Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

Anemia w wieku 75 lat

  • Autor: Paola_r Data: 2010-05-12 19:32:52

    Witam wszystkich,
    czy ktoś miał do czynienia z problemem, jak w temacie.
    Bo problem jest. Ze względu na zdiagnozowane zmiany miażdżycowe czerwone mięso i wątróbka wchodzą w rachubę raczej sporadycznie. Żelazo w tabletkach też.
    Guglałam na przepisy z buraczkami, szpinakiem, brokułami. Mogę gotować i zanosić..
    Ale interesuje mnie przede wszystkim aspekt : choroba-wiek i na co w diecie zwrócić uwagę, żeby nie zaszkodzić. Czy ktoś ma doświadczenie w takich przypadkach ? Będę wdzięczna za wszystkie informacje.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • Autor: słodki buraczek Data: 2010-05-12 19:50:41

    Nie mam akurat takiego doswiadczenia, ale jakis czas temu borykalam sie z anemia. Bardzo, jesli nie najbardziej, pomogl mi sok z burakow. Rzadko robilam go sama, najczesciej kupowalam; koszt niewielki, sok jest ogolnie dostepny. Nie jest to moze rarytas, ale moglam go juz pic, majac do wyboru tabletki z zelazem, ktore kiepsko znosilam.

  • Autor: Paola_r Data: 2010-05-12 20:06:53

    Wiem Buraczku, sama mając paskudnie niski poziom żelaza poza hemoglobiną, kurowałam się kiszonym sokiem z buraków wsiowych (czytaj : buraków ze sprawdzonego rodzinnego źródła). I warzywami. Też źle mi podchodziły gotowce tabletkowe z żelazem.
    Mój samotny teść ma 75 lat i stąd wątpliwości, co wolno jeść i w jakich ilościach, a czego nie. O samym leczeniu farmakologicznym zadecyduje lekarz.
    Muszę tylko dopasować dietę. Tylko, albo aż. Dlatego jestem wdzięczna za wszelkie informacje, jak to zrobić, żeby było zdrowo, smacznie i nie znudziło się po tygodniu.
    Pozdrawiam.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-05-12 20:59:48

    Należy najpierw wykluczyć pewne przyczyny anemii. Bo sama dieta może nic zupełnie nie dać. Powinno się zrobić badanie stolca na krew utajoną - czy krwinki czerwone nie uciekają przez śluzówkę jelita cienkiego. Drugie badanie to poziom wit. B12. Jeśli pacjent ma zaburzone wchłanianie tej witaminy ( co po 65 roku bardzo często się zdarza) to dieta nic nie da, nawet gdyby składała się z samego żelaza. Ono się po prostu nie wchłonie z przewodu pokarmowego. Dużo żelaza mają zielone warzywa.

  • Autor: EWA007 Data: 2010-05-13 00:29:33

    Teraz akurat świetna pora na pokrzywę: zebrać, opłukać, delikatnie osuszyć w sciereczce, zemleć w maszynce od mięsa, odcisnąć sok w stylonowej skarpetce (świeżutkiej ;). 3 razy dziennie łycha, można dodać miodu, bo paskudne w smaku, ale na anemię rewelacyjne. Można trzymać w lodówce zapasik na drugi dzień, ale dłużej raczej nie, czyli co drugi dzień robić świeży.

  • Autor: EWA007 Data: 2010-05-13 00:30:26

    A! Same listki, łodygi nie bardzo.

  • Autor: Paola_r Data: 2010-05-14 13:38:26

    Bardzo dziękuję za wszelkie pomocne informacje - wiadomo, że trzeba przede wszystkim poczekać na stwierdzenie przez lekarza takiego stanu rzeczy.
    Ale bedę wtedy już mniej więcej przygotowana od strony żywienia i będę to mogła skonsultować z lekarzem.
    Jeszcze raz dziękuję.

Przejdź do pełnej wersji serwisu