Forum

Kuchenne porady

Ciasto z jogurtem i galaretką

  • Autor: as Data: 2010-06-11 19:08:30

    Mam 600 ml jogurtu truskawkowego. Chcę z tego zrobić jakieś ciasto ale bez bitej śmietany. Myślałam np cienki biszkopt a na to jogurt z galaretką ale ile dać tej galaretki i w jakiej ilości wody rozpuścić? Na to truskawki i galaretka. może nie cienki biszkopt tylko grubszy przeciąć na pół i w środek dać tą masę? Może jeszcze coś innego wymyślicie?

  • Autor: Anovi Data: 2010-06-11 19:38:05

    As może ten przepis naprowadzi Ciebie na proporcje żelatyna-jogurt http://wielkiezarcie.com/recipe42200.html Jest to przepis na dietę protal, ale są podane proporcje żelatyny do masy jogurtowej. Zamiast żelatyny możesz użyć galaretek owocowych.

  • Autor: Wkn Data: 2010-06-11 19:40:33

    Biszkopt przełożony masa jogurtowo-galaretkową z owocami jest baardzo smaczny i lekki.

    Przepis najprostszy:

    z biszkoptu zdjąć skórkę, żeby galaretka z truskawkami dobrze się przykleiła, przeciąć na pół i przełożyć tężejącą masą przygotowaną z:

    600 ml jogurtu zmiksowanego z zimną zaczynającą delikatnie tężeć galaretką wymieszaną wcześniej w 1/3 wody - ale to oczywiście troszeczkę za mało, jeśli nie mamy do czynienia z jogurtem b. gęstym, na przykład bałkańskim.
    Do zwykłego rzadkiego jogurtu trzeba jeszcze dodać mniej więcej 2 łyżeczki żelatyny wymieszane w 1/4 szklanki gorącej wody, a następnie ostudzone.

    pozdrawiam i smacznego :)

  • Autor: as Data: 2010-06-11 21:22:34

    Jogurt to Danon gratka

  • Autor: as Data: 2010-06-12 10:21:13

    Czy jogurt może być prosto z lodówki i czy wtedy galaretkę też dać już tężejącą czy może być ciepła?

  • Autor: agik Data: 2010-06-12 10:34:09

    Jogurt moze być z lodówki.
    Galaretka musi być wystudzona. Lekko tężejąca, ale całkowicie wystudzona.

  • Autor: agik Data: 2010-06-11 20:45:13

    Mozesz wziać dwie galaretki truskawkowe i rozpuścić je w szklance gorącej wody ( czyli w 1/4) proporcji podanej na opakowaniu galaretki- wez pod uwagę, ze jest sakramencko gorąco)
    Mozesz ziać 15 g żelatyn, namoczyć ją w zimnej wodzie, a potem zalać ok pół szkalnki wrzątku.
    Taka ilość powinna wystarczyć, zeby związać masę.

    Śmietany nie musisz dawać, ale gdybyś chciała- to cała masa bedzie o wiele bardziej kremowa i po prostu lepsza.

    Ilość jogurtu wystarczy Ci na okragłą małą tortownicę ( 22- 26 cm średnicy) Jęlsi chcesz piec biszkopta ba dużej, prostokątnej blaszce- bedziesz mieć bardzo niskie ciasto- wtedy rzeczywiście lepiej przekroic biszkopta na pół i z masy jogurtowej zrobić taką warstwę wewnętrzną.

    Teraz pomysły: do jogurtu mozesz dodać całe, badź przekrojone na pół truskawki.
    Jeśli masz 3 galaretkę- to mozesz ją rozpuścić w połowie wody zalecanej na opakowaniu, wylać na na płaską powierzchnię ( np blaszkę) i po zastygnieciu pokroić w kosteczkę. Tą kosteczkę możesz dodać do masy jogurtowej, albo posypac po wierzchu.
    Mozesz tez z niczym nie mieszać masy jogurtowej, za to kiedy lekko stezeje wierzch udekorować truskawkami i na to wylać ostudzoną lekko tężejącą galaretkę.
    Mozesz do masy lub na wierzch dodać wiórki czekolady, albo bakalie.

    No i nie musisz piec biszkoptu :)
    Mozesz tortownicę wyłozyć herbatnikami lub biszkoptami, albo skorzystać z jakiegokolwiek przepisu na spód bez pieczenia- zemleć 100 g herbatników, albo suchych wafli. Na patelni rozpuścić 100 g masła i 100 g dowolnej czekolady i do tego wsypać proszek herbatnikowy, bądź waflowy. Mozesz zamiast herbatników uzyć np kulek sniadaniowych.

    Smacznego :)

  • Autor: agik Data: 2010-06-11 21:17:48

    Zapomniałam jeszcze napisać, że nie dodajemy galaretki ( czy rozpuszczonej żelatyny) do masy, tylko na odwrót- masę do galaretki. Najpierw jedną łyżkę masy- szybko zamieszać trzepaczką, potem drugą łychę- znów szybko zamieszać, a potem mozna już dodawć większe porcje. Inaczej masa się nierówno zetnie i na języku bedą wyczuwalne grudy i nierówności.

  • Autor: as Data: 2010-06-11 21:24:05

    O. Na to chyba bym nie wpadła. Dzięki za radę.

  • Autor: agik Data: 2010-06-11 21:57:48


    Lubczyk kiedyś pisał :), a ja zapamiętałam i stosuję :)

    Jestem ciekawa, co wymyslisz :)

  • Autor: as Data: 2010-06-11 22:16:09

    De motywuje mnie ten upał. Zobaczę do kiedy jogurty są ważne.

  • Autor: agik Data: 2010-06-11 22:30:01

    Mnie też :)
    Siedzę i zdycham... ale już sobie obiecałam, ze nie będę narzekać na pogodę, skoro tak nas doświadczyła w tym roku ( mam na myśli powodzie), tylko będę się chłodzić jak umiem :)

    A jak zrobisz tego jogurtowca, to mozesz mi kawałek podrzucić :) bo mi się tez nie chce nic robić ;)

  • Autor: Anovi Data: 2010-06-11 22:32:44

    Ja z jogurtów upiekłam sernik :) I Żyję. Piekłam wieczorem. A dziś z rana piekłam chleb

  • Autor: agik Data: 2010-06-11 22:38:07

    To prawdziwy Rambo z Ciebie :D
    Ja mam w domu teraz 31 stopni i naprawde zdycham, choć dopiero wylazłam z wanny...

  • Autor: Anovi Data: 2010-06-11 22:42:11

    Rambo to ja byłam dziś jak w sukience i szpilkach biegłam przez deptak, żeby zdążyć przed burzą :)
    A w kuchni Kochana to ja marny czeladnik jestem :)

  • Autor: Wkn Data: 2010-06-11 22:20:14

    Lubczyk teraz szaleje w Polsce, a my czekamy na jego decyzję, które konto chce odzyskać po nieopatrznym skasowaniu, hihi :)
    Fajne są takie różne tricki kuchenne, ułatwiają życie, tylko kto by je wszystkie spamiętał...

  • Autor: as Data: 2010-06-11 22:25:06

    Nie mogę się doczekać kiedy wróci do nas.

  • Autor: agik Data: 2010-06-11 22:27:12

    Ja myslę, ze będzie chciał Puchatka- tak zresztą pisał kiedyś... Ja wolałam Lubczyka...

    ;) można zaznaczyc wartościowy temat na forum- bez obciążania pamięci ;))))))))))))))))))))))

  • Autor: Wkn Data: 2010-06-12 19:51:46

    Ja już z nim troszeczkę negocjowałam - Puchatek jest przesympatycznym, ale jednak mało poważnym nickiem jak na eksperta w dziedzinie kulinariów, którym Tadeusz niewątpliwie jest.
    A lubczyk, wiadomo, każde danie ulepszy :)

  • Autor: agik Data: 2010-06-12 20:58:07

    No, ale skoro sam Tadeusz Lubczyka nie lubi...

    Ja się do Puchatka tez przyzwyczaję, tylko, zeby wrócił!!! I pisał swoje barokowe opowiadania i żeby chciał się dzielić swoim doswiadczeniem...

  • Autor: as Data: 2010-06-12 21:42:09

    Osobiście wolałam lubczyka ale do Puchatka się już przyzwyczaiłam i jest mi to obojętne. Jak nie może się zdecydować i jest mu to obojętne to załóż temat na forum i zrobimy wybory.

  • Autor: mint Data: 2010-06-12 00:43:30

    Tutaj wszystkie przepisy sa z udzialem jogurtu, prawie przy kazdym jest zdjecie, poogladaj....i jesli Cie cos zainteresuje to zawsze ktos przetlumaczy.....
    http://www.mountainhighyoghurt.com/recipes/desserts.htm

  • Autor: as Data: 2010-06-12 21:44:33

    Łe. Dzisiaj u mnie było 35 stopni w cieniu więc zrezygnowałam z tego ciasta. Zrobiłam najłatwiejsze moim zdaniem ciasto z truskawkami, które zawsze wychodzi i mi nie wyszło. Na samym środku było surowe ciasto:( Pewnie dlatego, że truskawki były prosto z lodówki.

  • Autor: Wkn Data: 2010-06-15 00:03:20

    u nas dzisiaj rano była zimnica jakich mało - 9 stopni na Kaszubach! Łoj!
    Doceniłam mojego cynamonowca z jabłkami, wylałam ostatnią malutką miseczkę chłodnika z soboty i pojechałam po bułki szkockie z rodzynkami.

Przejdź do pełnej wersji serwisu