Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

tunel foliowy

  • Autor: eyta Data: 2010-02-02 13:31:36

    Dostaliśmy w spadku szkielet metalowy do tunelu foliowego  obchodzimy go jak pies jeża. Nie wiem jaką i gdzie folię kupić , jak ją połączyć. Pomóżcie proszę.

  • Autor: toffik Data: 2010-02-02 13:48:24

    Folię do szklarni kupisz w sklepie ogrodniczym. Nawet teraz ją widziałam w naszym osiedlowym sklepie ogrodniczym. Moja teściowa zszywa te folie za pomocą grubej nici lnianej tzw. dratwy. Trudno ją przerwać i jest wytrzymała.

  • Autor: RN Data: 2010-02-02 13:50:29

    Swego czasu mieliśmy 3 tunele foliowe takie po 180m2. Za folią obdzwanialiśmy najbliższe zakłady tworzyw sztucznych. Tam się wszystkiego dowiesz o rozmiarach, sezonowości i tym co jeszcze Cię ciekawi.
    Folię można kupić gotową taką ze sznurkami, a można kupić płachtę i samemu zgrzać. Folię wkopuje się około 0,5m do ziemi (żeby wiatr nie ściąnął jej).
    Folię zgrzewaliśmy przez celofan (żeby nie przypalić jej) starym żelazkiem.
    Jakoś to chaotycznie napisałam, ale może się zajarzysz.

  • Autor: eyta Data: 2010-02-02 15:07:50

    Trochę zajarzyłam:) z tym żelazkiem super pomysł, mąż chciał zgrzewarke kupować:)

  • Autor: Kazik45 Data: 2010-02-02 22:39:09

    Z Twojej wypowiedzi jakoś nie "łapie" : tunel, czy namiot foliowy, Porady jakie dostajesz dotyczą raczej NAMIOTU foliowego. Folię nawet o szerokoąci 8 m kupisz w sklepie odgrodniczym i długości dowolnej(!). Natomiast do tunelu o wys(przykładowo: h=80 cm o szerokosci przyziemia do 2,5 m kupisz również folię o odpowiedniej szerokości i długosci. Nie wiem, po co zgrzewać , czy też szyć.
    Wklejam foto mojego namiotu: szerokość 3,6 mdługość 4,8 m i wysokość w szczycie 2,4 m ....folia szer 8 m jeszcze mam dość zapasu na zabezpieczenie przy ziemi ok 1,5 m.

  • Autor: eyta Data: 2010-02-03 09:20:26

    Namiot, namiot ma być:)

  • Autor: jolka60 Data: 2010-02-03 09:08:37

    Witaj.Po pierwsze napisz,jakie wymiary ma ten szkielet,tzn dlugosc,wysokosc (rurki polokragle czy prostokat) itp.podam Ci potrzebna ilosc folii).Rozne szerokosci folii sa do kupienia w sklepie ogrodniczym oraz w internetowych.Jesli potrzebujesz wieksza ilosc,moze taniej wyjdzie w internecie.Pierwsze,co musisz ustalic,to szerokosc i ilosc metrow (wliczajac w to sciany szczytowe,drzwi i rezerwe,ktora przysypujemy ziemia,ale bywaja bez rezerwy).Poza tym musisz zdecydowac,iluletnia folie potrzebujesz,sa np nawet wiece niz czteroletnie-bardziej wytrzymale i gwarantujace odpowiednia przepuszczalnosc promieni slonecznych (np folia 2-letnia moze wytrzymac i 5 lat,ale matowieje i nie przepusci wystarczajacej (do odpowiedniej wegetacji roslin) ilosci swiatla.Mozesz dokupic folie cieniujaca,przydatna w zbyt upalne dni,mozesz izolujaca dodatkowo,ktora pozwoli Ci na dluzsza uprawe roslin nawet w nieogrzewanym foliaku.Mozna rowniez folie do wyscielenia gruntu (podnosi temperature gleby i zapobiega zachwaszczeniu).Co do laczenia,nie bedziesz musiala laczyc na dlugosc ani szerokosc,jesli kupisz odpowiedni wymiar,natomiast musisz to zrobic,aby zrobic drzwi wejsciowe,a moze dwie pary otwieranych,ew,okienko.Do laczenia najbardziej wygodne sa specjalne tasmy klejace do folii ogrodniczych (to wazne,bo sa wytrzymale na wilgoc i zmiany temperatury).Poczytaj o nich w internecie.Sa do kupienia w sklepach internetowych-rozne dlugosci i szerokosci.
    Poza folia pomysl o ziemi-jesli masz dobra ogrodnicza,to nie problem.Zaplanuj.co bedziesz chciala uprawiac-jesli pomidory czy ogorki,musisz zamontowac system podtrzymujacy-najczesciej drut metalowy,do ktorego mocowane sa sznury podtrzymujace rosliny.Gdy chcesz miec swoje sadzonki (taniej),juz niedlugo musisz wysiac niektore z nich.Aha,dobrze byloby zabezpeieczyc czyms miejsca styku rury metalowej z folia,aby sie nie przecierala.Dlatego tu rowniez jest przydatna folia do klejenia.Kiedys jej nie bylo i swoj pierwszy prymitywny foliak sklejalam i zszywalam.Mam wieloletna (w tym zawodowa) praktyke w ogrodnictwie,jesli czegos potrzebujesz,pytaj.Jesli tylko potrafie,pomoge Ci.

  • Autor: jolka60 Data: 2010-02-03 09:10:24

    Oczywiscie,wysiac nasiona,aby uzyskac sadzonki.

  • Autor: eyta Data: 2010-02-03 09:21:32

    Dziękuję serdecznie za wyczerpująca odpowiedź,zmierzę jak troszkę śnieg odtaja bo zaspy po kolana:)

  • Autor: ja.nina Data: 2010-02-10 08:58:23

    ja mialam podobny problem w ubieglym roku. Rozwiazalam go nastepujaco. Kupilam folie dosyc gruba dlugosci szkieletu tunelu z zakladka ok 70 cm. Rozlozylam folie na tarasie i brzegi fili zalozylam na ok 10 cm w srodku tego zalozenia wprowadzilam sznurek dosyc gruby. Zalozenie foli przykleilam tasma dwustronna. Stworzyl mi sie taki tunel ze sznurkiem ktory po rozpostarciu foli na szkielecie mocno sciagnelam sznurkiem. Wokol foli wykopalam dolki i nadmiar foli znalazl sie w dolkach. Zasypalam ziemia i mocno udeptalam. No nie wiem czy dosyc jasno wytlumaczylam jezeli bedziesz miala jakies watpliwosci sluze rada moje GG13752997Pozdrawiam

  • Autor: puchatek19730410 Data: 2010-04-18 20:54:40

    trzeba kupić specjalną folię zgrzewaną na ciepło jednoroczna ,dwuletnią itd. i powodzenia.Kupuje się to w ogrodniczych zarzuca na szkielet z jednej strony obsypuje ziemią naciąga i z drugiej strony tez obsypać resztę połączeń zgrzać choćby żelazkiem lub zgrzewarką.

  • Autor: martin1984 Data: 2012-04-30 16:20:31

    Dostaliśmy w spadku szkielet metalowy do tunelu foliowego  obchodzimy go
    jak pies jeża. Nie wiem jaką i gdzie folię kupić , jak ją połączyć.
    Pomóżcie proszę.

    Możesz też zadzwonić do firmy ogrodniczej. Ja polecam jedną z Bochni koło Krakowa.ZNają się na rzeczy.

  • Autor: toffik Data: 2012-04-30 21:18:42

    Wątek jest już dość stary i jego autorka pewnie dawno już folię kupiła.

Przejdź do pełnej wersji serwisu