Forum

Kuchenne porady

garnki rzymskie

  • Autor: belkot68 Data: 2011-04-03 10:04:53

     Ostatnio dużo czytam o tych garnkach,zdrowe gotowanie bez tłuszczu,naturalny smak,czy macie takie ,jakiej firmy i co w nich przygotowujecie?

  • Autor: Zośka Data: 2011-04-03 13:58:48

    Hej, mam włoską brytfankę Ceramica S. Martino od tygodnia i użyłam dołu do upieczenia chleba. Podobno z namoczoną górą wkłada się ciasto chlebowe do zimnego piekarnika, ale nigdzie tej informacji nie mogłam potwierdzić. Może ktoś wie? Na mojej brytfance widnieje napis "Brottopf", czyli napewno jest do chleba, ale może jeszcze do czegoś. Jutro znowu będe piekła chleb, ale tym razem z pokrywą.

  • Autor: bettybez Data: 2011-04-03 19:53:38

    mam Classsica http://www.roemertopf.de/english/roemertopf_klassik/klassik.htm
    i nie wyobrażam sobie życia bez niego. Piekę w nim rybę w jarzynach, kurczaka, chleb, ziemniaki...Smak jest fenomalny. Aha - zawsze piekę z pokrywką, jeżeli w niektórych przypadkach ją zdejmuję, to tylko na ostatnie minuty pieczenia.

  • Autor: Zośka Data: 2011-04-03 20:52:03

     A zdradzisz tajemnicę, jak pieczesz w tym chleb? Konkretnie chodzi mi o to czy wkladasz brytfannę z ciastem chlebowym do zimnego piekarnika? Czy zdejmujesz pokrywę pod koniec i czy skórka zdąży się zapiec? Jak z tym moczeniem pokrywy, 15 min wystarczy? Jak przygotowujesz dół, wystarczy posmarować oliwą? No, nie daj się prosić....

  • Autor: bettybez Data: 2011-04-03 21:15:56

    żadna tajemnica - namaczam obie części przez ok 30 minut, garnek zawsze wkładam do zimnego piekarnika. Nie zdejmuję pokrywy - skórka zapieka się i tak, bo ta woda, którą nasiąknęła glina wyparowuje w trakcie pieczenia. Nie smaruję oliwą, tylko albo otaczam bochenek w ziarnach (słonecznik, dynia) albo w płatkach owsianych (jeżeli w platkach to na sam spód garnka wysypuję płatki, wkładam bochenek i obsypuję go dookoła płatkami). Czasami trochę złapie z boku, ale łatwo odchodzi. Raz, kiedy wyrósł mi jak nie wiem, przykleił się do pokrywki, więc można pokrywkę posmarować tłuszczem i obsypać płatkami.

  • Autor: Zośka Data: 2011-04-03 22:04:58

    dzięki, bardzo mi pomogłaś.

  • Autor: belkot68 Data: 2011-04-03 22:05:06

    Witam.Ja też mam parę pytań.Myjesz w płynie czy wycierasz papierowym ręcznikiem .Czy po upieczeniu  ryb nie przechodzi zapachem i póżniej  np. chleb nie pachnie rybą?Masz jakies przepisy?

  • Autor: bettybez Data: 2011-04-03 22:16:17

    Jak mi przywrą warzywa, wtedy używam płynu, jeśli chcę szybko. Jeśli mi się nie spieszy, zostawiam w nim wodę na noc i potem udaje mi się go domyć normalną gąbką. Nie wycieram papierowym ręcznikiem - dolna część mojego garnka jest glazurowana wewnątrz - do jej osuszenia wystarcza zwykła ścierka kuchenna. Żadnej pozostałości zapachu nie zauważyłam ale może to dlatego, że piekę mrożonego mintaja. Nie wiem czy podobnie byłoby z np. pstrągiem czy łososiem - one wydają mi się bardziej aromatyczne.
    Co do przepisów - najlepsze dla mnie w garnku rzymskim jest to, że wkładasz tam cokolwiek i praktycznie wystarczy posolić, ew. popieprzyć czy dodać oliwy. Dla porównania - piekłam kurczaka na piwie w bardzo aromatycznej marynacie, i smakował nam bardzo ale ten sam kurczak upieczony bez żadnych przypraw poza solą w garnku rzymskim - to prawdziwe niebo w gębie, i już nie marynuję.

    Aha - nieglazurowanej pokrywki nie myję płynem, tylko ew. sodą, solą, szczotką

  • Autor: monami9 Data: 2011-04-04 10:16:49

    Też się przymierzam do takiego garnka, tylko trochę się obawiam czy będę wiedziała jak się nim posługiwać. Czy przy zakupie dołożona jest jakaś instrukcja użytkowani? I gdzie najlepiej taki kupić? Chodzi mi o pieczenie w nim właśnie chleba ale też chętnie bym robiła inne fajne rzeczy.

  • Autor: bettybez Data: 2011-04-04 13:21:38

    tu nie pomogę, bo ja kupiłam na targu w DE, za grosze, z instrukcją po niemiecku. Natmiast w stronie którą linkowałam wyżej są opisy co i jak z tym robić. Na pewno niczego skomplikowanego w tym nie ma: za każdym razem trzeba 1) namoczyć, 2) wstawić do zimnego piekarnika. Nieglazurowanych nie czyścić płynem do naczyń tylko samą wodą i szczotką. Po upieczeniu odstawiać najlepiej na deskę (nie na zimne powierzchnie, bo może pęknąć od różnicy temperatur).

  • Autor: ursula Data: 2011-04-05 03:23:27

    witaj,
    ja tez mam garnek rzymski - SchlemmerTopf, robie w nim chleb, warzywa, nadziewana papryke,  kurczaka, pieczenie, zeberka, gulasz, a nawet golonke, moj spod jest glazurowany, a pokrywa "surowa", ja zawsze, gdy pieke chleb - po namoczeniu (wkladam do zlewu obie czesci, zalewam woda i mocze przez 30 min.) smaruje olejem i wysypuje otrebami, dlatego, ze chleb rosnie i czesto zaczepi o pokrywke, tak, jak pisala bettybez -garnek wklada sie zawsze do zimnego piekarnika, nigdy nie wlewac zimnego plynu do goracego garnka, gdy wyciagniecie z pieca postawic na deske czy podstawke z korka,

    jesli chodzi o pieczenie chleba to ja robie to tak: mocze garnek, dobrze smaruje olejem i wysypuje otrebami, wkladam chleb do garnka, aby wyrosl (przykryty pokrywka), odkrywam, chleb nacinam, przykrywam, wstawiam garnek z chlebem do zimnego piekarnika, nastawiam tem. 230C, gdy piec osiagnie te temperature, wtedy szybko zdejmuje pokrywke, po 10 min. obnizam tem. do 220C (nie musicie), pieke okolo 35-40 min., ale to zalezy oczywiscie od wielkosci chleba i od piekarnika,
    chleb z garnka rzymskiego ma bardzo ladna skorke,
    pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu