Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Brzydki kąt w ogrodzie

  • Autor: nina Data: 2011-09-02 21:14:05

    Proszę o radę.Chciałabym w ogrodzie przy płocie posadzić jakąś szybko rosnącą roślinę aby przysłonić brzydkie składowisko na sąsiedniej działce. Jest to kącik wypoczynkowy więc zależy mi aby to była roślina / krzew czy pnącze /, która ładnie wygląda przez cały okres letni.

  • Autor: f-K Data: 2011-09-02 23:07:26

    Polecam ze wzgledu na szybki przyrost http://www.futuregardens.pl/rdestowka-auberta-fallopia-aubertii.html

  • Autor: anqe Data: 2011-09-02 23:23:21

    proponuję dziką winorośl ma fajne postrzępione kwaskowate liście i małe kiście ciemnych winogron, aby szybko się rozrosła należy ją przycinać gdy pnącze dojdzie do konca wysokości płotu na którym się pnie wystarczy posadzić sadzonki w odległości okolo 70 cm od siebie

  • Autor: majka253 Data: 2011-09-03 09:16:12

    Ja też jestem oddzielona od sąsiadki dzikim winem. Jest gęste, często obcinam powyżej siatki i nowe odrosty skracam. W lecie mam  zieloną ścianę, a w jesieni pięknie się przebarwia na bordowo. Rośnie BARDZO szybko.

  • Autor: lanntana Data: 2011-09-03 10:31:24

    Tak,dzikie wino rzeczywiście wspaniale rośnie,właściwie nie wymaga też pielęgnacji.Niestety,liście opadają i przez prawie połowę roku będziesz i tak mieć widok na bałagan na sąsiedniej działce.

  • Autor: lanntana Data: 2011-09-03 10:32:38

    A rdest Auberta też polecam,posadziłam dwa w tym roku i rośnie jak szalony.

  • Autor: lanntana Data: 2011-09-03 10:34:15

    a może pokusić się o żywopłocik z dereni?? Są różne odmiany,ja mam osiem różnych,szybko rosną i są mało kłopotliwe

  • Autor: nina Data: 2011-09-03 13:32:23

    Tak,dzikie wino rzeczywiście wspaniale rośnie,właściwie nie wymaga też
    pielęgnacji.Niestety,liście opadają i przez prawie połowę roku będziesz
    i tak mieć widok na bałagan na sąsiedniej działce.

    Wolałabym żeby ten bałagan ukryć na cały rok

  • Autor: Zośka Data: 2011-09-03 17:12:46

    jeśli chcesz zimozieloną roślinę to polecam ostrokrzew, ale nie rośnie zbyt szybko 10-15 cm rocznie. Do czasu osiągnięcia zadowalających rozmiarów można by było sadzić jednoroczne pnącza

  • Autor: ewka63 Data: 2011-09-04 08:53:00

    Jeśli cały rok, to raczej powinnaś psadzić żywopłot z zimozielonych. Dosyć szybko rosną tuje. Do czasu aż nie urosną na pożądaną wysokość można do siatki ogrodzenoiwej przymocować matę wiklinową.

  • Autor: nina Data: 2011-09-04 10:37:10

    Jeśli cały rok, to raczej powinnaś psadzić żywopłot z zimozielonych.
    Dosyć szybko rosną tuje. Do czasu aż nie urosną na pożądaną wysokość
    można do siatki ogrodzenoiwej przymocować matę wiklinową.

    Siatka ma  1m wysokości a składowisko ok 2 m , ale chyba tuje to dobry pomysł

  • Autor: anqe Data: 2011-09-05 21:13:05

    jak siatka jest tak niska to pozostaje Ci wyłącznie żywopłot lub tuje bo jakiekolwiek pnącze posadzisz tojego wielkość skończy się wraz z wysokością płotu. Jeśli chodzi o tuje to teraz jest dużopromocji w marketach ogrodniczych więc warto to wykorzystać. 

  • Autor: jolka60 Data: 2011-09-04 11:06:05

    Bardzo dobry pomysł.Ja również mam zamiar posadzić tuje przy płocie,który odgradza nas od chaszczy na sąsiedniej działce,a zanim urosną,zamontuję matę (np bambusową).Tam mamy tzw kącik grillowy i chcę,aby było ładniej i bardziej zacisznie,bo niestety czasem wieje.

  • Autor: ewka63 Data: 2011-09-04 11:52:18

    Bambusowa jest co prawda droższa, ale trwalsza od wiklinowej.

  • Autor: Natka13 Data: 2011-12-27 21:30:24

    To też zależy jakie to stanowisko i czy widać je na pierwszy rzut oka. Polecam winobluszcz pięciolistkowy lub trójklapowy, szybko rośnie i ładnie i gęsto zakrywam. 2m na rok nawet. To jest pospolicie nazywane dzikie wino. jeśli stanowisko jest cieniste i roslina ma żerdzie do wspinania się to polecam wciokrzew, ładnie kwitnie i pachnie, dość sprawnie rośnie. Na stanowiska słoneczne clematisy- ładnie kwitną, ale przy nich jest troszkę więcej roboty, żeby przygotować je na zimę- wymagają okrycia i podcięcia na wiosnę :) 

  • Autor: peggy83 Data: 2011-12-28 13:47:02

    Ja tez szukam czegoś co odgrodzi nas od ulicy... też pierwszą myslą były tuje... ale zauwazyłam tuje często chorują... obsychają, brązowieją... i już nie jestem taka pewna co do tego typu "zasłony"...

  • Autor: Mama AZK Data: 2011-12-28 18:09:08

    W naszym ogródku właśnie iglaki mają się najgorzej... Musieliśmy wyrzucić kilkanaście sztuk (między innymi tuje), bo już nic się z nimi nie dało zrobić.. Ale mamy też takie tuje, które czują się bardzo dobrze - jedna z nich ma ok. 4 m wysokości i jest super gęsta. Może takiej odmiany poszukaj?

  • Autor: peggy83 Data: 2011-12-29 09:39:40

    No właśnie obserwujemy teraz wszelkie ogrody znajomych i nieznajomych i chyba najlepiej radzą sobie szmaragdy. Ale one z kolei wolno rosną. 

    U teściowej też kilka sztuk iglaków poszło pod piłę... A z tego co się dowiedziałam od ogrodnika z przedszkola mojej córy (przepiękne iglaki tam mają...), to w tego typu rośliny trzeba cały czas inwestowac - środki ochrony, nawozy... no i oczywiście trzeba wiedziec co i kiedy zaaplikować. Nie ma łatwo jeśli się chce mieć ładny ogród... 

  • Autor: Mama AZK Data: 2012-01-04 22:36:32

    Jest dokładnie tak jak mówisz - iglaki też potrzebują nawożenia i spryskiwania, a tymczasem traktuje się je nieco po macoszemu (mówię z własnego doświadczenia). Poza tym jeśli w okolicy jest jakaś choroba iglaków, to wszystkie po kolei łapią to samo...

  • Autor: anqe Data: 2011-12-28 20:06:28

    moi znajomi mają właśnie od ulicy dzikie wino, rośnie bardzo szybko i jest tak gęste że nawet jak odgarniesz rękoma pierwszą warstwę liści to za nią jest następna i zupełnie nic nie widać jakbyś mieszkała za murem, roślina ta bardzo rzadko choruje i co najprzyjemniejsze jest kolorowa początkowo ozdabiają zieleń ciemnofioletowe niewielkie kiście wina a późnym latem i jesienią liście przybierają czerwoną barwę

  • Autor: peggy83 Data: 2011-12-29 09:43:17

    Dzięki! Ciekawe jak z mączniakiem, czy sie tego nie łapie, bo u nas jest już winogrono i bez ochrony ciągle go żre zaraza.

  • Autor: peggy83 Data: 2011-12-29 09:48:53

    http://rosliny-ogrodowe.com.pl/tag/trawy/ Może coś w tym stylu.... ja sie chyba skuszę tez na coś takiego... oprócz ulicy mam też do odgrodzenia sąsiadów z lewej... a takie trawy wyglądają naprawdę imponującą, widziałam na żywo... :)

  • Autor: Natka13 Data: 2012-01-04 20:10:29

    Jeśli któreś z Was decyduje się na dzikie wino i ma w domy dzieci to uwaga- owoce są mocno trujące, a owocuje dość obficie.

  • Autor: peggy83 Data: 2012-01-05 08:29:32

    To narazie u mnie dzikie wino odpada... dzięki za ostrzeżenie.

  • Autor: anqe Data: 2012-01-08 21:49:00

    owoce trujące ale liście pyszne cudnie kwaskowate

  • Autor: ewka63 Data: 2012-01-09 12:51:01

    Trawy są piękne, ale przeważnie bardzo ekspansywne. Te największe mają bardzo rozroćnięty system korzeniowy i trzeba sadzić je w ograniczniki, bo inaczej pochłonę po pewnym czasie dużo terenu.

Przejdź do pełnej wersji serwisu