Forum

Kuchenne porady

Co z dyni

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-01 13:57:29

    Dostałam dzisiaj od sąsiadki "obudowę" z dyni, bez pestek - sporo tego jest.
    Jedno co jadłam z dyni to zupa - smakowała mi  -ale sama jakoś do samej "bani" nie byłam przekonana.

    Muszę zużyć szybko - co poza zupą mogę zrobić na już.
    O przepis na zupę zreszta też poproszę...

  • Autor: bogdzia Data: 2010-12-01 14:20:51

    Robię dynię do słoiczków, a potem dodaję do zup ( zagęszcza zupy), do babki ziemniaczanej, do placków. Tu na WŻ są też przepisy na ciasta z dodatkiem dyni. Dynię rozgotowuję, lekko solę i wkładam do słoiczków po czym ją pasteryzuję.

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-01 14:45:17

    Juz widziałam - podobają mi sie dwa przepisy Wkn.
    Tylko czy taka rozkrojona dynia wytrzyma mi do jutra?
    Bo po jabłka nie che mi się isć

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-01 14:49:23

    Wytrzyma i jeszcze więcej. Myślisz, że takie plastry dyni zawinięte w folię leżą w warzywniakach nie więcej niż 1 dzień. Rozczaruję Cię - nie raz zdarzyło mi się oglądać tę samą ósemkę pomarańczowego warzywa szczelnie owiniętego w przezroczysty kondomik - przez calutki tydzień. Dopiero po upływie tego nieszczęsnego tygodnia zauważałam pod folią pleśń i dopiero wówczas dyńsko ze sprzedaży znikało (może ktoś je kupił :/).
    W każdym razie, wracając do tematu trwałości (świeżość warzyw w warzywniakach zostawmy na inną okazję), jeśli dynia została rozkrojona wczoraj, nic jej nie będzie, tylko w chłodzie ją trzymaj.

  • Autor: daga26 Data: 2010-12-01 15:28:43

    To prawda dynia moze dlugo lezec. A ja lubie z dyni zupe na ostro z curry i mlekiem kokosowym , pycha

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-01 19:03:05

    Dynie nie w całości?
    Tego nie widziałam jeszcze, bo pewnie wcześniej bym się zaprzyjaźniła z dynią...a tak zawsze było - co zrobić z resztą...

  • Autor: daga26 Data: 2010-12-01 19:14:44

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-02 20:13:06

    Upiekłam Twoje ciasto korzenne z dynią.

    Mam pytanie czy ja poszatkowną dynię mogę zamrozić?
    Ciasto jest super - i mogłabym je jeść i jeść...
    Tyle, że zużywa strasznie mało dyni - tego co mam to straczy na 10 placków...

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-02 20:27:25

    Nie polecam mrożenia surowej dyni - robi jej się coś niedobrego z konsystencją :{ Wydaje mi się, że kosteczki dyni dobrze jest wcześniej zblanszować, wówczas trzyma się doskonale w zamrażarce przez cały zimowy sezon.

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-02 20:48:50

    Ja nie chcę kosteczek - ja chcę wiórki z mojego brauna..

    Ale właśnei podejrzewałam - że skapcanieje.

    O ile kostki, przeznaczone do zupy kremu nie mają większego znaczenia - i tak zostaną zmiksowane, tak tutaj...

    No nic...Nie będzie zapasu ciasta...

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-02 21:32:12

    Właściwie to masz to samo, co ja w roku wymyślenia przepisu na korzenne ciasto z dynią. Cudowałam wtedy, jak tu zachowac dynię przez zimę w stanie umożliwiającym "zwiórkowacenie". Oczywiście (a może pradopodobnie, zakładając że ja głupia jestem) nie można.
    Ale chyba tajemnica przyjemności tkwi w dużej mierze w przemijaniu. Podobno nic tak dobrze nie smakuje jak oczekiwanie na rozkosze podniebienia. Wyobraź sobie, jak by Ci to ciasto smakowało, gdybyś je piekła raz w tygodniu :)

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-02 21:41:44

    Wiem, że najlepsze jest oczekiwanie na sezon..
    Tyle, że ja tej dyni mam dużo...Albo inaczej - ciężka ta dynia...

    Już nawet przygotowałą się do szarlotki dyniowej- inspiracja na Twoim przepisie - ale na moim kuchym cieście i na dużą blachę. Tyle, że jajka wyszły...
    No i dalej dynia siedzi w lodówce...

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-02 22:03:54

    Do tego roku myślałam, że przerobić wielką dynię to drobiazg. Pomrozić, podusić i powekować, zużyć na bieżąco. Drobiażdżek.
    Przestaje być drobiażdżkiem, gdy się okazuje, że:
    - masz mało słoików, mało miejsca w szafkach na gotowe przetwory, masz małą kuchnię i nie masz spiżarni
    - masz tylko trzy szuflady zamrażarki i zero szans na większą
    - a Twoja dynia ma 15 kilo!

    Jakoś udało mi się ją przerobić.
    Ucieszyłam się.

    A teraz się zastanawiam, czy naprawdę mnie zachęca wizja zjadania dyni raz w tygodniu :}
    Może by mnie i zachęcała, gdybym jadła ilości godne smoka wawelskiego lub miała mniej pomysłów na dania pozbawione dyniowego składnika. Hihi.

  • Autor: till Data: 2010-12-01 15:35:24

    Możesz zrobić placki ziemniaczano-dyniowe :)
    http://wielkiezarcie.com/recipe11253.html
    ja baaaardzo je lubię!

  • Autor: makusia Data: 2010-12-01 15:37:54

    Polecam Ci artykuł Wkn http://wielkiezarcie.com/article63076.html

  • Autor: Lucylla Data: 2010-12-01 19:19:29

    Ktoś z wż mnie nauczył mrożenia dyni. Najpierw duże kawały dyni ułożyć skórą do góry na blasze i do piekarnika na ok. godzinkę w temp. ok.160*C. Trzeba co jakiś czas wkłuwać w nią coś ostrego, i badać czy już miękka.Po ostudzeniu zdjąć skórę i z dołu okroić trochę.Zmiksować w malakserze. Podzielić na porcje i zamrozić. Własnie zrobiłam dziś z takiego mixu zupkę na ostro(trochę bulionu, imbiru szczypta i odrobina chili, serek śmietankowy topiony, sól, odrobinka cukru, łyżka soku z cytryny). Pychota.

  • Autor: ekkore Data: 2010-12-01 22:09:59

    Czemu mi nie powiedzieliście, że żeby obrać dynię - trzeba mieć maczetę?
    Myślałam, że mi ręka odpadnie...
    W końcy wymyśliłam, aby wykorzystać maszynkę do krojenia chleba - jakoś obkroiłam...

    A moze to jakaś wiekowa dynia - i powinnam sie jej pozbyć, mimo włożonej pracy?

    Bo o dyniach to ja wiem tylko tyle, że zupa jest dobra...

  • Autor: daga26 Data: 2010-12-01 22:10:58

    No dynia ciezko sie obiera hehe

  • Autor: Mari Data: 2010-12-01 22:40:30

    Najpierw pokroic na kawalki a dopiero pozniej, w pozycji "lezacej"  /na desce/ obcinac skore ostrym nozem - bardzo to ulatwia prace

  • Autor: mahika Data: 2010-12-02 22:06:54

    Zależy jaki gatunek tej dyni, bywa ciężko, do mojej 15 kilowej w tym roku 2 razy ostrzyłam nóż i obieranie rozłożyłam na 3 dni, bo mi się nie chciało szarpać troszkę...
    A takie mniejsze miałam to bez problemu nóż wchodził w nią.
    Kiedyś ktoś mi sprzedał przepis na skórki z dyni, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć co z tego miało by byc. Jak mnie oświeci to napiszę.

  • Autor: Lucylla Data: 2010-12-02 07:31:22

    Właśnie do piekarnika wkładamy wraz ze skórą! i dlatego ten sposób jest taki fajny, bo potem nóż wchodzi w dynię jak w masło.Przedtem też się męczyłam. Dziękuję pomysłodawczyni, bardzo, bardzo!

  • Autor: Kluko Data: 2010-12-02 10:21:01

    Ja Tobie polecam chutney dyniowo-pomarańczowy http://wielkiezarcie.com/recipe46332.html
    Co do zupy to musisz sama poszukać. Pełno tych przepisów tutaj :) Dżem z dyni izeczki też jest smaczny http://wielkiezarcie.com/recipe61395.html . Dynię można upiec razem z innymi warzywami wymieszanymi z przyprawami i ziołami i podać do obiadu.

  • Autor: Kluko Data: 2010-12-02 10:21:57

    No i dynia marynowana jest bardzo smaczna! Część dyni możesz zamrozić i przygotować sobie np zupę w innym terminie.

  • Autor: daga26 Data: 2010-12-02 19:14:25

    Nie wszystkie dynie trzeba obierac ja wiem ze hokijado nie trzeba obierac:))

  • Autor: mahika Data: 2010-12-02 22:08:22

    I taki pyszny świeży sok zrobiony w sokowniku, z dyni jabłek i marchwi chodzi mi po głowie, tylko dyni brak ;/
    Bardzo zdrowe. Surowa dynia ma mnóstwo witamin i tak przyrządzona to bomba witaminowa.

Przejdź do pełnej wersji serwisu