Forum

Kuchenne porady

Żurek a barszcz biały

  • Autor: lalasek Data: 2011-04-18 21:31:15

    Witam!

    Mam pytanie - dwa wielu z Was zapewne idiotyczne ;), ale ja mam od zawsze z tym problem ;)
    Jaka jest różnica pomiędzy żurem a barszczem białym?
    Jak czytam przepisy to nie widzę większej różnicy...
    Zapraszam w tym roku Teściów na śniadanie i nie chciałabym się zbłaźnic, a u nich zawsze serwowano żurek...

  • Autor: renataz36 Data: 2011-04-18 21:38:45

    Mam ten sam problem, dla mnie było bez różnicy. Ale koleżanka nie dawno podpowiedziała mi że u niej żurek to czysty barszczyk biały ( z kiełbasą, jajkiem czy z czym tam ochota), a barszcz biały to ten sam żurek ale... zabielany śmietaną.
    No i odtąd tak to właśnie wyróżniam. Choć wcale nie wiem czy tak jest naprawdę. Pozdrówka

  • Autor: carbonka Data: 2011-04-18 21:42:00

    jest różnica bo żurek jest na zakwasie z mąki żytniej a barszcz (tego nie jestem pewna) chyba z pszennej

  • Autor: carbonka Data: 2011-04-18 21:43:15

    aha ja i tak u siebie zawsze do żurku dawałam śmietanę, jajo i kiełbaską, tak jak moja mama. teściowa już nie zabiela

  • Autor: majolika Data: 2014-03-14 00:52:03

    Ja wciąż z radością podglądam u was i uczę się różnych odmian. Przyznam jednak, że najlepszy jaki jadłam to w jakiejś knajpie- czysty żurek z plastrami podsmażonej wędzonej kiełbasy i zezłoconą cebulą. Ziemniaki osobno.To chyba zalewajka, nie?

  • Autor: toffik Data: 2011-04-18 21:47:50

    U mnie w domu od zawsze żurek robiło się z zakwasu na żurek kupnego lub robionego przez babcię. W  skład żurku zawsze i niezmiennie wchodzi zakwas, grzyby, pokrojona w paski cebula oraz pokrojona w talarki marchewka. W zależności od świąt to na Boże Narodzenie jest on bez białej kiełbasy, bo u nas tradycyjnie jest podawany na wigilię, a ona jest bezmięsna, a na Wielkanoc ją zawiera.
    Natomiast barszcz biały to u nas w domu nic innego jak rosół z dodatkiem śmietany i zakwaszony odrobiną octu lub soku z cytryny.

  • Autor: Kluko Data: 2011-04-18 22:01:16

    U mnie żurek to jest na bazie wywaru z białej kiełbasy z podmażaną kiełbasą podwędzaną. Doprawiany jest majerankiem, czosnkiem i chrzanem. Oczywiście jest zabielany śmietaną:)
    A barszcz biały jest na wywarze z gotowanego wędzonego boczku i podwędzanej kiełbasy. Nie dodaję majeranku, ale zabielam śmietaną:) U mojej żony w domu rodzinnym podawało się gorący barszcz, a każdy sam wkajał sobie jajko gotowane, kiełbasę i boczek z gotowania barszczu oraz ścierał sobie świeży chrzan. Bardzo szybko przejąłem tą tradycję:)
    Oby dwie zupy przygotowuję na bazie zakwasu żytniego:)

  • Autor: ekkore Data: 2011-04-18 22:21:10

    U mnie w domu sie nei gotowało - ani żurku ani barszczu białego.
    Razem z mężem w pakiecie otrzymałam zwyczaj żurkowy - bo to było w jego domu.

    Podpatrujac teściową, kombinując samodzielnie - musi być dosyć gęsty, czysty, na wędzonce (białej nie używali), z pokrojoną w kostkę szynką i jajem - każdy sam dla siebie lub wcześniej przygotowane na misce - do nakładania. Do tego samodzielnie tarty chrzan.

    Ja to po swojemu zmodyfikowałam -wykorzystuję gotowy zakwas (mam swój ulubiony), zagęszczacz stanowią zmiksowane warzywa (jakoś nie umiem pogodzić się z marnowaniem warzyw - bo odkąd tradycyjna sałatka wyszła z mody nie ma co zrobić z nagotowanymi marchewkami, selerami i pietruszkami) oraz mąka - ta z zakwasu (nadaje specyficzny smak) i jak potrzeba - to jeszcze zwykła. Doprawione majerankiem i chrzanem ze słoika - żeby na stół trafia zupa z pazurem (potem każdy sobie sam dotrze chrzanu według potrzeb)
    Do tego biała - bez której trudno mi przeżyć wielkanoc.
    I jajo, i szynka

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2011-04-20 19:23:50

    Ja dodaję jeszcze biały ser pokrojony w kostkę i zalewam gorącym żurkiem /barszczem/ tez dobre:) albo dodaje ser feta tez w kostkach i zalany gorącym wywarem.

  • Autor: majolika Data: 2014-03-13 05:11:11

    Wśród moich przodków ani żurek, ani barszcz biały był nieznany. Moi kuzyni z Mazowsza do dziś się krzywią ))Na Warmii, gdzie od urodzenia mieszkam to też była egzotyka))To ja pierwsza bywając w górach, na pogórzu -nauczyłam sie gotować zurek, biały barszcz i zalewajkę od gospodyń, gdzie rozbijaliśmy namioty obozowe)). Moja śp mama zachwyciła się tą zupą, a mój śp wujo, który pochodził z okolic Częstochowy, zagłębia żurkowego podpowiedział mi dużo na ten temat))Żurek to była zupa biedaków. Zakwas, warzywa  i ziemniaki. Jak były jajka to było dobrze, a wędzonki to tylko od święta i wtedy robiono zakwas delikatniejszy-i wychodził świąteczny, bogaty, ale fantazyjno-delikatny....biały barszcz.

  • Autor: agulinia Data: 2011-04-18 22:21:22

    Do poczytania o tych różnicach czy nie różnicach

    http://nicalbonic.blox.pl/2007/03/ZUREK-CZY-BARSZCZ-BIALY-HISTORIA-PEWNEJ-ZUPY.html

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-04-18 22:29:18

    Wywar mięsny w obu może byc ten sam, ale

    BARSZCZ BIAŁY - jest zakwaszany octem, zabielany śmietaną, przyprawy jak w żurku, ewentualnie może być dodawany dowolny zakwas, ale czysty - bez mąki lub bardzo małą jej zawartością
    ŻUR - na zakwasie z mąki (i z tą mąką, przez co jest gęsty), tradycyjnie czysty bez śmietany, ale może być i zabielany śmietaną (wtedy już nazwałabym go barszczem białym)

  • Autor: jareksz Data: 2011-04-19 07:56:24

    U mnie w domu był tylko biały barszcz, żurek poznałem i polubiłem duuużo później. Biały barszcz to była zupa, często na podrobach, np. płuckach, z ziemniakami koniecznie w słupki, zakwaszona octem i zabielona śmietaną.

  • Autor: teresa55 Data: 2011-04-19 08:39:31

    żur - z zakwasu z mąki żytniej ( ma taki jasno bezowy kolor )
    barszcz biały - z zakwasu z mąki pszennej ( jest bielszy od żurku ).

    Jajko, kiełbaska biała czy wędzona to juz dodatek w zalezności od  upodobań .

  • Autor: J.K45 Data: 2011-04-20 10:31:08

    Według mnie,masz całkowitą racje .Chodzi tu o inny rodzaj mąki .Pozdrawiam Jadzia

  • Autor: Scooby Data: 2011-04-19 09:06:29

    Jak dla mnie to żurek jest kwaśniejszy a barszcz biały gęsty i nie kwaśny,ale tak ogólnie to dla mnie bez różnicy.A ty rób to co Ci pasuje a nie patrz,że u teściowej jest żurek.U mojej też jest żurek,a ja robię barszcz biały z białą kiełbasa i jest super.A teściowej nie zamierzam wchodzić w dupe jak jej nie pasuje to niech nie je-proste i logiczne.Co ja mam całe życie komuś ciągle w czymś dogadzać bo u niej to i tamto-ja jeszcze na głowe nie upadłam!!!!

  • Autor: anna-gu Data: 2011-04-20 13:44:31

    Moja babcia pochodząca z okolic Bochni gotowała barszcz biały na serwatce.Była to zupa kwaśno-słodka, zabielana maka i śmietaną, podawana z ziemniakami. Wielkanocna wersja barszczu białego na serwatce - gotowany z wędzona skórką boczku, z korzonkiem chrzanu, lisciem laurowym, zielem angielskim, podbity prawdziwa wiejską śmietaną. W smaku wyraźnie kwasno-słodko-chrzanowy. Do tego wkrojone wędliny i jajka na twardo. Żur  natomiast babcia kisiła na owsianej mące.

  • Autor: majolika Data: 2014-03-13 04:50:47

    Żurek jest na zakwasie z maki razowej żytniej, a biały barszcz (dlatego delikatniejszy w smaku)-na zakwasie z razowej maki pszennej. Zalewajka to rodzaj żurku więc podobnie do niego.

  • Autor: majolika Data: 2014-03-13 04:54:44

    PS- biały barszcz-delikatny- może być na innych delikatnych kwaśnych bazach, czyli na serwatce,kwaśnym mleku itp.Różnie to bywało w różnych regionach Polski, ale różnica jest ta sama- biały barszcz- delikatniejszy w smaku.

  • Autor: majolika Data: 2014-03-13 05:19:18

    Popatrzcie na etykiety zakwasu butelkowego w sklepach. Biały barszcz- mąka razowa pszenna. Żur- maka razowa-żytnia.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-03-13 07:24:54

    Ile osób, ile regionów  - tyle opinii. Według mnie różnica jest taka jak między szarlotką a jabłecznikiem (o co kiedyś pytałam). Czyli żadna. Jak się ugotuje na zakwasie z mąki pszennej i nazwie żurkiem to też dobrze. U mnie w domu zawsze się gotowało barszcz biały, ja gotuję barszcz biały, zakwasów żadnych nie dodaję, bo nie lubię. A jak kiedyś najdzie mnie ułańska fantazja to nazwę to żurkiem. 

    Ugotuj co ugotujesz, teściom powiedz, że to żurek w waszego starego rodzinnego przepisu. Albo barszcz biały ze starego rodzinnego przepisu...

  • Autor: mariateresa Data: 2014-03-13 21:17:33

    To wcale nie jest idiotyczne pytanie.   Tak jak Kolezanki piszą,  różnica jest w zakwasie -  mąka żytnia / pszenna.    Barszcz biały jest  "matowy"  a zurek  (bez śmietany )  zawsze  "szklisty". 

    Zrób experyment -  to drogo nie kosztuje  -  kup w markecie po 1 saszetce -  barsz biały i żurek staropolski.  Ugotuj jak w przepisie.

    To juz nie dotyczy Twojego pytania,  ale jest jeszcze trzecia zupa tego typu, mianowicie  kwas.  Po prostu nazywa się  kwas.    

    Najlepszy  na  tylnej golonce  albo na ogonach -  w tańszej wersji  na nóżkach lub kolankach wieprzowych.     Gotujesz mięso z warzywami i przyprawami na wolniutkim ogniu  ( jak rosół )  min.  2 godziny,  przecedzasz,  i zalewasz kwasem z kapusty.   Duzo majeranku, -  można zabielić albo nie.  Do przyjadania ziemniaki pure'  tak bogato kraszone, az się świecą.   I na koniec golonka z musztardą podzielona sprawiedliwie.    Milion kalorii -  ale ten smak ....

    Nie wiem czy w całej Polsce,  ale  na linii  Bydgoszcz -  Gniezno - Poznan  -  kwas kupuje sie w pół litrowych plastikowych butelkach -  stoją  na regale chłodniczym obok żurków.   

    Pozdrawiam i powodzenia !

  • Autor: reni@ Data: 2014-03-17 19:11:38

    u mnie taka zupa nazywa sie kwasne, tylko zakwaszana octem, dzisiaj gotowalam na obiad.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-03-19 19:49:57

    - i wiem coś nowego -  bo o zakwaszaniu wywaru octem nie słyszałam.  Jako większe  dziecko  biegłam do warzywniaka,  gdzie stały wielkie beczki  i pani nalewała mi do słoika kwasu z kapusty.  Klient ze słoikiem w ręce to był częsty  widok.

  • Autor: Misia999 Data: 2014-03-27 15:53:03

    Dla mnie: w żurku jest też kiełbasa, cebulka i skwarki :) jest bardziej kwaśny i bardziej płynny. Barszcz biały jest delikatniejszy i gęstszy. Ja po tym odróżniam :) ale jedno i drugie robię z takiego samego koncentratu do żurku z profi :P

Przejdź do pełnej wersji serwisu