Forum

Gawędy o jedzeniu

Fondue i co dalej ?? podpowiedzcie

  • Autor: dama_pik Data: 2010-02-08 18:59:57

    Uczynilam dzis zakup urzadzenia o nazwie fondue i hmmm..... .szczerze mowiac nie bardzo wiem jak sie zabrac do korzystania z tego "cudu" tzn co smazyc , jakie sosy do tego sa najlepsze ?? jak je wykonac 

    pomozecie ??

    juz bardzo dziekuje ;-)

  • Autor: Scooby Data: 2010-02-08 20:05:17

    Wpisz w wyszukiwarce fondue to powinnaś znalezc co można jeszcze smażyc itd.Mnie się wydaję,że warzywa,ale nie jestem pewna.No ja jeszcze się nie dorobiłam takiego wynalazku,a i niewiem czy by mi się przydało.

  • Autor: boroweczka25 Data: 2010-02-08 20:17:10

    Fonde kojarzy mi się z jakimś gęstym sosem chyba z zerem w którym macza się kawałki bułki nadziane na widelec

  • Autor: dagusia_29 Data: 2010-02-08 21:01:38

    tak to ser a macza się wszystko co tylko się chce i smakuje z serem. Warzywa mięsko z kurczaka. Można zrobić też czekoladowe i maczać np owoce. ponoć rewelacja.

  • Autor: dama_pik Data: 2010-02-08 21:40:51

    To fondue sluzy do smazenia malych kawalkow : sera ,miesa ,warzyw zjada zaraz po sporzadzeniu , fajna sprawa na nieduze przyjecia ,,
    ja pytam o jakies przepisy na sosy i inne potrawy ,,,,

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2010-02-09 09:02:02

    No wiec sa rozne Fondue:
    Tzw burgundzkie - smazy sie w garnku od fondue w rozgrzanym tluszczu kwalki miesa (takie kostki na zab) nabite na widelczyki. Bierze sie kilka gatunkow miesa (indyk, wolowina, wieprzowina) mieso musi nadawac sie do szybkiego smazenia. Mieso smazy sie koniecznie zupelnie surowe tzn. bez przypra gdyz zapobiega to przedwczesnemu zanieczyszczeniu tluszczu. Potem kazdy macza sobie kawaleczki w dowolnym sosie i soli, pieprzy,,,przegryzajac marynatami, bagietka, pojadajac do tego surowke.

    Chinskie - zamiast tluszczu uzywa sie rosolu doprawionego orientalnie w ktorym gotuje sie nabite na widelczyki badz w specjalnych lyzkach siatkach rozne gatunki miesa i jarzyn.

    Serowe - w garnku topi sie zolty ser (starty na tarce badz pokrojony na male kawaleczki) w bialym winie. Doprawia wisnowka , czosnkiem, pieprzem. Uzywa sie tylko tlustych serow! Najlepiej ich mieszanki . N.P Raklette plus Greyer plus Edamer albo Ementaler czy Gouda. Przynajmniej jeden gatunek powinien byc pikantny i z zapaszkiem... W wytworzonym sosie serowym (ktory wymaga mieszania) macza se nabite na widelczyki kostki bagietki...Zapija pasujacym winkiem.

    Czekoladowe - w naczyniu (na parze) topi sie czekolade i macza w niej suche (!) owoce, kawalki wafelkow czy co kto lubi...

  • Autor: dama_pik Data: 2010-02-09 19:35:14

    dziekuje slicznie

  • Autor: daga26 Data: 2011-01-27 19:47:42

    jest jeszcze rybne gotuje sie taka jakby zupe na mleku kokosowym :)

  • Autor: marinik Data: 2010-02-09 09:24:25

    kiedys wstawilem troche:
    http://wielkiezarcie.com/forum_watek.php?id=21235&post=21243

  • Autor: dama_pik Data: 2010-02-09 19:35:39

    dzieki sosy sa rewelacja !

  • Autor: daga26 Data: 2011-01-27 19:44:03

    ja robie tak jak jest w wikipedi tam znajdziesz przepis i wychodzi najlepszy  do tego kroje banany , papryke i smaze piersi z kurczaka i bagietke kroje w kostke i zapiekam w piekarniku :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-02-02 17:00:18

    Najlepsze fondue jakie jadłam to w Szwajcarii. Grzanki czosnkowe lub zwykłe ziemniaki w mundurkach (oczywiście obrane), czasem z podsmażoną szynką lub boczkiem macza się w gęstym i lekko "ciągnącym się" sosie serowym. Wyczuwałam w sosie muszkat, pieprz i listek laurowy i chyba sos robiony jest na białym winie... bym musiała kombinować z przepisem, chyba że, jak ktoś ma ten przepis na ten sos to poproszę. Zastanawiałam się co u nich ciągle tak śmierdzi jak przechodzę koło ich domów. A tam wszędzie robili sosy serowe :):)

  • Autor: daga26 Data: 2011-02-03 13:42:44

    Ja robie tak ser ementaler i gruyere oglolnie ok 700g , 300ml bialego wina  kieliszek kirszu , galaka muszkatalowa . pieprz najlepiej bialy oraz maka ziemniaczana a jeszcze lepiej mandamin ( kukurydziana maka) oraz prtzekrojony na pol czosnek do natarcia garnka . Seyr zetrzec , granek nasmarowac czosnkiem potem wlac wino ale odrobine zostawic do zageszczenia maka. Wino zagotowac wsypywac stopniowo ser caly czas mieszajac trzebaczka: Ja zawsze czekam az sie troche roztopi porcja sera a potem wrzucam nastepna.Do reszty wina dodac make i wlac do roztopionego sera i zagotowac. Przyprawic do smaku pieprzem i galka muszkatalowa :) A co do sprzetu to radze najlepiej jakiegos znajomego poprosic o kupno w niemczech jest tansze napewno niz w PL ja kupilam za 24euro razem z wokiem i fondue , ale moj pierwszy garnek kosztowal 10 euro dalam go mojej mamie :D

  • Autor: daga26 Data: 2011-02-03 13:48:02

    a jeszcze dodam ze najlepiej wczesniej zakupic ser zeby troszke polezal bo im starszy tym lepsze fondue wychodzi i naturalnie hehe bardziej smierdzace :D

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-02-03 15:44:18

    Dzięki bardzo, zapowiada się pysznie :)

  • Autor: daga26 Data: 2011-02-03 17:42:09

    nie ma za co :D

  • Autor: bahus Data: 2011-02-03 20:02:52

    A wiecie ile kalorii ma takie serowe fondue?...

  • Autor: daga26 Data: 2011-02-03 20:10:32

    bardzo duzo ja ostatnio jadlam fondue jakos na poczatku stycznia

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-02-03 21:03:20

    Wiemy... Serwuję gdy goście przychodzą ;)

  • Autor: daga26 Data: 2011-02-03 21:51:25

    To prawie tak jak u mnie hehe. Rodzice byli w odwiedzinach wiec zrobilam :D

Przejdź do pełnej wersji serwisu