Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

papryczka chili - hodowla

  • Autor: sylvija Data: 2011-02-20 10:20:03

    witam,

    przymierzam się do wysiewu papryczki chili - ziarna mam z owoców, których używam w kuchni.
    wysiewał ktoś z was paprykę chili - jak zrobic to umiejetnie?

  • Autor: aniaru Data: 2011-02-20 12:29:08

    Witaj ja kiedys wysiewałam papryczke zawsze wysiewałam 3 ziarenka do doniczki , później jak mi wykiełkowała i miala mniej wiecej ok 5 cm rozsadzałam. Zawsze mi sie udawała tzn pieknie kwitła pozniej miala zielone owoce a pozniej czerwone. Jeśli uzywa sie paryczki chili w kuchni bardzo przydatna. Tylko tzreba uwazac zeby od razu umyc rece jak jak sie przez przypadek po dotykaniu nasionek lub owoców dostanie cos do oka albo nosa albo buzi to wypalić może.
    W sumei dobry pomysł mam pare nasionek z hodowli z poprzednich lat to tez sobie wysieje. Dziekuje za pomysł (przypomnienie) i pozdarwiam.:)

  • Autor: toffik Data: 2011-02-20 12:32:08

    Ja od kilku lat je wysiewam i mam już nasiona ze swoich papryczek. Najlepiej rosną w szklarni. W gruncie krzaczek urośnie do pewnej wysokości najczęściej od 20cm i stanie, a i papryczek jest na nich mniej. W szklarni papryka chili dorasta do 1m wysokości czasem więcej (to zależy od pogody) i owoców jest na niej masa. Można też mieć papryczkę na parapecie od południowej strony.

    Wysiewam do zwykłego pojemnika. Podlewam i nakrywam woreczkiem foliowym, by zwiększyć wilgotność. Kiedy pojawią się pierwsze listki zdejmuję osłonkę. Trzeba je regularnie podlewać. Nie wolno jednak przelewać, bo sadzonki zgniją. Kiedy pojawą się drugie liście papryki pikuję do większych kubeczków o wysokości około 6cm. Gdy papryka podrośnie i ma już twardszą łodygę, a pogoda na to pozwala przesadzam papryki do szklarni. Teraz zostaje podlewanie i pilnowanie, by się chwasty nie pojawiły oraz ślimaki nie dobrały, bo nawet paprykę pepperoni mi zjadały:/ (problem z nimi rozwiązałam jak kupiłam specjalne granulki i wysypałam dookoła papryk- granulki nie szkodzą rośliną) Jak papryka zacznie wypuszczać pąki kwiatowe, a później zawiązywać owoce trzeba ją codziennie podlewać, ponieważ przesuszenie rośliny powoduje zrzucanie pąków oraz zawiązków owoców.

    Ja w ten sam sposób hoduję chili, pepperoni, paprykę czerwoną, żółtą, pomarańczową oraz fioletową.

  • Autor: pralina Data: 2011-02-20 19:13:52

    Może udałoby się wstawić zdjęcie? Jestem ciekawa jak wygląda taki krzew?
    Czy teraz mozna by już próbować zasadzić papryczki czy poczekać np. do wiosny?
    Zaciekwaił mnie ten wątek... Chętnie wypróbuję... Pozdrawiam:)

  • Autor: toffik Data: 2011-02-20 19:56:10

    Jasne, że udałoby się wstawić zdjęcie:) Niestety na zdjęcie trzeba poczekać do sezonu:)
    Ja papryki będę wysiewała za tydzień.

Przejdź do pełnej wersji serwisu