Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Trawnik

  • Autor: Shanna Data: 2010-09-09 08:28:27

    Mam dosc spory trawnik i niestety musze go calkowicie usunac zeby zasiac nowa trawe, bo na tym wdarl sie mech, ktory niemal pochlanal trawe a kosiarka nie daje sobie z nim rady (juz dwie w tym roku mi zalatwil ). Probowalismy z mezem zabrac sie za niego, ale to stary trawnik i korzenie siedza gleboko. Robota na cala zime.... Dla przykladu - wczoraj usuwalismy takie plozace sie kwiaty i juz miejsce gdzie rosly jest o kilka cm glebsze a zagrabiac nie mam co.
    Czy sa jakies preparaty zeby podlac/popsikac coby ta trawa z mchem szybko uschla i latwiej ja bylo usunac? Jesli tak to jakie? Poradzcie prosze.

  • Autor: dorotask Data: 2010-09-09 11:38:54

    Jest środek Roundup . Dosyć drogi ale wystarczy spryskać i wszystko uschnie

  • Autor: Shanna Data: 2010-09-09 12:05:33

    A po jakim czasie mozna siac nowa trawe po uzyciu tego srodka?

  • Autor: dorotask Data: 2010-09-09 13:07:49

    To zależy od pogody , 2-3 tygodnie widać że uschło . Poczytaj na allegro tam są opisy , ale w sklepie ogrodniczym chyba kupisz taniej

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-09-09 14:26:31

    Roundup działa najlepiej w wysokich temperaturach, deszcz zmywa preparat i nie jest on skuteczny, dlatego takie operacje lepiej wykonywać w lecie.

  • Autor: Shanna Data: 2010-09-09 15:29:19

    No to mam nie lada klopot. W Szkocji pada niemal 360 dniw roku . Nie ma szans zebym trafila na dluzsze sloneczne dni.
    Popytam w ogrodniczym.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-09-09 18:14:49

    usycha po 2,3 dniach do tygodnia nie wiem po jakim czasie trawe można siać

  • Autor: gocha3373 Data: 2010-09-30 17:27:24

    Może nie jest aż tak źle?
    Znalazłam to na stonie: dzialkowicz.private
    .pl

    "...Trawniki wymagają podłoża lekko kwaśnego. Gdy pH gleby jest poniżej 5,5, powinno się ją zwapnować, natomiast na glebach o pH 7,0 - 8,0 należy zastosować nawozy zakwaszające, np. siarczan amonowy. Na bardzo ubogich glebach należy zastosować nawożenie mineralne azofoską lub mocznikiem w ilości 3 kg na 100 m² trawnika. Składniki użyźniające i nawozy należy wymieszać z ziemią na głębokość10-15 cm.....'''

    Oraz

    "....Poza chwastami, na trawniku może pojawić się również mech. Są różne przyczyny jego występowania:

    1.  zbyt zakwaszona gleba jeżeli  pH jest niższe niż 6,0. Trawnik należy nawieźć  nawozem zawierającym wapń ( najlepiej dolomitem lub wapnem magnezowym), tak aby doprowadzić do pH obojętnego (około 6,5),

    2. gleba jest mało przepuszczalna lub nadmiernie ubita, trzeba ją rozluźnić wertykulatorem, a następnie na powierzchni trawnika rozsypać około centymetrową warstwę piasku i przeczesać go elastycznymi widłami,

    3. powierzchnia trawnika jest warstwą tak zwanego filcu, czyli plątaniny obumarłych pędów i nie zagrabionych, skoszonych źdźbeł trawy. Filc trzeba wygrabić ostrymi grabiami i pamiętać, by zawsze po koszeniu usuwać z powierzchni trawnika ściętą trawę,

    4. trawnik jest zbyt często i zbyt nisko koszony - trzeba go skosić na wysokości 4 cm i nie częściej niż raz w tygodniu. Stosując się do tych porad możemy się cieszyć pięknym, zielonym i zadbanym trawnikiem. 

    Niekiedy, aby na trawniku nie pojawiał się mech wystarczy jego właściwa pielęgnacja i podlewanie. Właściwie i bujnie rosnąca trawa skutecznie go zagłusza i nie pozwala na jego wzrost. Często jednak różnego rodzaju przyczyny (jak wyżej) zmuszają nas do zwalczania mchu. Jest kilka sposobów: najprostrzy to mechaniczne usuwanie mchu wraz z jego częścią podziemną za pomocą np. ostrych grabi. Grabić należy we wszystkich kierunkach tak aby pozbyć się jak największej jego części. Zabieg powtarzamy co jakiś  czas, aż do osiągnięcia skutku. Tradycyjnym sposobem na pozbycie się mchu jest wapnowanie trawnika, co pozwoli na odkwaszenie gleby. Wapno należy stosować ostrożnie, aby nie przewapnować, co bardzo źle wpłynie na wzrost i wygląd trawnika. Zwalczanie mchu można również wspomagać środkami chemicznymii...'"

    Są też preparaty, które niszczą chwasty szerokolistne i nie działają na trawę. Popytaj w sklepach ogrodniczych oni wiedzą. I jecze jedno. Wydaje mi się, że wapnować trzeba na wiosnę ale nie jestem pewna:)

    Powodzenia, Gocha

  • Autor: Ave Data: 2010-10-29 11:43:58

    Zanim unicestwicie ;) trawnik może warto jeszcze troche powalczyć ;) tym bardziej, że zastosowanie polecanego wczesniej Randoupu może byc niewykonalne (z powodu opadów) a i on nie gwarantuje, że na nowym trawniku za jakis czas, mech sie nie pojawi...

    Wapnowanie - bardzo wskazane - na wiosnę zastosowac wapna magnezowego - DOLOMIT i potem stosowac systematycznie
    Takiemu staremu trawnikowi bardzo przydała by się wertykulizacja i areacja - może macie możliwość pożyczyc od kogos taką maszynę - ma taki bęben z kolcami który wyrywa podszyt z trawnika - ten zbity filc o którym pisano w poście wyżej i własnie mech.
    Ja z niewielkiego trawnika "wyszarpałam" wertykulatorem 6 taczek podszytu ! i chociaz trawnika po tej operacji prawie nie miałam ;)))))))))))) to szybko sie zregenerował. I jest OK.
    Stosuje również środki chemiczne - nawozy i mogeton, bo mam kwasną glebe, która mech bardzo lubi...

    Chemicznie, można zastosować specjalny nawóz ze środkiem przeciwdziałającym rozrostowi mchu (np. Antymech) lub opryskać trawnik preparatem Mogeton 25 WP. Dostępny w sklepach ogrodniczych.

    Powodzenia.

Przejdź do pełnej wersji serwisu