiana na inny tłuszcz robi z ciasta "schabowego"

  • Autor: kasia72 Data: 2010-01-08 09:01:18

    Ciasta na oleju są wilgotniejsze i delikatniejsze. Myślę,że zamiana jest mozliwa , ale zmieni to smak i konsystencję ciasta.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-01-07 20:14:45

    ja czasem zastępowałam margarynę olejem, bo margaryny nie miałam. Zawsze wychodziło, ale odwrotnie nigdy nie próbowałam.

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-01-07 20:22:23

    Ja kiedyś do ciasta drożdżowego dawałam olej, teraz daję masło - dla mnie ciasto jest smaczniejsze. Myślę, że ten olej to ze względów dietetycznych, jako zdrowszy. Pozdrawiam !

  • Autor: Mari Data: 2010-01-07 22:57:04

    Do drozdzowki nocnej daje sie 2 lyzki oleju i paczke masla. Tez sie zastanawiam jaka jest rola tych dwoch lyzek oleju na 1 kg maki????

  • Autor: gosiekb Data: 2010-01-08 05:04:07

    Moja niezyjaca juz sasiadka nie uznawala oleju. Wiem np ze do sernika gdzie idzie 1/2 szklanki oleju ona rozpuszczala zawsze margaryne i sernik byl bardzo dobry. Ja tam specjalistka w pieczeniu nie jestem ale mysle ze jesli bedziesz zamieniac olej to chyba raczej na margaryne, maslo moze byc w niektorych przypadkach za ciezkie.

  • Autor: as Data: 2010-01-08 11:37:51

    Najlepiej odpowiedział by nam tutaj nasz lubczyk.

  • Autor: anneau Data: 2010-01-08 14:43:58

    Ja często zastępuję jedno drugim- zaleznie czego mi brakuje. Tylko wtedy zawsze topię margarynę i wlewam płynną. W zasadzie nie zauwazyłam różnicy (konkretnie- babka cytrynowa). Tylko pamiętaj, że olej to "sam tłuszcz". Dlatego dobrze jest go zastępować jak najbardziej tłustą margaryną. Te tanie często są napchane pieron wie czym, a samego tłuszczu mają niewiele. W rezultacie ciasta kruche nie są tak kruche jak powinny a te ucierane, biszkoptowe itp.- suche. Olej sprawia, że ciasto jest po prostu fajnie wilgotne i jakby dłużej świeże.

  • Autor: łezka Data: 2010-01-08 20:09:45

    Bardzo dziekuję, o takie informacje mi chodziło.Upiekłam murzynka bez jajek wg przepisu Olcieek i zastąpiłam olej roztopioną margaryną, nie dość, że nic złego mu się nie stało to jeszcze jest bardzo smakowite.

Przejdź do pełnej wersji serwisu