Forum

Kuchenne porady

pierwsze kroki z maszyną do chleba

  • Autor: Izunia_1985 Data: 2011-10-19 13:31:26

    Witam

    Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupieniem maszyny do pieczenia chleba. Teraz mam okazje przetestować bo mama pozyczyła od koleżanki na kilka dni. Pytanie do was, niegdy nie piekłam pieczywa i nie wiem od czego zacząć. Na WŻ jest sporo przepisów ale nie wiem które wybrać. Doradźcie od jakich zacząć. Może macie jakieść sprawdzone przepisy dla początkujących.

  • Autor: renataz36 Data: 2011-10-19 13:49:50

    Nie mam maszyny do chleba ale jakieś pół roku temu kupiłyśmy z siostrą takową dla naszych rodziców. Przepisów jej nie dawałam bo przy zakupionej maszynie w instrukcji było ich chyba 8. I to własnie na nich mama uczyła się piec chlebki. Wypróbowała chyba 5 i znalazła ten który im smakuje najlepiej. Życzę smacznego i pozdrawiam

  • Autor: skopolendra Data: 2011-10-19 14:14:13

    Witam. W moich przepisach znajdziesz dwa na bulki wyrabiane w automacie. Piec trzeba w piekarniku ale cala robote robi automat. Swego czasu tez pieklam chlebek w automacie do chleba ale przerzucilam sie na piekarnik bo lubie chleby na zakwasie a zakwas jest kaprysny, ciezko okresllic ile chleb powinien wyrastac itp. Uwazaj jednak automat za super wynalazek chocby do wyrabiania ciasta drozdzowego

  • Autor: crizz Data: 2011-10-19 21:22:13

    zacząłbym od gotowych mieszanek mącznych, które są do kupienia w sklepach.. to pozwala opanować maszynkę i sam proces.. potem próbowałbym własnych chlebów na drożdżach, które wychodzą prawie zawsze.. kiedy poczułbym wiatr w żaglach zacząłbym robić chleby na zakwasie bez drożdży, ale tu zwykle będą jakieś problemy.. przepisy tak, ale własne doświadczenia są najważniejsze..

  • Autor: makusia Data: 2011-10-19 21:28:54

    Podam Ci prosty przepis, dostałam kilka przy zakupie maszyny.

    Chleb wiejski

    woda 330 ml
    masło 1 i 1/2 łyżki
    sól 1 i 1/2 łyżeczki
    cukier 1/2 łyżki
    mąka pszenna (typ 550) 400 g
    mąka żytnia 100 g
    drożdże 1/2 łyżki
    program Basis ( podstawowy)

    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

    Klasyczny chleb pszenny MAŁY WIĘKSZY

    waga chleba ok. 740 g 1080 g

    woda lub mleko 350 ml 500 ml

    sól 1 łyżeczka do herbaty 1 ½ łyżeczki do herbaty

    cukier 1 łyżeczka do herbaty 1 ½ łyżeczki do herbaty

    grysik 150 g 200 g

    mąka typ 550 350 g 500 g

    drożdże ¾ opakowania 1 opakowanie

    Program: „CHLEB PSZENNY”

    @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

    Trzeba pamiętać aby na początku wkładać płynne produkty.

    Zerknij do moich przepsiów na chleb (KLIK)

    "Do automatu wlać wodę i olej , wszystkie mąki wymieszać i powoli wsypywać , na środek dać drożdże , sól i cukier do rogów ( po przekątnej), włączyć program szybki lub normalny"

  • Autor: crizz Data: 2011-10-19 21:37:05

    dlaczego drożdże na środek, a cukier i sól po rogach..

  • Autor: makusia Data: 2011-10-19 22:01:04

    Aby się nie zmieszały od razu. 

  • Autor: crizz Data: 2011-10-19 22:12:21

    rozumiem..

  • Autor: lucyna67 Data: 2011-10-20 00:27:40

    Najpierw  zapytaj, bo moze jej maszyna ma dozownik na drozdze i wtedy sama pobiera, to bardzo wazne.

  • Autor: lucyna67 Data: 2011-10-20 00:24:52

    Pieke w maszynie do chleba ponad rok. Robilam nia wszystko co jest podane w ksiazce mojego automatu (panasonic). Robie chleby na zakwasie, na zurku itp. przez kilka pierwszych miesiecy probowalam przepisy z ksiazki dolaczonej do mojego automatu, ma ponad 30 przepisow, potem  wszystko na co mam ochote. Zawsze sie udaje!!!!!! Poniewaz nie mieszkam  w PL korzystam z bardzo wielu mak (flour) King Arthur i przepisow na ich stronie www.kingarthurflour.com.  Nie nalezy bac sie maszyny do chleba. Moja rodzina stwierdzila ze to zakup naszego zycia!!!!   

  • Autor: Izunia_1985 Data: 2011-10-20 12:13:28

    Dziękuje za odpowiedzi. Zobaczymy co wyjdzie z poznawania się z maszyną. Może pochwale się fotkami.

Przejdź do pełnej wersji serwisu