Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Moja mama kojarzy mi się z...

  • Autor: nadia Data: 2011-05-25 22:41:03

    Chcialabym, zeby kazdy sie wypowiedzial,z jakim ciastem kojarzy sie jego MAMA, wspomnienia i zapachy z dziecinstwa a moze cos wiecej... Zapraszam do wspomnien :)

    Z moja mama kojarzy mi sie zapach drozdzowki i paczkow, ktore swym zapachem paralizowaly na chwile malego zarloka a zaraz potem zaczal uaktywniac sie nos i zaczelo sie tropienie paczkow. Paczkow, ktore zawsze byly skrzetnie skrywane przez mame na podwieczorek. Niestety, wscibski nos zawsze znalazl te pachnace dziela mamy i nigdy mniej, niz jeden paczek, znikal w otchlani szczesliwej buzi :)
    Moja mama jest moim slodkim paczusiem, swiezym, delikatnym, pachnacym za ktorym wszedzie pojde. Moja mama to zapach swiezych powidel sliwkowych z naszego ogrodu, ktorymi byly nadziewane paczki...
    Kocham Cie Mamo! :)
     

  • Autor: as Data: 2011-05-25 22:44:30

    Jeżeli chodzi o jedzenie to moja mama kojarzy mi się z:
    1. tort: biszkopt z masą kakaową
    2.sałatka z buraczków konserwowych.
    Dodam, że to było bardzo dawno. 

    Dopisano 11-05-25 23:00:13:

    oj i andrut z masą kakaową. Musiałam stać przy kuchence i przez pewnie 2 godz w upał mieszać na gazie mleko z cukrem by się nie przypaliło.

  • Autor: Wkn Data: 2011-05-25 22:54:49

    ...ze stwierdzeniem "tylko spokój może nas uratować" - po niezliczonej ilości razów, kiedy musiałam tego wysłuchać, na każdy kolejny reagowałam wewnętrznym zabulgotaniem. Do dziś jestem uczulona na to sformułowanie :}

    A teraz do rzeczy: moja mama kojarzy mi się z ubijanym na parze ciastem z jabłkami. Piekła je z zegarmistrzowskim wyczuciem czasu, raz na tydzień, w sobotę, ewentualnie w niedzielę. Słysząc "trzep trzep trzep" o metalową wyszczerbioną miskę i na widok pupy mamy z węzełkiem od troczków kwiecistego fartuszka dostawałam słodkiej czkawki :} Czasem na stole pojawiały się murzynki, ale to już wiecie, bo popełniłam mamowy artykulik :)
    Ciekawe, że to nieszczęsne ciasto jabłkowe, na które w dzieciństwie nie mogłam patrzeć z powodu przejedzenia, teraz wspominam z uśmiechem i myślę ze smutkiem, że chyba nie zdołam nauczyć się piec takiego samego.

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-05-25 23:01:43

    Oczy mi sie spociły.

    Jeśli chodzi o wypieki to pierwsze miejsce zajmują ciasteczka z mąki, jaj i sera smarowne białkiem, posypane grubym cukrem i upieczone na złoto.
    Były cienkie, kruche i przepyszne.

    Nie jadłam ich już 22 lata i nie zjem niestety.
    Moje nie mają takiego smaku, brakuje w nich Matczynego serca.

    Dopisano 11-05-26 21:35:24:

    Twoje ręce popękane od życia
    Twoje słowa twarde od niewygód
    Twój uśmiech słodki i skromny
    Twoich oczu blask ogromny
    Schemat życiao dczytuję z twarzy
    Wiem kiedy cierpisz, kiedy marzysz
    Twoje serce zamknięte na klucz milczenia
    Nikt nie docenia matczynej zadumy


    Ten wiersz znalazłam kiedyś w jakiejś gazecie.

  • Autor: Haijle Data: 2011-05-25 23:03:02

    A moja mama kojarzy mi się z biszkoptem z bitą śmietaną, truskawkami i galaretką. W truskawkowym sezonie to własnie ten placek najczęściej gości na naszym stole. :) Dzięki mamie mieliśmy bardzo słodkie dzieciństwo, kocham ją :)

  • Autor: marzenulka Data: 2011-05-26 00:16:35

    Moja Mama kojarzy mi się z: Całorocznym ciastem z owocami. Ciasto to gościło u nas w domu co tydzień w soboty To było moje pierwsze samodzielne ciasto, lecz nie tak dobre jak Mamy. Wszystkiego dobrego Mamo!!!

  • Autor: Lea2 Data: 2011-05-26 00:30:07

    Moja mama piekła różne ciasta, a szczególnie znakomite torty i to koniecznie z wyśmienitą masą serową. Przepyszne były też ciasta drożdżowe z dużą ilością kruszonki, jabłeczniki z mieszanych jabłek, placki ze śliwkami oraz pączki z dżemem owocowym z naszego ogrodu i kruchutkie faworki, a także ciasteczka ze skwarek,  smażone serowe ciastka z dziurką i jeszcze kruche ciastka kręcone przez maszynkę do mięsa.  Właśnie z takimi zapachami pieczonych i smażonych wspaniałości kojarzy mi się moja mama.:)

  • Autor: jolka60 Data: 2011-05-26 06:35:23

    W mojej pamieci zostały głównie pyszne drożdżowe bułeczki z serem (swojskim).Miałam tylko problem,ile razy wziełam je do szkoły,tyle razy obywałam się smakiem,wszystko "zżarli".
    Podziwiałam mamę,skąd brała czas i siłę,aby je dla mnie upiec?Pózniej zrozumiałam,gdy piekłam je czasami dla swoich dzieci.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2011-05-26 07:11:28

    Moja Mama i wypieki........ciasteczka z amoniakiem i ciasta kruche z różnymi nadzieniami.....tych kruchych to szczerze wówczas nie cierpiałam, a teraz....mnie takie kruche ciasto nigdy nie wychodzi.....
    no i jeszcze, a może przede wszystkim pierożki z ciasta drożdżowego nadziewane kapustą z dodatkiem kaszy gryszanej i tzw. podpłomyki z cebulą /cebularze jak mówią niektórzy/.....mniam.....

  • Autor: jolka60 Data: 2011-05-26 07:20:34

    No,właśnie,jeszcze pierogi z mięsem i zupa marchwiowa.

  • Autor: Bożena.B. Data: 2011-05-26 07:09:56

    Moja mama kojarzy mi się z ciastem drożdżowym pieczonym w sobotę  jak też bułeczkami drożdżowymi. Prostym ale pysznym obiadem , który czekał na mnie jak wracałam ze szkoły ( choć mama pracowała ). Teraz od czasu do czasu mama robi niespodziankę i piecze pyszne pączusie dla mojej rodzinki ( choć jest już po 70) . Ja odwdzięczam jej się też różnymi niespodziemkami kulinarnymi (zawsze je chwali pod niebiosa - takie są mamy:)Kocham ją bardzo!!!

  • Autor: kokarda Data: 2011-05-26 07:24:32

    bezpieczeństwem i miłościa

  • Autor: madzina Data: 2011-05-26 07:51:12

    Moja Mama Halinka kojarzy mi się ; z drożdżowymi bułeczkami z serem i powidłami nazywaliśmy je pampuszki , a babcia było to drożdżowe ciasto przeplatane jak chrust ,pieczonne na głębokim tłuszczu potrzepane cukrem pudrem pycha wspomniene!!!

  • Autor: anboku Data: 2011-05-26 07:52:10

    Jeśli chodzi o jedzenie to sernik w kruchym cieście z kakao oraz królik w sosie własnym z ćwikłą. 
    Nigdy też nie zapomne jak gotowała kurę na obiad i obgryzała maleńkie kęsy mięsa z kostek szyi tejże kury. Mówiła nam, że to mięso lubi a teraz po latach wiem, że to była jedyna porcja mięsa jaka jej została po obdzieleniu nas siódemki dzieci tym co lepsze... Oj biednie u nas wtedy było. 
    KOCHAM CIĘ Mamo i serdecznie dziękuję-za wszystko!

  • Autor: Mimi Data: 2011-05-26 08:04:20

    Z... zakalcem! Moja mama nie potrafila piec ale czasem postanowiła popelnić ciasto. Murzynek grubości 1cm lub półpłynna drozdżówka to standard. Jednak te fiolkowe oczy i zawsze obecny uśmiech rekompensowały wszystko. Nigdy tego nie zapomnę Mamusiu..............................

  • Autor: teresa55 Data: 2011-05-26 08:22:15

    A mnie się moja mama kojarzy z bezpieczeństwem i miłością. Pamiętam do dzisiaj zapach jej czystej skóry, gdy leżałam do niej mocno przytulona. Zapach drożdżówki lub sernika pieczonego na niedzielę. Zapach farby drukarskiej z książeczek ''poczytaj mi mamo'', które kupowała nam ( mnie i mojej siostrze) często. Nie ma juz mojej Mamy 10 lat, ale te bezcenne wspomnienia pozostaną do końca mojego życia.
    Miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Dziekuje, Mamo.

  • Autor: Beata500 Data: 2011-05-26 08:29:54

    Moja Mama to wulkan energii od zawsze, z nią można góry przenosić.Dzisiaj ma 71 lat, a jest bardzo aktywna.Kojarzy mi sie ze strzykawką, zawsze ktoś z sasiadów potrzebował jej pomocy.

    Wycieczki, to jej pasja.Najpierw ja z nią jeździłam, potem moja córka, a teraz dzieci mojej dużo młodszej siostry.

    Kuchnia , to zapach robionych dżemów, powideł.Robi je do dziś , a potem obdarowuje rodzinę.

  • Autor: liliana43 Data: 2011-05-26 10:00:04

    Moja mama kojarzy mi się z naleśnikami z prazonymi papierowkami
    piernikiem i pączkami :)

  • Autor: alicja37 Data: 2011-05-26 10:00:06

    Było kiedyś tak dobrze w długie fałdy sukienki
    schować głowę, wiedzieć, że mnie nie ma.
    Mocno, głośno śpiewało we mnie serce maleńkie
    ogromnego szczęścia poemat.

    Dni były pełne Ciebie i sny, jak Ty ciepłe,
    i każda radość miała Twój głos, Twoje imię.
    Nie wiedziałem, co znaczy nienawidzić i cierpieć -
    byłem z Tobą, Ty byłaś przy mnie.

    Dzisiaj masz oczy już nie takie jasne
    jak kiedyś, gdy mnie w ręce brałaś uśmiechnięta.
    Tyle dni dobrych i złotych i dobrych rodziło się, gasło,
    a tylu już dni nie pamiętam.

    Urosłem. Trzeba było stromą drogą od Ciebie odejść.
    Zostałaś cicha i mała. Co dzień się o mnie martwisz więcej.
    A przecież piersi szerokie za ciasne mi na oddech,
    a przecież mógłbym Ciebie jak dziecko wziąć na ręce.

    Pewnie nigdy nie myślałaś o mnie,
    nosząc pod sercem,
    ani potem, tuląc do piersi,
    że urodzisz i wychowasz - płomień.

    Myślałaś: Będzie silny, szczęśliwy, bez trosk...
    - Maleńka, droga matko, cóż Ci o sobie powiem?
    Nauczyłem się walczyć i cierpieć, nienawidzić
    otwarcie i wprost
    i kochać, kochać tak mocno, jak tylko potrafi człowiek.
    [ K. Szymański]

    Mówiłam ten wiersz w wieku 12 lat na akademi i z tymi słowami właśnie kojarzy mi się mama i z pięknymi łzami w oczach.To była pierwsza i chyba ostatnia akademia na której była.Zawsze zapracowana aby samotnie wykarmić 5 dzieciakow.
    Dziś dziękuję Ci za to,że jesteś Mamo!!!

    Dopisano 11-05-26 10:18:02:

  • Autor: megi65 Data: 2011-05-26 12:17:08

    ... siedzę na małym krzesełku mama czesze włosy , zaplata 2 warkocze bardzo starannie aby żaden kosmyk nie wychodził ( przeciez do szkoły idę ) . Ręce ma spracowane , czasem bardziej spękane jesienią ( wykopki ) , czasem niechcąco włos wplata się w palec .. boli mnie zamykam oczy lekko sykam !
    Potem szykuje sniadanie prawdziwa pajda chleba pieczonego w piecu chlebowym na drewno ..to nic , ze chleb był 4 dni temu pieczony .. jak mama zrobi to będzie smaczny !
    Niedziela caco ..kiełbaska podwawelska , placek drożdzowy . Jesienią jabłecznik z kakaową kruszonką ..
    Latem kwiecista sukienka , jesienią niebieska lub granatowa garsonka . !

    Za każdym razem jak wracam do domu rodzinnego całuję mamę w nie tylko w policzek ale w te spracowane dłonie . ! Dobrze , ze są jeszcze przy mnie . !!

  • Autor: JolaFi Data: 2011-05-26 12:49:29

    Nie bardzo jestem w stanie powiedzieć z jakim ciastem kojarzy mi się moja MAMA, może byłoby to zbyt banalne. Wszystko co zrobiła , ugotowała, upiekła było pyszne.  W ogóle jak patrzę z perspekywy czasu nie było rzeczy niemożliwej dla moje MAMY . Radziła sobie sobie świetnie ze wszystkim .

    Dzisiaj , myśląc o MAMIE , mam tylko jedno uczucie TĘSKONOTA. Tak bardzo mi Jej brakuje. Zbyt wcześnie odeszła. Tyle bym chciała Jej powiedzieć , poradzić się ...

     E tam, chciałabym przytulić się do Niej  i szepnąć MAMUSIU KOCHAM CIĘ

    A tak pozostaje  mi w pamięci nasze ostatnie spotkanie , kiedy to właśnie ONA w wielkim cierpieniu pocałowała mnie w ręce....

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-05-26 15:16:53

    Moja mama kojarzy mi się z lepieniem pierogów, pysznym makowcem, cudownie pachnącymi kompotami z z goździkami, oraz świętami.
    I jeszcze kojarzy mi się z  bułkami z gotowanych cukrowych buraków, nazywaliśmy je sójki.

    Jak byłam mała ciągle stałam uczepiona przy sukience mamy:) teraz to jest dla mnie bardzo śmieszne,ale kiedys nie było,
    Jak mama gdzieś wychodziła i nie mogła mnie zabrać , to dopiero zaczynała się komedia.Ciągle beczałam i nie chciałam jej nigdzie puścić.
    Mama mnie prosiła i obiecywała że mi coś dobrego kupi, jakoś mnie uspakajała i zostawałam z babcią, ale jak tylko mama uszła kawałek, to ja biegłam z płaczem za nią:)
    Wtedy wkraczała babcia i mnie zabierała.Obrażałam się strasznie na mamę i myślałam sobie jakim prawem ona mnie zostawia? ale jak wracała byłam znów szczęśliwa i biegłam do niej rzucając się na szyję:)
    Potem wyrosłam i już wiedziałam że mama musi pracować.

    Nie wyobrażam sobie Kochana Mamo że może Ciebie kiedyś zabraknąć, zawsze Cię będę kochać!:)



  • Autor: vanessa862 Data: 2011-05-26 18:10:09

    Z piepłymi dłońmi i oczami we mnie wpatrzonymi. Wiem, że nikt tak nie patrzy na mnie.

    A kulinarnie przeróżne ciasteczka i ciasta. Ciepły obiadek i rozmowa. Troska , która pozostała do dziś. A, gdy wyjeżdżała do pracy za granicę straszna tęsknota. Teraz jestem dorosła, zaniedługo wyprowadzę się i ta rozłaką będzie trudna.

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2011-05-26 19:30:37

    Moja mama kojarzy mi się z :)
    Ciepłym głosem budzącym mnie do szkoły
    Pachnącym rano kakao
    Bułeczkami z ziarnami
    Pysznymi obiadkami które czekają na mnie gdy wracam ze szkoły
    Perfumami kobako które od niej czuję gdy chodzi po domu

    Kocham Cię Mamuniu

    Taki torcik dzisiaj jedliśmy na Dzień mamy, z braku czasu zamówiłam go w cukierni, ale i tak był pyszny:)

  • Autor: nova1981 Data: 2011-05-26 21:42:29

    Moja Mama kojarzy mi się z babką lub stosem faworków, które jadłyśmy w sobotnie wieczory razem z siostrą oglądając "Z kamerą wśród zwierząt".To najpiękniejsze wspomnienie mojego dzieciństwa. Dziękuję Ci za nie MAMO.

  • Autor: kamila258 Data: 2011-05-31 01:18:42

    Moja mama kojarzy mi sie z niewyczerpana energia.

    Przypomniala mi sie taka piosenka z lat dzieciecych:

    Kochana Mamo, gdy bede duzy
    To Ci przywioze malpeczke z podrozy.
    To zwinne zwierze, z dlugim ogonkiem
    Bedzie za Ciebie zmywac talerze.

    Kochana Mamo, gdy bede duzy
    To Ci przywioze wielblada z podrozy.
    Na jego grzbiecie wygodnie siadziesz,
    aby do pracy mknac na wielbladzie.

    Kochana Mamo, gdy bede duzy
    To Ci przywioze tlum zwierzat z podrozy.
    Niech wszystkie ze mna mowia to samo:
    Ze bardzo Ciebie kochamy, Mamo!
    Ze bardzo Ciebie kochamy, Mamo!

Przejdź do pełnej wersji serwisu