Forum

Zdrowie i uroda

Jaką dietę stosujecie przy biegunce u dziecka??

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 15:47:27

    Witam.Zawsze mam ten sam problem kiedy moje dzieciaczki dostają biegunki a teraz właśnie ma moja 8-letnia córeczka.Co dać dziecku jeść żeby w miarę nie grymasiło że niedobre.Może macie jakieś sprawdzone sposoby na śniadania,obiady i kolacje w tej szczególnej sytuacji.

  • Autor: as Data: 2010-03-09 15:59:44

    Na biegunkę pomaga: ryż, marchewka, banany, czekolada. Podać tak jak będą smakować.

  • Autor: Olciaa Data: 2010-03-09 16:08:40

    jako dziecko czesto chorowalam na biegunki( nerwica zołądka) rodzice dawali mi na śniadanie przy ostrej biegunce sucharki i gorzka herbate, albo bułeczke z sama szyneczka i herbate. na obiad zazwyczaj ryz ale na wodzie, bo mleko tez prowadzi do biegunki.
    mama zawsze dawała mi łyżeczke kakao (typu dekomoreno) i musialam zapic szklanka wody niegazowanej( to zatwardzało kupke), nie mozna dawac nic słodkiego! cukru,czekolady itp. ale mozna dac kisiel (bez cukru) i napar z suszonych jagód( te jagody tez najlepiej zjesc), lub jagody z konfitury.
    mozna tez podac gotowana marchewke, tyle pamietam.

    pozdrawiam

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 16:13:38

    No właśnie to jak to jest z tą czekoladą jedni mówią że można inni że nie.Jeszcze słyszałam że cola też jest dobra na biegunke,ale nigdy nie stosowałam takich metod leczenia.Co o tym sądzicie?

  • Autor: Olciaa Data: 2010-03-09 16:33:57

    niemiecki sposób na biegunke cola+ paluszki
    osobiscie nigdy nie probowalam,

    co do cukru a wiec i czekolady, wiem ze absolutnie nie mozna. ewentualnie czekolada gorzka. nawet herbate pije sie nieslodzoną

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2010-04-09 19:06:17

    Pomaga ta cola z paluszkami. Oczywiscie dla dzieci bez kofeiny. Stosowalam na zalecenie lekarza przez cale dziecinstwo moich dzieci.

  • Autor: as Data: 2010-03-09 16:42:42

    Czekolada zatwardza. Cola też jest dobra chociaż lepsza na wymioty. Na biegunkę nie podawać mleka. nie podawać owoców wyjątek banan. Podawać też czarne jagody lub z nich sok. reszta jak napisałam w poście 2.

  • Autor: as Data: 2010-03-10 15:46:49

    Czekolada najlepiej gorzka lub o zwiększonej ilości kakao.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-03-09 16:48:29

    colę z puszki, był czas, że w szpitalu podawano dzieciom przy biegunkach. Musiała być z puszki i nie zimna. Ja osobiście nauczona w szkole, co i jak dawać byłam przeciw. Do czasu... Byłam na wczasach z dziećmi sama. Syn dostał biegunki. Apteki w pobliżu żadnej, lata 80-te. Na basenie sprzedawali coca-colę. Zaryzykowałam. Zanim mąż przyjechał z lekami, syn był już zdrowy.

  • Autor: as Data: 2010-03-09 16:56:15

    Byłam na zbiorowej wycieczce. Po sniadaniu z 51 osób 40 dostało biegunke. Ja też. Bardzo łubie coca colę. Nie zastanawiając się kupiłam sobie. Wszyscy na mnie krzyczeli, że jestem głupia że pije colę przy biegunce. Po 2 wypróżnieniach mi przeszło. Po latach dowiedziałam się, że na te dolegliwości cola jest dobra. 

  • Autor: Ala06 Data: 2010-03-10 19:42:44

    Użytkownik ewka63 napisał w wiadomości:
    > colę z puszki, był czas, że w szpitalu podawano dzieciom przy biegunkach.
    > Musiała być z puszki i nie zimna. Ja osobiście nauczona w szkole, co i jak
    > dawać byłam przeciw. Do czasu... Byłam na wczasach z dziećmi sama. Syn
    > dostał biegunki. Apteki w pobliżu żadnej, lata 80-te. Na basenie
    > sprzedawali coca-colę. Zaryzykowałam. Zanim mąż przyjechał z lekami, syn
    > był już zdrowy.

    Tak Ewa ma racje moja zaprzyjazniona pani doktor wlasnie zaleca coca cole i to
    nie tylko dla dzieci podobno jest wskazana na wszelkie dolegliwosci zoladkowe

  • Autor: betap Data: 2010-03-09 21:11:35

    Moja córka jest lekarzem i przy biegunce spowodowanej rotawirusem zaleca unikanie jakiegokolwiek cukru. A sąsiadka - prosta kobieta , mówi że co nie zastosuje- wódkę z pieprzem , napar  z jagód czy leki. Co ma wyleciec i tak wyleci.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2010-04-09 19:11:04

    I powinno wyleciec - cialo wydale tak mase bakterii i wirusow i oczyszcza sie. Dlatego nalezy duzo pic(o ile cialo przyjmuje i nie wymiotuje sie natychmiast) by uzupelnic plyny w organizmie. Jedynie bardzo wodnista czesta biegunka trwajaca ponad dwa dni u dzieci i trzy u doroslych moze byc juz niebezpieczna ze wzgledu na mozliwosc odwodnienia. Szczegolnie jesli towarzysza jej wymioty uniemozliwiajace picie.

  • Autor: hope30 Data: 2012-01-19 18:05:06

    odgazowana oryginalna(a nie jakaś podróba)-coca-cola i do przegryzania słone paluszki(sól i sód w niej zawarty zatrzymują wodę w organiźmie i nie dopuszczają do odwodnienia)

  • Autor: jareksz Data: 2010-03-09 16:38:38

    Jedzenie jak jedzenie. Dzieci bardzo szybko się odwadniają. W aptece warto kupić elektrolity do picia. Są również wersje smakowe dla dzieci.

  • Autor: jareksz Data: 2010-03-09 16:42:25

    No i też ważne: uzupełniać florę bakteryjną np. lakcid, bo bez niej nawet najzdrowsze jedzenie przejdzie na wylot nie naruszone.

  • Autor: as Data: 2010-03-09 16:43:43

    Moje dzieci nie chcą elektrolitów bo mają paskudny smak. Podawać dużo pić zwłaszcza wody mineralnej bo szybko o odwodnienie.

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 16:50:20

    Ja niestety muszę wmuszać w moje dziecko picie elektrolitów gdyż z powodu niskiego potasu nieraz wylądowała już w szpitalu .Troszke pomarudzi to normalne,ale wypije.

  • Autor: jareksz Data: 2010-03-09 16:53:16

    Tych smakowych nie próbowałem ale fakt, normalne są nienajsmaczniejsze. Z drugiej strony to już ośmiolatka, da radę:)

  • Autor: as Data: 2010-03-09 16:57:44

    Przy biegunce picie tych elektrolitów to nie problem gorzej wmusić dziecku przy wymiotach.

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 16:57:58

    No własnie dobrze że ma 8 lat to rozumie że trzeba dla poprawy zdrówka ,chociaż młodszy synek ma 3 latka i też pije np:smectę a jest paskudna.Dorosłemu ciężko wypić a co mowić dziecko.

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 16:44:26

    Tak podaje dodatkowo smectę i gastrolit w celu uzupełnienia elektrolitów.

  • Autor: as Data: 2010-03-09 16:47:07

    Można tez podawać coś na osłonę jak przy antybiotyku na odbudowę flory bakteryjnej. Jest duży wybór np lacidofil.

  • Autor: Olciaa Data: 2010-03-09 16:40:29

    znalazłam w internecie na www.biomedical.pl

    Zachwalana receptura - cola i słone paluszki - rzadko się sprawdza, a z uwagi na dużą zawartość cukru w coli może nawet zaostrzyć biegunkę wywołaną przez bakterie. Z kolei sól, którą są doprawione paluszki, może wpłynąć korzystnie na regulację krążenia, podobnie jak słony rosół. Gdy biegunka mija, zazwyczaj odczuwa się głód. Wówczas najlepszym pożywieniem dla podrażnionych jelit są banany, które dostarczają także potasu. Starte jabłka zawierają z kolei kluczowe substancje, takie jak pektyny, które wchłaniają wodę w jelitach i nadają stolcowi gęstszą konsystencję. Na tym etapie kojąco działa także ryż, który można połączyć z duszonymi warzywami. Osoby borykające się z biegunką powinny jednak unikać tłuszczu, cukru i produktów mlecznych, dopóki ich stolec nie powróci do normy.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2010-04-09 19:17:43

    Ciekawe ze latami stosowalam ta cole z paluszkami (na zalecenie lekarza) i zawsze pomagalo :-)) Oczywiscie dla dzieci bezkofeinowa dla wszystkich odgazowana i o temperaturze pokojowej.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-03-09 16:52:05

    Można podawać kleik ryżowy do którego uciera się jabłko bez skórki, na najdrobniejszej tarce. Wszystko razem zagotować, dosłodzić syropkiem z cukru lub cukrem, ale też przegotować. Dobre w smaku i zatyka.
    Marchwianka jest skuteczna. Na 1 litr wody 0,5 kg marchwi utartej. Gotować do miękkości marchewki. Potem zmiksować wszystko. Można dosolić lub dosłodzić do smaku.

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 16:52:23

    A czy na kolację mogę podać parówkę z bułeczką?

  • Autor: ewka63 Data: 2010-03-09 17:33:14

    parówki nie wolno :(

  • Autor: as Data: 2010-03-09 18:48:08

    Mi wydaje się, że nie zaszkodzi.

  • Autor: Dorota zza plota Data: 2010-04-09 19:16:36

    Parowki bym nie podala bo to tlusty i niezbyt wartosciowy wyrob. Na poczatku nunikalabym miesa potem jesli juz to drob z rosolu bez skory.

  • Autor: boroweczka25 Data: 2010-03-09 17:42:33

    Nie wiem czy to u Ciebie się sprawdzi ale ja zawsze stosowałam zwykłą kawę zbożową jedzoną na sucho i popijaną letnią wodą. Co do diety to wcześniej już koleżanki napisały.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-09 19:03:14

    Bardzo dobra na biegunke jest gotowana marchew.
    Paluszki ( sól zatrzymuje wodę w organiźmie).
    W aptece możesz kupic jagody suszone i robić z tego herbatki.
    Smecta
    lakcit
    węgiel
    Zero surowych warzyw i owoców.
    Gotowana szyneczka .
    Najmniej słodyczy .
    Chyba jakiś wirus jest bo mój mały ma kłopoty od zeszłego tygodnia.
    Pozdrawiam i zyczę zdrowia dla córci

  • Autor: redrose Data: 2010-03-09 19:19:41

    Tak chyba wirus. Ją męczy już 3-ci dzień ból brzucha,biegunka a dzis o 4 nad ranem raz wymiotowała.W ciągu całego dnia tylko raz miała biegunkę więc jestem dobrej myśli że cholerstwo dobiega końca .Wczoraj niepotrzebnie podjadła sobie czekoladek(prezent na dzień kobiet)i chyba to spowodowało wymioty.Dziękujemy za życzenia:)

  • Autor: as Data: 2010-03-09 20:27:20

    Niech często pije nawet kilka łyków najlepiej wody mineralnej.

  • Autor: dana39 Data: 2010-03-09 20:31:22

    Tarte na drobnej tarce jabłka, bez cukru, potem mozna dołożyć grysik; u nas to działa

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-03-10 07:33:27

    gotowane jabłka surowych nie polecam

  • Autor: as Data: 2010-03-10 08:04:15

    dokładnie

  • Autor: beata1 Data: 2010-03-12 06:28:49

    Chyba panuje grypa zołądkowa ,u nas cała 4 osobowa rodzina to przeszła,w tym i tamtym tygodniu.

  • Autor: danand140 Data: 2010-03-10 15:29:53

    Lakcid, kisiel, paluszki, krakersy, marchwianka i płyny obojętne( np herbata najlepiej gorzka lub z niewielką iloscią cukru).

  • Autor: redrose Data: 2010-03-10 15:47:14

    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi napewno jeszcze nieraz się przydadzą wiadomo jak to u dzieci jak narazie dziś jest już ok tak więc myślę że męczarnia za nami,oby młodszy synek nie załapał cholerstwa:( Pozdrawiam

  • Autor: caroline1983 Data: 2010-03-12 13:32:34

    Mi lekarz w takim przypadku kazał podawać niewzdymajace warzywa, chude mięso, białe pieczywo, biały ryż i makaron, ziemniaki i wodę lub słabą herbatę do picia. Równocześnie nie wolno podawac owoców, mleka, jogurtów, soków owocowych i przetworów mlecznych bo zawarte w nich cukry łatwo fermentuja i mogą pogarszać sytuację (wyjatkiem sa czarne jagody, ale nie surowe tylko w postaci soku, kompotu, herbatki z suszonych).

    Czytałam niektóre wypowiedzi żeby podawać jabłka. Zarówno surowe jak i gotowane działają rozluźniająco na kupkę - przy zaparciu sprawdzą się jak najbardziej, przy biegunce nie polecałabym.

  • Autor: amelia_z Data: 2010-04-09 18:54:37

    odgazowana coca cola i słone paluszki

  • Autor: Laugasel Data: 2012-01-19 11:32:40

    Coca-cola powstała w aptece jako środek leczniczy na kłopoty z żołądkiem.

    Odświeżyłam ten wątek , bo mój maluch ma grypę żołądkową.Ma częste wymioty.

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-01-19 11:58:10

    Na wymioty herbata z imbirem, ostatnio siostrze taką herbatą życie uratowałam, dobra jest też na syndrom dnia poprzedniego w skrócie kac.

  • Autor: Laugasel Data: 2012-01-19 12:02:34

    Mam imbir w lodówce i herbata tez jest. A jak najlepej zrobic?

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-01-19 12:17:26

    Parze herbatę,nie za mocną i czekam żeby troszkę przestygła, dodaje imbir, mielonego na czubek łyżeczki świeżego troszkę więcej,ale dziecku trzeba przecedzić po pewnie nie wypije z farfoclami, można posłodzić. Nie moze być całkiem zimna bo cięzko wypić, jest piekąca, więc lepiej pić ciepłą.

Przejdź do pełnej wersji serwisu