Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Jak siać sałate i rzodkiewke latem?

  • Autor: tikitaki Data: 2010-02-18 19:01:27

    Od kilku lat probuje siac latm sałate i rzodkiewke ale zawsze wyrastaja w kwiat. Ta siana wiosna jast super ale nastepne juz nie. Słyszalam ze trzeba siac w odpowiedniej fazie ksieżyca ale jakiej nie mam pojecia. Poradcie co mam zrobic aby mi sie udalo

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-02-18 19:21:03

    Sałata i rzodkiewka są roślinami "krótkiego dnia", dlatego wiosną rosną wspaniale, potem już nie tak. Aby siać w odpowiedniej fazie księżyca należy stosować się do kalendarza biodynamicznego. Pozdrawiam !

  • Autor: ewka63 Data: 2010-02-18 20:13:56

    Zobacz do artykułu Planujemy ogródek lub działkę, tam jest co nieco na ten temat.

  • Autor: boroweczka25 Data: 2010-02-18 20:48:34

    Polecam sałatę kruchą, wysiewa się wiosną a potem rozsadza, tworzy duże główki rośnie dość długo i jest pyszna.

  • Autor: Kazik45 Data: 2010-02-18 22:22:33

    Kupując nasiona zwracaj uwagę na odmiany: wczesne nie nadają się do siewów letnich, nie stosuj nasion o tzw. podwójnych terminach, (wiosna -lato) Siew letni ponadto należy dokonać w lekkim cieniu. Ja sałatę wysiewam na tzw. rozsadniku ( w niezbyt nasłonecznionym miejscu), a potem pikuję w wolnych miejscach. Wybieram ponadto odmiany z malą skłonni=ością do wybijania w kwiaty. Ostatnie lata wysiewam sałatę rzymską. Jest wspaniała: nawet parówka na działce lekko polana keczupem (oczywiście własnym, nie kupionym) i zawinięta w dwa liście jest pyszna, bez pieczywa. A jeszcze dołożyć w srodek szczypior ...
    Fazy księżyca mają wpływ ale właściwy dobór nasion ma większe znaczenie.

  • Autor: ania205 Data: 2010-02-19 08:56:49

    dobrze jest posiac w paletkach...sałatę ,pora .kapustę seler..itp.. jezeli ma koś odpowiednio duzo miejsca w piwnicy..zeby je tam postawic ..ale w nasłonecznionej..jezeli juz wyrosną przesadzic do gruntu  i ładnie sobie rosną ..tak zawsze robię i warzywko jest ładne i dorodne...pozdrawiam.!

  • Autor: tineczka Data: 2010-02-19 20:23:41

    Salata nie wzejdzie jak ziemia ma za wysoka temperature. Ja mam zawsze nasiona salat w zamrazalniku, zeby "oszukac". Pozatym sieje w domu i dopiero juz troche wyrosniete przesadzam do ogrodu.Sieje w lekkiej ziemi bez nawozu, taka jak do kaktusow naprzyklad. Salaty mozesz posiac jesienia, do szybkiego zbioru na wiosne, nasionom sie nic nie stanie, nawet przy najwiekszych mrozach. Przy zbiorach scinac powyzej 5 cm, wtedy mozna miec 2-3 zbiory z tej samej glowki.No i oczywiscie zbiera sie mlode, nie czekajac na kwiatostan:)
    Rzodkiewki sieje sie cale lato na okraglo w odstepach 10 dni.Nie siac wiecej niz potrzeba, wtedy nigdy  nie zakwitna.
    Mozna rowniez wysiewac w domu i przesadzac na dzialke juz lekko wyrosniete. Nie wiem, czy wiesz, ze rzodkiewki mozna chodowac w domu caly rok na okraglo:)

  • Autor: tikitaki Data: 2010-02-22 12:09:16

    Dziekuje bardzo za szybkie odpowiedzi Teraz przy zakupie nasionek bede uwazniej wybierac odmiany Rzodkiewke staram sie siac co 2tygodnie ale wieksza czesc nie nadaje sie do niczego Jesienia zasialismy salate zimowa ciekawe co z niej wyjdzie.

  • Autor: urszulka Data: 2010-03-15 09:01:22

    Tineczka pierwszy raz słysze z rzodkiewka zeby ja rozsadzac musze spróbowac zaraz dzis wsieje w donice.

    A tak odnosnie faz ksiezyca to moja ciotka zawsze tak sieje i ma ładne warzywka a ja raz specjalnie siałam połowe we fazach połowe nie i nie zauwazylam róznicy zadnej ale i tak wierze ze cos ten ksiezyc nam pomaga.

Przejdź do pełnej wersji serwisu