Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Szpinak mi się nie udaję :-(

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-07-21 16:54:41

    Już 3 sezon próbuję mieć swój szpinak...ale kończy się tylko na próbach i to z niepowodzeniem :-(((((
    Sieję go wcześnie w kwietniu, potem ponawiam chyba w sierpniu(wg instrukcji na opakowaniu) i nic mi nie rośnie...
    Próbowałam na glebie o podłożu gliniastym i torfowym i jest podobnie-szpinak wyrasta malutki i od razu kwitnie.Może jakieś inne terminy wysiewu czy co???
    Pracuję w firmie przetwórstwa owoców i warzyw i wiem jak powinien wyglądać prawdziwy szpinak.Mój niestety jest gorzej niż w opłakanym stanie,a w tym roku to go po prostu wypieliłam i na jego miejsce posadziłam kapustne...

  • Autor: Kazik45 Data: 2010-07-21 19:37:19

    No i ...odpowiedziałem Ci niechcący (intuicja!) w poprzednim wątku.
    Tu dopiszę: siej szpinak nowozelandzki, ja właśnie mam ten i jestem zadowolony jest bardzo wydajny i smaczny, nawet na surowo czasem sobie pozwalam zjeść parę listków (tych najmłodszych) na działce z sosem winegret i ogórkiemświeżo zerwanym.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-07-22 13:10:34

    Jasiu, o szpinaku znalazłam takie informacje:

    Latem nie siejemy szpinaku w nieoslonietym , suchym miejscu, ponieważ upał powoduje zbyt wczesne zakwitanie. Opłaca się siać nowoczesne odmiany szpinaku, odporne na przedwczesne tworzenie pędów nasiennych np. sigmaleal i Space F1.Szpinak letni siejemy co 3 tyg. od końca marca do polowy lipca.        We wrześniu siejemy dwa razy szpinak zwyczajny, w kwietniu i w maju następnego roku rozwiną w pełni liście.

    Uprawa - źródła azotu.                                                                                                                                                                                                          Dobry wzrost szpinaku wskazuje na odpowiednia zawartość azotu w glebie. jeśli liście są wiotkie, bladozielone, oznacza to, że w glebie jest za malo tego pierwiastka.

    Szpinak najlepiej rośnie w glebie dobrze zatrzymującej wigoć, ale niezbyt mokrej. Należy a wzbogacić dobrze rozłożonym nawozem. Na ubogiej, suchej glebie szpinak wytwarza gorzkie liście słabej jakości. jeśli roślinie brakuje wody, pojawia się pleśń. Obfite podlewanie przynosi szpinakowi korzyści. Co tydzień należy dostarczać roślinie 18l wody na m2 uprawy w 2-3 dawkach. zapewni to dobry plon.

    Aby maksymalnie wykorzystać miejsce w  warzywniku, sadzimy szpinak pomiędzy fasolą, która dłużej dojrzewa. zanim fasola wypełni przestrzeń, szpinak zostanie zebrany. Po za tym fasola dostarczy cienia szpinakowi.

  • Autor: kjadwiga50 Data: 2010-08-07 20:08:17

    Są dwie odmiany szpinaku=MATADOR,ciemne ale miekkie liście,które często są zjadane przez czarne żuczki i szpinak NOWOZELANDZKI,liście jasne,dość
    sztywne.Szpinak wyrasta w pędy i rozkłada się jak ogórki,obcina się nie tylko liście, ale też kawałki tychże pędów,a one za to jeszcze bardziej się rozrastają.      Mało tego,ja posiałam szpinak 3 lata temu,a on sam w tymże miejscu wyrasta co roku.Mój szpinak rośnie pod drzewami owocowymi i naprawdę nie ma specjalnych wymagań.Pozdrawiam.

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-08-08 06:56:56

    Chyba w zimie rozejrzę się za tymi odmianami w sklepach ogrodniczych internetowych,bo w moich sklepach  ogrodniczych są te odmiany niedostępne

  • Autor: kjadwiga50 Data: 2010-08-08 11:02:56

    Oczywiście kup szpinak ,, NOWOZELANDZKI"-ten lepszy. Ty napewno miałaś ,,MATADOR".

  • Autor: jaska2503 Data: 2010-08-08 12:27:31

    Zgadza się-sprawdziłam-to był Matador.

Przejdź do pełnej wersji serwisu