Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Czy to już złodziejstwo?

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 16:37:11

    Witajcie.Mamy w domu nie lada kłopot-otóż...kilka miesięcy temu mój TŻ sprowadzał z Anglii auto,ale żeby nim przyjechać musial wykupic tam ubezpieczenie.Poprosił córkę naszych bliskich znajomych(kilka domów dalej mieszkają,zyjemy z nimi lepiej jak w niejednej rodzinie;-),żeby mu to auto ubezpieczyła ponieważ potrzebny był angielski meldunek.Wszystko super-wpłacił jej znaczną kwotę w funtach(powiedziała,że to tyle kosztuje),ubezpieczyła,mój TŻ wrócił do kraju.Ale ponieważ ubezp.było potrzebne na czas drogi Anglia-Polska,wiec,zrezygnował z kontynuacji tegoż ubezp. i ta znajoma rozwiązała umowę z ubezpieczycielem.Jak łatwo sie było domyśleć do zwrotu były pieniądze.Ona miała na koniec lipca początek sierpnia przyjechać do kraju(sprawy rodzinne),więc umówili się z moim TŻ ,że odda te pieniądze będąc tu.Aha,najpierw mówiła ,że nie dostała jeszcze zwrotu i takie tam..bleble...w ten weekend jej ojciec pojechał do rodzinnego miasta i miał nam te pieniądze przywieźć.Wrócili w poniedziałek i okazało się -ona nie miała drobnych!Gdyby chodziło o kwote 5 zł....Zastanawialiśmy sie w takim razie w  banknotach o jakim nominale ona posiada pieniądze skoro nie miała drobnych...Po krótkiej rozmowie TŻ zadzownił i bardzo łaskawym głosem powiedział ,żeby skończyla zabawę w ciuciubabkę (zadzwonił wcześniej do tej angielskiej firmy  i okazało się ,że ona pieniądze miała juz wrócone na jej konto 4 lipca - że kwota którą podawała rzekomo do zwrotu jest baardzo zaniżona),zgodziła się zrobić przelew.Podalismy numer konta...i cisza przelewu nie ma...Zamierzamy jutro pójść na policje i złożyć doniesienie o kradzieży....Martwi mnie tylko jak to może wpłynąc na relacje z naszymi znajomymi....

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-17 17:05:42

    Ten świat schodzi na psy. .Czasami można się nieźle przejechać na takiej "zaufanej" osobie.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-08-17 17:09:33

    Oj,temat jest dosc drazliwy.Moze ochlon troche,porozmawiajcie jeszcze w gronie ''rodzinno-znajomym''.Zepsuc relacje latwo,a nie zawsze da sie tak je odtworzyc.

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 17:13:30

    emocje to już z nas dawno opadły.rozmowy tu na wiele sie nie zdadzą-ta dziewczyna jest już dorosła-więc co?tatuś ma jej powiedziec ,że dostanie w tyłek..czy nie dostanie kieszonkowego-zresztą wypowiedział się się jasno w tej kwestii-ona jest dorosła ,mój TŻ też więc niech załatwią to między sobą...ale jak widac nie idzie nijak....jego żona(ale nie matka tej panny) tez powiedziała ,że jej to nie dotyczy,ale czuje się zażenowana całą sprawą...co można więcej zrobić?

  • Autor: jolka60 Data: 2011-08-17 17:23:11

    Moze wlasnie rozgraniczyc relacje,ktore Was lacza ze znajomymi od tych z ich corka.Jesli jej rodzice nigdy Was nie zawiedli,moze przetrwajcie jakos ten trudny okres.Skoro czuja sie zazenowani,przyznaja Wam racje.Nie wiem,ale dla tych (chyba nie najwiekszych) pieniedzy chyba nie angazowalabym w to policji.

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 17:28:29

    wiesz dla jednych to mała kwota dla nas to jednak sporo(kilka metró drewna na zimę do pieca)...za mało to tylko dla windykacji:-)

  • Autor: hope30 Data: 2011-08-17 17:11:00

    Pieniądze z pewnością odzyskasz....a znajomi...cóż-być może nadal będziecie się przyjaźnili(z wyjątkiem ich córki)...lub też Wasza znajomość przestanie istnieć,bo nie wiadomo jak skończy się sprawa z policją,a każdy wie,że trzyma się zawsze stronę swojego....

    życzę Wam wytrwałości i dobrego zakończenia sprawy..i oczywiście odzyskania pieniędzy....

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 17:16:06

    sprawa jest oczywista-potwierdzenie przelewu na konto,rozmowy skype,smsy...najbardziej zastanawia mnie fakt ,że ona nie zdaje sobie sprawy z tego ,że zostanie obciążona kosztami postepowania(mieszka teraz w anglii) i choć to dłużej potrwa pani na policji powiedziiała,że jak oni przkażą sprawę angielskiej policji to bedzie to trwało krócej niż u nas...

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2011-08-17 17:17:18

    Skoro tak dobrze żyjecie z tą rodziną, to skąd pomysł z policją? Trzeba szukać innego wyjścia.

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 17:18:51

    proszę jeśli znasz takowe napisz-bardzo chętnie zastosuję....wg nas już mozliwości sie wyczerpały....nie po takim czasie(półtora miesiąca)

  • Autor: casalinga_ Data: 2011-08-17 17:15:17

    Może ja źle rozumuję, ale z tego, co wyczytałam wyszło, że kupiliście samochód, kto inny był podany do ubezpieczenia, opłaciliście jej ubezpieczenie, zwrot dostała ta osoba, która była ubezpieczona, więc... jak udowodnicie, że to były Wasze pieniądze? Jeśli się nie mylę, to w Anglii obowiązuje ubezpieczenie na osobę, a nie na samochód - nie będziecie przez to mieć problemów, że jechaliście do kraju bez ważnego ubezpieczenia?

    Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest prośba, bez dowodów nic nie wskuracie.

    To kolejny przykład, że Polak Polakowi zagranicą wilkiem.

    "Gdy farmer w USA zobaczy, że jego sąsiad John ma w stadzie 100 nowych krów, biegnie do domu, klęka i… modli się: „Panie Boże, spraw, abym i ja miał niedługo 100 nowych krów”
    A rolnik w Polsce? Gdy zobaczy, że jego sąsiad Jan ma 1 nową krowę, biegnie do domu i też się modli: „Pani Boże spraw, aby mu ta krowa.. zdechła!”

  • Autor: jolka60 Data: 2011-08-17 17:17:22

    No,niestety,czasem to prawda.

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 17:17:40

    źle zrozumiałaś-w ubezpieczeniu figuruje mój TŻ,ubezpieczenie miał,pozatym pisałam już ,że ma potwierdzenie przelewu na jej konto...

  • Autor: casalinga_ Data: 2011-08-17 20:02:21

    źle zrozumiałaś-w ubezpieczeniu figuruje mój TŻ,ubezpieczenie
    miał,pozatym pisałam już ,że ma potwierdzenie przelewu na jej konto...

    W czasie, gdy pisałam post, nie było nic napisane o przelewie na jej konto z konta TŻ (na marginesie, skąd się wzięło takie określenie? Kojarzy mi się bardziej z towarzyszem generałem)

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 20:51:18

    hehe..znalazłam kiedyś na wizażu-towarzysz życia..no jakos tak ładnie brzmi;-)

  • Autor: monia7301 Data: 2011-08-17 18:12:37

    Czy za fatygę coś dostała wcześniej ta dziewczyna ?

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 18:17:49

    o tym nie było nic mówione,a dlaczego iałaby cos dostać?była na miejscu-jedyna jej praca polegała na zrobieniu przelewu do ubezpieczyciela-to nie żaden posrednik.

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-08-17 21:21:38

    Darmo to boli gardło:) widocznie dziewczyna uznała że prowizja też jej się należy.

  • Autor: słodki buraczek Data: 2011-08-17 21:53:49

    A dlaczego by nie miała czegoś dostać? Za dziękuję się nie kupuje.

    A tak naprawdę nawet nie chodzi o podziękowanie w formie pieniężnej, ale jakiejkolwiek innej; w końcu zawracaliście jej 4 litery, żeby dostać to, co chcieliście, choć to był "tylko" przelew.

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 22:17:31

    no to dobre-podziekowania owszem były jeszcze na miejscu w Anglii...pozatym gdybym ja tak chciała wszystkim liczyć "prowizje" i zyczyć sobie podziekowania za kazdym razem kiedy do mnie przyjdą -a to na skaner,skypa,drukowanie ,nie mówiąc już o cotygodniowym wożeniu sąsiadów na targowicei też tylko za DZIĘKUJĘ-to byłabym juz posiadaczką kolii wysadzanej diamentami:-)))a jeszcze jedno-zawsze mogła odmówić-nikt jej nie kazał się zgadzać-asertywnośc to dzis pożądana cecha...

  • Autor: słodki buraczek Data: 2011-08-17 22:48:35

    o jacie!

    Ale "głupia" bombonierka by cię chyba nie zrujnowała?

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-17 22:52:38

    Żartujesz ,nie ?

    Jak się kogoś prosi o pomoc to ten ktoś to robi bez interesownie nie ? A nie konfiskuje czyjąś kasę ?

    No no ...dość "bystra" dziewczyna. ..Genialny plan miała. .trzeba przyznać.

  • Autor: słodki buraczek Data: 2011-08-17 23:03:43

    Bynajmniej.

    Nie twierdzę, że dziewczyna pomogła z wyrachowania. Chodziło mi o stwierdzenie aleczki, że niby dlaczego by miała za to coś otrzymać? Zwłaszcza, że to obce osoby; przyjaźnią się rodzice.

    Pomoc pomocą, ale uważam, że należy w jakiejś formie podziękować. Słownie - przede wszystkim! Ale pomagającej osobie zawsze miło się zrobi, gdy ktoś również w inny sposób podziękuje.

    Pewien mój znajomy bardzo się ucieszył (tak twierdzi...), gdy za okazaną pomoc podarowałam mu kilka słoików moich przetworów. Kiedy indziej sąsiadom zaniosłam talerz jabłecznika w geście podziękowania. Przecież to tak niewiele kosztuje...

    Ludzie, bądźmy dla siebie życzliwsi!!!

  • Autor: J.K45 Data: 2011-08-18 09:55:47

    Nie rozumiem ostatniego zdania, Czyżby aleczka była do tej osoby nie zyczliwa bo jej nic nie dała.Dla mnie słowo dziękuje więcej znaczy niż bombonierka.

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-18 10:06:18

    Jeśli pozwolisz ,to podpiszę się pod Twoją wypowiedzią ,bo mam takie samo zdanie ;)

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-08-18 12:27:15

    Nie rozumiem ostatniego zdania, Czyżby aleczka była do tej osoby nie
    zyczliwa bo jej nic nie dała.Dla mnie słowo dziękuje więcej znaczy niż
    bombonierka.


    Dla Ciebie może tak, ale są ludzie co im dziękuję nie wystarczy. Aleczka nic nie dała to sobie sama wzięła:)To że aleczka przyjaźni się z rodzicami , nie znaczy wcale że córka musi pomagać za darmo.Moja znajoma przyjaźniła się też z rodzicami i tak im zaufała że jak wyjeżdżali to zostawiła im klucze od mieszkania.

    Gdy wrócili okazało się że ich kochane córeczki przejrzały mieszkanie i ukradły biżuterię.Gdy znajoma powiedziała o tym rodzicom, Ci uwierzyli dzieciom  i  znajomość się szybko skończyła .Panny biżuterie  wstawiły do lombardu,policja odzyskała skradzione rzeczy.

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-18 14:49:10

    dokładnie-to zwykła uprzejmosc z jej strony była..zawsze mogła odmówić

  • Autor: Laugasel Data: 2011-08-18 10:14:42

    Ja też często w ramach podziękowania piekłam coś smacznego. Chciałam przez to pokazać ,że doceniam  daną osobę za otrzymaną pomoc i wsparcie.  Najczęsciej robiłam w takich sytuacjach ciasto z porzeczkami.

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-08-17 23:23:16

    Mnie jak ktoś zrobi przysługe to zawsze się rewanżuję, tak już mnie nauczyła mama.Chociaż jakąś drobnostkę, ale zawsze to cieszy drugą stronę.Potem mam śmiałe oko jak coś potrzebuję i nikt mi nie odmawia.

    Jak mam nadmiar owoców czy warzyw  z działki też się dziele z sasiadami :)

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-17 23:35:09

    Wg. mnie wystarczy słowo dziękuje.

    A rewanż to najlepiej jak sam jestem w potrzebie ;)

    Takie jest moje zdanie.

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-08-17 23:41:21

    Młody dzieciak jeszcze jesteś:) zobaczysz zmienisz zdanie .Ja w Twoim wieku myślałam podobnie, ale życie nas uczy rozumu.

  • Autor: słodki buraczek Data: 2011-08-17 23:47:10

    Niestety, muszę się z Tobą zgodzić

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-08-18 00:04:42

    Miło mi :))

  • Autor: monia7301 Data: 2011-08-18 08:46:04

    Ja się pod Was też podpinam :) Myślę identycznie

  • Autor: Laugasel Data: 2011-08-18 10:21:01

    To chyba zależy od rodzaju pomocy i to co nas łączy z daną osobą. Z pewnością ,są sytuacje,gdzie słowo dziękuję w zupełności wystarcza. Ale to zależy od nas samych.

     Ostatnio pomogłam obcej kobiecie w sklepie, a ona tylko popatrzyła na mnie i dotkneła mnie przyjaznie. Już więcej nie potrzebowałam. Ja chyba tak samo bym zareagowała.Czasami nawet i te slowo jest zbędne , bo oczywiste.

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-18 11:36:37

    Masz racje. Zależy jakie mamy "relacje" i na ile znamy tą osobę.

  • Autor: f-K Data: 2011-08-17 19:19:20

    Obawiam sie, ze zalatwienie sprawy poprzez policje tak latwo nie pojdzie... Niestety sytuacja rozgrywa sie miedzy dwoma krajami. Moze wartaloby zasiegnac jezyka na miejscu w UK w Citizens Advice Bureau? Albo sprobowac jeszcze ponegocjowac z dziewczyna?

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-17 19:29:28

    ooo..a co za instytucja?mój TŻ własnie siedzi u znajomych na rozmowie...a z ta panną to juz raczej nie ma o czym mówić..

  • Autor: f-K Data: 2011-08-17 20:10:35

    Darmowe porady prawne. Kompetentni.

  • Autor: Zośka Data: 2011-08-18 00:43:26

    Wydaje mi się, że pójście na policję na pewno zrobi z waszych znajomych niezłych wrogów. Postaraj się porozmawiać ze zajomą sama i powiedz jej, że mąż dowiedział się o zwrocie pieniędzy, i że nie chcecie tracić ich przyjaźni przez pieniądze. Zapytaj dlaczego nie wpłaciła, czy ma jakieś problemy... Czasem trudno przyznac się do oczywistego błędu, bo za nim stoi coś innego. Może potrzebowali tych pieniędzy, łatwo było wziąć ale trudno oddać, a teraz Was unikają. Trzeba koniecznie zmierzyć się z problemmem jeszcze raz, twarzą w twarz (choć to z wiadomych względow może być trudne). Zobaczysz czy zależy im na Was, a jeśli zupełnie nie to droga na komisariat prosta.

       Tak sobie przeczytałam moje "porady" i zadałam sobie pytanie czy tak bym właśnie postąpiła będąc w podobnej sytuacji. I chyba tak, ponieważ mimo wszystko dobro ludzi jest najważniejsze, a po takiej traumie  pozostaje w sercu blizna. Trzeba zrobić najlepiej jak się potrafi, a jak to nie da pozytywnych skutków, to widać znajomi będą byłymi znajomymi.  Życzę Wam wyprostowania sprawy i jeśli to mozliwe szybkiego zapomnienia (po co się obciążać takimi sprawami dłużej niz to konieczne)  Napisz koniecznie jak sprawa się rozwinęła, pozdrawiam. Zośka

  • Autor: wita Data: 2011-08-18 01:28:06

    Alu, policja angielska ani funta nie wydostanie. Do tego potrzebny jest wyrok.  Czy wyobrazasz sobie, ze sady grodzkie wspolpracuja z soba w miedzynarodowym wymiarze (adwokaci, tlumaczenia przysiegle itd itd).

    Z punktu widzenia  zazylosci z sasiadami sprawa moze byc przykra, z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwosci nie do udowodnienia bez calej rzeszy adwokatow. Nie wiem jak wielkie byly Wasze straty materialne, ale chyba (na zdrowy rozum)  nie przekroczyly 1000zl.  Czy Ty jako podatnik chcialabys uczestniczyc w takowych kosztach miedzynarodowego sadownictwa?

    Szkoda tracic rodzinne relacje z sasiadami, tym bardziej, ze nie doinformowal sie Twoj Zyciowy Towarzysz w sprawie ubezbieczenia, wiadomo, ze samochodow nie eksportuja zameldowani, starczylo zaplacic  gotowka.

    Nie jest przyjemnie, ale po co robic jeszcze bardziej nieprzyjemnie.  

                                                          

                                                                                       

     

     

     

     

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-18 11:44:33

    I to jest właśnie druga strona medalu. I bardzo prawdo podobna.

    Możliwe że miała duże problemy finansowe (wiem ,wiem że i tak nie powinna zabrać tej kasy, bo nie od niej..Ale jak człowiek ma problemy to staje na głowie i mało racjonalnie myśli) i nie umiała sobie z tym poradzić. ... .

    Z drugiej strony ...powinna przeprosić i oddać chociażby w ratach. .Tym bardziej że te 2 rodziny się przyjaźnią ...

    Najpierw załatwić sprawę polubownie a w ostateczności policja ,sąd. Nigdy nie wiadomo ,czy mogą ci się jeszcze oni do czegoś "przydać".

  • Autor: J.K45 Data: 2011-08-18 10:06:03

    Aleczko ,dla mnie to jest złodziejstwo i to tym bardziej dotkliwe że oszukała Was osoba znajoma.Życze powodzenia w 'walce' o Wasze pieniądze.Pozdrawiam.

  • Autor: Laugasel Data: 2011-08-18 10:34:19

    I znowu stara prawda, Przyjaciół poznajemy w biedzie. A jak czują się rodzice tej dziewczyny?  A jak boli nas fakt ,że bez zastanowienia zaufaliśmy osobie i ona nas rozczarowała?jak się czuje dziewczyna , która może akurat ma jakieś problemy finansowe np. chwilowe i nie chce denerwować tym rodziców? Ja nie wierzę w złą wolę ,żadnej ze stron i w związku z tym  proponuję spokojnie przemyśleć wszsytko na chłodno, i porozmawiać spokojnie jak rozwaiazać problem , a nie jak stracić przyjaciół w biedzie. A pieniądze są i ich nie ma , pieniądz rzecz nabyta, a urażona duma i złość jest dobrą pożywką jedynie do złego. Takie sytaucje mogą stać się w przyszłości do szczerej antypatii. Sama tego doznałam,bo zbyt długo dusiłam w sobie żal. To też nie jest dobra droga, o swoich uczuciach  i rozterkach trzeba rozmawiać z przyjaciółmi szczerze.

    Dlatego przecież są naszymi przyjaciółmi.

  • Autor: J.K45 Data: 2011-08-18 12:59:09

    Acha,rodziców nie chce denerwować ale aleczke może .Zadam pytanie ,kto z Was zrobiłby coś takiego.Prosta zasada nie moje nie ruszam .A gdyby ukradła komuś portfel z pieniądzmi bo ma problemy finansowe .Może troche wyolbrzymiam ale taka osoba jest dla mnie nie uczciwa .Jest to oczywiście moje prywatne odczucie .

  • Autor: Laugasel Data: 2011-08-18 13:07:24

    Ja jej nie oceniam i jej nie bronię. Trzeba brać odpowiedzialnośc za to co się robi, bo potem wszyscy mogą mieć problemy a nie tylko my sami. Co widać na tym przykładzie.

  • Autor: alicja_bt Data: 2011-08-18 13:12:48

    Może rodzice tej dziewczyny nie są taki przyjaciólmi jak myślicie , straszne świństwo wam zrobiła .Wedlug mnie nic jej nie tłumaczy ,nie moje nie biore , a jeżeli potrzebowała pieniędzy nawet w tajemnicy przed rodzicami mogła z wami porozmawiać  

  • Autor: Laugasel Data: 2011-08-18 14:44:57

    A dlaczego rodzice mają odpowiadać za to co robi ich dorosła córka? Na pewno nie są z niej dumni w tej sytuacji. Im też nie jest chyba wesoło. To ona postapiła niewłaściwie nie oddając pieniędzy, a nie oni. Ja bym na ich miejscu zwróciła przyjaciołom pieniądze, a z córką bym też se porozmawiała na ten temat. Ale to ja i moje zdanie.  Ale straszenie ich ,że ktoś pójdzie na policję w tej sprawie to raczej dolewanie oliwy do ognia. W takiej sytuacji , chyba bym sie obraziła i też nie oddała tych pieniędzy, A dziewczyna, postąpiła głupio nie oddajac  , a potem postąpiła głupio nie rozmawiac na ten temat z naszą koleżanką. Bo myślę ,żeby uprzedziła,że nie może chwilowo oddać pieniędzy, To każdy by zrozumiał i poczekał jakiś czas na zwrot.

  • Autor: alicja_bt Data: 2011-08-18 14:50:20

    Zgadzam się , czasami trzeba dorosłe dziecko do pionu doprowadzić . Na miejscu rodzićów oddała bym te pieniądze, a jej łpy... i tak dalej .

     

  • Autor: aleczka Data: 2011-08-18 14:54:40

    słuchajcie-jak pisałam wczraj wieczorem była jeszcze rozmowa z sąsiadami-dzis rano pieniądze sie zanlazły-ojciec tej dziewczyny dał je mojemu TŻ'owi i wszystko niby ok...ale zgaga pozostała...i niesmak...choć juz umówiliśmy się z sąsiadka ,że bedzie z moimi na basen jeździła...myślę,że było im głupio i tak naprawdę to im bardziej zalezy na dobrych releacjach ,ponieważ kiedy sasiad wyjeżdża do pracy za granicę-jego połowa zostaje sama i tak naprawdę to nie ma u nas na przysiółku osoby (rodziny,znajomych) na których może liczyć w "razie co".Wątek uważam za zakończony:-)

  • Autor: kuchacik Data: 2011-08-18 15:01:45

    Faktycznie nie zręczna sytuacja. Laugasel bardzo trafnie to powiedziała. Przecież rodzice nie są odpowiedzialni są swoje DOROSŁE dzieci.

    Może spróbuj porozmawiać z tymi sąsiadami ,jakoś załagodzić sytuację ,że też się źle czujesz że wyszło jak wyszło. Widać ,że zachowali się OK i zależy im na Was ,więc upiec ciasto i sruu na kawe ;)

    Przecież nie można tylu lat dobrej znajomości od tak przekreślić.

  • Autor: bahus Data: 2011-08-20 15:51:22

    A co oznacza to tajemnicze "TŻ" ? Pachnie mi to pewnymi służbami...

  • Autor: as Data: 2011-08-20 16:06:00

    Koleżanka później wyjaśniła: Towarzysz  Życia. 

  • Autor: bahus Data: 2011-08-20 22:13:41

    Dzięki...odetchnąłem

  • Autor: as Data: 2011-08-20 22:44:26

    ale miałeś rację. Towarzysz kojarzy się z pewna epoką.

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2011-08-22 22:23:22

    Przepraszam Cię bardzo ale czytając Twoją wypowiedź-oskarżenie wszystko to nie trzyma się "kupy", już nie mówiąc o tym, że aby ubezpieczyć auto na czas "podróży" trzeba mieć meldunek angielski...chyba, że robi się to hmm w sposób inny niż  zgodny z obowiązującymi przepisami.Legalnie zakupiony samochód w Anglii legalnie go wywozisz  i ubezpieczasz bez pośrednictwa osób mieszkających w tym kraju, ubezpieczyć możesz nawet przez internet.

Przejdź do pełnej wersji serwisu