Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

Obiadki i deserki dla 4-miesięcznego dziecka

  • Autor: Monia1805 Data: 2011-07-18 14:32:18

    Niedługo mój synek skończy 4 miesiące i chciałabym rozszerzyć jego dietę, jednak nie wiem co mogę mu podawać i  jak przyrządzać posiłki. Nie chcę karmić go daniami ze słoiczków. Dodam że karmię go piersią.

  • Autor: kasia146 Data: 2011-07-18 14:54:16

    Nie jestem pewna ale dzieciom ktore sa na piersi rozszerza sie diete dopiero po 5 miesiacu Na poczatek mozna dac marchewkw gotowana wrzucasz ja na wrzatek i gotujesz do miekkosci dodajesz lyzeczke oliwy z oliwek lub prawdziwego masla miksujesz blenderem na papke i przecierasz przez geste sitko, podajesz lyzeczka. Mozesz dac jeszcze ziemniaka i jablko tylko pamietaj ze kolejny skladnik dajemy dopiero po paru dniach zeby zobaczyc czy dziecko nie ma uczulenia po tym pierwszym

  • Autor: Olciaa Data: 2011-07-18 16:09:29

    dokładnie jak piszesz,tylko dzieci karmione piersia powinny dostawać inne pokarmy po 6 mcu,najlepiej skontaktuj sie z pediatra,najlepiej Ci wyjaśni jak,kiedy i od czego rozpącząc rozszerzanie diety maluszka,jak tak właśnie zrobiłam,internet i poradniki to niedobry doradca jeżeli chodzi o własne dzieci

  • Autor: joasiek Data: 2011-07-18 16:24:48

    A ja mojej córce właśnie po 4 m-cu zaczęłam rozszerzać dietę, a też była na piersi. Jeśli dziecko dużo jedzenia potrzebuje i bardzo interesuje się jedzeniem innych, wręcz domaga się go, to nie sądzę, żeby krzywda mu się stała po podaniu marchewki czy jabłka po 4 m-cu. Wszystko z umiarem, stopniowo i początkowo w małych ilościach. Ja zaczęłam od odrobiny tartego jabłka, potem gotowana tarta marchewka, później ziemniak. Możesz przejrzeć w sklepie słoiczki i zobaczyć z czego są robione zupki i deserki na dany miesiąc życia. A lekarze też są różni i jeden będzie namawiał do szybkiego odstawienia od piersi i rozszerzania diety, a inny zabroni podawać dziecku wszystkiego poza mlekiem z piersi przez pół roku. Czasem trzeba też słuchać własnej intuicji i obserwowac własne dziecko. Oczywiście w granicach rozsądku.

  • Autor: kiki1101 Data: 2011-07-18 18:16:35

    no wlasnie mozesz skrzywdzic dziecko za wczesnie rozszerzajac diete. Nie ma co sie spieszyc z "pierwsza marchewka".

  • Autor: Olciaa Data: 2011-07-18 19:47:27

    Mnie lekarz absolutnie nie namawial do odstawienia piersi,wrecz przeciwnie.

    ale proponował aby rozszerzyc diete po 6 m-cu.

    w naszym przypadku warzywami a nie owocami bo synek bardzo dobrze przybieral na wadze wiec węglowodany byly mu nie potrzebne. dlatego rozszerzanie diety jest inne dla każdego dziecka,dlatego proponuje rozmowe z pediatra

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-19 09:05:13

    Ja po 4 miesiącu zaczęłam wprowadzać pokarmy jednolite - żeby sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii (na szczęście nie miało na nic).

    Zapraszam na moją stronę magdaityle.pl - artykuł JADŁOSPIS NIEMOWLAKA I MAŁEGO DZIECIAKA

    Był już taki post przeze mnie założony na forum WŻ - SŁOICZKI KONTRA ZUPKA EKOLOGICZNA

    Dopisano 11-07-19 9:28:52:

    A i jedzonko wprowadza się po mału - po łyżeczce! Pamiętaj, że mimo, że na słoiczku pisze po 4 mies. to nie jest to dla dzieci karmionych piersią. No i nie zapominaj o glutenie w jedzeniu, że może zrobić krzywdę dziecku. Nie dosalaj, nie dosładzaj. Karm piersią jak najdłużej... Ale pamietaj, ciężko jest dziecko odstawić od piersi - nadal karmię bo cycek lepszy od wszystkiego dla mojej małej i każdą zupkę i kaszkę poprawia nim ;) Teraz ma 10 miesięcy, tryska zdrowiem i je wszystko oczywiście oprócz schabowego z zasmażaną kapustą

  • Autor: joasiek Data: 2011-07-19 11:41:32

    I im dłużej i intensywniej się karmi tym trudniej potem odstawić. Ja mojego ssaka karmiłam 2 lata i dwa miesiące! Co prawda ostatnie 2 miesiące to było już tylko jedno karmienie nocne, ale było. Nie dała się wcześniej odstawić, były długie płacze w nocy i tak to ciągnęłyśmy, aż udało się bezstresowo zakończyć. Za to córcia zdrowa, pięknie rośnie i rozwija się rewelacyjnie. A posiłki tak jak Magda wprowdzałam stopniowo od jednej łyżeczki. 

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-19 12:02:27

    "były długie płacze w nocy i tak to ciągnęłyśmy"

    No moja mała wyje, ciągnie... czasem żałuję, że nie odstawiłam w 6 miesiącu i kropka. Ale coś za coś. Zdrowa jest i to najważniejsze. A teraz w październiku przyjdzie na świat siostrzyczka i się boję co się będzie działo. Mało konsekwencji mam jak tak płacze - za miękkie serce, żeby ją odstawić. Dwulatce się wytłumaczy, a rocznemu dziecku nie.

  • Autor: Monia1805 Data: 2011-07-19 14:50:45

    Dziękuję Wam za pomoc, a zwłaszcza Tobie Magdaleno, napewno skorzytam z Twoich przepisów :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-19 21:54:00

    Ależ proszę bardzo :) Jakby co, to pytaj. Na stronie masz kontakt.

  • Autor: MJane Data: 2012-01-24 09:58:22

    Trzeba też pamiętać, żeby dietkę rozszerzać o wszystkie produkty. Zauważyłam, że często zapomina się o takich "dodatkach" jak no olej rzepakowy, który można podawać dzieciom od 6 miesiąca np. do zupki. Niby "nic' ale tak na prawdę to ważny składnik diety dziecka, bo wpływa na rozwój mózgu.

  • Autor: agulinia Data: 2012-01-24 16:30:10

    Ja akurat dodawałam odrobinę oliwy z oliwek, ale tak to ważne bo lepiej przyswajalne są witaminki :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu