Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Rozdzielnośc majątkowa

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 15:58:41

    Czy ktoś z forum mógłby mi pomóc chodzi o ustanowienie rozdzielności majątkowej,a w szczególności jak to sie ma do nieruchomości gruntowych zakupionych za wspólne pieniądze podczas trwania małżeństwa ale zakupione na męża bo ma wyksztłcenie dające mu takie uprawnienia,jak się ma ta sprawa w ustanowieniu rozdzielności

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-10-29 16:14:15

    proponuję zapytać o takie rzeczy na jakimś forum prawnym :)

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 18:51:17

    Przede wszystkim sprawdź akt notarialny, tam powinien być zapis z jakiego majątku mąż zakupił, bo może być zapis, że nabył z majątku odrębnego.Spotkałam się z takim zapisem.Ja sprzedawałam ziemię, nabywca był żonaty, a w akcie notarialnym był własnie taki zapis.Nie wiem jakie dokumenty ten pan dostarczył notariuszowi przed samym zakupem.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-29 18:59:22

    Żadnych dokumantów nie trzeba dostarczać. Tak notariusz wpisuje, ale żona musi się pod tym podpisać, że jest to prawda.
    Nawet jesli mąż kupił na siebie, a nie ma zapisu, że ze środków własnych, majątek wchodzi do wspólności małżeńskiej.
    Jeśli jest klauzula, że ze środków własnych, to musi w razie potrzeby udowodnić, że takie posiadał. A skoro nie ma intercyzy na tę sumę, lub nie otrzymał w spadku po rodzicach, to moze sobie takie oswiadczenie o środkach własnych połozyć głęboko na półkę.
    Jesli nie macie rozdzielności małżeńskiej, wszystko co kupuje mąż na siebie, lub Ty na siebie, wchodzi we wspólność majątkową.
    Intercyza to też bardzo skomplikowany temat. jest bardzo dużo kruczków prawnych, które ją obalają.
    tak jak napisała Agnieszka, najlepiej udać się do prawnika, lub na prawne forum.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 19:03:09

    Nie wiecie przypadkiem nic o tej konkretnej sprawie ,co z nieruchomością gruntową.Jestem przed rozdzielnością majątkową,nie wiem tylko jak rozgryźć sprawę nabytej ziemi,w dokumencie on jest nabywcą,ja wiem ,że z naszych pieniążków kupował.
    Dzięki za porady

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-29 19:06:49

    Z nieruchomościa gruntową jest dokładnie tak samo. Ze wspólnych pieniędzy, w czasie trwania związku -  dzieli sie na Ciebie i jego. Nie ma znaczenia że na męża jest dokument wystawiony.

  • Autor: mysha2006 Data: 2010-10-29 19:07:53

    http://www.forumprawne.info/
    http://e-prawnik.pl/
    Najlepiej jednak udać się po fachową poradę, czasem lepiej zapłacić i załatwić wszystko jak należy.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-29 19:09:20

    Popieram :)

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:08:54

    W czasie trwania małżeństwa stałam się posiadaczką ziemi, w akcie notarialnym był zapis,że stanowi to moją odrębną własnośc majątkową.Mój mąz nigdy nic do tej ziemi nie miał. Natomiast przy darowaniu gospodarstwa notariusz wyraźnie zapytał nas czy ma to być własnośc ustatowa czy odrębny majątek męża, ponieważ darowała to teściowa. To co jest w zapisie aktu notarialnego jest wiążące no i księgi wieczyste.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 20:12:29

    O własnie, najszybciej można sprawdzić w księgach wieczystych, kto figuruje jako właściciel, a  księgi masz prawo sprawdzić.Na akcie notarialnym na pewno jest zapis , który podaje nr księgi wieczystej.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 19:07:43

    Ewa, jeżeli nie ma zapisu, że kupił z majatku odrebnego, to dlaczego żony nie było przy podpisaniu aktu?Chodzi imi o akt autorki wątku.Na chłopski rozum cos tu nie tak.

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-29 19:13:25

    Myslę, że niedokładnie nam to autorka wątku przedstawiła. Mąż zakupił grunt i ten grunt jest w papierach na jego nazwisko. Do tego nie musi byc żona. Żona muis być do stwierdzenia podpisem, że miał odrębne środki.
    Cała reszta sie zgadza. Kupił na swoje imie i nazwisko, ale za wspólne pieniądze, bo w czasie trwania związku małżeńskiego.
    To troche tak jak z samochodem. Kupujesz, rejestrujesz na siebie i wszystkie formalności załatwiasz na siebi, a jak przyjdzie co do czego, to trzeba podzielic sie z mężem :)

    Ja w mojej rodzinie też mam część na siebie, część na męża - a do wspólności wszystko razem się zalicza.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 19:34:06

    Ok, co do auta ,ale ja np. kupując ziemię - mamy wspólnotę majątkową , za każdym razem stawiałam się z mężem i zawsze na akcie notarialnym składalismy oboje podpisy.Rzeczywiście, najlepiej udać się po porade do fachowca.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 19:38:52

    Mąż mówi ,że nie mam uprawnień do kupowania ziemi,nie wiem jaka jest prawda,czy każdy kto chce może kupić sobie nieruchomość gruntową?

  • Autor: ewka63 Data: 2010-10-29 19:41:20

    Hanno nie wiem ile lat ma Twój mąż, ale to co mówi było w latach gdy w Polsce panowal edward Gierek i jemu wczesniejsi. Teraz każdy może sobie kupic ziemię :)

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 19:53:55

    Ja powiem na swoim przykładzie.Jestem 27 lat po slubie, mój mąż miał wtedy 8 ha ziemi i było to gospodarstwo zabudowane , miedzy innymi był kurnik- ferma drobiu.I to był majątek odrębny męża, bo nabył go jak był kawalerem.Ja byłam nauczycielem i po ślubie długo juz nie popracowałam.Nastepną ziemię kupilismy już po śubie i nic nie stało na przeszkodzie, żebyśmy nabili ziemię razem, mimo,że nie miałam wykształcenia rolniczego, ba ,nawet żadnego kursu.Z biegiem czasu tej ziemi dokupilśmy jeszcze więcej i zawsze kupowaliśmy razem.Gdzieś po dziesięciu latach małżenstwa, mąż "rozszerzył księgę wieczystą " notarialnie i tym samym stałam sie współwłaścicielką jego majątku kawalerskiego.Nie wiem jak jest teraz, bo w ostatnich latach raczej sprzedawałam ziemię.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 20:04:33

    Gdy mąż dokonywał zakupów ja zajęta byłam małym dzieckiem a po za tym mówił,że są wyższe opłaty jak zakupu dokonuje 2 osoby.Chyba byłam naiwna albo wydawało mi się ,że nigdy do podziału nie dojdzie.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 20:09:20

    Rozumiem .Ale teraz dopilnuj swich spraw.Musisz koniecznie udać się po poradę prawną.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 20:01:23

    To dlaczego w akcie notarialnym są dokumenty potwierdzające ukończenie akademii rolniczej?

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 19:37:01

    Jest tak jak napisałaś.Idę niedługo do notariusza ,ale wcześiej chciałabym wiedzieć jak sprawa wygląda,i na co muszę zwracać uwagę podpisują rozdzielność .Wiadomo chcę jak najmniej stracić.Mąż mówi ,że ziemię zapisze w testamencie dzieciom,nie wiem co o tym myśleć,nie zrozumcie mnie żletzn. że nie chce aby  dzieci na tym korzystały .Boję się ,że chce mnie wystawić do wiatru.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 19:41:12

    Jeżeli ta ziemia była rzeczywiście kupiona z majątku wpólnego, to Twój mąż może zapisać dzieciom, albo innej osobie,  tylko swoją cześć.Do Twojej połowy nie ma prawa.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 19:51:22

    Dzięki

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:10:46

    pod warunkiem,że ma dokument notarialny na to,że jest to współwłasność ustawowa.Jeśli jest napisane,że to jego odrębny majątek całośc należy do niego, nawet jesli kupił za wspólne pieniądze.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 20:13:59

    Bea, dlatego własnie pytałam jaki zapis widnieje w akcie notarialnym.

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:15:17

    Otóż to, bo w księgach wieczystych nie zawsze sa aktualne zapisy, każda zmiana troszkę kosztuje, a z doświadczenia wiem,że większość nie przywiązuje do tego wagi.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 20:20:04

    Hubba pisze w poście 28, że w akcie nie ma zapisu z jakiego majątku kupował maż.Coś mi nie pasuje, bo według mnie musi być.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 20:27:57

    O Boże sa słowa ,że nabywa nieruchomość do majątku osobistego.celem powiększenia własnego gospodarstwa.Czy chodzi o te słowa.........
    Ładnie mnie robił w balona.Napiszcie prosze jak mam je rozumieć.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 20:32:41

    Wychodzi na to ,że miał swój majątek osobisty, czyli miał z niego osobisty dochód i zakupił tę nową nieruchomość ze swoich dochodów, czyli to jest jego majatek odrębny.Nie martw się na zapas, skseruj ten akt i idź do prawnika.A kiedy kupił tę pierwszą nieruchomość?

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 20:37:12

    Wszystko było kupowane podczas trwania małżeństwa,on nie miał odrębnych środków do zakupu,tylko nasze wspólne,do wszystkiego orabialiśmy się sami. Ico teraz -wprowadził w błąd notariusza czy jest możliwość udowodnienia tego.Wielkie dzięki za zainteresowaniem  i pomoc

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-29 20:41:37

    Kseruj co tam masz , ten pierwszy akt notarialny koniecznie i naprawdę idź do prawnika, bo z tego ostatniego aktu notarialnego wynika, że ma swój osobisty majątek.Postaraj sie odszukać ten pierwszy akt i zobacz co tam jest napisane.

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:45:03

    Wątpię,żeby notariusz z nią rozmawiał.Spór cywilny i dochodzenie przed sądem powszechnym. Kiedy nie jest stroną w postępowaniu, nikomu nie wolno udzielać jej żadnych informacji, nawet jeśli jest żoną.

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:43:35

    Hubba, jesli zapis jest taki a nie inny, nic nie poradzisz. Przy ewentualnym podziale mająku przed sądem możesz dochodzić, ale z wątpliwym skutkiem.

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2010-10-31 01:58:12

    możesz dochodzić swoich praw o nakłady poczynine na tą ziemię, ale rozdzielnośc majątkowa to nie jest równoznaczne z podziałem majątku.

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:41:08

    Nie denerwuj się, niuanse słowne  zapisane w akcie w akcie notarialnym sa naprawdę ważne. A potem zapis w księgach. Jesli taki zapis jest w akcie notarialnym to w księdze wieczystej figuruje tylko on i niestety do tej części nie masz prawa. Poza tym odrębnośc majątkowa obowiązuje dopiero od podpisania umowy. To co zostało nabyte w trakcie małżęństwa ( z wyjątkiem rzeczy nabytych z odrębnego majątku) nadal sa wspólne.

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2010-10-31 01:53:29

    Nie musi być takiego zapisu, kupił na siebie i stanowi to jego własność.

  • Autor: Beata500 Data: 2010-10-31 08:19:06

    Basiu, ja się zawsze spotykałam z zapisem.Jeżeli jest małżeństwo i maja wspólnotę majątkową i zadne z nich nie miało przed ślubem majątku osobistego, to u notariusza muszą się stawić razem i razem podpisują akt kupna lub sprzedaży.Natomiast jeżeli jedno z małzonków miało swój osobisty majątek, to może kupić tylko na siebie, bo kupuje z majątku osobistego.Może być też tak jak u mnie, maż miał swój osobisty majątek nabyty w stanie kawalerskim, a ziemię po slubie kupowalismy razem i ten zakup był już naszym wspólnym zakupem i podpisywaliśmy oboje.

  • Autor: bea39 Data: 2010-10-29 20:12:31

    Nic bardziej mylnego.Przepisy prawa nie mają nic wspólnego z logicznym mysleniem.Jeśli podpisywał sam, tylko on jest właścicielem.

  • Autor: jolka60 Data: 2010-10-31 05:15:15

    Co do intercyzy,moze miec rowniez innego rodzaju niz majatkowe,zapisy:

    Przyszly malzonek nalegal,aby spisac intercyze.Para udala sie do notariusza i narzeczony wylicza,co ma miec zagwarantowane:
    W poniedzialki od 16 do 22 brydz z kolegami,
    we wtorki od 17 do 20 golf
    w srody-spotkania biznesowe,do 24...itp,itd,az do niedzieli wlacznie.
    Przyszla kolej na zone
    Ja wlasciwie tylko jedno:
    Codziennie o 21 seks-obojetnie,jestes, czy Cie nie ma.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-31 10:21:25

    Dobre podejście do sprawy,troche rozładowuje napięcie ,a życie pokaże co będzie dalej........

  • Autor: jolka60 Data: 2010-10-31 20:08:19

    Tak,wlasnie chodzilo mi o to,aby troszke to napiecie rozladowac.Mam podobnie trudna sprawe,tyle ze nie z mezem.Trzymam za Ciebie kciuki.''Nie daj sie''.

  • Autor: hubba96 Data: 2010-10-29 18:59:33

    Nie ma zadnego zapisu

Przejdź do pełnej wersji serwisu