Forum

Kuchenne porady

Zielona pietruszka na zimę

  • Autor: majka253 Data: 2011-09-20 09:44:08

    Jak przechować  zieloną pietruszkę na zimę. Zamrozić czy ususzyc? Mam swoją zieleninę w ogródku i szkoda mi zmarnować. Przyda się w zimie, po co kupować, ze sklepu tak nie pachnie.

  • Autor: Wkn Data: 2011-09-20 09:52:34

    Wolę mrożoną. Przez całe lato nadmiar natki z dużych pęczków, które są sprzedawane w sezonie odkładam na zimowe zapasy. Myję, suszę, obrywam listki, siekam i przekładam do woreczków do mrożenia lub szczelnych pojemników. Gdy pęczki sklepowej natki skurczą się do symbolicznych rozmiarów nadających się wyłącznie na dekorację, wyciągam zapasy z zamrażarki i zużywam do masła ziołowego, zup, sosów, sałatek i zapiekanek :)

  • Autor: Mama Rozyczki Data: 2011-09-20 17:33:31

    Ja też mrożę natkę pietruszki, koperek, drobno pokrojone liście selera i duże ilości botwinki. Zimową porą różyczka hoduje jeszcze natkę i szczypiorek na parapecie:)

  • Autor: daga26 Data: 2011-09-20 18:16:04

    tez wole mroze chyba lepiej zachowuje zapach niz suszone:)

  • Autor: stokrocia Data: 2011-09-20 10:19:37

    Najlepsza pietruszka na zimę to mrożona,robię tak od lat.Mam dużą zamrażarkę więc mogę sobie pozwolić na mrożenie w pojemnikach plastikowych.Suszona nie jest już taka aromatyczna,mnie osobiście taka nie smakuje,taki susz słabo przypomina zieloną pietruszkę.

  • Autor: PATI :) Data: 2011-09-20 10:28:56

    Ja też mrożę suszona to juz nie to samo :)

  • Autor: marikka23 Data: 2011-09-20 10:55:01

    U mnie podobnie, też mrożę, tak samo jak i koperek. W tym roku zamroziłam na próbę siekany szczypiorek, zobaczymy, czy będzie się nadawał do konsumpcji.... Moja Mama natomiast woli pietruszke i koper suszone. Czyli, zależy, co kto woli.... Pozdrawiam!

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-09-20 11:57:20

    A moja mama mówi, że pietruszka traci smak czy suszona czy mrożona i mrozi tylko koper. Zioła można też przechowywać zasypane solą lub oliwą - zależy do czego się potem używa.

  • Autor: Iza29 Data: 2011-09-20 12:36:04

    Ja też mrożę pietruszkę i koperek i  nie traci swojego aromatu :)

  • Autor: AniaMakut Data: 2011-09-20 12:44:43

    A ja robie tak , natke pietruszki myje, kroje ,marchewke, seler scieram na grubych oczkach tarki nastepnie wkladam do pojemniczkow na kostki lodu i zalewam zimna woda , nastepnie zamrazam, pozniej kostki  przesypuje do woreczkow i w zimie mam zarowno do zup , jak i do sosow .

  • Autor: hanah30 Data: 2011-09-20 13:56:22

    Moim najlepiej sprawdzonym przepisem na natkę jest zamrożenie jej.Pietruszkę płuczę dobrze suszę! następnie siekam nać i układam w pojemniczkach lub w słoikach zamykam i do zamrażarki , wydaje mi się że taka ma najwięcej aromatu.

  • Autor: lexi27 Data: 2011-09-20 15:30:45

    Zdecydowanie polecam mrożenie. Właśnie mam dziś do posiekania całą wielką górę natki pietruszki i zielonych cześci selera. Zimą jak znalazł !

  • Autor: anqe Data: 2011-09-20 16:54:14

    zdecydowanie zamrozić robię tak i z pietruszką i z koperkiem - myję czekam aż przeschnie siekam i pakuję do plastikowych pojemników właściwie tak mi to weszło w nawyk że traktuję tak każdą zakupioną porcję przynajmniej nie żólknie w lodowce tylko leży zielone zamrożone w pojemniku.

  • Autor: tutunia Data: 2011-09-20 17:09:05

    Ja w zeszlym roku też zamrozilam szczypiorek bardzo nam smakowal i w tym roku też go zamrozilam jest dobry.

  • Autor: mahika Data: 2011-09-20 17:30:47

    Mrozic.

    Mrożę też seler i koperek.

    zapach ziemniaków z takim koperkiem w zimie - bezcenny.

    W tym roku zamrożę też lubczyk, bo dużo mi urosło.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2011-09-20 17:39:24

    Mrożę natkę pietruszki, ale też seler, koperek, lubczyk, a także szczypiorek i siedmiolatkę /ta wspaniale się zamraża, przechowuje i smakuje/,

  • Autor: olusia23 Data: 2011-09-20 20:03:29

    Ja od lat mrożę natkę pietruszki, najczęściej całe listki bo siekane, tracą sok i nie są tak aromatyczne, poza tym takie całe świetnie nadają się do dekoracji. Przechowuje je w szczelnie zamknietych pojemnikach w zamrażalce (trzymane w woreczkach mogą roznosić zapach na inne produkty). Mrożę też gałązki koperku, co roku listki i łodyżki selera oraz lubzyku, oraz kilka odmian bazylii w listkach. Nie polcam jej szatkować, bo zrobi się nieapetyczna miazga. Bazylia idealnie smakuje w farszach, w zupach (pomidorowa u nas bez bazylii i tymianku to nie pomidorowa), oraz sosach pomidorowych czy pizzy. Suszona pietruszka jest według mnie bez smaku. 

    Natomiast co roku suszę całe mnóstwo innych ziół: tymianku, majeranku, oregano, szałwi. Robię z nich kompozycje ziołowej przyprawy, którą wykorzystuję do niemal wszystkich potraw. Ważne jest, by po ususzeniu zostawić listki w ich prawie pierwotnym stanie (nie kruszyć), a dopiero przed dodaniem do potrawy rozetrzeć w dłoniach. Smak i aromat takiej mieszanki jest nie do podrobienia! Polecam wypróbować! 

  • Autor: makusia Data: 2011-09-20 22:36:01

    Mrożę, tylko nie siekam, a upycham w słoiczku same listki, czym ciaśniej tym lepiej, już zamrożone ścieram widelcem wprost do zupy czy i innej potrawy, szkoda czasu na siekanie;)

  • Autor: Wkn Data: 2011-09-20 22:45:20

    Też myślałam, że szkoda czasu na siekanie, dopóki nie szarpnęłam się na dobry nóż do ziół. O mamma mija, jak ja lubię siekać pietruszkę, koperek, lubczyk i kolendrę - nie masz pojęcia :)

  • Autor: makusia Data: 2011-09-20 22:52:41

    Wierzę, jednak wolę upychać

  • Autor: ulla* Data: 2011-09-21 08:09:24

    Czy ten dobry nóż, to jakiś specjalny do siekania ziół? Bo zastanawiałam się nad kupieniem takiego specjalnego do ziół,na dwie rączki,półokrągły nóż (siekacz), czy jest wart kupienia,nie wiem. Narazie siekam zwykłym nożem,ale mógłby byc lepszy.

    Co do ziół lubię mrożone i posiekane,wszystkie zioła,jakie możliwe.

  • Autor: olusia23 Data: 2011-09-21 11:31:06

    Ja mam taki nóż do siekania ziół i nie tylko. Nadaje się też do siekania cebuli czy orzechów. Jestem z niego zadowolona, choć używam go stosunkowo rzadko.

  • Autor: ulla* Data: 2011-09-21 12:28:56

    O właśnie,o taką siekaczkę mi chodzi,zastanawiałam się czy będzie przydatny i wygodny w użyciu,niż zwykły nóż z jedną rączką. Fajnie,że nie tylko zioła sieka,ale też inne,jak piszesz..

  • Autor: Wkn Data: 2011-09-21 13:17:09

    Nie, kupiłam zestaw noży o w miarę uniwersalnych ostrzach. Do siekania ziół używam długiego i bardzo szerokiego, dobrze wyważonego, który mogę chwycić też drugą ręką od góry i wykonywać podczas siekania ruch kołyszący, jak podczas użycia specjalnego łukowatego noża do ziół.

    Gdy będziemy coś fotografować na stronę, przy okazji sfocę mój nóż i wkleję zdjęcie.

  • Autor: Regi Data: 2011-09-21 18:56:16

    Ja mrożę pietruszkę oraz koperek i szczypiorek.

  • Autor: Monia1805 Data: 2011-09-21 18:59:40

    Ja również mrożę, jest o wiele lepsza niż suszona

  • Autor: asiula76 Data: 2011-09-21 19:13:42

    Mroże wszystko co zielone,nóż mam podobny tylko z dwoma ostrzami.

  • Autor: mariateresa Data: 2011-09-23 12:42:57

    Majko - odnosnie zieleniny na zime,   doloze i swoje 3 grosze.    Tez twierdze,  ze zdecydowanie lepsza mrozona.    Teraz na bazarach sa takie obfitosci zieleniny,  az od patrzenia rosolem pachnie.        Kupilam niedawno 2 selery,  a nacie jak wielki bukiet nie miescily sie w reklamowce.  Umyte lodygi ( majace wiecej zapachu i smaku niz bialy korzen )  lamalam na ok. 10 cm. kawalki  i  zwiazywalam nitka -  mam potem porcje  do wielu rosolow.

    Same liscie po dokladnym plukaniu,  cieknace  woda,   wkladam  do siateczki zapinanej  na zamek blyskawiczny ( takiej samej siateczki jak sa np. do prania biustonoszy )   i cala  pelna siatke wkladam do.......  pralki  na program  -  krotkie wirowanie.      Liscie sa idealnie suche,   siekam je drobno,  upycham we woreczki -  i do zamrazarki.    Po zamrozeniu zawsze pozostana  sypkie.   Tak samo pietruszka,  koper i por.   Takie niby nic,  ale polecam  i milutko pozdrawiam. 

  • Autor: sionia7 Data: 2011-09-26 17:47:50

    Też mroże zieleninę. Wkładam do woreczków strunowych. Wydaje mi się, że są bardzo wygodne w użyciu.

Przejdź do pełnej wersji serwisu