Forum

Kuchenne porady

Brązowy cukier

  • Autor: Daria P. Data: 2011-05-19 16:22:30

    Czy brązowy cukier można zrobić sobie samemu? Mam na myśli to, że jest skarmelizowany, wiec może zwykły biały cukier mogę sobie przesmażyć?

  • Autor: jareksz Data: 2011-05-19 16:32:18

    Brązowy cukier to niby z trzciny cukrowej ma być, choć pod tą nazwą też jest sprzedawany zwykły buraczany z dodatkiem melasy. A tak w ogóle: to cukier biały czy brązowy to jedna i ta sama sacharoza.

  • Autor: peggy83 Data: 2011-05-20 11:40:50

    Sacharoza tak, ale melasa ma coś tam więcej...

  • Autor: jareksz Data: 2011-05-20 11:47:17

    Ale ile tego jest... Mam w kuchni brązowy cukier, nawet chciałem wczoraj sprawdzić z czego, ale zapomniałem oczywiście. Nie używam go do słodzenia herbaty bo ma coś tam coś tam. Do dekoracji wypieków, do ciasteczek... ładnie wygląda jak się trochę roztopi.

  • Autor: peggy83 Data: 2011-05-20 20:35:13

    Kierowana ciekawościa sprawdziłam swój cukier. Trzcinowy, dark muscovado (przynajmniej tak piszą). Jak dla mnie pychotka... wyzarłabym cały prosto z woreczka... A dodaje głównie do ciast (mam taki przepis na brownie z tym cukrem, bodajże Nigelli) i do chlebków można dodać - zamiennie z miodem jak narazie próbowałam. Do chlebów kusi mnie tez zakup melasy, tylko zastanawiam sie czy potem wykorzystam, bo ostatnio mało czasu na pieczenie, oj mało...

  • Autor: agik Data: 2011-05-19 17:01:07

    Możesz sobie zrobić :)
    Nie ma takiego prawa, które mogłoby Ci tego zabronić :)

    Zależy, co chcesz uzyskać? Jaśli chcesz fajne mieszadełko ze skarmelizowanego cukru - np do drinków- rób smiało.
    Jeśli chcesz crustę do deserów- śmiało rób- efekt na pewno będzie wizualnie bardzo atrakcyjny.
    Mozesz sobie zrobić karmel i pociagnąć nitki- jako dekorację deserów, czy sałatek- efekt piękny i widowiskowy.

    Brązowy cukier powinien być z trzciny cukrowej. Jego wartość kaloryczna jest zbliżona do cukru z buraka ( minimalnie mniejsza), walory zdrowotne? Czy ja wiem? Cukier to cukier. Nie ma sensu się oszukiwać, że jest inaczej.

    Stosując cukier trzcinowy smak zmienia się minimalnie, kolor też, niemniej jednak, ja wolę cukier trzcinowy, niż karmelizowany biały cukier.

  • Autor: Daria P. Data: 2011-05-19 17:15:54

    właśnie chodzi mi o to, żeby uzyskać lekko brązowy kolor w kruszonce do tarty, bo w przepisie jest brazowy cukier, ktory nadaje tego koloru, ale jesli piszesz, że smak nie różni się bardzo, to może wystarczy dac bialy cukier, a sode, zeby zmienila kolor kruszonki,

    ale to tylko moje pomysly, nie wiem czy to dobry pomysl bo jeszcze kruszonki z soda nigdy nie robilam, ale wiem, że w ciescie zmienia kolor na brazowo, nie jestem specjalista wiec kombinuję :)

  • Autor: agik Data: 2011-05-19 17:34:18

    A soda po co?
    Żeby degustujący mieli zgagę?

    Jeśli chodzi wyłacznie o brązowy kolor- to przypal biały cukier ( np tak jak w creme brule), cukier trzcinowy ma minimalnie inny smak. Bez sody...

  • Autor: domino29 Data: 2011-05-19 21:18:46

    Nie wydaje mi się ,żeby biały cukier dało się przesmazyć na brązowy bo sie po prostu roztopi i powstanie karmel.

Przejdź do pełnej wersji serwisu