Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

Soki bez cukru ?

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-07-10 01:02:25

    Drogie Żarłoki chciałabym się dowiedziec czy ktos z was robił soki bez cukru.

    Mam w rodzinie diabetyka, fajnie byłoby i dla niego zamknąc trochę lata w słoiku, jest przecież tyle owoców, jednak obawiam się czy sama pasteryzacja wystarczy aby przetwory dotrwały do zimy.

    Może ktoś z Was ma juz doświadczenie w tym temacie.

    Nie chciałabym używac słodzików bo sporo z nich zawiera Aspartam.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-07-10 09:43:24

    Moja stryjenka część przetworów owocowych pasteryzowała bez cukru,ale zużywała je w pierwszej kolejności.Wpisałam w wyszukiwarkę-pasteryzowanie owoców bez cukru i "wyskoczyło"sporo stron.Z pewnością znajdziesz wiele przydatnych rad.

    http://www.lorenc.krakow.pl/mi/?page_id=27-Może to?

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-07-10 20:04:58

    Bardzo dziękuję, na pewno wiele z przepisów mogę wykorzystac.

  • Autor: Haanala Data: 2011-07-10 11:47:10

    Robiłam w zeszłym roku kompot z czerwonej porzeczki bez cukru. W chłodnym miejscu wytrzymały do wiosny. Do wyparzonych słoików wsypałam umyte owoce do 3/4 wysokości słoika, nalałam ciepłej wody, zakręciłam i pasteryzowałam, od momentu zagotowania wody 20 min. Powodzenia.

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-07-10 20:05:36

    Dziękuję za podpowiedz.

  • Autor: Zośka Data: 2011-07-10 20:19:17

    Janeczko, od kilku lat robię przetwory z ksylitolem, który chemicznie nie jest cukrem a alkoholem w krysztalkach.  Z tego co wiem, chorzy na cukrzycę mogą  spożywać go ze względu na jego niższy IG. Poczytaj jednak na temat ksylitolu i jeśli zechcesz możesz zainwestować. Taaak, to już inwestycja, bo ksylitol jest dość drogi. Ja daję go jakieś 25% mniej niż cukru w połączeniu z żelfixem 3:1 Oetkera, bo jest też słodszy. Przetwory nigdy mi jeszcze nie spleśniały.

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-07-11 23:20:06

    Dziękuję za odpowiedz, przemyślę sprawę ksylitolu..

  • Autor: jaska2503 Data: 2011-07-11 06:41:39

    Z czarnej porzeczki,z winogron,z mirabelek już robiłam soki i to bez cukru.

    Pozyskany sok gotowałam i(ciągle gotujący się) nalewałam do małych butelek(po kubusiach) i kocykowałam.

    Kocykowanie wygląda u mnie tak (klik)

    Soki stoją dłużej niż 1 sezon i nic się z nimi nie dzieje.Piwnica w której przechowuję przetwory jest zimna i sucha.

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-07-11 23:25:06

    Ja również nalewam gorący sok do słoików z przecieru i odwracam do góry dnem.

    Nigdy jednak nie próbowałam bez cukru.     A jednak można.

  • Autor: krysia64 Data: 2011-07-11 22:13:43

    Od jakiegoś czasu robię w sokowniku soki z jabłek i gruszek .

    Nie pasteryzuję ich, tylko nalewam bezpośrednio z sokownika wrzący sok i zakrecam.

    Odstawiam do góry wieczkiem i czekam az ostygnie.

    Trzymają się całkiem dobrze  ,nawet 2 sezony.Czasem któryś puści, ale to raczej wina zakrętki.

    Z odparowanych pozostałych owoców   robię zaś dżem ,  czasem lekko dosładzam.

    Jest idealny do ciasta czy też do wszelakich deserów.Można na wiele sposobów zużyć takie owoce.

    pozdrawiam

  • Autor: janeczka669 Data: 2011-07-11 23:31:18

    Ja również robię w ten sposób.

    Zawsze jednak dodawałam trochę cukru do owoców w sokowniku, gdyż wydawało mi się to konieczne.

    Bardzo dobre są do ciasta przygotowane w ten  sposób czarne porzeczki.

    Wiśnie też robiłam w ten sposób. Owoce pozostałe po gotowaniu przetarłam przez przecierak, poniewż po drylowaniu zostało w nich trochę pestek i zrobiłam czeko-dżem.

  • Autor: Jagoda B Data: 2011-07-12 08:55:19

    Ja zawsze robię sok z jabłek bez cukeu a w tamtym roku robjłam też  powidła śliwkowe są bardzo dobre.

  • Autor: Fiddle Data: 2011-07-16 22:02:59

    Jestem diabetykiem, ale to już raczej wiesz. Ja polecam zrobić kompot z czarnej porzeczki, wiśni, jabłek do słoików bez cukru ... Taki kompocik jest zdrowy i pyszny, polecam. Można też zrobić sok z jabłek bez cukru! Robiłam już, również wyszedł bardzo dobry, na swoim naturalnym cukru niczym nie słodzony. Polecam też różnego rodzaju dżemy, konfitury na stewi - ziołowym cukrze.

Przejdź do pełnej wersji serwisu