Forum

Zwierzyniec

Zaropiałe oko u świnki

  • Autor: andzia005 Data: 2010-07-02 10:12:55

    Witajcie,
    2 tygodnie temu stałam się szczęsliwą posiadaczka 9 tygodniowej świnki morskiej .Świnkę kupiłam w sprawdzonym sklepie zoologicznym, po około tygodniowym pobycie u nas śwince zaropiało oczko. Zaczęłam przemywać jej herbatą, i zakraplać solą fizjologiczną - nie pomogło.Kupiłam krople świetlika i teraz krople świetlikiem i przemywam herbatą - niby otwiera szerzej oczko i jakby więcej tej ropy jej wypływało.Niby jest jakaś poprawa ale dziś zauważyłam że te drugie oko ma tez jakby mniejsze nie widac ropy ale profilaktycznie tez przemyłam i zakropliłam. Może ktoś z was miał takie doświadczenie wie co zrobić .Najlepiej było by udać się do weterynarza ale ze wzgledów finansowych musze poczekac z wizyta do 10.
    Pozdrawiam
    Andzia005

  • Autor: sunny Data: 2010-07-02 12:01:37

    Andziu, za samo zapytanie się weterynarz raczej Ciebie nie skasuje ;). A wg mnie to by było najlepsze wyjście.

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-02 14:14:56

    Ja też mam 2 świnki morskie, u jednej jak ją dostałam też ropiałało oczko.  Przemywałam ciepłą mocną herbatą 3x dziennie przez tydzień, najpierw oczko zdrowe potem chore, bo tak mi polecił weterynarz, pytałam go przez telefon. Napisz co dajesz śwince  do jedzenia , bo to jest ważne!

  • Autor: andzia005 Data: 2010-07-02 14:32:47

    Sunny - byłam u weterynarza bo też myslałam że tak to załatwie niestey on stwierdził że musi ja zobaczyć , no a to juz wizyta jest i trzeba zapłacić , a u mnie przeed 10 krucho z kasą.
    Niebieska-różyczko- je suchy pokarm, prócz tego dostaje ogórka zielonego za którym jest głupia, no i od czasu do czasu listek mlecza.
    Pozdrawiam
    Andzia005

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-02 15:09:37

    Nie dawaj ogórka , chyba że z własnego ogródka (kupne są pryskane) moje jedzą suchą karmę , codziennie wypijają 2 poidełka wody , dolewam im po 12 kropel cebionu(wit c) bez której świnki chorują i mają paraliż łapek.Muszą dostawac codziennie wit C w kroplach. Dostają też obrane jabłko, trawkę z działki i mlecz, oraz marchewkę, obranego czerwonego buraka i sianko, które kupuje w sklepie zoo po 2 zła za paczkę .Jedzenie powinno by suche i czyste,  świnka powinna byc odrobaczona.

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-02 15:36:45

    a to moje ksieżniczki:))

  • Autor: andzia005 Data: 2010-07-02 18:26:20

    Myślisz że to może być po ogórku?? Tak mi jej szkoda bo napewno cierpi.To moja Kasia , akurat obróciła się tym zdrowym oczkiem. Szukając dziś informacji w internecie też wyczytałam że należy dawać witaminę c.A jaki dajesz suchy pokarm ja mam z firmy Orientale ale kończy mi się więc może jakiś inny teraz kupić. Mlecze daje jej z ogródka , marchewki niechce, jabłko dawałam raz smakowało jej .
    Pozdrawiam

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-02 18:47:03

    Śliczna świneczka, koniecznie dawaj jej wit C do poidełka i kup sianko i też dawaj, myślę że to może być brak wit C, jak nie będziesz dawać codziennie, może się to skończyć paraliżem (świnka musi dużo pić, szczególnie po suchej karmie ) jabłka obieraj i dawaj codziennie po kawałku, moim najlepiej smakują słodkie. Karmę kupuję taką zwyklą, bardzo im smakuje i jest tania około 6-7 zł. Nie dawaj sałaty, bo może dostać biegunki, a wtedy sama jej nie wyleczysz.Widzę że Twoja świnka mieszka w akwarium, ale nie widzę poidełka na wodę które musi wisieć żeby świnka miała dostęp do wody.

  • Autor: andzia005 Data: 2010-07-02 19:11:37

    Mieszka w akwarium i ma takie pojemniczki na picie i jedzenie, tutaj ich akurat nie widać. Pije dużo , daje jej wode przegotowaną.Widzę że masz  doświadczenie w hodowli. Jak myslisz po jakim czasie powinno być widac poprawę ? Odstawie od jutra ogórek bo dziś niestety już dostała i jutro zaraz pedze do apteki po witaminkę.
    Pozdrawiam

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-02 20:10:15

    Dawaj wit C, przemywaj ciepłą herbatą,najpierw zdrowe oczko potem chore , myślę że po tyg powinno być wszystko oki.:)
    Tutaj masz linka na ciekawą stronkę,o świnkach morskich:) Pozdrawiam.

    http://swinkimorskie.org/sforum/index.php?sid=8266a15aabec240a6f1aaf5d4c68abac

  • Autor: Scooby Data: 2010-07-02 23:15:02

    Witaj Andziu ,widzęże masz śliczną świnkę.Ja z mężem też bardzo kochamy świnki.Pierwsza taka moja uwaga,że nie powinnaś trzymać świnki w akwarium,gdyż szkło jest zimne i świnka może się rozchorować,(tak się stało ze świnką mojej siostry)więc proponume Ci kupić klatkę taka jak ma niebieska-różyczka taka będzie najlepsza.Pozdrawiam.

  • Autor: sunny Data: 2010-07-02 22:16:13

    "cebionu(wit c) bez której świnki chorują i mają paraliż łapek" - Niebieska Różyczko, oświciłaś mnie. Już wiem czemu 3 świnki pod rząd mi umarły, bo miały "skontuzjowaną" łapkę. Z jedną byłam raz u wet, to ten jej tą łapkę tak ponaciągał, że aż strzeliło. Kazał rivanolem obłożyć. Świnka i tak zdechła...

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-02 22:42:22

    Moje świnki piją dużo wody, więc wlewam krople do wody, ale najlepiej dawac świnką 5 kropli prosto do pyszczka ze strzykawki, bo w wodzie się szybko utlenia wit c.
    http://www.swinkimorskie.com/index.php?pokaz=witaminac

  • Autor: sunny Data: 2010-07-02 22:59:51

    Świnek już nie hoduję, się zraziłam. Szczurka mam, ale już na wymarciu - 3 lata ma biedaczka. Dalszych gryzoni nie planuję, bo po 1 - mam komputer w pokoju więc nie mogłyby biegać ( a nie chcę więzić całe życie w klatce), po 2 mam psa.

  • Autor: Scooby Data: 2010-07-02 23:18:26

    Powodem,że świnka ma zaropiałe oczko może być,że stała w przeciągu lub to jest zapalenie spojówki.Moja rada jest taka,żebyś udała się szybko do weterynarza

  • Autor: andzia005 Data: 2010-07-05 09:19:39

    Witajcie,
    Ogórek 3 dni odstwiony, oczko regularnie przemywane i zakraplane świetlikiem.I widac poprawę jest małe ale juz cały czas otwarte. Dziękuje niebieska różyczko.Co do akwarium , musze się nad tym powaznie zastanowić, pani w zologicznym nic nie mowila ze lepiej  klatke , powiedziała tylko ze albo klatka albo akwarium.Aha była bym zapomniala od soboty podajemy wit.c do wody bardzo jej to smakuje i pije jeszcze wiecej niz do tej pory choc i tak duzo pila
    Pozdrawiam

  • Autor: ZANTA Data: 2010-07-05 22:22:16

    Nie dawać ogórków bo to powoduj biegunkę i zwieerzątko zdycha z odwodnienia

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-07-14 15:24:50

    Andziu, napisz co słychać u Twojej świnki::) właśnie swoje zważyłam i uczesałam po wczorajszej kąpieli, mama je umyła w letniej wodzie.Już ważą po 60 dkg,

  • Autor: andzia005 Data: 2010-07-14 16:22:27

    Witaj,
    Moja Kasia całkiem zdrowa , obyło się bez wizyty u weterynarza.Szaleje, rozrabiai wcina chyba za 3 świnki. Dostaje pić z witaminą C i pije jak wariatka tak jej smakuje,a najbardziej to mlecze z ogródka.A oto ona:

    Pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu