Forum

Kuchenne porady

kiszenie kapusty w słoikach

  • Autor: kate501 Data: 2010-10-21 20:08:06

    Kochani wiem, że było już sporo na ten temat, ale moja znajoma mówi, że co roku kisi kapuste w bardzo prosty sposób: miesza w misce z solą, ewent. z marchewką, wkłada do słoików, zamyka i wynosi do piwnicy, oczywiście ugniata przed zamknięciem, ale nie odgazowuje itp. Czy ktoś z was również robi w taki sposób?

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-10-21 20:18:34

    może ja jestem Twoją znajomą. tak robię od dobrych kilku lat :):)

  • Autor: as Data: 2010-10-21 20:24:33

    Raz tak robiłam i było dobre. Tylko to było kilka słoików.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-10-21 20:31:35

    acha i jesczez jedna ważna rzecz kapuste robię zazwyczaj popołudniu. Zostawiam ją na noc w  misce, przykrywam tylko ściereczką. Dopiero rano albo popołudniu przekładam do słoików.

  • Autor: tineczka Data: 2010-10-21 20:35:17

    Tak samo ja robie, jeszcze duzy sloik z zeszlego roku stoi sobie w piwnicznej spizarni i nic mu sie zlego nie dzieje. Zostawilam specjalnie, bo chce zobaczyc ile lat kapusta  wystoi i bedzie dobra do konsumpcji:)

  • Autor: smakosia Data: 2010-10-21 20:48:35

    A co jeszcze dodajecie oprócz marchewki? Może ja też się skuszę...? Ile trzeba dać soli? Kminek też?

    Ps. Wątek chyba zostanie przeniesiony do "kuchennych porad".

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2010-10-21 21:07:05

    Moja mama dodaje kminek, kapustka palce lizać:)

  • Autor: monilen Data: 2010-10-21 21:15:04

    Podajcie dokładny przepis jak to robić. Mam ochotę na kapustkę własną kiszoną ale nie wiem jak i ile proporcji do słoików.

    Będę wdzięczna.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-10-21 21:25:54

    Na próbę kup sobie 5 głowek kapusty. Poszatkuj lub drobno pokrój. Ja szatkuję bez głąbów. Każdą głowkę posól ( ja to robię w misce ) Mniej więcej łyżka soli. na małą głowkę Wymieszaj, po-ugniataj rękami. Jak za mało soli dodaj więcej i tak z wszystkimi głowkami. Hi hi ja robię kapustę w wanience w której kąpaliśmy dzieciaki jak były małe. Na koniec dodaj marchewkę też ile lubisz. Jak lubisz więcej daj więcej ja daję z 1 kg na 30 głowek. Jak lubisz dodaj kminek ja nie daje za to daje listek laurowy pokruszony. Kapustę zostawiam w naczyniu na noc. Rano albo popoludniu. przekładam do czystych słoików odciskając nadmiar soku ale nie tyle aby była sucha. Wkładam do słoika i ręką ugniatam ciasno w słoiku. Kapusty nie daję do końca słoika gdyz kapusta puści jeszcze trochę soku. Zakręcam kapuste i zostawiam na 2-3 dni w domu. Po tym czasie dokręcam sloiki i wynosze do spiżarni. Spróbuj to bardzo prostę. Jak chcesz na szybko na teraz ro zostaw w ciepłym miejscu.

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-10-21 21:37:45

    10 kg kapusty poszatkowanej
      1 kg marchwi startej / duże oczka/
    10 łyżek soli / ja daję morską/
      5 dużych liści laurowych / tnę nożyczkami na mniejsze kawałki /
    20 dużych ziaren ziela angielskiego
      3 łyżki kminku - zamiennie  - nasiona kopru
     dodatki smakowe - suszona papryka lub żurawina / nie musi być /
    Kapustę mieszam z marchewką, przyprawy z solą , potem wszystko razem dokładnie mieszam i ubijam w naczyniu / wiaderko/.Wiaderko przyciskam talerzem , a na nim kładę słój z wodą, aby usiskał kapustę. Po około 4 dniach wbijam  w kapustę tłuczek /kilka razy w różne miejsca/ aby ją odgazować/ i zostawiam na około 3-4 dni /zależy od temperatury - im cieplej ma kapusta , tym krócej/, po sprawdzeniu,że jest wystarczająco ukiszona przekładam do słoików, dokładnie ubijam, wsadzam dwa patyczki do szaszłyków " na krzyż", aby kapusta nie podchodziła do góry i zalewam wodą pozostałą z kiszenia. Wynoszę do  piwnicy. Z tej porcji wychodzi około 10 słoików o poj. 0,9 litra.

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-10-21 21:16:55

    Smakosiu sól dodajesz tyle ile lubisz. Poszatkujesz głowkę dasz 1 łyżkę soli ugniatasz albo wymieszasz.  Próbujesz jeśli dla Ciebie mało soli daj więcej . Trudno tutaj coś konkretnie powiedzieć. Mnie schodzi  pół kilo soli na 15 głowek kapusty. W tym roku to średniej wielkościowo. :):) U mnie dzieciaczki ugniatają stópkami wcześniej ugniaitaliśmy rękami.Ja nie daję kminku bo nie lubię. jak lubisz dodaj. Dodaje za to pokruszony listek laurowy. Marchewkę bardzo lubię w kapuście i dodaję. W tym roku za poleceniem dziewczyn zrobilam z żurawiną część. Czy jest dobra jak zapowiadały dziewczyny to powiem Ci gdzieś za tydzień. :):)

  • Autor: smakosia Data: 2010-10-21 21:22:23

    Bardzo dziękuję za podpowiedź. Chyba się odważę i zrobię choć trochę :-) Kiedyś próbowałam, ale nic mi nie wyszło. Zwyczajnie skisła. Jednak robiłam ją inaczej, bo wkładałam do słoików kiedy była już lekko ukiszona. Może tym razem będzie lepiej

  • Autor: MARTA84 Data: 2010-10-21 21:25:54

    ja tez tak robie z marchewka ale dodaje nasionka koperku i jest rewelacyjna:)

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-10-21 21:27:30

    Smakosiu to bardzo proste jak widzisz. Smak rewelacyjny. zachęcam Cię my juz kilka lat kisimy a zaczeło sie od tego że dostałam od sąsiada 4 głowki kapusty i nie wiedziałam co z nimi zrobić :):)

  • Autor: monilen Data: 2010-10-21 21:45:28

    Dziewczyny bardzo dziękuje za przepisy :) Jutro kupuję kapustę i biorę się do pracy kieszeniowej

Przejdź do pełnej wersji serwisu