Forum

Kuchenne porady

impreza na około 20 osób upalnym latem co zapodać???

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-04 23:02:15

    Poproszę o porady: chodzi o szybkie lecz efektowne dania dla gości - smakoszy typowo polskich potrawt ypu bigos i schabowy. Co zapodać takim poniebieniom ???

  • Autor: tineczka Data: 2010-07-04 23:18:21

    Chlodnik, sledzie,salatki wszelkiego rodzaju a bigos i schaboszczaki niech sobie poczekaja na zime:))))

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 07:20:17

    Użytkownik tineczka napisał w wiadomości:
    > Chlodnik, sledzie,salatki wszelkiego rodzaju a bigos i schaboszczaki niech
    > sobie poczekaja na zime:))))


    masz rację zimne zupy czyli chłodniki, dziękuję bardzo za pomysł.

  • Autor: megi65 Data: 2010-07-04 23:35:05

    Jak najbardziej . schabowe ... w takiej temeraturze długo beda ciepłe ...  i bigosik ze słodkiej kapusty na boczusiu ..!
    Mnie tam upały nie przeszkazdają   .. gdy  jestem głodna .. to wciagam na co mam ochote ... !
    Nie lubie zimnych zup .. typu chłodnik .. albo ziemniaki i zimne mleko lub maślanka .. ... brrr  
     A wracajac  do tematu .. karkóweczka moze byc ... zawijance z piersi drobiowej ...
    Znajdziesz masę prostych przepisów ..... Powodzenia .. !

  • Autor: tineczka Data: 2010-07-04 23:59:25

    No tak, ciagle zapominam, ze to kraj schaboszczaka rok na okraglo...........hihihihi

  • Autor: megi65 Data: 2010-07-05 07:43:32

    O Kochana .. to nie kraj mi dyktuje apetyt na .. '' cycka z kury  lub schaboszczaka '' tylko mój ....apetyt , ochota !! 
    Obojetnie moge byc w Dani .. Japonii .. jak bede miała apetyt to zjem , poszukam ...'' nieśmietelnego schabowego '' a to nie znaczy , ze nie jestem otwarta na inne kuchnie ... !!
    Ps . A mój schabowy jest zawsze długo macerowany w ziołach i .. smietance kremówce z jajkiem i nie jest szybka '' podeszwa '' z patelnii .. Mniaaaam .!!

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 07:22:27

    dzięki za porady a np schabowe bez panierki,ziemniaki i maślanka super tyle że to jest impreza urodzinowa to raczej odpada ale bigos ze słodkiej kapustki da się przepchnąć

  • Autor: agik Data: 2010-07-04 23:45:05

    Dania z grilla- karkówkę, szaszłyki ( potrafią robić za efektowne danie), kaszankę, golonkę, skrzydełka, pieczone warzywa, pieczone ziemniaki.
    "Garnek" z ogniska ( w różnych regionach róznie się to nazywa- pieczonki, kućmok. W każdym razie w garnku na lisciach kapusty układa się ziemniaki, boczek, kiełbasę- i co tam ci przyjdzie do głowy.) Do popicia podaje się kefir, albo maslankę, albo kwaśne mleko.

    Jak tak lubią ten bigos- to tez mozesz im dać ( tylko bigos raczej nie jest szybki)

    Ognicho z pieczeniem kiełbasy na patyku...

    Ognicho z pieczeniem prosiaka na ruszcie.

    A zresztą ;))) daj im cokolwiek ;)) w taki upał i tak będą bardziej pić, niź jeść :)

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 07:34:06

    z ogniskiem super pomysł ale nie dysponuje takim czarodziejskim garnkiem. dziękuję za odpowiedz

  • Autor: sanella* Data: 2010-07-05 00:42:20

    Nie wyobrazam sobie upalnym latem pojadac schabowy, albo bigos...:))
    Moze podac jednak cos nie polskiego, cos "srodziemnomorskiego" np.salaty z roznymi dodatkami jak ryba,piers z kury, shrimps..., spagetti z zimnym sosem pomidorowym, ser owczy zapiekany z ziolami i czosnkiem, croissant z pomidorem i mozzarela lekko zapiekany, posypany swieza bazylia.................to niektore moje faworyty na upalne dni:)

  • Autor: tineczka Data: 2010-07-05 01:15:55

    Ja tez sobie nie wyobrazam :))) Widac mamy podobnie:)

  • Autor: Alll Data: 2010-07-05 07:04:15

    Jestem za:)))
    Dodałabym jeszcze schłodzony melon, arbuz i dużo innych owoców :)))

  • Autor: sanella* Data: 2010-07-05 09:07:34

    ...tak,racja:)
    ...swieze owoce z jogurtem naturalnym, salatki ze swiezych owocow z mieta...

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 07:24:07

    dziękuję za odpowiedż a przepis na sprawdzony i smaczny croissant z mozarellą i pomidorem brzmi pysznie - będę szukać chyba że mi podasz, z góry dzięki

  • Autor: sanella* Data: 2010-07-05 08:14:54

    :)
    ...przepisu to za bardzo nie mam to raczej sposob:)
    Croissant przekrawam na pol, posypuje wewnatrz troche roznymi suszonymi ziolami (oregano, tymnianek, moze byc czosnek...), na dolnej czesci ukladam plastry pomidora, na to plastry sera mozzarella i wkladam do nagrzanego piekarnika (ok.200°), gorna czesc croissant tez, ale klade osobno,...zapiekam chwile, az sie mozzarella  zaczyna lekko rozpuszczac...wyjmuje z piekarnika, sole pieprze i sypie swiezymi listkami bazylli (mozna dac dodatkowo ruccole, pyszne), przykrywam gora i podaje. Na stol stawiam balsamico crem i oliwe z oliwek i kazdy indywidualnie moze sobie polac "wnetrze". Konsumuje sie najlepiej sztuccami:))

    Nie musi to byc koniecznie croissant, moze byc np. focaccia, ciabatta..., a kombinacji w nieskonczonosc np. z tunczykiem, kawalkami szynki z drobiu...

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 21:10:43

    Brzmi pysznie może właśnie nadawały by sie te croissanty do barszczyku na ciepło. Bardzo dziękuje

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 07:26:52

    bardzo bardzo dziękuję wszystkim którzy mnie poratowali pomysłami na letnie potrawy.
    Trudno spostać podniebieniom o konserwatywnych smakach po prostu nie skosztująprzyrządzonych przezemnie nowości chociaż udało mi się przefosować brokuły z płatkami migdałów i fetą.  

  • Autor: agik Data: 2010-07-05 08:26:28

    A może daj im, to co lubią, ale jakos inaczej rozplanuj całą imprezę.
    Nie wiem, o której się zaczyna uroczystośc, ale pewnie tak gdzies koło 17- tej ( najgorszy upał) To może na początek coś w rodzaju "swojskiego" bufetu? Chłodnik, a potem dobry chleb+ smalczyk domowy+ ogórek małosolny, grzybki, w sumie sledzie tez brzmią konserwatywnie, konserwatywny talerz wędlin ( najlepiej domowych- w sensie pieczona karkówka, pieczony boczek).
    Wszystko na zimno.

    A jak już troszkę ochłodzi się- to jakaś tradycyjna potrawa- ale taka, która się robi w jednym piekarniku, albo jednym garnku- nie daj się wkręcić w 2-godzinne stanie nad gorąca patelnią i rozgrzanym piekarnikiem ( coby wszyscy goście dostali ciepłe), ja bym te schabowe z góry przekresliła. Nie usmazysz jednoczesnie 20, a odgrzewane w piekarniku stracą chrupkośc panierki. Tylko się umęczysz. Zawsze mnie dziwi skąd to upodobanie do schabowego...I jeszcze przekonanie, że to tradycyjna polska potrawa...
    No, albo grill- jesli masz taką mozliwość. Zamarynuj sobie co tam wymyslisz i poproś o pomoc w pilnowaniu grila.

    Daj znać, jak poszła impreza :)

  • Autor: agik Data: 2010-07-05 08:55:21

    Albo jeszcze inaczej- wszystko na zimno ( ale bez chłodnika)- w sensie: pieczone mięsa, marynaty.

    A jako ciepłe danie- tradycyjna zupa, np flaki, albo zurek, albo gulaszowa- możesz podać w takich małych chlebkach ( można je kupić w makro), wtedy na pewno będą efektowne. Taką zupę zrobisz w jednym garnku, mozesz zrobić wczesniej, a na przyjeciu tylko podgrzać.

    A tak swoją drogą przykro mi, jak czytam, o jakich potrawach panuje przekonanie, ze sa nasze, tradycyjne :( Przeciez kuchnia polska to dania dopasowane do pory roku- zima gęste zupy, mięcho i bigosy, a latem chłodniki, dania z owocami. Kuchnia polska to dziczyzna i grzyby, jagody, maliny, kwaśne mleko, kiszone zupy... a nie tylko bigos i już na pewno nie schabowy...

    A tak swoją drogą- jak masz dostęp do dziczyzny, to możesz zrobić to danie: http://wielkiezarcie.com/recipe18376.html, tylko zastapić wołowinę zamarynowaną dziczyzną- na pewno jest efektowne i na pewno jest tradycyjne. Z kaszą gryczaną i surówką z kiszonego ogórka, musztardy i cebuli, albo z surówką z buraków.

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 21:05:30

    Agik jestem pod wrażeniem Twojej kreatywności.
    Ostatnie miesiące zajmuje w moim życiu cudny bobasek ma 9 miesiecy i  jest małym czołgistą.
    Pomysł z zupą w chlebkach jest wybitny i jak na moje możliwości całkiem realny.
    Nie przyznalam się ale chodzi o urodziny mojej mamy "18 - te jak co roku" (:)).  
    A zrazy według Uretana pysznie wyglądają. Bardzo bardzo serdecznie dziękuję za porady i pozdrawiam

  • Autor: sanella* Data: 2010-07-05 08:28:41

    Goscie powinni byc wdzieczni za lekkie potrawy w upal:)
    Tu nie chodzi tylko o podniebienie. Przy trawieniu tlustych, ciezkich potraw, organizm wytwarza duzo energi, ktora zamienia sie w cieplo...i wtedy dodatkowo sie pocimy.
    Napoje tez najlepsze letnie,cieple, temp. pokojowa,a nie z lodowki.
    Przy piciu bardzo zimnych napoji, organizm musi temperature wyrownac i dlatego temp. sie podnosi... i znowu pocenie:)

    Zycze udanej imprezy:))

  • Autor: sanella* Data: 2010-07-05 09:24:38

    Ostanio moim gosciom (byl tez straszny upal), podalam barszcz na zimno do picia (zmiksowane warzywa z sokiem z burakow), a potem makaron na cieplo (nie goracy) z "grylowanymi" warzywami i osobno w miseczkach podalam przysmazone, male kawalki piersi kurczaka , losos i shrimps, kazdy sobie bral co lubi....do tego rozne salty zielone z pomidorem, ogorkiem, rzodkiewka, papryka...i lekkim dressingiem ocet/olej, ziola.

    Wszyscy byli bardzo zadowoleni i najedzeni:))

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 21:08:52

    Dziękuję Sanella za propozycje Twoich przysmaków.Barszczyk a i owszem tylko osobiście widziałabym go na ciepło jednak a do tego jakieś mufiny na wytrawnie. Bardzo bardzo dziękuję i pozdrawiam

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-05 07:35:11

  • Autor: ursula Data: 2010-07-05 22:24:00

    witaj,
    ja tez jestem za grillem, zamarynuj steki, karkowke, skrzydelka lub udka, moga byc hamburgery (do tego salsa pomidorowa) lub dobra kielbasa, albo szaszlyki,
    kilka surowek np. coleslaw, pomidorowa, z makaronem (na zimno - z olejem), salatka grecka, ziemniaczana lub pieczone ziemniaki (dodatki smietana, bekon, zielona cebulka),
    na deser tarta owocowa lub sernik na zimno i owoce, ewentualnie lody,
    nie bedziesz stala przy kuchni, panowie lubia grillowac, wiec chetnie pomoga,
    powodzenia i dobrej zabawy...

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-06 09:58:13

    dzięki ursula cos z rusztu oczywiście powinno się znaleść w menu i do tego sałatki i surówki. Pozdrawiam

  • Autor: ezelka Data: 2010-07-06 12:36:45

    A może sałatka z młodych ziemniaczków, ugotowanych w mundurkach, do tego ogórki małosolne pokrojone w kosteczkę, 3-4 jajka na twardo też pokrojone, puszka kukurydzy, dużo szczypiorku, koperku i natki pietruszki, skropić to octem lub sokie z cytryny, posolić, popieprzyć i polać olejem lub oliwą z oliwek i wymieszać...polecam, pychota

  • Autor: karo826 Data: 2010-07-07 23:37:13

    Jeśli to urodzinki to pewnie procentowo:-)))?Ja latem na takie imprezki kupuję wielkiego arbuza,ścinam czubek,wydrążam,wyjmuję pestki,resztę kroję w kostkę,do pustego arbuza wlewam szampan-,,ruski,,ok.5zł,dodaję pokrojonego arbuza,można dodać plasterki cytryny lub limonki,listki świeżej mięty.Niedrogie,a jaka radocha;-)))

  • Autor: renataz36 Data: 2010-07-08 10:35:32

    fajny pomysł z tym arbuzem... ale podpowiedz jak, czym i w czym to się je - pije :)

  • Autor: karo826 Data: 2010-07-08 17:34:57

    Do arbuza wkładam nabierkę,a obok stawiam szklaneczki,każdy nalewa sobie ile chce.Dodaj kostki lodu,będzie bardziej odświeżające.Prościutko:-)

  • Autor: nika81 Data: 2010-07-08 12:00:49

    Organizowane przez nas imprezy letnie odbywają się na tarasie - gril murowany lub w ogrodzie- ognisko. Oprócz dań z grila/ ogniska: warzywa,szaszłyki, mięsa, ryby, kiełbaski, kaszanka, żeberka, pieczonki, ziemniaki z ogniska...itp. podajemy: ogórki małosolne, smalec domowy z ziołami, świeże pieczywo, grillowane tosty z bagietki lub francuza skropione oliwą i natarte czosnkiem- z salsą pomidorową, dipami, sałatki z winegret, pomidory z mozzarellą (caprese), deski serowe,oliwki; a na słodko: arbuz, winogrona, morele i inne sezonowe owoce, galaretkę owocową, lody, ciasta drożdżowe z owocami. Im mniej przetworzone rzeczy, tym smaczniej, zabawniej (bo goście sami pieką coś na patyku lub przygotowują sobie szaszłyki z pokrojonych wczesniej składników)...i przy okazji Ty nie jesteś taka zmęczona (nie tylko przotowaniami ale i sprzątaniem PO, gdy impreza jest plenerowa):)

    P.S. A co do bigosu- fajną alternatywa latem jest bigos z młodej kapusty (dużo lżejszy niż ten tradycyjny):)

  • Autor: @NUSZK@ Data: 2010-07-25 14:31:07

    wooow superek - wybrałam po wielu debatach z jubilatką następujące pozycje z WŻ:

    rolada łososiowo-szpinakowa cudo -- zajefajnie się prezentuje ,
    gyros - warstowa sałatka - alle z modyfikacjami według naszego smaku, 
    muffinki śniadaniowe - są naprawde smakowite, 
    kurczak w winogronach u nas będą udeczka,
    brokuły z płatkami migdałowymi i fetą ale ja przerobiłam na wersje z sosikiem z jogurtu, majonezu i czosneczku i tylko taką zapodaję - i smakuje moim ludkom
    ciacha z WŻ;
    sernik pieczony z jogurtów,
    rolada z jabłkami - superszybka

    i nasze specjały domowe - karkóweczka duszona w piekarniku super-hiper rozpływająca się w ustach,
    murzynek z boróweczkami, barszczyk czerwony,
    a do imprezy pozostało 5 dni
    dziękuję za porady bardzo i pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu