Forum

Gawędy o jedzeniu

szybki chleb na zakwasie - czy to możliwe?

  • Autor: Alia Data: 2011-06-30 16:44:27

    Jakiś czas temu wyhodowałam sobie zakwas i piekę chlebki. Jedyny minus to strasznie dłuuugi proces "produkcji" takiego chleba (nastawianie zaczynu na noc, na drugi dzień wyrabianie, wyrastanie i w końcu pieczenie po południu).
    Czy jest możliwe skrócenie tego procesu?
    Będę wdzięczna za jakieś Wasze spostrzeżenia

  • Autor: peggy83 Data: 2011-06-30 21:00:29

    Możesz skrócić wyrastanie dodając do wyrabiania zaczyn drożdżowy, pewnie trzeba będzie dodać wtedy jeszcze nieco wiecej mąki. Łatwiej z drożdżami instant - dosypujesz odpowiednią ilość i po krzyku :) Chleb będzie rósł tyle ile ciasto drożdżowe :) Czyli pieczenie jeszcze przed południem. Co prawda niektórzy twierdzą, ze drożdże zawsze czuć i że na samym zakwasie chleb jest smaczniejszy, ale trzeba samemu wypróbowac i ocenić :)

    Tutaj fajny przepis, wypróbowany, bardzo smaczny chlebek : http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-receptury/pieczywo-na-zakwasie/pieczywo-mieszane/lekka-chleba

    A tu taki, który zamierzam kiedyś spróbować : http://pracowniawypiekow.blogspot.com/2008/04/mj-ulubiony-chleb.html Dość szybko sie go robi.

  • Autor: Alia Data: 2011-07-01 08:12:39

    Dzięki za przepisy- wyglądają fajnie- tych jeszcze nie robiłam, chociaż też korzystam z tych stronek. Muszę wypróbować :) Ja co prawda jak na razie starałam się robić chleby bez drożdży, ale to fakt- czasem jak zależy na czasie można ich odrobinę dodać.

  • Autor: Wkn Data: 2011-06-30 22:09:27

    A jesteś pewna, że chcesz ten proces skracać? Zasada jest taka, że czym starszy zakwas, tym mocniejszy, więc wymaga coraz krótszego oczekiwania aż wyrośnie przed pieczeniem.
    Chleb na zakwasie jest niepowtarzalny w smaku - uwielbiam go (właśnie przed chwilą nastawiłam zaczyn - o 7 rano wyrabianie i o 9 pieczenie :) Będzie ciepły chleb na późne śniadanie.
    Jeśli Ci się znudził, możesz oczywiście eksperymentować z dodaniem drożdży do zaczynu na zakwasie (pamiętaj tylko, aby wcześniej odłożyć nieco zaczynu bez drożdży na następny raz :D
    Powodzenia.

  • Autor: Alia Data: 2011-07-01 08:30:51

    No właśnie jak na razie piekłam chleby bez drożdży i takie wolę- mam jakąś większą satysfakcję po upieczeniu ;) Chociaż nie mówię, że ich nie użyję, za jakiś czas wypróbuję jakiś przepis z odrobiną drożdży. Piekę głównie mieszane chleby. Mój zakwas jeszcze w miarę młody- ma niecałe 3 miesiące. Tak więc może z czasem będzie szybciej. Z drugiej strony w przepisach często jest wyliczone, że ciasto ma rosnąć np. 1,5h, potem odgazować i znowu  ok. 2h, i dalej to samo... i ogólnie to całodniowa zabawa. Traktować to orientacyjnie? Chociaż takie ciasto potrzebuje czasu...
    Przy tym wszystkim Twój chleb upiecze się wręcz w ekspresowym tempie:) Właśnie tak nawet kiedyś kombinowałam jak zrobić taki chleb np. na niedzielne śniadanko, ale przy tych wytycznych odnośnie wyrastania w przepisach stwierdziłam, że to raczej mało możliwe. To, że Twój chleb tak szybko się robi zależy od "wieku" zakwasu, czy po prostu danego przepisu?
    Pozdrawiam

  • Autor: Wkn Data: 2011-07-01 11:05:43

    Witaj ponownie :)
    Mój chleb jest moim chlebem zaledwie od kilku tygodni. Wcześniej piekłam chleby na zakwasie z innych przepisów.
    Zakwas, czy może raczej już zaczyn dostałam wraz z przepisem który dostosowałam do swoich upodobań - nie wiem, czy zakwas jest młody czy stary, ale podejrzewam, że ma już ponad rok :) Przy najbliższym spotkaniu spytam i będę mogła Ci odpowiedzieć. Pachnie kwaśno, lecz łagodnie i przyjemnie - nie kręci w nosie jak przekiszona kapusta :)
    Postaram się dodać przepis wraz ze zdjęciem chleba pieczonego z tego "szybszego" niż Twój przepisu. Dodam, że chleb z tego przepisu może być pieczony z wykorzystaniem dowolnego zakwasu/zaczynu przygotowanego na bazie mąki żytniej :)

  • Autor: Alia Data: 2011-07-01 15:15:45

    Super, będę Ci bardzo wdzięczna za przepis :)))
    Pozdrawiam

  • Autor: Wkn Data: 2011-07-01 18:13:49

    Będzie już niedługo :) Pospieszne zdjęcie już zrobione, tylko trzeba je ściągnąć z aparatu. Przepis nie jest prosty jak ogonek świnki, więc myślę, że każdy początkujący sobie z nim poradzi, jeśli tylko jest na etapie "mam już zakwas i co dalej" :)

  • Autor: Wkn Data: 2011-07-02 14:39:51

    Bardzo proszę, zgodnie z obietnicą przepis: http://wielkiezarcie.com/recipe69267.html
    Opis jest może nieco długi, ale zapewniam że wykonanie bardzo łatwe.
    Życzę udanych, pachnących i chrupiących zdrowych wypieków :)

  • Autor: Alia Data: 2011-07-02 16:24:31

    Dzięki wielkie!!!! :)))
    Z chęcią wypróbuję Twój przepis :) Rzeczywiście wydaje się prosty i szybki.
    Pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu