Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Bierzmowanie coś kupować?

  • Autor: MYSZA99 Data: 2010-05-11 12:33:40

    Witam mam pytanie czy na bierzmowanie coś się kupuje jakiś prezent? Pytam o gościa z rodziny i o chrzestnego?

  • Autor: MARTA84 Data: 2010-05-11 12:44:30

    witaj u mnie na bierzmowaniiu szla kolezanka  kupila mi kwiaty i taki krzyz  swiecacy migajacy i obraz ale to pewnie jak kto woli:)

  • Autor: aloalo Data: 2010-05-11 13:09:46

    U mnie nie ma zwyczaju, że bierzmowanie jest jakąś uroczystością, z okazji której robi się przyjęcie i daje prezenty.
    Jak ja byłam bierzmowana, to dostałam od świadkowej łańcuszek z krzyżykiem. Tyle :)

    Choć może teraz jest inaczej.

  • Autor: Frotka1974 Data: 2010-05-11 13:14:41

    Ja podobnie:) Od świadkowej drobny upominek tylko:)

  • Autor: caroline1983 Data: 2010-05-11 13:50:01

    Ja niedostałam z tej okazji nic (wtedy to nie było jakieś nadzwyczajne wydarzenie). Słyszałam ze niektórzy kupuja ale tylko jakies drobne upominki typu, kwiaty, bombonierka lub coś o charakterze religijnym.

  • Autor: as Data: 2010-05-11 14:20:21

    Ja na bierzmowanie nie robiłam żadnego przyjęcia i nic nie dostałam. Byłam świadkiem u sąsiadki i bez zaproszenia poszłam do niej do domu po uroczystości w Kościele i kupiłam jej książkę. 

  • Autor: MYSZA99 Data: 2010-05-11 15:05:57

    Dziękuję Wam też tak myślałam że wielkich prezentów się nie kupuje ale wolałam się upewnić bo czasy się zmieniają .będą kwiatki bombonierka .pozdrawiam:))

  • Autor: Wkn Data: 2010-05-11 22:48:51

    Miałam taki sam dylemat jeszcze kilka dni temu - była bierzmowana ważna dla nas osoba - córka przyjaciół. Zdecydowaliśmy się jednak nie wkraczać z prezentami i życzeniami - w Polsce nie są takie zwyczaje praktykowane (a przynajmniej nie były) - to bardzo prywatna i osobista uroczystość. Dla bierzmowanego, dla rodziny i świadka :)
    Mam nadzieję, że nie popełniłam gafy.

  • Autor: Duniasza Data: 2010-05-11 22:56:48

    Byłam też zaproszona na bierzmowanie córki mojej przyjaciółki. Dziewczyna dostała ode mnie zwykłą prostą srebrną obrączkę z grawerem w środku - "Któż jak Bóg". Nosi do dziś. Po uroczystości w kościele była tylko wspólna niedzielna kawa (taka jak zwykle gdy się spotykamy). Wkn masz rację - to bardzo osobista uroczystość. 

  • Autor: mniamtom Data: 2010-05-12 17:14:06

    Chrześcijanie w naszej ojczyźnie-Polsce wiedzą jak umacniać wiarę w młodym pokoleniu.
    Sakrament bierzmowania rodzice przeżywają wraz z dzieckiem , które do niego przystępuje. W tym dniu, najważniejszym zadaniem dla najbliższej rodziny lub zaproszonych gości jest wzięcie udziału we mszy świętej razem z dziećmi i godne poświadczenie przyjęcia przez nie sakramentu . Dzieci otrzymują na pamiatkę dyskietkę z kamery , album ze zdjęciami oraz złotą biżuterię z wygrawerowaną datą przystąpienia do sakramentu i wybranym imieniem. Rodzice wraz z całą wspólnotną parafialną czuwają nad stworzeniem podniosłej atmosfery.
    Powyżej, w dużym skrócie, opisałem swoje wspomnienia z pierwszego bierzmowania

  • Autor: 84chili84 Data: 2010-05-12 17:37:23

    na drugim też tak fajnie było?

  • Autor: mniamtom Data: 2010-05-12 18:51:36

    Drugiego nie pamiętam , za to bardzo dobrze utkwiło mi w pamięci ostatnie , sprzed wczoraj . "Koncelebrowała" jak zwykle siostra :)

  • Autor: słodki buraczek Data: 2010-05-12 19:38:25

    Bierzmowanie... Kojarzy mi sie z regularnymi spotkaniami, odpytywaniem mnostwa materialow zadanych do nauczenia na pamiec (glownie klepanie jakis modlitw itp.), nagminnym kontrolowaniem czy jest sie "dobrym i przykladnym katolikiem". Ja chyba niestety nim nie bylam, bowiem raz smialam opuscic (z naprawde waznych powodow) jedno z tysiaca ;-) obowiazkowych spotkan. O maly wlos nie podeszlabym do bierzmowania. Za kare moi rodzice zostali pozbawieni "honoru" wreczania kwiatow biskupowi. Nie wiem, jak moga z tym zyc do dzisiaj...
    Moja swiadkowa byla moja mama. Prezentow ani imprezy nie bylo.

  • Autor: janeczka669 Data: 2010-05-12 20:27:05

    moim zdaniem można ale nie obowiązkowo kupic jakąś pamiątkę o harakterze religijnym.
    myśle, że np "Biblia Tysiaclecia" z odpowiednią dedykacją byłaby bardzo trafiona.
    kosztuje od 60 do 120 złotych w zależności od wielkości  i młodemu człowiekowi zostanie na zawsze.
    To tylko moja luźna sugestia,Ty oczywiście zrobisz jak zechcesz. pozdrawiam.

Przejdź do pełnej wersji serwisu