Forum

Kuchenne porady

pieczenie chleba

  • Autor: mary50 Data: 2011-01-05 21:01:59

    Mam zamiar upiec pierwszy raz w zyciu chleb i nie wiem jak sie do tego zabrac .Prosilaby o przepis /wyprobowany/dla nowicjuszy,zeby sie udal.Pieklam raz w zyciu drozdzowe ciasto,wiec nie mam zdnego dowiadczenia .Prosze sie nie smiac,ze "stara baba " nie potrafi upiec chleba.

  • Autor: Wkn Data: 2011-01-05 21:02:51

    To jeszcze nam napisz, czy planujesz piec chleb na drożdżach czy na zakwasie :)

  • Autor: jareksz Data: 2011-01-05 21:11:34

    Popatrz albo na przepisy ekkore

    http://wielkiezarcie.com/recipeslist.php?group=73&user=19805

    albo poszukaj w sieci blogu Mirabelki. Ja, stary chłop, korzystając z rad tam zawartych dałem radę. Powodzenia:)

  • Autor: mary50 Data: 2011-01-05 21:20:06

    Nie wiem jaki upiec.Chcialabym zeby byl smaczny i zeby sie ze mnie nie smiali w domu jak wyjdzie gnieciuch.Moze na poczatek jakis"prosciejszy" w wykonaniu. 

  • Autor: jareksz Data: 2011-01-05 21:30:16

    Ja chyba nie bardzo, oprócz tych linków, mogę pomóc. Sam "wskoczyłem" od razu w zakwas żytni ale tak na szybko to drożdżowe pszenne, sądzę, że nie mogą się nie udać,

  • Autor: gonia 1912 Data: 2011-01-05 21:56:21

    Chleb który ja często piekę,zawsze się udaje:do miski pokruszyć 10 dkg świeżych drożdży+2łyżeczki cukru+4łyżki ciepłej wody,odstawić. Do drugiej miski wsypać:6szklanek mąki pszennej+2 szklanki otrębów pszennych+2 łyżeczki soli +4 szklanki letniej wody wymieszać aż powstanie ciasto.dodać rozczyn wymieszać.Do dwóch natłuszczonych i wysypanych otrębami keksówek wlać ciasto,włożyć do zimnego piekarnika i piec godzinę od chwili gdy temperatura wzrośnie do 200stopni C.Można dodać do ciasta ziarna słonecznika,dyni,sezamu.

  • Autor: mary50 Data: 2011-01-05 22:14:11

    Dziekuje Ci bardzo za przepis"prosty jak budowa cepa"w sam raz dla mnie.Piszesz ze pieczesz taki chleb i jest dobry ,to chyba sprobuje upiec w sobote. Pozdrawiam .Maria

  • Autor: makusia Data: 2011-01-05 22:12:56

    Proponuję chleb dla początkujących( klik)
    lub chleb super szybki

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-01-05 22:33:55

    Jeśli chciałabyś upiec chleb na zakwasie to zapraszam do moich przepisów. Tam mam przepis na chlebek krok po kroku - jest bardziej pracochłonny niż drożdżowy, ale to taki prawdziwy swojski chleb. Nie jest gliniasty, nie kruszy się, długo zachowuje świeżość i ma chrupiącą skórkę.

    Najlepszy jest na zaczynie trójfazowym.

  • Autor: aggusia35 Data: 2011-01-07 19:54:46

    co to znaczy zakwas trójfazowy ?

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-01-08 11:53:05

    Trzy razy mieszasz z mąką i odstawiasz do kwaszenia. Taki stary zakwas ma inny smak, bo wybrana grupa drobnoustrojów go fermentuje.

  • Autor: ekkore Data: 2011-01-06 09:01:28

    Dla mnie samej chleby drożdżowe nie zakwaszane - to taki bułkowaty spód do pizzy. raz jako nowum można było zjeść - ale to nie jest chleb.
    Zdecydowanie bardziej wolę chleby zakwaszane - i nie ma to znczenia czy mocno drożdżowe czy minimalnie. Albo na zakwasie - ale to juz inny smak - i nie każdy potrafi sie do niego na początku przekonać. choć w miarę zaawansowania apety rośnie na takie właśnie chleby.
    W swoich przepisach mam sporo tego - wszystko moje własne eksperymenta.
    Do tego są jeszcze artykuły - może troche pomoże.
    Oczywiście strona mirabelki jak najbardziej pomocna i polecana.

    U nas najbardziej lubiany jest chleb z minimalną iloscią drożdży - bo w smaku jest najbardziej podobny do tego sklepowego. Ale przynajmniej wiadomo co jest w środku.
    Roboty nie ma wcale - nie ma żadnego zagniatania - a jedynie mieszanie łyżką. I małe szanse, aby nie wyszedł - ja na palcach jednej ręki mogłabym policzyć te przypadki.
    Warto zacząć od samej mąki pszennej - a jak przypadnie do gustu poeksperymentować z dodatkami i mąkami razowymi.
    A tu link do niego http://wielkiezarcie.com/recipe42631.html

  • Autor: daga26 Data: 2011-01-06 17:46:51

    musze powiedziec ze ladne sa te chlebki i chyba w sobote sama ktorys upieke oczywiscie z twoich przepisow :)

  • Autor: ulla* Data: 2011-01-06 21:31:38

    Właśnie mnie dopadła myśl pieczenia chleba,jako pierwszy zrobiłam ten ,co podajesz link. Wyszedł bardzo smaczny!!!! Zrobiłam na samej mące pszennej,ale już mi się chce eksperymentować z innymi mąkami,jak piszesz. Poczytam jeszcze artykuły. Przepisów na chleb masz tyle,że każdy na pewno znalazłby ten "swój" ulubiony smak.

  • Autor: ekkore Data: 2011-01-08 09:02:09

    A to mój chleb z wczorajszego wypieku.
    Z tego właśnie przepisu

    A dla porównania biały - dużo szybciej rosnie i ma większe dziury (ciasto jest lżejsze to i szybciej idzie w górę)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-01-08 11:59:01

    Popieram, popieram. Na zakwasie nie są suche, gliniaste, nie kruszą się, są puszyste, nie starzeją się. Upieczony chleb jak się go naciśnie powinien wracać do swojego kształtu, a z drożdżami się skleja, poza tym ma inny smak - taki bułczano-ciastowy. Spróbuję też upiec wg. Twoich przepisów.

  • Autor: Krystyna911 Data: 2011-01-09 09:07:28

    masz rację, ekkore. Jak chleb to tylko na zakwasie. Żaden drożdżowy chleb nie równa się z tym zakwasowym.

  • Autor: ekkore Data: 2011-01-09 09:25:47

    I tak i nie.
    Jak ktoś nie lubi kwaśnego smaku chleba - będzie mu bardzo trudno się przekonać.

    Ja akurat uwielbiam. Mojej siostrze udało się kiedyś ten chleb najprostszy przetrzymać ponad 24 godziny - w fazie drugiej (gdzie powinno być tylko 3) -miała maleńką dzidzię, która  nie dała jej szansy na zajęcie się chlebem. Gdyby nie kolor - mogłabym rzec, że miała pumpernikiel (no brakowało jeszcze słodkiego posmaku - ale kwaśnosć była zbliżona).
    ja byłam zachwycona smakiem - szwagier nie chciał jeść. inni niby marudzili - ale i tak chleb szybko zniknął.

  • Autor: domino29 Data: 2011-01-06 15:51:46

    Najlepszy chlebek , a zarazem najprostszy to http://wielkiezarcie.com/recipe26180.html
    Polecam, zawsze mi wychodzi, od pierwszego razu, jest smaczny, wystarczy zamieszac łyzką.Polecam dodać jedynie 1 szklankę płatków owsianych zamiast trzy i kminek mielony i w ziarkach.Pychota

  • Autor: daga26 Data: 2011-01-06 17:49:10

    ten przepis tez jest fajny i bardzo prosty :))

  • Autor: krysia64 Data: 2011-01-07 11:51:57

    Cieszę się że Ci samkuje :-)
    Chlebuś faktycznie jest prosty w wykonaniu i zawsze się udaje.
    Muszę spróbowac Twoją wersję z kminkiem.
    Ostatanio testując dodałam trochę melasy do chleba ale dodałam trochę maki wiecej .Wyszedł lekko słodowy,ale smaczny.
    pozdrawiam

  • Autor: daga26 Data: 2011-01-08 13:09:20

    dziasiaj bedzie pieczony chlebek zobaczymy jak wyjdzie bez termoobiegu

  • Autor: jaska2503 Data: 2011-01-06 21:43:32

    Dobrze też wychodzi chleb z żurkiem i również dobrze smakuje.Nie wkleję linka,ale nazwa chleba to
    Chlebuś żurkowy z przepisów Kotlinki.

  • Autor: ulla* Data: 2011-01-06 22:06:31

    Właśnie się na niego "nadziałam" http://wielkiezarcie.com/recipe27327.html i też muszę go wypróbować,bo wygląda bardzo apetycznie. Pozostał mi jeszcze zakwas żurkowy, może to być ciekawy smak.

  • Autor: megii013 Data: 2011-01-08 22:37:21

    http://wielkiezarcie.com/recipe53260.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu