Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Działka budowlana

  • Autor: Agapis Data: 2010-08-17 21:26:37

    Kochani potrzebuję porady w sprawie kupna działki. Jeśli ktoś zna się na sprawach formalnych to proszę o pomoc.

  • Autor: Wkn Data: 2010-08-17 21:29:06

    No, ale może napisz, o co dokładnie chodzi.

  • Autor: Agapis Data: 2010-08-18 08:09:22

    Interesuje mnie jakie formalności muszę załatwić przy zakupie takiej działki, jakie papiery są potrzebne z mojej strony oraz ze strony sprzedającego. Na co zwrócić szczególną uwagę sprawdzając papiery (księga wieczysta, mapki itd) oraz kto, ja czy sprzedający, załatwia sprawę u notariusza. Jestem zielona w tej kwestii i każda pomoc będzie mile widziana.

  • Autor: mareczka Data: 2010-08-18 10:43:45

    Prawem zwyczajowym jest, że to sprzedający przygotowuje wszystkie dokumenty niezbędne do zawarcia aktu notarialnego. Potrzebny będzie wyrys i wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli jest załozona ksiega wieczysta - to wypis ( tj,. część opisowa) z rejestru gruntów (oczywiście kupujący może sobie wyrysu i wypisu z rejestru gruntów tj. mapa + częś opisowa) jeżeli nie ma księgi wieczystej to niezbędny będzie tytułprawny do nieruchomości ( akt własności ziemi, orzeczeniu sądu lub decyzja administracyjna) oraz wyrys i wypis z rejestru gruntów. Do notariusza: dowody osobiste i NIP. Waże jest uzgodnienie kto ponosi opłatę w Urzędzie Skarbowym sprzedający i kupujący odpowiadają solidarnie ale spotkałam się z tym, że w akcie notarialnym zapisano tylko kupujący lub po połowie kupujący i sprzedający. Zwróć uwagę w księdze wieczystej na hipotekę i inne obciążenia. Jeśli nie ma założonej KW to nie ma hipoteki. Co będzie z wprowadzeniem na grunt jak już kupisz działkę?

  • Autor: Agapis Data: 2010-08-18 12:17:24

    Mogłabyś wyjaśnić mi kwestię Urzędu Skarbowego tak jak dziecku, bo nie pojmuję tego. Piszesz, że kupujący i sprzedający odpowiadają solidarnie tzn.? Księga wieczysta jest na tą działkę. A o co chodzi z tym wprowadzeniem na grunt? Matko, jestem całkiem zielona :( 

  • Autor: mareczka Data: 2010-08-19 11:50:13

    Chodzi tu o podatek od czynności cywilnoprawnych Urząd Skarbowy może określić tj.najczęściej podwyższyć wartośc nieruchomości i powstanie obowiązek uiszczenia podatku oraz odsetek od  zaległej kwoty podatku które są liczone od dnia zawarcia aktu kupna-sprzedaży. Tak więc nie czekaj na wezwanie z US ale odrazu z aktem notarialnym wal do właściwego US i zgłoś zakup nieruchomości. Wprowadzenie na grunt to w skócie wydanie przedmiotu umowy kupna sprzedaży.  Notariusz zwykle stosuje formułkę: "wydanie przedmiotu umowy kupna już nastąpiło, a z dniem dzisiejszym przejdą na kupującego wszelkie korzyści i ciężary". No dobra kupujesz ale co? Działkę ale sprzedający powiedział ci że jest taka a taka ale czy to prawda? Ja nie kupiłabym działki budowlanej bez pomiaru geodety. Geodeta powinien opalikować działke i sporządzić protokół z przyjęcia granic -podpisy wszystkich sąsiadów, że granica przebiega tak a tak i już wysztko wiesz gdzie i ile masz tego. Może był robiony taki pomiar? A co jeśli sąsiad kwestionuje granice ty później będziesz się szarpać? Sprawdź czy działka ma dostęp do drogi publicznej i czy możesz na niej budować i co. Nie będąc właścicielem możesz wystąpić wstepne warunki zabudowy tj. określenie co w jakiej odległości od drogi, jakiej wielkości możesz budować. Życzę powodzenia jakby  co to pytaj!

  • Autor: mareczka Data: 2010-08-18 10:48:19

    Aha jeszcze uzgodnij kto ponosi koszty notariusza- zwyczajowo kupujący ale można uzgodnić inaczej. Koniecznie udaj się do wydziału geodezji i popatrz sobie na tą działkę - zlokalizuj północ i tak się jakoś przymierz do tego w terenie bo zdarza się, że ludzie sprzedają inny nr działki a kupujący obejmuje inną działkę a później jest wielkie zaskoczenie.

  • Autor: megii013 Data: 2010-08-18 21:03:18

    Najlepiej idz do notariusza on Ci da kartke a na niej bedzie wypisane w myślnikach co masz ty zalatwic a co sprzedajacy. nie takie to straszne,pozdrawiam..

  • Autor: Agapis Data: 2010-08-18 21:34:08

    Dziękuję za wszystkie rady :)

  • Autor: mareczka Data: 2010-08-19 11:51:04

    Acha jeszcze najważniejsz czy wiecz co to jest LITKUP?

  • Autor: Agapis Data: 2010-08-19 16:26:59

    Aż mi głupio przyznać, ale oczywiście nie wiem co to takiego jest LITKUP. 

  • Autor: mareczka Data: 2010-08-20 13:05:04

    Jak już kupisz działkę to musisz mieć na to świadków a żeby oni zapamiętali że była taka transakcja to musisz im zapewnić dużo atrakcji np. nakarmić, napoić i ugościć. Żeby długo pamiętali to impreza musi długo trwać i być wyjątkowa. Zwyczaj ten wywodzi się ze średniowiecza kiedy nie było instytucji która mogłaby potwierdzić zawarcie umowy.

  • Autor: agafi9 Data: 2010-08-20 13:49:20

    Jezeli chcesz kupic działkę z przeznaczeniem na budowe domu, nalezy też zwrócic uwage na jej przygotowanie pod budowę, tj, czy jest uzbrojona (jezli nie - sprawdzić jakie śawarunki dla gestorów sieci), czy jest to w ogóle działka budowlana (a jesli nie - czy mozna ja przekształcić), czy określone sa warunki zabudowy itd.

  • Autor: Agapis Data: 2010-08-21 06:41:21

    Kochane bardzo, ale to bardzo dziękuję Wam za pomoc. :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu