Forum

Kuchenne porady

Proszę o pomoc w odtworzeniu przepisu

  • Autor: jagusia86 Data: 2011-04-14 08:39:52

    Witam kochani! Jadłam ostatnio wspaniały sos w chińskiej restauracji i przyznam, że jego smak nie daje mi spokoju. Bardzo proszę o pomoc w odtworzeniu jego składu - może ktoś z Was zna przepis na ten sosik.
    Rysopis poszukiwanego:
    Dodany do surówki z kapusty kiszonej i marchewki. Bezbarwny. Lekko oleisty. Chyba miał posmak octu i na pewno w jego skład wchodził jakiś aromat czosnkowy albo coś w tym stylu.
    Serdecznie dziękuję za pomoc. :)

  • Autor: Paola_r Data: 2011-04-14 09:33:19

    Obstawiłabym, że w sosie mógł być ocet ryżowy. Jest lekko słodkawy.
    Lub w ogóle to była jakaś gotowa tajska lub chińska gęsta mieszanka, typu sos chilli lub śliwkowy z przyprawami ?

  • Autor: jagusia86 Data: 2011-04-14 21:47:51

    Być może ocet ryżowy. Szczerze mówiąc nie wiem nawet jak to cudo pachnie ;) Na pewno nic ze śliwką ani nic z chili. To był przeźroczysty sos. W zasadzie nie był gęsty. Dziękuję za podpowiedź. :)

  • Autor: mareczka Data: 2011-04-14 14:56:07

     A może to ten przepis ? http://wielkiezarcie.com/recipe20905.html

  • Autor: jagusia86 Data: 2011-04-14 21:49:09

    Wydaje mi się, że to nie ten sosik. W tym "moim" nie było ani "Warzywka" ani imbiru.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-04-16 08:41:43

    Jagunia,mam pytanie-czy to na pewno była kiszona kapusta? Do takiej nie stosuje się chyba zakwaszaczy,przynajmniej nie spotkałam się z tym.Nie bedę robić z siebie specjalistki od kuchni chińskiej,ale po przejrzeniu książek nie znalazlam nic podobnego.Może to była biała lub pekińska,z dodatkiem kwaśnego sosu?
    Znalazłam jedynie przepis "Kapusta chińska kwaśno-słodka" w książce Katarzyny Pospieszyńskiej.
    Tam w składnikach sosu jest m.in.ocet,sos sojowy,olej,cukier,tzw rosół chiński (z dodatkiem imbiru),ostra papryka.
    Jeśli chcsz,mogę podać ten przepis,chociaż nie wiem,na ile jest zbliżony do poszukiwanego.

  • Autor: jagusia86 Data: 2011-04-17 23:30:18

    Jolu, na pewno była kiszona :) Wydaje mi się, że ten przepis, który znalazłaś to nie ten poszukiwany sosik - możliwe, że się mylę. Myślę, że to nie "to" dlatego, że ten mój był przezroczysty, a sos sojowy (o ile się nie mylę) jest brązowy, więc zabarwiłby sos. Nie czułam w tym sosiku żadnego imbiru ani wywaru. To było coś zimnego, oleistego, słodkawo - kwaśnego i mocno czosnkowego. Bardzo Ci dziękuję, że poświęciłaś czas na przeglądanie przepisów. Jeśli możesz, to proszę wklej przepis z Twojej książki - być może dokonałaś odkrycia i rozsmakuję się w jakiejś nowości :) Pozdrawiam :*

  • Autor: jolka60 Data: 2011-04-18 07:04:01

    Tak myślałam,że to nie ten,ale nic zbliżonego nie trafiłam.Skoro to kiszona kapusta,to trzeba szukać w sosach,a tych nie mam zbyt wiele w swoich chińskich przepisach.
    Takie przeglądanie mi też służy,dzieki niemu sama odkrywam coś,na co wczesniej nie zwróciłam uwagi.

  • Autor: aggusia35 Data: 2011-04-18 07:26:20

    jagusiu nie mam przepisu na ten pyszny są ale mam parę informacji dla Ciebie.
    Być może sos sojwy znajdował się w tym sosie możesz kupić jasny sos sojowy i ciemny.
    Kiedyś okrasa pokazywał jak sie robi taki sos myslę, że odtworzenie go może być trudne gdyż przygotowaną zalewą smaruje się liście kapusty pekińskiej i ta kapusta kisi sie w tej zalewie pół roku.
    ooo znalazłam zobacz
    .http://www.tvp.pl/styl-zycia/kuchnia/smaki-czasu-z-karolem-okrasa/przepisy/koreanska-kapusta-kimchi/3115727


  • Autor: jolka60 Data: 2011-04-18 07:29:50

    Właśnie miałam dopisać o tym jasnym sosie,ale mnie ubiegłaś

  • Autor: jolka60 Data: 2011-04-18 07:46:18

    Aggusiu,nie wiem,o jakim przepisie mówił Okrasa,ale kapustę,której przepis wkleiłas,nie kisi się tak długo .
    Zaręczam,że to nie ta i wiem,co mówię,gdyz w zeszłym roku robiłam ją kilka razy (bez sosu rybnego),mi.in wg przepisu M.Kuronia.Za każdym razem zmniejszałam ilość papryki  i czosnku o połowę (w niektórych przepisach musi być to papryka w płatkach lub drobno siekana,absolutnie nie mielona ) i wierz mi,nie wszyscy mogli ją przełknąc,taka jest ostra.Ilość czosnku i dodatki też są różne.Oryginalny,kilkugodzinny sposób wykonania również jest często skracany.
    Gdyby Jagusia ja jadła,zapamiętałaby na 100% przede wszystkim jej palącą ostrość.

  • Autor: jagusia86 Data: 2011-04-18 23:14:09

    Człowiek całe życie się uczy :) Na pewno skosztuję tego jasnego sosu sojowego :) Dzięki.

Przejdź do pełnej wersji serwisu