Forum

Gawędy o jedzeniu

demi glace- kto robił?

  • Autor: majolika Data: 2011-03-06 16:04:14

    W pobliżu mojego domku jest całkiem elegancki i drogi sklep mięsny.Mają tam jednak jedno  cudo-tzw kości wołowe.Naogół pełno na nich miąska. Niektórzy wprot kupuja je dla zwierzaków. Ja czaem na rosół, farsz(oczywiście z mięsa przy kościach). Są niebywale tanie=3 zł za kilo. Tym razem postanowiłam zrobić demi glace- bazę do sosów. Już opiekłam z mięsem i  myśle jak to dalej.Może macie, jakieś swoje doświadczenia kucharskie w tym względzie.?

    Z kuchennym pozdrowieniem.M

  • Autor: Bodek Data: 2011-03-06 17:38:33

    proponuje wziasc miesko wraz z duzymi kawalkami warzyw wrzucic na blache i do piekarnika -- piec az bedzie bardzo ciemne a nawet czarne po brzegach.
    nastepnie dolej czerwonego wina i dodaj troszke pomidorow z puszki.
    po zastepnych -- hmmm 10 minutach przezuc do garczka i zalej woda.
    gotuj na malym ogniu -- po wyparowaniu polowy wody - przecedz warzywa i kosci a reszte wlej do mniejszego garczka.
    zagesc zasmazka jesli chcesz zwykly demi glace --- ewentualnie zredukuj do 1 litra i podziel jako baze do innych sosow, np grzybowego.
    mam nadzieje ze jasno to napisalem :)
    pozdr.....

  • Autor: vikunia Data: 2011-03-07 21:02:07

    Przeżuc kości to troche ciężko będzie :) :) mam nadzieje że chodzilo Ci o przerzucenie

  • Autor: Rzymianka Data: 2011-03-06 17:40:21

    Kości opiekam w piekarniku razem z warzywami i przyprawami, potem przekładam do garnka , podlewam wodą i duszę na małym ogniu pod przykryciem, przecedzam i redukuję.

  • Autor: Bodek Data: 2011-03-06 17:41:44

    no popatrz a ja sie rozpisywalem :D

  • Autor: majolika Data: 2011-03-06 22:21:05

    Dzięki. Raz kiedyś robiłam, ale bez wina. Też opiekane i  nie chciało mi się potem zsiąść.Bo to powinna chyba taka wprost galareta wyjść. To rozlałam do małych pojemniczków i zamroziłam. Teraz chciałam bardziej fachowo, bo smak tego jest niebywały po dodaniu do sosów.Zaastanawiam się też nad problemem wywarów z kości. Podobno w dzisiejszych czasach niekoniecznie są zdrowe.

  • Autor: Rzymianka Data: 2011-03-07 14:15:59

    Ale za to jaka smaczna zupa !

Przejdź do pełnej wersji serwisu