Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Maliny

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2011-05-12 21:26:22

    Może ktoś wie coś na ten temat......Otóż moje maliny, owocujące jesienią /Polana/ na wiosnę w ogóle nie wypuściły nowych pędów. Wprawdzie były już "wiekowe", ale zaskoczyło mnie to nagłe ich wyginięcie. Działkę mam już zagospadarowaną i nie mam możliwości, aby posadzić je /jesienią chyba/ w nowym miejscu. Czy i kiedy mogę zrobić nowe nasadzenie w dotychczasowym miejscu? A gdybym część ziemi wymieniła? Będę wdzieczna za każdą podpowiedź.

  • Autor: urszulka Data: 2011-05-13 09:42:23

    moze wymarzły ale mozesz na tym samym miejscu posadzic nowe. Ja mam długo na tym samym miejscu mi owocuja.

  • Autor: Kluko Data: 2011-05-13 14:09:38

    Myślę, że jeśli Ci faktycznie wymarzły, to w każdej chwili jak będzie miała nowe sadzonki, to możesz je wsadzić na to samo miejsce. Warto by było podrzucić trochę kompostu, żeby ziemia miała inną konsystencję. Może warto by było podrzucić jakimś nawozem (naturalny obornik lub sztuczny). Ja jakiś tydzień temu sadziłem maliny, bo żonie udało się załatwić sadzonki. Stare maliny wykopałem i w to samo miejsce po podrzuceniu kompostu i nawozu ptasiego, wsadziłem nowe maliny. Na razie stoją ;)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2011-05-13 15:29:05

    Dzięki za podpowiedzi i sugestie. Sama nie wiem czy wymarzły czy ze starości się zbuntowały, ale u sąsiada jest to samo /jego były nieco "młodsze" bo ja mu dawałam sadzonki/, ale sąsiadka z drugiej strony  działki ma ok.
    Wszystko jedno, spróbuję tak jak mówi Kluko, może jeszcze teraz a może jesienią posadzę.
    Dziękuję i pozdrawiam.

  • Autor: Wkn Data: 2011-05-13 16:16:05

    Na Twoim miejscu posadziłabym jeszcze teraz - właśnie jakąś późną odmianę, która będzie owocować pod koniec sierpnia lub we wrześniu.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2011-05-13 16:21:58

    Dzięki za odzew, tak zrobię, o ile dostanę jeszcze sadzonki Polany, bo tą właśnie chcę i ona owocuje dopiero jesienią

  • Autor: ika Data: 2011-05-14 10:13:33

    Ja maliny zawsze przycinam po pierwszych przymrozkach,tzn pedy które owocowały tuż nad ziemia,odmiany POLAN oraz BESKID wręcz muszą być co roku przycinane,a na wiosnę ślicznie sie opuszczają.Maliny muszą być posadzone na nasłonecznionym miejscu oraz najlepiej osłoniete nie na przeciagach,ponieważ suchy i mrozny wiatr może je uszkodzić.

Przejdź do pełnej wersji serwisu