Forum

Kuchenne porady

Pieczenie chleba w automacie

  • Autor: kr0pk4 Data: 2011-02-18 15:52:48

    Witajcie, mam problem związany z pieczeniem chleba w automacie. Za pierwszym razem jak piekłam chleb wszystko było ok. Ale od dłuższego czasu zauważyłam (wykorzystując ten sam przepis), że mój chleb zapada się :( Kiedyś miał wypułky wierzch, teraz jest do 1/4 wysokości chleba zapadnięty, a nie mam pojęcia dlaczego. Czy może mi ktoś pomóc co robię źle?

  • Autor: elaf Data: 2011-02-18 16:24:41

    Jeśli robisz wszystko tak samo, to nie wiem. Dla pewności przypomnę, że płynne składniki dajesz na dno, drożdże (suszone) w jeden róg, cukier w drugi a sól w trzeci, tak, żeby się ze sobą nie stykały.

  • Autor: kr0pk4 Data: 2011-02-18 20:12:41

    Ja robię tak, że najpierw płynne skłądniki, potem mąka, w środku robię dołek tam daje drożdże rozkruszone a po bokach tak, żeby nie dotykały drożdży sól i cukier, ale mieszałam to tzn. cukier stykał się z solą. Może to dlatego, następnym razem zrobię tak, żeby się nie stykało. Dziękuję za odpowiedź:)

  • Autor: makusia Data: 2011-02-18 20:31:19

    Również piekę chleb w automacie, cukier i sól wsypuję po przekątnej, a drożdże w dołeczek na środku, nie sądzę aby to była przyczyna zapadanie się Twojego chlebka, podejrzewam że to wina zbyt rzadkiego ciasta, spróbuj dać mniej wody. Ciasto podczas mieszania, powinno tworzyć kulę.

  • Autor: kr0pk4 Data: 2011-02-18 22:44:03

    A z jakiego przepisu pieczesz? Ja mam taki:
    100 g zakwasu - zakwas robię sama, w domu (zależy mi na chlebie z zakwasem)
    350 ml wody
    łyżka oleju
    540 g mąki (daję i zwykłą i z pełnego przemiału bo chcę właśnie z takim rodzajem mąki piec)
    łyżeczka soli
    2 łyżeczki cukru
    10 g drożdży
    i ziarna słonecznika na oko.

    Według Ciebie ile powinnam dać wody? Bo gdzieś czytałam że płynów powinno być 70% w stosuku do całkowitej masy mąki, więc z tego wychodzi, że ja powinnam łącznie wlać 378 ml płynów - czyli w tym także zakwas i olej, tak?

    Dziękuję za odpowiedź Makusia

  • Autor: makusia Data: 2011-02-18 23:40:26

    W moich przepisach znajdziesz dwa przepisy na chleb.
    Tutaj Ci podam proporcje mąki i wody/mleka
    Chleb razowy
                    MAŁY                                         WIĘKSZY

    waga chleba ok. 860 g                             1110 g
    woda          350 ml                                 500 ml
    margaryna/masło 25 g                           35 g
    sól 1 łyżeczka do herbaty                      1 ½ łyżeczki do herbaty
    cukier 1 łyżeczka do herbaty                 1 ½ łyżeczki do herbaty
    mąka typ 1050 270 g                             380 g
    mąka pszenno-razowa 270 g                  380 g
    drożdże suszone ¾ opakowania             1 opakowanie

    Używam mąki z suszonym zakwasem.

  • Autor: ursula Data: 2011-02-19 00:00:09

    witaj kr0pk4,
    sprawdzilam w mojej ksiazce (ja mam Black&Decker), jesli chleb sie zapada radza zmniejszyc ilosc plynu (woda, mleko) o 2 lyzki, dodac soli 1/4 lyzeczki i zmniejszyc ilosc drozdzy o 1/4 lyzeczki, oczywiscie najwazniejsze jest bardzo dokladne mierzenie skladnikow, a i jeszcze jedno, ja dodaje drozdze na ostatku, nie wolno im nigdy dotykac soli, tluszczu i plynow (u mnie kolejnosc jest nastepujaca: woda, potem sol, nastepnie cukier, maslo, maka, ziola, kminek itd, a na koncu drozdze),
    pozdrawiam serdecznie

  • Autor: falkor Data: 2011-02-19 01:47:19

    A może mąka "chwyciła" trochę wilgoci?

  • Autor: bietka Data: 2011-02-19 07:49:14

    Chleb się zapada bo -albo za dużo wody albo drożdży.Wiadomo że jedna mąka bardziej pije wodę inna mniej.Tu szukaj przyczyny.

  • Autor: kr0pk4 Data: 2011-02-19 10:51:38

    dziękuję za odpowiedzi, spróbuję dać mniej wody, jak będę piekła dam znać czy jest lepiej :)

  • Autor: mary50 Data: 2011-02-19 21:44:19

    Jezeli jest juz temat z chleba z automatu to mam pytanie czy warto kupic automat .W tym tygodniu jest dora cena i zastanawiam sie czy warto czy to nie bedzie tylko na jeden wypiek.Chleby w piekarni nie sa zbyt dobre moze "swoj"" wypiek bylby lepszy.Prosze o rade.

  • Autor: makusia Data: 2011-02-19 22:38:37

    Swój wypiek jest nieporównywalny ze sklepowym, piekę chleb dwa, trzy razy w tygodniu, zmieniam mąki, i ciągle mam inny, osobiście polecam automat.
    Sporo było na forum na ten temat, podaje Ci link, poczytaj:)
    http://wielkiezarcie.com/search.php?query=automat+do+chleba%27&search=Szukaj

  • Autor: mary50 Data: 2011-02-20 00:05:03

    Dziekuje za podpowiedz.Chyba zdecydyje sie na zakup.

  • Autor: lucyna67 Data: 2011-07-06 21:21:12

    Wiem, ze jest to spozniona odpowiedz ale....nawet jesli uzywasz maki tej samej firmy  to  zauwaz ze maka moze miec rozna wilgotnosc co wplywa na jakosc produktu, dlatego dobrze jest wazyc  make a nie sypac na cup (ang. miara :), mozesz sprobowac zmienic make. Powodem moga byc drozdze, po prostu zle!!!!  Bardzo dobre drozdze instant ktorych uzywam " Five Star" bread machine, specjalnie do  "automatu "-bread machine".

    W ksiazce dolaczonej do automatu masz dokladnie podane  "zachowanie wypieku"  i    "powody". W srodku automatu jest czujnik temperatury, wytrzyj go delikatnie. Odnosnie  kolejnosci wkladania produktow: w twoim automacie jest wyraznie napisane, jak wsypywac, bo w roznych automatach jest roznie.

    Ja uzywam Panasonic na USA, z dozownikiem na drozdze, nigdy nie mialam problemow. Pieke w nim chleby na zakwasie i drozdzach, chalki,pieke albo tylko wyrabiam samo ciasto,zawsze  wszystko jest OK.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-09 09:30:07

    Oprócz zbyt dużej wilgotności i niewłaściwych drożdży powodem też może być za ciepła woda/mleko, za mało soli. Wyrabiaj też dłużej, to ciasto stanie się bardziej zwarte.

Przejdź do pełnej wersji serwisu