Forum

Kuchenne porady

Szybkowar

  • Autor: Daria P. Data: 2010-10-04 23:54:09

    Witam, właśnie zakupiłam sobie cud garnek - szybkowar i w instrukcji pisze, żeby go otworzyc przy odczekaniu chwili lub po opłukaniu lekko wodą. Natomiast ja podczas pierwszego gotowania ziemniaków i kapusty otwierałam go 3 razy, żeby zobaczyć czy rzeczywiście warzywa są juz miękkie, więc czy naprawde jest potrzeba takiej ostrożności (myślę, że należałoby uważać przy zupach i potrawach z większą ilością płynów). Więc czy może mnie ktoś upewnić w mojej racji czy tez mylę się?

    Druga sprawa - czy ciśnienie należy opuszczać kilka razy podczas np. 10 min. czy wogóle i opuścić dopiero przy zdjęciu z palnika.

    Trzecia - czy wszystkie potrawy gotujemy na najwiekszym stopniu palnika/gazu czy w jakims momencie zmniejszamy na średni lub mały stopień palnika?

    Serdecznie dziękuję za pomoc

  • Autor: jolka60 Data: 2010-10-05 05:22:59

    Daria,trzymaj się ściśle instrukcji-tam podany jest dość dokładny czas gotowania poszczególnych potraw.Na początku mojego "'pichcenia" w szybkowarze pierwszą potrawą,którą "rozciapałam" był swojski kurczak.Pózniej starałam się gotować nawet krócej niż w instrukcji,gdyż zawsze mogłam dogotować normalnie.Z czasem nabrałam wprawy i z Tobą też tak będzie.Jeśli chodzi o otwieranie bez upuszczania ciśnienia,nie rób tego,gdyż możesz sie poparzyć.Na razie szczęście ci sprzyjało,chociaż postępowałaś naprawdę lekkomyślnie.Nie przepełniaj garnka (znów instrukcja),gdyż to jest niebezpieczne.Moc gotowania pewnie masz regulowaną w pokrywie (lub różne"gwizdki",tak jak było u mnie),a palnik ma być tak rozgrzany,aby para nie przestała uchodzić pod cisnieniem,czyli zagotować potrawe i zmniejszyć gaz czy prąd.Ciśnienia nie upuszcza sie w trakcie gotowania.Przy prawidłowej regulacji ustawień w pokrywie i palników kuchenki para uchodzi równomiernie.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-05 07:50:51

    Dario, nigdy nie otwieraj szybkowara w trakcie gotowania. Zresztą, prawidłowo działający szybkowar nie da się otworzyć na podciśnieniu. Natomiast gdy spuszczasz ciśnienie w trakcie gotowania, to bez sensu gotowanie w tym garnku. Wydłużasz w ten sposób czas gotowania.
    na największym stopniu palnika, tak jak pisze Jolka60, gotujesz do chwili zagotowania, potem zmniejsz tak aby para równomiernie, ale energicznie wydobywała się z wentylka.
    Jak się z nim zaprzyjaźnisz, zobaczysz, że to super garnek :)

  • Autor: Daria P. Data: 2010-10-05 10:52:53

    Dzięki dziewczyny za pomoc, muszę faktycznie go wyczuć i będzie ok. Z tym wypuszczaniem pary, to poprostu moj brak obycia z nim i znajomosci zachowania na gazie - poprostu wydawalo mi sie ze tej pary, ktora wypuszcza sam jest za malo i moze mi wybuchnac, wiec pomoglam mu z pozbyciu sie jej heh teraz juz wiem ze tak ma byc.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-05 12:51:29

    jeśli Cie to troszke uspokoi, to w moim szybkowarze w czasie gotowania pary wydobywa sie tyle, że ta nasadka na wentylku obraca sie jak szalona, bardzo szybko i dość głośno robi się w kuchni :).

  • Autor: Daria P. Data: 2010-10-05 15:53:01

    tak wiem, u mnie tez tak jest, wiec to chyba prawidlowo, ale ja mimo to myslalam, ze pary uchodzi za malo bo nie ma zadnej chmurki pary, jak przy zwyklym gotowaniu

  • Autor: lajan Data: 2010-10-05 18:21:01

    Daria, gdybt Ci się chciało napisać w wyszukiwarce na WŻ szybkowar i czsy gotowania to odnajdziesz taki wątek a tam wstawiłem czasy gotowania w szybkowarze. Po zagotowaniu, gdy zaczyna syczeć para, ustawiasz na najmniejszy płomień czy płytę elektryczną. Czas liczy się od zasyczenia, że jest już ciśnienie i zaczyna się gotować. Nie wkładaj potraw posypanych mąką. Pieni się i może potrawa zatkać zawory.

  • Autor: Daria P. Data: 2010-10-05 19:51:33

    Dzięki za ta tabelę, napewno się przyda, będę porównawczo zerkała na nią w stosunku do mojej, ja w swojej instrukcji obsługi mam czasy gotowania podzielone na rodzaje i rozmiary małe, duże, średnie, w całości, w plastrach, a takze czas podane sa czasu blanszowania wczesniej wspomnianych rozmiarów i rodzaji, to instrukcja po angielsku z kraju Irlandia, wiec przepisy napewna sa na nute angielsko-irlandzka albo jedno z dwoch, wiec nie za bardzo mi to idzie na reke, bo taka kuchnia odpowiada mi tylko od czasu do czasu i bede musiala sama domyslac sie jak poszczegolne polskie dania przyrzadzac.

Przejdź do pełnej wersji serwisu