Forum

Kuchenne porady

kwas chlebowy

  • Autor: atek Data: 2010-04-21 22:15:53

    Ta prośba skierowana  jest chyba do starszych forumowiczów . Szukam sprawdzonego przepisu na kwas chlebowy. Nie za bardzo umiem sobie wyobrazić smaku prawdziwego kwasu chlebowego - znam tylko smak sklepowych podróbek. Dziękuję

  • Autor: Czeslaw Data: 2010-04-21 23:14:46

    http://wielkiezarcie.com/recipe825.html

  • Autor: atek Data: 2010-04-22 17:27:49

    Użytkownik Czeslaw napisał w wiadomości:
    > http://wielkiezarcie.com/recipe825.html

    Dziękuję

  • Autor: Basiek23 Data: 2010-04-22 07:32:05

    hej a mi rodzice z ukrainy przywozą taki zakwas . smakuje ala cola

  • Autor: atek Data: 2010-04-22 17:26:59

    Widocznie panuje tu taka sama zasada jak przy żurku, czy chlebie na zakwasie - fermentacja mlekowa. Mam prośbe, gdybyś dowiedziała się bliższych szczegółów dotyczących tego zakwasu. Podziel się ze mną/ z nami  tymi uwagami. To ciekawe .

  • Autor: jolka60 Data: 2010-04-23 09:31:37

    Odnośnie tematu,znalazłam interesujący (może trochę pracochłonny) przepis na kwas ruski.Jak smakuje nie wiem,jeszcze go nie robiłam.Ilości składników mogą nieco szokować,ale podam je dla "zachowania klimatu".Mniejsze ilości każdy zainteresowany obliczy sobie z łatwością.
    Po 9 litrów: żytniej mąki,słodu jęczmiennego,słodu żytniego-wsypać do naczynia (beczka,garnek gliniany itp),zalać 15 litrami wrzącej wody,przykryć,zostawić w cieple na kilka godzin.
    Rozdzielić tę masę do dwóch garnków,nie wypełniajac całkowicie,gdyż będzie rosła.Garnki wstawić do rozgrzanego jak na chleb pieca (piekarnika,np w kuchni węglowej),zostawić na kilka godzin (nawet na 8-10),mieszajac od czasu do czasu,aby nie przywarło do garnka.Po wyjęciu włożyć znowu do dużego naczynia,rozprowadzić czterema wiadrami wody,mieszać dość często przez klika godzin.Zlać delikatnie płyn,aby nie zruszyć "mętów".Zrobić zaczyn z 3 szklanek mąki,przygotowanego kwasu i szklanki drożdży,pozostawić do wyrośniecia.Następnie wlać do lekko podgrzanego kwasu,przykryc płótnem,zostawić pod przykryciem.Gdy na powierzchni pojawi się piana,przecedzic przez sito,zlewać do butelek (nie napełniać całkowicie),zakorkować.Pozostawić w cieple,gdy znowu pojawi sie piana,wyniesc do chłodu.
    Na te ilość słodu można dać więcej (do 4 dodatkowych wiader) wody,kwas będzie nieco słabszy,ale również smaczny.
    Przepisy na kwas chlebowy zamieszczę,może jeszcze dzisiaj.

Przejdź do pełnej wersji serwisu