Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Proszę o radę w sprawie wyprania serwetek

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-04 12:07:36

    Dziewczyny bardzo proszę o radę j/w. Kupilam sobie na wakacjach piękne serwetki wyglądają jakby były robione na szydełku ale są na drutach. Mam dwie małe i jedną wiekszą. Zrobione są najprawdopodobniej z bawełny. Nie wiem jak je wyprać aby zachowały swój kształt. Teraz są bardzo lekko sztywne.  Ja myślę o wypraniu ręcznym, oczywiście w niskiej temperaturze i płynie do prania. teraz nie wiem czy mam je lekko wykrochmalić ? Aby zachowały tą lekką sztywność jeśli tak to jak mam to zrobić bo nigdy nic nie krochmalilam.  Na wypranie tych serwetek będę porzebowała pewnie z 4 litry wody jak zrobić taki lekki krochmal. Nie wiem jak się póżniej postępuje czy płucze się te rzeczy po krochmalu ? Po wypraniu  myślę aby serwetki zachowały kształt to pewnie będę musiała je odpowiednio ponąciagać i suszyć na ręczniku. Doradźcie mi proszę. Bardzo mi się te serwetki podobają a nie chciała bym ich zniszczyć.

  • Autor: Olciaa Data: 2010-03-04 13:00:55

    wiem ze krochmali sie woda wymieszana ze skrobia ziemniaczana ale nie mam pojecia w jakich proporcjach. znalazlam w necie taki krochmal
    KROCHMAL Z RYŻU - OTRZYMYWANIE
    Najlepszy krochmal otrzymujemy z ryżu. Oto sposób otrzymania jednocześnie krochmalu i gotowego do jedzenia ryżu. Na trzy litry gotującej się osolonej wody wsypujemy szklankę ryżu i gotujemy 25 minut. Ryż musi w wodzie swobodnie fruwać. Po ugotowaniu przecedzić przez gęste sito. Ryż możemy zjeść przyprawiony do smaku jarzynami, owocami bądź z zupą. Wodę, w któej ryż się gotował rozcieńczamy kilkakrotnie i używamy jko krochmalu najwyższego gatunku. Rozcieńcza się w zależności od potrzeb: do krochmalenia serwetek birzemy dwie części wody i jedną część ryżowej wody. Do krochmalenia bielizny - cztery części wody i jedną krochmalu.


    inne panie pisaly ze serwetke po wykrochamelniu przypinaja szpilkami ro recznika rozlozonego na dywanie ii przypinaja szpilkami zeby mialy odpowiedni kształt.

    jak cos jeszcze znajde do dopisze

  • Autor: Olciaa Data: 2010-03-04 13:03:39

    haha znalazłam


    Krochmal z mąki ziemniaczanej.

    Przygotowuje się go na tej samej zasadzie co kisiel. Czyli zagotowujemy ok. pół litra wody. Do szklanki w połowie napełnionej wodą wsypujemy dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie rozrabiamy, następnie wlewamy roztrzepaną mąkę do wrzącej wody i ciągle mieszamy, aż zgęstnieje, odstawiamy z ognia.

    Suche serwetki trzeba zanurzyć w ciepłym krochmalu, potem mokre od razu prasować lub rozciągnąć na formie albo na płótnie i dobrze naciągając poprzypinać szpilkami formując kształt w jakim mają być po wyschnięciu i tak zostawić do wyschnięcia. Suche serwetki będą sztywne jak karton.

    Im gęstszy jest krochmal tym sztywniejsze będą serwety. W zależności od potrzeby stężenie krochmalu możesz zwiększyć lub zmniejszyć dodając wody.

  • Autor: alman Data: 2010-03-04 13:34:57

    Krochmal można zrobić tak jak opisano wyżej, z tym, że ja wlewam jeszcze ciepły ten "kisiel" do miski z zimną wodą i mieszam /robię na oko, w zależności jak sztywne ma być to krochmalenie/. Rzeczy zaś wkładam mokre a nie suche. Prasować wilgotne a nie mokre od razu /dobrze wilgotne/. Jeśli mają być bardzo nakrochmalone /sztywne/ to lepiej uformować na ręczniku i użyć szpilek /szpilkami przypinać miejsca najbardziej wystające na zewnątrz/. To samo w przypadku gdy wzór jest bardzo rzadki lub splot bardzo luźny /wtedy szpilki/.
    Możesz użyć gotowego krochmalu, są dostępne w sprzedaży, zarówno do krochmalenia jak też do spryskiwania już w czasie pracowania.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-04 13:51:37

     Bardzo dziękuje Wam dziewczyny . Dobrze że mi napisalyście o tych szpilkach. To bardzo dobre rady.Tteraz nie wiem czy zrobić sama czy kupić ten w spray(u)? może się znajdzie ktoś kto mi poda proporcje do 4 l wody  aby te serwetki nie były za sztywne. :):)

  • Autor: ewka63 Data: 2010-03-04 15:59:50

    Myslę że wystarczą 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej. Ja krochmalę tak: moczę serwetki w zimnej wodzie, dobrze wyciskam, a następnie wkładam do krochmalu i też trochę je tam poprzyciskam, żeby krochmal dobrze wszedł we włókna. Potem suszę na sznurku. Po wyschnięciu nakrapiam spryskiwaczem z wodą i dopiero wtedy naciągam i prasuję koniecznie przez ścierkę. jeśli są większe, wtedy szpilkuję i schną same.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-04 17:54:19

    dziękuje Ewo za rade napewno sie przyda jutro się zabieram za te serwetki :)

  • Autor: as Data: 2010-03-04 18:19:57

    Ja suszyła bym leżące a nie wiszące bo może się ponaciągać.

  • Autor: Figutka Data: 2010-03-04 17:04:15

    Krochmal można kupić gotowy- do serwetek będzie w sam raz, bo jest delikatny. Zaryzykowałabym pranie serwetek nawet w pralce ale w specjalnym woreczku, wtedy nie zdeformują się- ja tak piorę i jest ok.:)

  • Autor: rybcia125 Data: 2010-03-04 17:43:18

    Krochmal dobry jest o konsystencji rzadkiego krochmalu, ja wkładam mokre rzeczy chwilę moczę w krochmalu lekko odciskam i przypinam szpilkami do styropianu, zdecydowanie szybciej schnie niż na ręcznikach 

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-04 17:55:32

    Figurko dziękuje za radę ale te serwetki nie nie nadają do pralki są zbyt delikatne. Jak mam 3 serwetki do pralki wsadzić same to w rękach raz dwa to zrobię :)

  • Autor: stokrotka390 Data: 2010-03-04 17:19:58

    Wszystkie rady byly bardzo dobre i na pewno skuteczne. Moj krochmal jest troche uproszczony, bo ja mieszam 2 lyzki maki ziemniaczanej w szkl. zimnej wody (dolewac powoli, zeby nie narobic klosek), a nastepnie mieszajac wlewam ok. 1/2 l. wrzadku ( musi sie zrobic szklisty kolor ) nastepnie uzupelniam zimna woda do rzadkiej konsystencji ( prawie jak woda). Mysle, ze nie trzeba 4 l. jesli bedziesz wkladac mokre serwetki. Jestem zdecydowanie za szpilkami, bedziesz miala taka forme jaka sobie upniesz. Pozdrawiam

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-04 17:57:56

    Stokrotko dziękuje badzo za te szczegóły. Niby taka prosta rzecz a jednak mialam obawy. Pewnie dlatego, że te serwetki tak mi sie bardzo podobają  :):) no i są pamiątką z naszych wspaniałych wakacji :)

  • Autor: as Data: 2010-03-04 18:20:43

    Mi też przydadzą się te informacje bo zastanawiałam się jak robi się krochmal i jak się krochmali.

Przejdź do pełnej wersji serwisu