Forum

Kuchenne porady

Sok z buraków do butelek

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-03-11 22:13:56

    Moje buraki są w dość ciepłej piwnicy i po prostu robią się miękkie.Mam zamiar je obrać i przepuścić przez sokowirówkę i zapasteryzować.Nigdy tego nie robiłam i nie wiem jak długo pasteryzować i czy można dodać np dynię lub jabłko.Słyszałam opinię,że marchewka nie jest najlepszym dodatkiem do takiego soku,bo ma tendencję do fermentacji.

  • Autor: BlackOnion Data: 2010-03-11 22:28:34

    Spróbuj zrobić kwas z buraków. Prostsze i pewne. A i zdrowsze, bo nie pasteryzowane.
    Można używac jako napój lub do zakwaszania barszczu. W barszczu smak i kolor rewelacyjny...

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-03-11 22:35:39

    Dzięki za radę ,ale kwasu narobiłam że ho ho...żaden barszcz nie obejdzie się bez niego

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-03-11 23:00:20

    Chyba za późno na sok, kiedy buraki robią się miękkie dają mało soku Sok najlepiej robić jesienią ze świeżych buraków. A teraz najlepiej je ugotować w łupinach, obrać, zetrzeć na tarce i zapasteryzować z niewielką ilością octu, soli i cukru. Ja tak przygotowane buraki wykorzystuję do ćwikły, buraczków jako sałatka do obiadu / po dodaniu cebuli, pieprzu i oleju/, lub po prostu do barszczu. Pozdrawiam !

  • Autor: jolka60 Data: 2010-03-12 08:22:59

    Podobnie jak Rzymianka doradzam Ci pasteryzacje przetartych buraczkow.Najsmaczniejsze sa upieczone,ale to troche dluzej trwa.Mozesz ugotowac je na parze-w lupinie (naprawde lepsze niz w wodzie),pozniej obrac,zetrzec i do sloikow.W zeszlym roku zaczely mi przemarzac buraczki i wszystkie przerobilam.Na zupe skroilam (dostawka do warzyw do maszynki do miesa) na cienkie plasterki,do obiadu na grubszych oczkach,a na cwikle na drobiejszych.Cwikla moglaby byc i na grubych,ale''moi"wola drobniejsza.Daj troszke soli,zakwas wode,tez nieduzo i tak pasteryzowane postoja do przyszlego sezonu.

Przejdź do pełnej wersji serwisu