Forum

Kuchenne porady

żurek HELP!!

  • Autor: Czeslaw Data: 2010-03-14 18:35:21

    Gdy do żurku dodaje się zakwas to tylko ten przezroczysty płyn, czy razem z mąką?
    Zakłopotany Czeslaw :-)

  • Autor: bytomianka Data: 2010-03-14 18:43:05

    Do żurku dodaje się płyn i mąkę.Bez mąki nie byłoby żurrku. Smacznego :))

  • Autor: kordaszka Data: 2010-03-14 18:50:38

    Ja dzisiaj gotowałam żurek, po raz pierwszy na zakwasie, który sama przygotowałam wg przepisu marzenkaw77. Wyszedł pyszny, a jako odpowiedz na Twoje pytanie przytaczam fragment   tego właśnie przepisu " Jeśli zależy Ci na ugotowaniu niezawiesistej zupy, delikatnie (żeby nie zmącić zawartości), zlej sam płyn, zostawiając na dnie mąkę. Jeśli natomiast lubisz żurki gęściejsze, weź także część lub całą zawiesinę z dna naczynia".

  • Autor: BlackOnion Data: 2010-03-14 18:58:57

    Dodaje się jedno i drugie dobrze wymieszane... Bez tej mąki z dna to nie gęsty żur tylko takie kwaśne "cóś".
    Po dodaniu, mieszaj zupę aż do wrzenia , bo jak mąka osiądzie to przypalisz zupę.

  • Autor: as Data: 2010-03-15 16:00:01

    Korzystając z okazji chciałam się dowiedzieć ile tego zakwasu razem z mąką dać do wywaru by powstał pyszny żurek. Raz w życiu zrobiłam zakwas z przeterminowanej mąki żytnie. Mimo to udał się doskonale. Popełniam jednak ogromny błąd i dałam cały zakwas (z 1 kg mąki) na jakieś 3 litry płynu i był smaczny ale okropnie gęsty jak budyń:(

  • Autor: as Data: 2010-03-15 16:02:35

    Zadam jeszcze pytanie by nie zakładać nowego wątku jaki żur kupujecie. Nie musi być firma ale czy jest on w proszku, w płynie czy taka galaretowata substancja? Ja używam ten galaretowaty w słoiku i z niego robię żurek, a Wy?

  • Autor: linka35 Data: 2010-03-15 20:18:00

    Zurek Kujawski w plastikowej butelce, dla mnie najlepszy.

  • Autor: Angelinka29 Data: 2010-03-16 10:33:45

    Dla mnie też żurek Kujawski wiedzie prym,jestem Kujawianką i w moim rodzinnym domu tylko taki się kupowało.Niestety jest on nie do zdobycia na Mazowszu.Natomiast moja babcia kupuje żurek w piekarni,rozlewany z beczki i ten jest również pyszny,ale w zależności od stopnia ukiszenia.W tym roku na Wielkanoc przymierzam się do ukiszenia swojego żuru,zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • Autor: agik Data: 2010-03-16 22:22:19

    As- ja ukisiłam ostatnio płatki owsiane. I to jest naprawdę pyszne! pyszne! pyszne!!!
    wzięłam ok 1/3 półkilowego opakowania płatków owsianych górskich, roztarłam ok 5 zabków czosnku z solą taką jak do kiszenia ogórków i zalałam wrzącą wodą. Ok tygodnia mi się to kisiło. Kisiałam w takim glinianym naczyniu myslę, ze ok 3 litrowym. Jak wykorzystałam pierwszy zakwas to naczynia nie myłam, tylko tak zostawiłam i w tym nie mytym naczyniu nasypałam nowych płatków na nowy zaczyn- wiem, że to brzmi dziwnie,a le taką radę wyczytałam w necie. Wyczytałam tez, że ten pierwszy zakwas moze się nie udać, ze moze splesnieć a nie skisić się. Ja się kierowałam zapachem. Zakwas pachniał, jak kwaśne mleko, wiec uznałam, że jest dobry :) I był :)
    Żurek z takich płatków jest o wiele delikatniejszy niż a mąki żytniej. Pachnacy i nie taki kwaśny. A nade wszystko- nie taki budyniowy.

    I taki żurek będe juz robić zawsze :) Tym bardziej, że na płatki owsiane nie trzeba "polować", jeździć do jakichś wypasionych sklepów itd- Nastawienie takiego zakwasu też nie jest jakoś kłopotliwe, bo nikt mi nie powie, ze nasypanie płatków owsianych i zalanie ich gorącą wodą, oraz dodanie do całości czosnku roztartego z sola jakies mega trudne jest.

    Gorąco zachęcam!!!! bo naprawdę pyszny żurek wychodzi!!!

  • Autor: boroweczka25 Data: 2010-03-16 23:14:20

    Czy taki żurek z płatków jest dopuszczalny w protalu? a jak już to czy sam kwas czy z płatkami?

  • Autor: agik Data: 2010-03-17 15:58:56

    Nie mam pojecia, kompletnie nie wiem, na czym polega dieta protalowa. Ale też z drugiej strony nie mam pojęcia co mogłoby być "zakazanego" w samej wodzie ( bez płatków)- ale to chyba woda z zapachem, nie?
    A z drugiej strony - jak jest sens robienia z takiej wody zupy? - nawet dla miłośników rzadkiego żurku?

    Ale jeszcze czytałam, jak się zagłebiałam w neta w poszukiwaniu informacji o kiszeniu płatków owsianych- to czytałam, że żurek można tez zrobić z maślanki. Tylko nadal nie wiem, czy maślanka z kolei jest dozwolona na protalu :)

  • Autor: atek Data: 2010-03-22 19:21:05

    I jeszcze warto dodać pół słoiczka tartego chrzanu - pychota.

Przejdź do pełnej wersji serwisu